aposto-logo
TR
TREN
Editörlerden
2021 Türkiye Özeti
Bugünkü Destekçimiz
2021 Dünya Özeti

🎊 2021 özeti, editör notları

Herkese günaydın. 2021'in son Aposto! Gündem'i. Editör notları, Türkiye'den ve dünyadan yıl özetleri, teşekkürler, sevgiler, kutlamalar.
31 Aralık - Anadolu Efes
Anadolu Efes ile birlikte

Geleceğe ve Tabiata +1 2021 senesine dönüp bakarken dünyada yaşananlar canımızı yakıyor ancak yeni yıldan beklentimiz daha umut dolu; yeşil ve sağlıklı bir gelecek. Bu yıl hem Türkiye hem dünya genelinde karşılaştığımız yanan ormanlar, yok olan verimli topraklar, sel felaketi yaşayan şehirler iklim kriziyle mücadelede durumun önemini gözler önüne seriyor. Çevreye dokunan tek bir adımın dahi tüm ekolojik düzeni etkilediğinin farkında olmak zorunda olduğumuz bu dönemde, çevreyi ilgilendiren tüm sistemlerin dengede tutulabilmesi için sürdürülebilir yaşamın iyileştirici gücüne başvurmaktan başka bir şansımız kalmadığı açıkça ortada. Elimizdeki tek yuvamızı, dünyamızı, önemsemeli; çevremizi korumak ve yeşillendirmek üzere bilinç sahibi olmalıyız. Ne yapmalı? Belirli bir zaman diliminde gerçekleşen insan faaliyetleri sonucunda üretilen toplam sera gazı miktarını niteleyen karbon ayak izi; gezegenimizin ısınmasının, iklim krizinin başlıca sorumlusu olarak gösteriliyor. Ağaçlandırma çalışmaları ise emisyonların azaltılması için atılan önemli bir adım. Dikilen ağaçlar, atmosfere salınan karbondioksitin emilmesine olanak sağlayarak yaşamları boyunca atmosferden CO2’i uzaklaştırıyor. Tüm bu gerçeklerin farkındalığıyla hareket eden Anadolu Efes , bir ağacın geleceğinin tüm tabiatın geleceği olduğuna dikkat çeken adımlarıyla çevreye artı değer katarken #tabiatımızözel diyerek doğanın sesine kulak vermeye çağırıyor. Anadolu Efes x Ecording ağaçlandırma projesi: Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında çevre teknolojileri geliştiren sosyal girişim Ecording’le iş birliği yapan Anadolu Efes, ağaçlandırma projesinde ürettiği yeşil şişeli ürünler vesilesiyle 3 milyon tohum topunu sarp bölgelerdeki topraklarla buluşturmaya devam ediyor. Tohum topu nedir? İklim kriziyle mücadele kapsamında tohumların ağaca dönüşme oranını artırmak için özel olarak hazırlanan formüle verilen ad olan "tohum topları" sayesinde tohumların; rüzgar, aşırı sıcaklık, nem gibi dış ortam koşullarından korunarak çimlenmesi için uygun ortam oluşturuluyor. ecoDrone’lar sayesinde toprağa bırakılan tohumların ormana dönüşmesini umutla beklerken, hız kesmeden çalışmalarını sürdüren Anadolu Efes’in çevreye artı değer katan projeleri için takipte kalmaya devam edin .

Daha fazlasını öğren

AA, AFP, AP, Reuters, Getty, The New York Times, Twitter

AA, AFP, AP, Reuters, Getty, The New York Times, Twitter

DEC31

Aposto Gündem

DEC31

2021'in son gününden herkese günaydın.

  •  2021'in son Aposto! Gündem'i: Yılın en heyecanlı gününde bu e-postayı okuyorsanız öncelikle çok teşekkürler. Bu bültende Türkiye ve dünya yıl özetlerini, yıl boyu yayımlanan yazılardan oluşturduğumuz koleksiyonları ve Aposto! Gündem editörlerinin notlarını bulacaksınız. Aposto! Gündem'in yarın yayımlanmayacağını da hatırlatalım.
  • Kutlamaların çalma listesi: New Years 2022.

Mutlu yıllar!
Pazartesi görüşmek üzere.

