aposto-logo
TR
TREN

Yeniden aşırı sağ: Hollanda'da Wilders kazandı

Hollanda’da yapılan erken genel seçimden, Geert Wilders’in lideri olduğu aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) ilk sırada çıktı.
Yeniden aşırı sağ: Hollanda'da Wilders kazandı

24 Kasım - Hepsiburada
Hepsiburada ile birlikte

Efsane markalarda efsane indirimler Hepsiburada'da Efsane Kasım boyunca avantajlı fiyatları ve alışverişte ayrıcalıkları bir arada sunan Hepsiburada , Efsane Cuma için pazar gününe kadar sürecek yılda bir kez gelen efsane indirim fırsatlarını kullanıcılarıyla buluşturuyor. İhtiyaçlarınızı uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla almak için “Şimdi al, Şubat’ta öde” imkânından yararlanabilir ve “Hepsiburada Limiti” ile kredi kartı limitinizi kullanmadan alışveriş yapabilirsiniz. Efsane Cuma’da neler var ? Moda: Çeşitli DeFacto ürünlerinde sepette %70'e varan, seçili U.S.Polo ürünlerinde sepette %55 net, Pierre Cardin ürünlerinde sepette %65 net, Skechers ürünlerinde %25’e varan ve Puma ürünlerde %45’e varan indirimler öne çıkıyor. Kozmetik ve kişisel bakım: L'Oréal Professionnel saç bakım ürünlerinde 900 TL’ye %20; seçili Kiko Milano ürünlerinde %30; seçili Estée Lauder , Clinique , Bobbi Brown ve Origins ürünlerinde sepette %30 indirim mevcut. Foreo marka ürünlerde sepette %40 varan indirimin yanı sıra The Body Shop ürünlerinde ise sepette %50 indirim sizi bekliyor. Ev ve yaşam: Fissler , Neoflam ve Tefal ’in tava ve tencerelerinde; seçili Madame Coco , English Home , ve Karaca ürünlerinde de pek çok fırsat sunuluyor. Ayrıca Yumoş ürünlerinde sepette %15 net indirim mevcut. Teknoloji: Apple telefon ve aksesuarlarında efsane fiyatlar; Honor 90 telefonda sepette 2000 TL indirime ek Bluetooth kulaklık hediyesi; HP ve Asus bilgisayarlarda %10'a varan indirim; Xiaomi , Samsung ve Huawei telefon ve aksesuarlarında da yine efsane fiyatlar karşımıza çıkıyor. Anne ve bebek: OiOi bebek ürünlerinde sepette net %45, Yoyko çocuk ürünlerinde sepette net %30, LEGO ürünlerinde %50'ye varan, İş Bankası Kültür Yayınları ’nda ise sepette %30 net indirim Hepsiburada’da yerini aldı. Yılın en net indirimlerini kaçırmamak için şimdi Hepsiburad a ’ya uğrama zamanı.

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Hollanda'da dün yapılan erken genel seçimde oyların neredeyse tamamı sayıldı. Kesin olmayan sonuçlara göre aşırı sağcı Geert Wilders'in liderliğindeki Özgürlük Partisi (PVV) büyük bir zafer elde etti. 37 milletvekili çıkaran PVV'nin lideri Wilders hükümet kurmak için çalışmalara başlayacak. Hükümet oluşturmak için 150 üyeli mecliste salt çoğunluğun bir fazlası olan 76 sandalye gerekiyor.

  • Perspektif: Wilders ve partisinin zaferi tahminleri boşa çıkarsa da Hollanda'da radikal –hatta aşırı sağ– bir partinin iktidara yükselişi dünya genelindeki oy verme trendlerine bakıldığında şaşırtıcı olmadı. Zira birkaç gün önce Arjantin'de de bir başka aşırı sağcı Javier Milei yönetime gelmişti. 
  • Geniş açı: Son dönemde yükselen "aşırı"cılık her ülkede farklı gerekçelere dayanabiliyor. Hollanda'daki en önemli gerekçenin ise (bir önceki hükümetin düşmesinin de ana sebeplerinden olan) göçmen meselesi olduğu yorumu yapılıyor.

Oy oranları 

Frans Timmermans liderliğinde seçime giren İşçi Partisi (PvdA) - Yeşil Sol Parti (GL) ittifakı, 25 sandalye ile 2. sırada yer aldı.

Seçimin en büyük kaybedenlerinden biri ise bir önceki dönemin hükümet partisi, Dilan Yeşilgöz'ün liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) oldu. Yıllardır Hollanda’nın en büyük partisi olan liberal sağcı VVD, 2021’de elde ettiği 34 sandalyeden 10’unu kaybetti ve 2006’dan bu yana ilk kez birinci sırada yer alamadı. 

Sol Liberal Demokratlar 66 (D66) 24 milletvekilinden 14’ünü kaybetti.

Merkez sağ Hıristiyan Demokrat Partisi’nin (CDA) 15 olan sandalye sayısı 5’e indi.

Aşırı sağcı Demokrasi Forumu Partisi (FvD) 8 sandalyeden 3’e, Sosyalist Parti 9 sandalyeden 5’e geriledi.

