YSP ve HDP ikinci tur seçim tutumunu açıkladı

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, "Sandığa eksiksiz gideceğiz ve hep birlikte tek adam rejimini değiştireceğiz" diye konuştu.

Together with The Irish Spirit

Kombo x Jam’s Space buluşmalarında nerede kalmıştık? Yepyeni bir yaşam alanı yaratan Vertical ’in içerisinde bulunan Jam’s Space’te , Kombo ile canlı performanslara, tasarım, sinema, moda ve gastronomiden çeşitli etkinliklere, atölye ve konuşmalara ve dönemsel olarak gerçekleşen pop-up içeriklere uğramaya devam ediyoruz. Jam’s Space ve Kombo ’nun önümüzdeki günlerdeki buluşmalarını sizin için sıraladık: Musiki FM Selectors: Ahu, Hünkar | Yarın 21.00: Dünyanın farklı sahnelerinden yolu geçen DJ ve söz yazarı Ahu ile yerel sahnenin pek sevdiğimiz bir diğer başarılı DJ’i Hünkar, setin başında selam vermeye hazırlar. Meşeli Sohbetler: Gürkan Gümüş, Teoman Hünal | 1 Haziran 21.00: Meşe tadında bir sohbete hazırsanız viskiye dair ne var ne yok konuşmak üzere iki uzman isim Gürkan Gümüş ve Teoman Hünal’la bir randevuya davetlisiniz. Dahası: “Daha başka neler var?” diye sormak isterseniz The Irish Spirit birlikteliğiyle hazırlanan buluşmalar arasında 27 Mayıs ’ta gülmemenin imkansız olduğu anlar sunan Özge Fışkın ’ın stand-up performansı için Celtic Irish Pub ’da, aynı gün cazla dalganmak içinse Bova ’da Korhan Futacı ’yla bir cumartesi günü geçirebilirsiniz. Peki ya İzmir peki ya Ankara? İzmir | 3 Haziran’da Kulp Alaçatı’da Ege Çubukçu , Buenas’ta ise Adige , Eclectica ve Sonic Boom sahnede olacak. Ankara | 30 Mayıs’ta Siyah Beyaz’a Solanch , 2 Haziran’da Persona’ya DJ Miuar , 8 Haziran’da Cafe Bien’e ise İlhan Erşahin konuk olacak. Jam’s Space ve Kombo ’da neler olacağını takip etmek için burayı , The Irish Spirit buluşmalarını kaçırmamak için şurayı takip edebilirsiniz.

Learn more

Aposto Günsonu

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

Yeşil Sol Parti ve HDP Eş Genel Başkanları, düzenledikleri basın toplantısında ikinci tur seçim tutumunu açıkladı. Parti yönetimi seçmenlerine "14 Mayıs’ta yarım bıraktığımız işi 28 Mayıs’ta tamamlayacağız" mesajıyla ikinci turda sandığa gitme çağrısında bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, açıklamasında "Erdoğan bizler açısından asla bir seçenek değildir. Tek seçenek onu ve temsil ettiği iktidarı değiştirmektir" ifadelerini kullanırken, "Sandığa eksiksiz gideceğiz ve hep birlikte tek adam rejimini değiştireceğiz" dedi. Buldan, "Kürtlerin politik idaresine kayyumlar yoluyla ipotek koyanlar aynı zamanda bütün Türkiye halklarının iradesine ipotek koyanlardır. Kürt sorununun çözümsüzlüğü toplumun çıkarına değildir. Bu çözümsüzlük oyunu bozulmadan cumhuriyet demokrasiyle bütünleşemeyecektir. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken bizler her ne koşulda olursa olsun halkın iradesini tüm iradelerin üstünde tutacağız" ifadelerini kullandı. 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise, “28 Mayıs seçimleri bir referandum niteliğindedir. Bu gelişmelerin bir kısmının ortamı bulandırmak ve halkların sandığa gitme isteğini kösteklemek amacına dönük olduğunun farkındayız. Tuzaklar kuruluyor, bunları da görüyoruz ama bizler demokratik dönüşüm, adalet, refah ve özgürlük hedefimizden vazgeçmiyoruz. O nedenle tercihimizi saray rejimini değiştirme konusunda ortaya koymuştuk, aynı kararlılıkla bu politikamızı sürdürüyoruz. Halklarımıza da özellikle birinci turda sandığa gitmeyen yurttaşlarımıza da açık çağrımızdır, sandığa gidelim, sandıkları koruyalım, irademize sandıklarda sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar ise "14 Mayıs'tan beri bizler çok derin güçleri ve Saray oyunlarını hep birlikte izliyor ve görüyoruz. Kutuplaştırıcı ve düşmanlaştırıcı diliyle siyasetin mertebesini düşürenleri, iktidarda kalmak için her türlü yolu mubah görenleri de uzun bir süredir birlikte takip ediyor ve tanıklık ediyoruz. Bizi bekleyen seçim bir Erdoğan ve Kılıçdaroğlu seçimi değildir. Bu seçim bizim seçimimiz. Oyumuz yine demokrasiden, değişimden ve dönüşümden yanadır." dedi.

Ne olmuştu? Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklemeyi sürdüreceklerini açıklayan HDP ve Yeşil Sol Parti, dün, Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ'ın imzaladığı mutabakatta kayyum uygulamasının devamına ilişkin maddenin ardından bir değerlendirme toplantısı yapacaklarını açıklamışlardı.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Günsonu

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

📬 “Sandığa eksiksiz gideceğiz”

HDP ve Yeşil Sol Parti, ikinci tura ilişkin tutumunu açıkladı. BDDK, SPK ve TBB son dönemki iddialara ilişkin eş zamanlı açıklama yaptı. KOBİ tanımı 500 milyon TL'ye güncellendi.

25 May 2023

The Irish Spirit ile birlikte
Fotoğraf: Küresel Siyaset Merkezi

YAZARLAR

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ OKUMALAR

;