Büyük kaçış: Çok uluslu şirketler ofisleri terk etmeye hazırlanıyor

Knight Frank anketi, şirketlerin mülk portföylerini değişen çalışma düzenlerine nasıl uyarladıklarını gösteriyor

Pareto İçgörü

Pareto İçgörü

İş dünyasını ve piyasaları şekillendiren trendlere yönelik analizler, sektörlerden içgörüler, güncel veriler ve etki yaratan raporlar.

Büyük çok uluslu şirketlerin hemen hemen yarısı, pandemiden bu yana git gide artan uzaktan çalışma trendine uyum sağlamak için önümüzdeki üç yıl içinde ofis alanlarını azaltmayı planlıyor. Ticari emlak piyasası, yüksek faiz oranlarının yol açtığı sancılı bir gerileme dönemine girerken, büyük şirketlerin ofis alanlarını daha da azaltma ihtimali, eski binaların ve popüler olmayan konumların geleceği konusunda endişelere yol açıyor.

Detaylar: Londra menşeli emlak danışmanlığı şirketi Knight Frank'in dünya çapında 10 milyon kişiyi istihdam eden 350 şirketin gayrimenkulden sorumlu yöneticileriyle gerçekleştirdiği ankete göre, ayak izlerini küçülten büyük gruplar arasından en büyüğü, alanı %10 ila 20 oranında azaltmayı hedefliyor.

  • Bununla birlikte, daha küçük şirketlerin çoğunluğu da ofis alanlarını genişletme planı olduğunu söyledi.
  • Araştırmaya göre, şirketlerin yaklaşık üçte biri tamamen veya çoğunlukla yüz yüze çalışmayı tercih etti. Şirketlerin %56'sı karma bir politikada karar kılarken, yaklaşık %10'u çoğunlukla ya da tamamen uzaktan çalışmayı planlıyor.

Açıklamalar: Knight Frank Ticari Gayrimenkul Uzmanı Lee Elliott, "Daha iyi ama daha az alan muhtemelen büyük kuruluşların sloganı. Bu emlak piyasalarının ölüm çanı değil çünkü arzda bir eksiklik var ve dolayısıyla birinci sınıf binalar için kiralarda artış görüyoruz" yorumunu yapıyor.

  • Elliot, birçok şirketin son üç yılda gayrimenkul kararlarını durdurduğunu ve salgın sonrası çalışma alışkanlıklarını değerlendirmeyi beklediğini söyledi. 

Birçoğu herhangi bir değişiklik yapmadan önce kira sözleşmelerinin sona ermesini beklemek zorunda. Söz konusu değişim 3-6 ay değil, 3-6 yıl alacak bir süreç.

Öte yandan: Şirketler evden çalışma konusunda farklı yaklaşımlar benimsiyor. BlackRock geçtiğimiz ay tüm çalışanlarına haftada dört gün ofise dönme talimatı verdi, JPMorgan Nisan ayında üst düzey çalışanlarını tam zamanlı olarak ofisten çalışmaya çağırmıştı. Lyft de, Nisan ayında tamamen uzaktan çalışmaya izin veren politikasını tersine çevirdi ve çalışanlarına bu yıl içinde yarı zamanlı olarak ofise geri dönmelerini söyledi. 

Ek olarak: Savills tarafından yapılan bir araştırma, önümüzdeki on yıl içinde San Francisco ve Washington DC gibi ABD şehirlerinin en fazla ofis alanına sahip bölge olacağını, Asya pazarının uzaktan çalışacağını ve Avrupa'nın ise "ortada kalacağını" öngörüyor. 

  • Savills Araştırma Ortağı Kelcie Sellers, "Bu, bazı şehirlerin salgın sonrası işe dönüş seviyelerinin düşük olması nedeniyle gerçekleşmiyor. Bu, uzun vadeli ekonomik, demografik ve kalkınma trendlerinin çalışma modelleriyle nasıl etkileşime girdiğiyle ilgili" diyor. 
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto İçgörü

Pareto İçgörü

İş dünyasını ve piyasaları şekillendiren trendlere yönelik analizler, sektörlerden içgörüler, güncel veriler ve etki yaratan raporlar.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

gayrimenkul

Londra

JPMorgan

Washington DC

NEREDE YAYIMLANDI?

Pareto İçgörüPareto İçgörü

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🏢 Güneş, hava, ofis

Artan güneş enerjisi yatırımları, havacılıkta yükselen kâr beklentileri, büyük şirketlerin uzaktan çalışma planları

07 Haz 2023

YAZARLAR

Pareto İçgörü

İş dünyasını ve piyasaları şekillendiren trendlere yönelik analizler, sektörlerden içgörüler, güncel veriler ve etki yaratan raporlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;