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Editörlerden

Aposto!'nun üçüncü yıl sonu bültenini hazırlarken bu hazırlık süreçlerinin "Aa, evet, bu da bu yıl olmuştu. O geçen yıl değil miydi ya? Hayır hayır, bu yıl." gibi cümlelerle geçtiğini yeniden anımsıyorum. Neticede yıl, uzun ve haberler çoğunlukla çözümsüzlüklerle, tartışmalarla, gerilimlerle, endişelerle, belirsizliklerle dolu. "İçimiz karardı, hiç mi güzel bir şey olmuyor?" diye serzenişte bulunan okurlarımızı daha iyi anlıyorum.

Şu an okuduğunuz yıl sonu bülteni için yıl boyunca yayımladığımız Aposto! Gündem sayılarına baktığımda Aposto! Gündem için özellikle Boğaziçi protestolarının ve İstanbul Sözleşmesi gelişmelerinin dönüm noktası olduğunu söyleyebilirim. Bu olaylar bizim için bülten odağının politika ve ekonomiye kaydığı, habercilik hassasiyetlerimizin arttığı, anlık haber takibinin giderek daha çok önem kazandığı bir dönemin başlangıcına işaret ediyor.  

Ulusal ve küresel gündemi her gün, her an izlemeye çalışmak bir yandan yorucu, diğer yandan bir bağımlılık, diyebilirim. Olayları hatırlayınca yıl boyunca meselelere nasıl daha soğukkanlı yaklaşmayı öğrendiğimizi de fark ediyorum. 

Tüm bu yönleriyle Aposto!’yu var eden; ona dilini, sesini, yaklaşımını veren ve bugün tüm yayınlarını beslemeyi sürdüren Aposto! Gündem’in, Aposto! için bir okul olduğuna inancım baki. 

Bu yıl okurlarımızın sabah rutinlerinin bir parçası olduysak, yakalaması ve anlaması güç olan hızlı dönemleri biraz olsun anlaşılabilir kıldıysak ne mutlu bize. 

Geri bildirimleriyle titizliğimizi taze tutan tüm okurlarımıza, şimdiye dek yüzlerce sayı yayımlanan Aposto! Gündem’e katkıda bulunmuş herkese, en çok da 2021’in ikinci yarısını paylaştığım Janset ve İlkim’e içtenlikle teşekkürler. 

2022 hepimiz için güzel olsun.

— Mehmet Şimşek


Aposto! Gündem’e katıldığım ilk dönemde, ülke ve dünya gündeminin karmaşasına kapılmamak için masa başında mücadele verirken yanıma Mehmet ve İlkim de dâhil oldu. Aposto! Gündem gece gündüze karışırken yeniden, her gün, farklı bir fikirle şekillendi. Habere yaklaşım biçimimiz de öyle. Siz bu satırları okurken bir gözüm hâlâ Rusya’da. 

Doğru, objektif, güvenilir ve sorgulayıcı habercilik ilkelerinin tartışmaya açıldığı bir atmosferde haber alma deneyimine ufak da olsa bir katkımızın olması beni mutlu ediyor. Zira sıcak gündemin içinde kaybolmak çok kolay. Zaman zaman kaotik ve her gece yeni bir gelişmenin yaşandığı bir gündemde habercilik yapmanın zorlukları da yok değil. Fakat Aposto! Gündem’in her detayını heyecanla yazdığımı ve okuduğumu söylemek isterim. 

Aposto! Gündem’i benimseyen, sahiplenen ve okuyan herkese teşekkürler. Mehmet ve İlkim’le üretmek, ürettiklerimizi paylaşmak ve size aktarmak benim için bir zevkti. 

Aposto!’nun mutfağından sevgilerle,

— Janset Atacan


Zorluklarla geçen bir yılı arkamızda bırakıyoruz. Pandemi bir yana yangınlar, seller, ekonomik ve siyasi krizler, insan hakları ihlalleri, kadın cinayetleri ve daha bir sürü sayısız olay. Tüm karmaşanın ve belirsizliğin içinde olan biteni sizlere en yalın ve anlaşılır biçimde göstermek için var gücümüzle çabaladık. Umuyorum bu satırları okuyan sizler de bunu hissetmişsinizdir.

