Yeni adaylar ışığında; CHP'de değişim mümkün mü?

CHP Genel Başkanlığı için CHP Grup Başkanı Özgür Özel ve Eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen'in yeğeni Prof. Örsan K. Öymen’in adaylığını açıklamasının ardından yorumcular ihtimalleri değerlendirdi.

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

CHP'de mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun görevinden affını istemesi, tabanda özellikle seçimin ardından ısrarla talep ediliyor. Öyle ki sosyal medyada konuya ilişkin etiketlerle paylaşımlar ve uzun açıklamalar yayımlanıyor. 

CHP'de 5 Kasım’da yapılacağı değerlendirilen 38. Olağan Kurultay’da da yeniden Genel Başkanlık seçimi yapılması planlanıyor. 

CHP Grup Başkanı Özgür Özel ve Eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen'in yeğeni Prof. Örsan Kunter Öymen’in partinin Genel Başkanlığı için aday olduğunu açıklamasının ardından ise CHP'de değişim ihtimalleri daha yüksek sesle konuşulmaya başladı. 

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, CHP Genel Başkanlığına adaylığını parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısıyla ilan etti. Özel adaylığını "Parti içi iktidarı kazanmak için değil, CHP'yi, Atatürk'ün partisini iktidar yapabilmek için CHP Genel Başkanlığına adaylığımı ilan ediyorum" ifadeleriyle duyurdu. 

Özel, "Bu Türkiye'yi değiştirmek için CHP'yi değiştirmeye inanan kadroların hikayesidir. Bu bir lider değişikliğinin ötesinde, gücü kadrolardan alan ve kadrolarına güç veren bir hareketin hikayesidir. Bu hikaye, Atatürkçülerin, namusluların, İsmet Paşa'nın, Karaoğlanların hikayesidir" dedi.

CHP PM Üyesi Prof. Dr. Örsan Kunter Öymen ise adaylığını, şu ifadelerle duyurdu:

"Ne yazık ki partimiz mevcut genel merkez yönetiminin temsil ettiği statükocularla, sahte değişimciler arasında sıkışıp kalmıştır. Bir kısır döngü söz konusudur. CHP, çıkmaz sokağın içerisindedir. O nedenle bizim mutlaka bir üçüncü bir yol açmamız gerekiyor. Bir başka yol açmamız gerekiyor. Bu yol, Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur. Bu yol, Atatürk’ün aydınlanma devrimlerinin yoludur. Bu yol, Altı Ok yoludur. Bu yol, sosyal demokrasi ve demokratik solculuğun yoludur. Bu yolu açmak için 38. Olağan Kurultay’da CHP Genel Başkan aday adayı olmaya karar verdim."

Parti içindeki değişim, devam, üçüncü yol tartışmaları bir kenarda dursun; uzun zaman sonra CHP'de birden fazla adayın yarışacağı genel başkanlık seçimini siyasiler, uzmanlar ve yorumcular nasıl değerlendirdi? Birlikte göz atalım; 

"Kılıçdaroğlu'nun işi sandığından zor" 

Öymen'den ziyade Özel'in adaylık açıklaması medyada daha sık yer buldu. 

T24 yazarı Yalçın Doğan, "Kemal Kılıçdaroğlu'nun işi sanıldığından daha zor görünüyor. Kurultay onun için artık çantada keklik değil. Özel'in çok iyi hazırlandığı belli. Dünkü konuşması hem edebi, hem duygusal, hem ülkenin temel sorunlarını kavrayan gerçekçi, hem de partide köhnemiş yapıyı, çöreklenmiş bir grupla birlikte lider sultasını kırmaya dönük. Sözleri parti örgütünü arkasına alabilecek üsluba sahip. Özgür Özel kurultayda Kılıçdaroğlu'nu epey zorlayabilir." değerlendirmesinde bulunuyor. 

Eski MYK üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ise Özel’in Grup Başkanlığı görevinden istifa etmesi gerektiğini "Genel başkan adaylığı her CHP’linin hakkıdır. Ancak Genel Başkan adına Grup başkanlığı koltuğunda otururken genel başkan adayı olması doğru ve etik değildir" ifadeleriyle belirtti.