Türkiye ve Fas kökenli seçmenlerin desteklediği Denk Partisi ise sahip olduğu 3 milletvekilinden birini kaybetti.

Açıklamalar 

PVV lideri Geert Wilders, ilk sonuçların ardından yaptığı açıklamada "Hollanda'yı geri alacağız. Hollanda'nın umudu, insanların ülkelerini geri alması, sığınma tsunamisinin sınırlanması ve insanların cüzdanlarına daha fazla para girmesi" dedi. Wilders diğer partilere seslenerek "Birbirimizle iş yapmak zorundayız, bunun için çaba sarf edelim" dedi. Wilders ayrıca Kuran ve camilerin yasaklanması gibi demokratik olmayan tedbirler alınmayacağını vurguladı.

VVD lideri Dilan Yeşilgöz ise rakiplerini tebrik ederek "Bizim için sonuç hayal kırıklığı yarattı. Bundan alacağımız büyük dersler var. Bu bizim için yeni bir sayfa. Bugünden aldığımız derslerle inandığımız bir Hollanda inşa edeceğiz" diye konuştu.

DENK Partisi lideri Stephan van Baarle, Wilders'in seçim galibiyetinin insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne yönelik bir tehdit olduğunu savunarak, "Bu durum birçok insanda korkuya yol açıyor; ancak korkmayacağız" dedi. Baarle, Wilders’i seçim zaferinden dolayı tebrik etmek istemediğini belirtti.

Wilders ve partisi ne vadetti? 

Wilders, bir anlamda Hollanda'nın Trump'ı ya da Javier Milei'si. Kariyerine eski başbakan Mark Rutte'nin partisinde başlayan Wilders, daha sonra bir süre bağımsız milletvekiliği yaptı. Ardından Özgürlük Partisi'ni kurdu. Wilders özellikle İslam karşıtı görüşleriyle biliniyor. 

İslam karşıtı söylemleri Hollanda'nın seçmen grubunda karşılık bulmayınca Wilders, ifadelerini yumuşatarak "Hollanda'nın İslam'dan uzaklaştırılması" konusuna daha az odaklandı. Wilders söylemlerinin odağına konut kıtlığı, yaşam maliyeti ve sağlık hizmetlerine erişim gibi konuları aldı. 

Wilders'ın öne çıkan vaatlerinden biri Avrupa Birliği'nden ayrılmak için referandum yapılması. Göçün büyük ölçüde azaltılmasını ve Ukrayna'ya yardımların kesilmesini de vadeden Wilders, Hollanda'nın uluslararası iklim yükümlülüklerinden de çekilmesi gerektiğini savunuyor. PVV'nin seçim manifestosunda "Hollanda'nın devam eden iltica tsunamisi ve kitlesel göç nedeniyle ciddi şekilde zayıfladığı" belirtiliyor.

Kamu yayıncısı NOS'a göre seçimde öne çıkan konuların başında tartışmasız "göçmen meselesi" geliyordu ve Wilders'in partisi büyük ölçüde bundan yararlandı.

  • Endişe: Hollanda'da yaşayan Müslümanların ise Wilders'ın seçilmesi nedeniyle endişeli olduğu ifade ediliyor. Hollanda Devlet ve Müslümanlar Arası İletişim Organı (CMO) Başkanı Muhsin Köktaş "Bu sonucu gerçekten beklemiyordum. Müslümanları zor günler bekliyor" ifadelerini kullandı.

Şimdi ne olacak? 

Wilders'in partisinin de bulunduğu bir koalisyon kurulması gerekiyor. Koalisyon görüşmeleri ortalama üç ay sürüyor. Bu nedenle şu an için Wilders'in başbakan olmasına kesin gözüyle bakılamıyor; çünkü diğer partiler PVV ile koalisyon kurmaktan çok da emin değil. 

Yeşilgöz, seçimden bir gün önce Wilders’in başbakan olduğu bir hükümeti desteklemeyeceğini açıklamıştı. Timmermans da Wilders’i desteklemeyeceğini kaydetmişti. 

Partiler bu söylemlerini sürdürse bile Wilders’in hâlâ başbakanlık şansı bulunuyor. Bu üç büyük parti haricinde mecliste (PVV dahil) 81 sandalyeye sahip 13 parti bulunuyor. Ancak 13 partili koalisyonun kurulması çok zor. Bu partilerin içinde de Wilders’in görüşüne yakın partiler olduğu gibi uzak partiler de mevcut. Bu da ihtimalleri azaltıyor.

Diken'de seçime ilişkin bir yazı kaleme alan Mehmet Baran Kılıç, meclisteki tabloya göre en çok oyu olan dört partiden en az üçünün birlikte yer almadığı koalisyon seçeneklerinin teorik olarak mümkün olsa da pratikte oldukça güç olacağını vurguluyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Hollanda

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

📮 Gizli protokolün belgesi, sürpriz faiz hamlesi

Ümit Özdağ, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu ile imzaladıkları gizli protokolün belgesini paylaştı. TCMB, faizleri beklentilerin üzerinde artırdı. İsrail ile Hamas arasında ateşkesin bu sabah başlaması bekleniyor.

24 Kas 2023

Hepsiburada ile birlikte
AA

YAZARLAR

İlkim Emirler

Deputy editor @ Aposto

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;