Yılın ikinci yarısında Gündem’de bir selamla başladı Aposto! hikâyem. Önce Aposto!’nun sesini öğrendim, sonra kendi sesimi keşfetmeye başladım. Başından bu yana harika bir enerji yakaladığımız ve yan yana çalıştığımız Mehmet ve Janset’e, bu anların her birine benimle birlikte tanık olan tüm okurlarımıza çok teşekkür ederim.

Dünyayı anlamaya ve şekillendirmeye çalışırken mesleğini de olabileceği en iyi şekilde icra etmeye çalışan bir editör olarak şunu biliyorum ki umut hep var, biz inandıkça var olacak. 

Bir kusur ettiysek, fark etmeden kırdıysak, kızdırdıysak affola.

Yeni yıl hepimize hiç beklemediğimiz güzellikler getirsin.

Yepyeni umutlar ve büyük sevgiyle.      

— İlkim Emirler


2021 Türkiye Özeti

Aposto! Gündem gözünden: 2021'de Türkiye

Aposto! Gündem gözünden: 2021'de Türkiye

Kıbrıs’ın durumu

Kıbrıs meselesinde, 2021 ilkbaharında Cenevre'de gerçekleşen gayriresmî görüşmelerin sonucunda "yeterli ortak zemin bulunamadığı" açıklaması paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KKTC ziyaretinde Kıbrıs'taki kapalı Maraş bölgesinin %3,5'ine denk gelen alanın pilot bölge olarak açılacağına ilişkin açıklamaları tepki çekti. Konu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne taşındı. Dışişleri Bakanlığı, kararların uluslararası hukukla tamamen uyumlu olduğunu söyledi.

Amirallerin bildirisi

104 emekli amiral "Montrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açılmasına" ve "sarıklı amiralin namaz kıldığı görüntülere" ilişkin bir bildiri yayımladı. Bildirinin darbe çağrıştırdığını düşünen hükümet üyeleri açıklamaya sert tepki gösterdi. Muhalefetten bazı isimler bildiriyi onayladı, bazıları eleştirdi. Emekli amirallerin ilk duruşmasının 21 Mart 2022’de gerçekleştirileceği aktarıldı.

İstanbul Sözleşmesi

Türkiye, Resmî Gazete'de yayımlanan kararla İstanbul Sözleşmesi'nden çekildi. Karar birçok şehirde protesto edildi, karardan vazgeçilmesi için 1 milyona yakın imza toplandı. Danıştay, Haziran 2021'de kararın yürütmesinin durdurulması yönündeki talebi reddetti. 

Boğaziçi Üniversitesi protestoları

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri

Çiğdem Kafesçioğlu

Boğaziçi Üniversitesi'ne Melih Bulu'nun rektör olarak atanması önce kampüste, sonra İstanbul'un farklı noktalarında ve sonra da çeşitli illerde ve yurt dışında protesto edildi. Protestolarda çok sayıda gözaltı oldu.

Protestoların altı ayda biteceğini öngören Melih Bulu, göreve gelişinin altıncı ayında istifa etti. Rektörlük görevine üniversite bileşenlerinin güven oyu vermediği iki isimden biri olan Naci İnci atandı.

Akademisyenlerin rektörlük binasına karşı gerçekleştirdikleri protesto, 11 ayı aşkın süredir devam ediyor. 

İstifalar, görev değişiklikleri

İstifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yerine Nureddin Nebati, Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yerine Mahmut Özer, Ticaret Bakanlığı'na kendi şirketinden dezenfektan sattığı iddia edilen ve sonra görevine son verildiği belirtilen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın yerine Mehmet Muş atandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk görevden alındı, bakanlık ikiye ayrıldı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alındı, yerine Şahap Kavcıoğlu atandı. Ekim 2021'de de TCMB'de iki başkan yardımcısı, bir para politikası kurulu üyesi değiştirildi. 

Muharrem İnce CHP'den istifa ederek Memleket Partisi'ni, Ümit Özdağ İYİ Parti'den istifa ederek Zafer Partisi'ni kurdu. 

