aposto-logo
TR
TREN
2021
2022
Bugünkü Destekçimiz
Severek Anlattıklarımız

2021’den kalanlar, 2022’den beklenenler

Bu yıl eşsiz dijital sahiplikler vadeden non-fungible token’ları, internetin bir sonraki adımını adlandıran Web3’ü; her şeyin sanal ama bir yandan da gerçek olduğu metaverse’ü çok konuştuk. Dahası?
28 Aralık - Yenibirlider - Quando
Yenibirlider Derneği ile birlikte

Yenibirlider Gelişim Programı için başvurular başladı 2012 yılından bu yana, Türkiye’nin fark yaratan bireylerine, bu bireylerin uluslararası rol modeller olmalarını sağlayacak, sıra dışı olanaklar sunan liderlik ekosistemini oluşturmak ve yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Yenibirlider Derneği’nin , Boğaziçi Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirdiği Yenibirlider Gelişim Programı için kurumsal ve bireysel başvurular başladı. Nedir? Türkiye’nin en önde gelen kurumlarında kariyerlerini devam ettiren ve dahil oldukları organizasyon ve topluluklarda fark yaratacak lider adayı profesyonellerine bilgi, anlayış ve beceri kazandırma amacıyla yürütülen Yenibirlider Gelişim Programı , mezunlarına, stratejik bir amaç doğrultusunda bilgiye dayalı kararların verildiği organizasyonları yönetebilecek liderler olma kazanımı sunuyor. Şubat 2022–Ocak 2023 tarihleri arasında sürecek olan program; akademik eğitimler, mentorluk, koçluk programları ve Yenibirlider Ekosistemi içerisinde çeşitli projelerde yer alma imkânı sağlıyor. 25-35 yaş arası profesyonellere özel tasarlanmış olan bu liderlik gelişim programına katılmak üzere başvurular 11 Ocak’a kadar devam edecek. Neden tercih etmeli? Yenibirlider, kapasite geliştirme programlarıyla fark yaratan bireylerin liderlik yetkinliklerini geliştirmeleri için alanlar yaratırken, mevcut liderler arasında köprüler kurarak karşılıklı etkileşimi ve dönüşümü kolaylaştırıyor. Ayrıca bütün çalışmalarını da, özel sektör, sivil toplum sektörü, kamu sektörü ve akademi iş birliğini etkin hâle getirmek üzerinden kurguluyor. Yenibirlider Gelişim Programı hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak üzere bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Techfomance üzerinden

Techfomance üzerinden

Herkese günaydın. Şu an Quando’nun bu yılki son sayısını okuyorsunuz.

Bu yıl eşsiz dijital sahiplikler vadeden non-fungible token’ları, internetin bir sonraki adımını adlandıran Web3’ü; her şeyin sanal ama bir yandan da gerçek olduğu metaverse’ü çok konuştuk. Facebook’un adını Meta olarak değiştirdiği, Twitter CEO’su Jack Dorsey’in istifa ettiği, markaların metaverse'e yatırım yapmayı yeni trend gördüğü, uzay yarışlarının hızlandığı, Facebook’un başının yine derde girdiği bir yılı geride bırakıyoruz.

Bu sayıda gözümüze çarptığı, dikkatimizi çektiği kadarıyla yılın teknoloji gündeminin bir özetini sunuyoruz. 

Hemen arkasına 2022’de bizi nelerin beklediğine dair bazı öngörüler derliyoruz.

Eksik kaldığımız, yer vermediğimiz, sizin aklınıza gelen başka gelişmeler varsa "teknolojide yılın olayı" dediklerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. 

  • Daha iyi bir medya servisi için: Yılın son günlerinde Aposto! olarak biz de 2021'i nasıl geçirdiğimizi düşünüyor ve değerlendiriyoruz. Ürünlerimizi ve yayınlarımızı geliştirebilmemiz için görüşleriniz bizim için çok değerli. Bu bağlantı üzerinden iki dakikadan kısa sürecek okur anketimize katılarak medya servisimizi geliştirmemiz için bize yardımcı olabilirsiniz. Teşekkür ederiz! Birlikte nice yıllara.

Görüşmek üzere, 

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

2021

Teknolojide 2021'den kalanlar

Teknolojide 2021'den kalanlar

Teknoloji, devlet, toplum

The Facebook Files: Facebook, adını Meta olarak değiştirmeden önce eski çalışanlarından Frances Haugen, çok sayıda şirket dokümanını basına sızdırdı. The Wall Street Journal'ın yayımlamaya başladığı The Facebook Files isimli dosya; şirketin içerik değerlendirme süreçlerinde bazı isimlere XCheck adını verdiği başka bir değerlendirme süreciyle çifte standart uyguladığı, Instagram'ın kız çocuklarının ve kadınların beden imajı konusunda zararlarının farkında olduğu, Facebook algoritmalarında yapılan bir değişikliğin platformda öfke ve nefreti körüklediği, şirketin ergenlik öncesi yaştaki çocukları araştıran bir ekip oluşturduğu gibi bilgileri ortaya çıkardı. 

