Aposto

Cumartesi, 3 Aralık 2022
Cumartesi, Aralık 3, 2022
Premium'a Yüksel
02: Adıyaman
Adıyaman’ın eğitim hâli
son

02: Adıyaman'ın eğitim hâli

"81 İl 81 Eğitimci"de ikinci durağımız, 02: Adıyaman.

81 İl 81 Eğitimci içeriğimizin ikinci durağından herkese merhaba. Türkiye’nin plaka koduna göre illeri gezmeye devam ediyoruz. Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Eğitim Gözlemevi’yle il bazlı veri işbirliğimize de bu bültenle birlikte başlıyoruz.

Eğitim Reformu Girişimi Eğitim Gözlemevi ekibine ilgi ve destekleri için teşekkür ediyoruz!

Eğitimin tüm paydaşlarına açık olan çalışmamızın duyurusunu yaygınlaştırmak ve eğitim hâli topluluğunun bir parçası olmak isterseniz linkimiz burada.

Bizi takip etmeyi unutmayın.

02: Adıyaman

Adının çeşitli rivayetlerle anıldığı, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Adıyaman’a ilişkin Eğitim Reformu Girişimi Eğitim Gözlemevi ekibi sayesinde birçok veriye ulaşıyoruz. Bu veriler doğrultusunda Adıyaman’ın eğitim durumunun Türkiye geneli ve Günedoğu Anadolu bölgesi geneline oranla çok daha olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Adıyaman, 5 yaşa kadar okul öncesi eğitimde net %64,5 okullaşma oranı ile hem bölge ortalamasının hem de Türkiye ortalamasının üzerinde.

Derslik başına düşen öğrenci sayıları ilkokulda 22; ortaokulda 21; ortaöğretimde; 24. Bu hâliyle sınıf mevcutları, hem bölge ortalamasından hem de Türkiye ortalamasından daha az kalabalık.

Toplam öğrenci sayılarını incelediğimizde Adıyaman’da 150 binin üzerinde öğrenci eğitim görüyor. Bu, Türkiye'deki tüm öğrencilerin %1'inin, Güneydoğu Anadolu'daki öğrencilerin ise %6,5'i Adıyaman'da eğitim gördüğü anlamına geliyor. 

Toplam öğretmen sayısını incelediğimizde 11.418 öğretmenin Adıyaman’da çalıştığını öğreniyoruz. Yani, Türkiye'deki tüm öğretmenlerin %1'i, Güneydoğu Anadolu'daki öğretmenlerin ise %7,7'sı Adıyaman'da öğretmenlik yapmakta.

Kız ve oğlan çocuklar arasında ortaöğretimde net okullulaşma oranı farkına baktığımızda, Türkiye genelinde ve Güneydoğu Anadolu genelinde bu oran oğlan çocuklar için daha fazlayken; Adıyaman'da kız çocuklarının okullulaşma oranı daha fazla. 

Ulaşabildiğimiz veriler bize, aynı zamanda mülteci öğrenci sayısının ise 6 binin üzerinde olduğunu söylüyor. 

Tüm bu verilerle Adıyaman’ın eğitimini aklımızda biraz somutlarken; sahaya bir mercek tutarak Adıyaman’da çalışan öğretmenimizin bize şehir rehberliği yapacağı başlıklar;

  • Adıyaman’da eğitime dair karşılaşılan problem alanları
  • Adıyaman’da eğitime dair öne çıkan ihtiyaçlar
  • Adıyaman’da karşılaşılan problemlere yönelik çözüm ve stratejiler
  • Adıyaman’da takip edilen eğitim platformları ve kaynaklar

Hazırsanız ikinci durağımız: 02 Adıyaman!

Zeynep & Muhammed

Adıyaman’ın eğitim hâli

Adıyaman’ın eğitim hâli

Adıyaman’ın eğitim hâlini şehrin farklı ilçelerinde, köylerinde ve il merkezinde 14 yıldır sınıf öğretmeni olarak çalışan bir öğretmenle konuşacağız.

Adıyaman’ın eğitim hâlini şehrin farklı ilçelerinde, köylerinde ve il merkezinde 14 yıldır sınıf öğretmeni olarak çalışan bir öğretmenle konuşacağız. Anonim olarak bültenimizde yer almak istediğini beyan eden öğretmenimize ilk sorumuz olan “Yaşadığınız şehirde eğitimle alakalı gördüğünüz/deneyimlediğiniz problemler neler?”i yöneltiyoruz. 