Covid-19

Mart 2021 sonunda Türkiye'de artan vakalar sebebiyle sokağa çıkma yasağı gibi tedbirlere geri dönüldü. Nisan 2021 ortasında iki haftalık kısmi kapanma dönemine geçildi. Sonrasında, 29 Nisan'dan 17 Mayıs'a kadar tam kapanma açıklandı. Yıl sonunda tespit edilen yeni varyant Omicron, Türkiye’de de görüldü. 2021'in son günlerinde vaka sayıları 39 binin üzerine çıktı.

Doğal afetler, çevre

Yangınlar: Türkiye yaz aylarını 28 Temmuz'da Manavgat'ta başlayan, 15 gün süren ve 49 ilde görülen yaklaşık 300 yangın gündemiyle geçirdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 12 Ağustos'ta tüm yangınların kontrol altına alındığını duyurdu. Sekiz vatandaş hayatını kaybetti. Bu süreçte hükümet ve muhalefet, yerel yönetimler ve merkezî yönetim arasında yangın söndürme uçakları ve müdahale koordinasyonu gibi başlıklarda tartışmalar yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medyada başlatılan "helpturkey" kampanyasına tepki gösterdi. 

Seller: Yangınları takiben Kastamonu, Sinop ve Bartın başta olmak üzere Batı Karadeniz'de sel felaketleri görüldü. AFAD açıklamalarına göre sellerde 80’i aşkın vatandaş hayatını kaybetti. 

Müsilaj: Marmara Denizi kıyıları, deniz salyası olarak da adlandırılan müsilajla kaplandı. 

10 büyükelçi, Kavala, Demirtaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılmasına yönelik ortak bir çağrı yayımlayan on büyükelçinin "istenmeyen adam (persona non grata) ilan edilmeleri" için talimat verdiğini duyurdu. Büyükelçilikler "Viyana Sözleşmesi'nin 41. Maddesine riayet etmeyi teyit ettiklerini" belirten bir açıklama paylaşarak bildirideki amacın "Türkiye'nin iç işlerine karışmak olmadığını" kaydetti. Olay dış basında "Erdoğan geri adım attı" başlıklarıyla yer aldı. 

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Osman Kavala'nın serbest bırakılması yönündeki kararını uygulamayan Türkiye için "ihlal prosedürü" başlattı ve Türkiye’den 19 Ocak’a kadar görüş iletmesini istedi. Ayrıca komite, son toplantıda Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması yönünde çağrıda bulundu. 

İkizdere, Akbelen, Validebağ 

Rize'nin İkizdere ilçesinde halkın İşkencedere Vadisi'ne Cengiz İnşaat tarafından yapılacak taş ocağına direnişi, sekiz aydır sürüyor.

2021 bahar aylarında tekrar gündeme gelen orman kesimleri sebebiyle Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy'de yer alan Akbelen Ormanı'nda başlayan orman nöbeti devam ediyor.

Üsküdar Belediyesi'nin Validebağ Korusu'na müdahalesi, Eylül 2021'de protestolara neden oldu. Koru için mahallelilerin nöbeti sürüyor.

HDP’ye kapatma davası, Gergerlioğlu’na tutuklama

Sosyal medyada yaptığı bir haber paylaşımı sebebiyle "terör örgütü propagandası" yapmakla suçlanan HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düşürüldü, Nisan 2021’in başında da tutuklandı. Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı verdi ve serbest bırakılan Gergerlioğlu’nun vekilliği 16 Temmuz’da iade edildi. Diğer yandan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'nin kapatılması için dava açtı. Davaya ilişkin karar, Anayasa Mahkemesince 2022 içinde verilecek. 

Ekonomi

2021'in ikinci yarısında Türkiye'de ekonomi sıkça konuşuldu. Eylül 2021’den itibaren politika faizi %19’dan %14’e düşürüldü. 2021’in başında 7,43 düzeylerinde olan dolar/TL Aralık 2021’de 18 üzerini test etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cari açığı kapatarak büyümeyi hedefleyen "ekonomik kurtuluş savaşını" duyursa da ekonomistler, ortada bir model olmadığı görüşünü savundu. 

Kur artışları enflasyona yansıdı. TÜİK’in Kasım 2021’de %21,3 olarak açıkladığı 12 aylık tüketici enflasyonu, bağımsız araştırma grubu ENAGrup tarafından %58,6 olarak ölçüldü. Yılın son günlerinde Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat isimli bir bankacılık ürünü duyuruldu. Dolar/TL 11 düzeylerine, avro/TL 14’e çekilse de yılın son günlerinde dolar/TL 13 seviyesini test etti; Bakan Nebati "her şey kontrol altında" dedi.