Hürriyet yazarı Nedim Şener, Özel'in adaylığını "ilginç" bir perspektifle yorumladı. Özel'in daha öncesinde "En kolay alkışın Atatürk denilerek alındığı bir siyasi partinin siyaset üretme pratiğinde sorun var." ifadelerini kullandığını belirten Şener, konuşmasında kaç kez "Atatürk" dediğini saydı. Şener ayrıca Özel'in tabanda bir heyecan yaratmadığını savundu.

Şener ile aynı gazetede yazan Abdülkadir Selvi de Özel'in adaylığının heyecan uyandırmadığını savunanlardan. Selvi, Özel'in parti içindeki değişim talebini karşılayacak doğru aday olmadığını söyledi.Özel'in Kılıçdaroğlu'na ihanet ettiğini söyleyen Selvi, ayrıca adaylık açıklamasının ardından görevinden de istifa etmesi gerektiğini vurguladı. Atatürk eleştirisinde de bulunan Selvi, Şener'den farklı olarak, Tanrıkulu'nu savunması için "Atatürk böyle mi yapardı?" dedi.

Politikyol'dan Tunay Şendal ise önemli bir noktaya parmak basarak, "Asıl merak edilen ve Genel Başkanlık yarışının şekline sirayet edecek olan soru; Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlık için yeniden aday olup olmayacağı ya da kime destek vereceği meselesidir." dedi. Özel'in adaylık konuşmasında bunun bir kadro hareketi olduğunu vurguladığını belirten Şendal, şu değerlendirmede bulundu: 

"Zira Özel’in adaylığını Kılıçdaroğlu adına bir paravan olarak değerlendiren ya da 'kaybeden yönetimde bulunan' bir kişinin adaylığının samimiyetini sorgulayanlar, CHP tarihi içerisinde vücut bulan farklı dönemlerdeki çeşitli değişim süreçlerinden uzakta bir perspektif sergilemektedir. Keza CHP’deki tarihi değişimlerden birinin sembolü olan Bülent Ecevit de Genel Başkan İsmet İnönü’nün yönetiminde bulunarak partinin Genel Sekreterliğini yapmıştır. Ayrıca Özel’in adaylığında samimiyet arayan kesimin, yönetim haricinden başka birinin adaylığı ihtimalinde de bu defa parti dışından aday eleştirilerini yönelteceği malum bir durumdur."

Şendal, Öymen'in adaylığını ise "Öymen’in açıklamalarında dikkat çeken vurgular arasında Özel ile paralel olarak Atatürk, Altı Ok ve sol ibareleri yer almıştır. Ancak CHP arşivinde kıymetli bir isme sahip olan Öymen’in sahip olduğu aile bağları, parti örgütü desteğinde, aynı özkütleyi karşılayıp karşılamayacağı hususunda merak uyandırmaktadır." ifadeleriyle değerlendirdi. 

  • Editörün önerisi: Politikyol'dan Ali Tirati de değerlendirmesinde hem değişim talebini hem de CHP'de değişmesi gerekenleri Özel'in adaylık açıklaması üzerinden hatırlatarak seçimin önemini vurguluyor.  
  • Editörün önerisi: Sözcü yazarı İsmail Saymaz "Özel, kurultayda kazanabiliri mi?" sorusunu partililerin değerlendirmeleriyle cevaplamaya çalışıyor. 
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yotum

Kemal Kılıçdaroğlu

Özgür Özel

Altan Öymen

NEREDE YAYIMLANDI?

SpektrumSpektrum

BÜLTEN SAYISI

🎁 Yeni ittifaklar, yeni adaylar

Çin, Rusya ve Kuzey Kore'nin olası yeni ittifakları dünyanın dengesini değiştirecek mi? CHP'de yükselen değişim talebi, yeni adayların yükselişini destekleyecek mi?

20 Eyl 2023

Fotoğraf: Reuters/ 19 Eylül 2023 Günün Fotoğrafı

YAZARLAR

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ OKUMALAR

;