“Genel olarak gözlemlediğim problemleri farklı başlıklar altında toplamak istiyorum.” diyor ve ekliyor:  

  • “Okullarda fen ve matematik laboratuvarlarının bulunmaması derslerin işlenmesi sırasında bir takım sıkıntılara yol açıyor. Çalıştığım hiçbir okulda laboratuvar yoktu. Türk Milli Eğitim Sisteminin genel felsefesini oluşturan yapılandırmacı anlayışla daha etkili, kalıcı dersler işleyebilmek adına çocukların yaparak-yaşayarak öğrenmesini sağlayan bu ortamların her okulda olmasının çok faydalı olacağı kanaatindeyim.
  • Yine FATİH projesiyle başlayan eğitimde dijital dönüşüm adına ilimizde yapılan çalışmaları ilkokul adına yetersiz buluyorum. Halen bazı sınıflarda projeksiyon, bilgisayar yok. Yine öğrencilerin birçoğunda uzaktan eğitimde eşit fırsata sahip olması için tablet ve internet imkanları bulunmamakta. 
  • İlimizin farklı bölgelerinin farklı sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel özelliklere sahip olması uzaktan eğitim sürecinde birçok sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Özellikle uzaktan eğitim sürecinde veli ve öğrenciye de büyük payın düştüğü şu zamanlarda velinin ve öğrencilerin işi ciddiye alması bu süreçte çok önemli. Yine velinin ve öğrencinin dijital okuryazarlığının yüksek olması da bu süreci etkileyen değişkenler arasında yer almakta. 
  • Okullarda yapılan sosyal ve kültürel faaliyetlerin azlığı da bir diğer sorun. Öğrenciler, Adıyaman içinde en yakınındaki tarihi ve doğal güzellikleri bile ziyaret edemeden mezun oluyor. Bu konuda daha teşvik edici çalışmalar yapılabilir.”

Bu detaylı açıklamalar, şehrin problemlerine dair önemli alanları söylüyor bizlere. Hemen ikinci sorumuza geçiyoruz ve “Yaşadığınız şehirde eğitime dair hangi ihtiyaçlar öne çıkıyor?” diye soruyoruz:

“Özellikle teknolojik ihtiyaçlar ön planda. Yine öğrencileri okula karşı olumlu tutuma yönlendiren eğitim ortamları gerekiyor. Yeni okul binaları, yeni sınıflar, her şeyin pedo-mimariye göre ayarlandığı eğitim yuvaları olmalı.” diyerek cevaplıyor öğretmenimiz. Tüm bu problemler ve ihtiyaçlara karşı kişisel olarak neler yaptığını merak ediyoruz. 

Üçüncü sorumuzda “Yaşadığınız problemlere dair nasıl çözümler/stratejiler üretiyorsunuz?” oluyor:

“Sınıfım adına velilerle bolca işbirliği yaparak bu sıkıntıların üstesinden gelmeye çalışıyoruz.” diyor. Öğretmen, öğrenci ve veli üçlüsü işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlıyoruz ve aklımıza dördüncü sayımız “bakım veren hâli” geliyor. 

Dördüncü sorumuz da “Yaşadığınız problemlere çözüm üretirken/uygulamaya çalışırken karşılaştığınız engeller neler?” oluyor:

“Bazen maddi imkansızlıklar var, burada tıkanabiliyoruz.” diyor öğretmenimiz. Öğretmenin kendi ihtiyaçlarını fark etmesi, buna dair çözüm önerileri üretmesi oldukça önemli ancak öğretmenin de karşılaştığı önemli engeller var. Bunu duyduğumuzda aklımıza “Yaşadığınız şehirde eğitime yönelik çalışmaları takip ediyor musunuz? Hangi platformlardan takip ediyorsunuz?” sorusu geliyor:

“İl Milli Eğitim Müdürlüğü sosyal medya hesapları (Twitter, Instagram, Youtube vb.), Adıyaman Üniversitesi’nin web sitesi vb.” diyor öğretmenimiz.

Şehirde yapılan çalışmaları daha da merak ediyoruz ve soruyoruz “Yaşadığınız şehirde ne gibi çalışmalar ve gelişmeler öne çıkıyor?”:

“Erdemli ve Başarılı Birey Projesi (EDEB) gayet güzel uygulanıyor. Yine son zamanlarda Kütüphanesiz Okul Kalmayacak projesi revaçta.” cevabını alıyoruz. 

Yaşadığınız şehirde hangi kurum ve paydaşlar çözüm ortağı olabilir?” de son sorumuz oluyor. Öğretmenimiz valiliğin, belediyenin ve sivil toplum kuruluşlarının şehirdeki çözüm ortakları olabileceğini bizlere söylüyor.

Adıyaman’ın çeşitli bölgelerinde 14 yıldır öğretmenlik yapan paydaşımız şehre dair verdiği detaylı ve titiz cevaplarıyla aklımızdaki birçok soruya cevap oluyor. Kendisine teşekkürlerimizi en içten şekilde sunuyoruz.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
son

81 İl 81 Eğitimci içeriğimizde ikinci durağımız 02 Adıyaman’dan ayrılma vakti şimdi. Bir sonraki durağımız 03 Afyon olacak. Bu bültende görüşlerini okumak istediğiniz, içerikleri zenginleştireceğini düşündüğünüz Afyon’da çalışan eğitimcilere aşağıda yer alan formumuzu iletebilirsiniz.

Bizlere destek olmak için bültenlerimizi tüm şehirlerden eğitimin tüm paydaşlarıyla paylaşabilir ve buradaki formu doldurarak eğitim hâli topluluğunun bir parçası olabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

Bülteni beğendiniz mi?

Arşive Ekle

Okuma listesine ekle

Paylaş

eğitim hâli Yayınını Takip Et

İki haftada bir cuma günleri saat 11'de; eğitimin konuş(a)madığımız, saklı, yasak, eğlenceli, unutulmaz, birlikte, başka, kısacası her hâlini bu bültende paylaşıyoruz.

0%

;