Hikâyeyi paylaşmak için:
Bugünkü Destekçimiz

Geleceğe ve Tabiata +1 


2021 senesine dönüp bakarken dünyada yaşananlar canımızı yakıyor ancak yeni yıldan beklentimiz daha umut dolu; yeşil ve sağlıklı bir gelecek.  

Bu yıl hem Türkiye hem dünya genelinde karşılaştığımız yanan ormanlar, yok olan verimli topraklar, sel felaketi yaşayan şehirler iklim kriziyle mücadelede durumun önemini gözler önüne seriyor. 

Çevreye dokunan tek bir adımın dahi tüm ekolojik düzeni etkilediğinin farkında olmak zorunda olduğumuz bu dönemde, çevreyi ilgilendiren tüm sistemlerin dengede tutulabilmesi için sürdürülebilir yaşamın iyileştirici gücüne başvurmaktan başka bir şansımız kalmadığı açıkça ortada.

Elimizdeki tek yuvamızı, dünyamızı, önemsemeli; çevremizi korumak ve yeşillendirmek üzere bilinç sahibi olmalıyız.

Ne yapmalı? 

Belirli bir zaman diliminde gerçekleşen insan faaliyetleri sonucunda üretilen toplam sera gazı miktarını niteleyen karbon ayak izi; gezegenimizin ısınmasının, iklim krizinin başlıca sorumlusu olarak gösteriliyor. 

Ağaçlandırma çalışmaları ise emisyonların azaltılması için atılan önemli bir adım. Dikilen ağaçlar, atmosfere salınan karbondioksitin emilmesine olanak sağlayarak yaşamları boyunca atmosferden CO2’i uzaklaştırıyor.

Tüm bu gerçeklerin farkındalığıyla hareket eden Anadolu Efes, bir ağacın geleceğinin tüm tabiatın geleceği olduğuna dikkat çeken adımlarıyla çevreye artı değer katarken #tabiatımızözel diyerek doğanın sesine kulak vermeye çağırıyor.

Anadolu Efes x Ecording ağaçlandırma projesi: Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında çevre teknolojileri geliştiren sosyal girişim Ecording’le iş birliği yapan Anadolu Efes, ağaçlandırma projesinde ürettiği yeşil şişeli ürünler vesilesiyle 3 milyon tohum topunu sarp bölgelerdeki topraklarla buluşturmaya devam ediyor. 

  • Tohum topu nedir? İklim kriziyle mücadele kapsamında tohumların ağaca dönüşme oranını artırmak için özel olarak hazırlanan formüle verilen ad olan "tohum topları" sayesinde tohumların; rüzgar, aşırı sıcaklık, nem gibi dış ortam koşullarından korunarak çimlenmesi için uygun ortam oluşturuluyor.

ecoDrone’lar sayesinde toprağa bırakılan tohumların ormana dönüşmesini umutla beklerken,  hız kesmeden çalışmalarını sürdüren Anadolu Efes’in çevreye artı değer katan projeleri için takipte kalmaya devam edin.

2021 Dünya Özeti

Aposto! Gündem gözünden: 2021'de dünya

Aposto! Gündem gözünden: 2021'de dünya

Janset Atacan & İlkim Emirler

İstifalar, darbeler, suikastler

2021’in ilk ayında İtalya’da başbakan Giuseppe Conte ve hükümeti istifasını duyurdu, yeni başbakan Mario Draghi oldu. Geçtiğimiz aylarda da Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddialarını takiben görevinden ayrıldı, siyaseti bıraktığını açıkladı. 

Myanmar’da 1 Şubat’ta ordu yönetime el koydu ve Ang San Suu Çi ev hapsine gönderildi. Cuntanın lideri Min Aung Hlaing, ordunun iktidarı ele geçirmesinden altı ay sonra yeni kurulan geçici hükümetin başbakanı oldu. 

Myanmar

Twitter

Şubat ayında Ermenistan’da dönemin başbakanı Nikol Paşinyan’ın darbe girişimi olarak nitelendirdiği olayda Genelkurmay Başkanlığı, Paşinyan ve hükümetinin istifa etmesini istedi. Ülke ordunun istifa çağrısına destek verenler ve Paşinyan taraftarları olarak ikiye ayrıldı. Bu süreçte Paşinyan istifa etse de haziranda gerçekleşen seçimleri %53,9 oy alan Paşinyan kazandı.

Birkaç ay sonra Sudan’da da başarısız olarak değerlendirilen bir darbe girişimi gerçekleşti. Yaklaşık bir ay sonra ordu geçiş hükümetini feshetti. Hamduk görevine dönse de halkın ikiye ayrılması ülkedeki gerginliği artırdı. Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise evinde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. Tunus'ta da Cumhurbaşkanı Kays Said, parlamentoyu feshetti.

Rusya dış politikasında gerginlikler

Rusya’nın muhalif lideri Aleksey Navalni, zehirlendikten sonra tedavi için gittiği Almanya'dan dönüşünde tutuklandı. Birkaç ay sonra Rusya ve Çekya ilişkileri 18 Rusya diplomatının Rusya istihbaratına çalıştığına yönelik iddialarının ardından gerildi. Rusya’daki 20 Çekya diplomatı istenmeyen kişi ilan edildi. 

ABD-Ukrayna dostluğundan çekinen ve Ukrayna’nın NATO’ya yakınlaşmasını kaygıyla takip eden Rusya, Ukrayna’yı bölgesel tehdit olarak görmeye başladı. Ukrayna sınırına asker konuşlandırmaya başlayan Rusya; NATO, ABD ve AB ülkeleri tarafından uyarılsa da sınırdaki askerî faaliyetlerine devam etti. Belarus ise savaş çıkması hâlinde Rusya'nın yanında yer alacağını duyurdu. 

Rusya, Ukrayna’yı ocak ayında işgal edeceğine yönelik iddiaları reddetti. ABD’den eski Sovyet ülkelerinin NATO’da yer almaması için garanti isteyen Rusya’nın talebi henüz kabul edilmedi, ancak iki ülke Ukrayna gerginliğini görüşmek üzere bir araya gelmeye karar verdi. 

Tarihî değişimler, transatlantik ilişkileri

ABD, Afganistan’dan 20 yıl sonra çekildi. Taliban, Kabil’in kontrolünü ele geçirdi. Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeyi terk etti. Taliban, uluslararası kamuoyunun kendisini tanıması için çağrıda bulundu. Afganistan'dan çıkış bir insani krize dönüştü.

ABD, Avustralya ve Birleşik Krallık; Avustralya'nın ABD tarafından sağlanan teknolojiyi kullanarak nükleer enerjili denizaltılar geliştireceği bir güvenlik paktı açıkladı. Fransa, iş birliğini Avustralya'nın Fransa merkezli Naval Group'la yaptığı 40 milyar dolar değerindeki denizaltı üretimi anlaşmasının da sonu anlamına geldiği için eleştirdi. Fransa ve Birleşik Krallık arasında çıkan balıkçı krizi de iki ülke ilişkilerini olumsuz etkiledi. 

ABD’nin Teksas eyaletinde altıncı haftadan sonra kürtajı engelleyen bir yasa kabul edildi. Yüksek Mahkeme’nin yasanın yürütmesini durdurmayı dörde karşı beş oyla reddetmesi ülke genelinde protestolara neden oldu. 

Avrupa Birliği’nde kırılmalar, yeni hükümetler

Polonya ve Belarus sınırında göçmen krizi çıktı. AB Belarus yönetimini sınırdaki göçmenleri "silah olarak kullanmakla" ve sınırı geçmeye teşvik etmekle suçladı. Belarus yönetimi de Polonya'nın sınırda "insanlık dışı tutum" sergilediğini iddia etti. ABD, Kanada ve AB, Belarus'a yönelik yaptırımlarını genişletti. Belarus da karşılık olarak AB ve Birleşik Krallık'a yönelik yaptırım kararı aldığını duyurdu. Polonya ve AB'nin hukukun üstünlüğü, kürtaj yasağı, LGBTİ+ hakları, mülteci kabulü gibi konularda karşı karşıya gelmesi Polexit ihtimalinin konuşulmasına neden oldu.

Almanya’da Angela Merkel, 16 yıldır sürdürdüğü görevinden ayrıldı. Ülkenin yeni başbakanı Olaf Scholz oldu. Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti'nin (FDP) oluşturduğu koalisyon hükümeti göreve başladı. 

Konstantinos Tsakalidis

IPCC raporu ve COP26

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporunda insan etkisinin dünyanın ısınmasına yol açtığı kesin şekilde ortaya kondu.

Kasım 2021'de gerçekleşen ve "Dünya için son şans" olarak tanımlanan 26'ncı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nda (COP26) 100'den fazla lider orman kaybını durdurma ve metan emisyonlarını azaltma sözü verse de zirve, beklentileri karşılamadığı gerekçesiyle eleştirildi. 

Kongre baskını

ABD’de Kasım 2020'de gerçekleşen seçimlerde Joe Biden'ın başkan seçilmesinin ardından 6 Ocak'ta seçimi reddeden Donald Trump destekçileri Kongre binasını bastı. Olayda 4 protestocu ve 1 polis yaşamını yitirdi. Biden 20 Ocak'ta yemin ederek görevine başladı.  

İş dünyası

2020 yılında pandemiyle başlayan çip krizi bu yıl da etkisini sürdürdü. Honda, General Motors, Toyota gibi şirketler aralıklarla üretimi durdururken Apple dâhil birçok teknoloji şirketi de kısıtlı sayıda üretim gerçekleştirdi.

İtalya’da temmuz ayında gerçekleştirilen G20 Zirvesi’nde küresel asgari kurumlar vergisi konusunda anlaşıldı.

Reddit'te bir araya gelen bireysel yatırımcılar, batmakta olan GameStop ve AMC Entertainment gibi şirketlerin hisselerinden yüklü miktarlarda alım yaparak piyasalarda sert dalgalanmalara yol açtı.

Ever Given, Süveyş Kanalı'na sıkışan gemi, The Wall Street Journal

The Wall Street Journal

Ever Given adlı gemi, 24 Mart'ta Süveyş Kanalı'na çapraz bir şekilde sıkıştı. Altı gün süren çalışmaların ardından gemi, 29 Mart'ta yeniden yüzdürüldü. Kanalda uzun kuyruklar oluşturan 400'e yakın geminin kanaldan geçişi ise 3 Nisan'da tamamlandı. 

"Soykırım"

ABD’de toplam 100’den fazla Kongre üyesi, Başkan Joe Biden’a 24 Nisan’da yapacağı konuşmada 1915 Olayları'nı “Ermeni soykırımı” olarak tanıması için çağrıda bulundu. Biden, Ronald Reagan'dan sonra 1915 Olayları'nı "soykırım" olarak tanıyan ilk ABD Başkanı oldu.

İsrail - Gazze

İsrail'in mayıs ayının başında Kudüs'te Ramazan için bir araya gelen Filistinlilere müdahalesiyle başlayan İsrail-Hamas çatışmaları 20 günden uzun süre devam etti. İsrail'in Filistin'e gerçekleştirdiği hava saldırıları ve Hamas kontrolündeki Gazze'den İsrail'e fırlatılan roketler sebebiyle 200'ün üzerinde kişinin yaşamını yitirdiği aktarıldı. Mısır’ın ara buluculuğunda bir ateşkes anlaşmasına varıldı. İnsan hakları kuruluşları, İsrail’i de Hamas’ı da savaş suçu işlemekle itham etti. Anlaşmadan kısa süre sonra İsrail’de Naftali Bennett başkanlığında yeni hükümet kuruldu.

Pegasus, Pandora

17 medya kuruluşunun katılımıyla yayımlanan Pegasus Project; birçok ülkenin İsrail merkezli NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus yazılımını kullanarak politikacıları, gazetecileri, aktivistleri izlediğini ortaya çıkardı.

150 medya kuruluşunun iki yıllık çalışmalarının sonucunda ortaya çıkarılan Pandora Papers, 330'dan fazla politikacı ve yüksek kamu görevlisinin vergi cennetlerinde şirketler açtığını gösterdi. Belgelerde Türkiye’den de isimler yer aldı.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

sto

Aposto! Gündem

İstanbul Sözleşmesi

Aposto!

Janset

Mehmet Şimşek

habercilik

haber

+46 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;