Pegasus Project: Forbidden Stories ve 16 medya kuruluşunun katılımıyla yayımlanan bir dosya olan Pegasus Project; birçok ülkenin İsrail merkezli NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus yazılımını kullanarak politikacıları, gazetecileri, aktivistleri izlediğini ortaya çıkardı. Telefonların herhangi bir bağlantıya tıklamaya ihtiyaç duymadan fotoğraflara, konuşma geçmişlerine, kamera ve konum bilgilerine erişmeyi mümkün kılan "zero-click" bir casus yazılıma karşı açığı olduğu da görüldü.

Şirketler, devletler: Rusya ve Çin’de özellikle ABD merkezli teknoloji şirketlerine karşı baskı arttı. Sosyal medya platformları içerik kaldırmadığı için para cezalarına çarptırıldı. Rusya’daki seçimlerde muhalif lider Aleksey Navalni destekçilerinin kullandığı mobil uygulama, uygulama mağazalarından çekildi. Diğer yandan ABD’de Facebook’a ilişkin iddialardan sonra şirket yetkilileri ve muhbir Haugen Kongre’de ifade verdi. 

Etkinlikler ve getirdikleri

CES 2021: Dünyanın en büyük tüketici elektroniği etkinliklerinden biri olan Consumer Electronics Show, 2021'de tamamen dijitalde gerçekleşti. Beklenen ürünlerin yanı sıra ilhamını pandemiden alan akıllı maskeler, giyilebilir hava temizleyicileri gibi ürünler de tanıtıldı. 

WWDC: Apple'ın her yıl gerçekleştirdiği geliştirici konferansı Apple Worldwide Developers Conference (WWDC); iOS 15'in, iPadOS 15'in, watchOS 8'in ve macOS 12 Monterey'in tanıtıldığı bir etkinlik oldu. 

Apple Etkinlikleri: Apple'ın sonrasında takip endişelerine yol açacak ve bu kapsamda çeşitli güncellemeler alacak ürünü AirTag, bu yıl gerçekleşen etkinliklerden birinde tanıtıldı. Teknoloji severler; iPhone 13 ve iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, Apple Watch Series 7, A13 Bionic çipli yeni iPad'lerle tanıştı. 

Samsung Unpacked: Samsung odağında katlanabilir ekranlar vardı. Dünya bu yıl Galaxy Flip 3 ve Galaxy Fold 3'ün yanı sıra Galaxy Watch 4 ve Galaxy Buds 2'yle tanıştı. 

Kesintiler, siber saldırılar, sızıntılar

Colonial boru hattı: ABD'nin en büyük boru hattı Colonial Pipeline, 7 Mayıs'ta DarkSide isimli bir hacker grubunun saldırısına uğradı. Saldırının ardından devre dışı kalan boru hattının operasyonlarına başlaması 12 Mayıs'ı buldu. Saldırının şirkete maliyetinin 2,1 milyon dolar olduğu, diğer yandan ABD hükümetinin saldırganlara 5 milyon dolar fidye ödediği öne sürüldü. 

Kaseya: Rusya merkezli REvil isimli fidye yazılım grubu tarafından gerçekleştirildiği belirtilen Temmuz 2021 tarihli saldırı ABD'deki küçük ve orta boyutlu işletmeleri, Yeni Zelanda'daki okulları, İsveç'te bir market zincirini etkiledi. Kaseya saldırıdan 60 müşterinin etkilendiğini söylese de en az 17 ülkeden bin 500'e yakın şirketin operasyonlarını aksattığı tahmin edildi. 

Fastly: Haziran ayının başında içerik dağıtım ağı Fastly'de yaşanan bir problem; Amazon, Reddit, Twitch, Pinterest, Hulu gibi çok sayıda platformu etkiledi ve büyük bir internet kesintisine sebep oldu. 

Akamai: Haziran ayının ortalarında da benzer bir problem Akamai'de meydana geldi ve hava yolu şirketleri, bankalar bu durumdan etkilendi.

Facebook: 4 Ekim'de Facebook sunucularında meydana gelen bir problem; Messenger, Instagram, WhatsApp gibi servislere altı saatten uzun bir süre erişilememesine sebep oldu. 

Akbank: 6-7 Temmuz tarihlerinde Akbank'ın mobil ve internet bankacılık hizmetlerinde uzun süreli bir hizmet kesintisi yaşandı. 

Amazon: Yılın son kesintilerinden biri de Amazon'da yaşandı. Disney+, Slack, Netflix, Hulu gibi servislere erişimlerde problem görüldü.

Yemeksepeti: Hızlı teslimat ve yemek siparişi uygulaması Yemeksepeti bu yıl mart ve kasım aylarında veri sızıntısı iddialarıyla gündeme geldi. Kasım ayındaki haberlerde bilgisayar korsanlarının 20 milyondan fazla kişinin verisine sahip olduklarını söyledikleri aktarıldı. 

Uzay

Yolculuklar: Geçtiğimiz yaz önce Richard Branson uzayın başlangıcı sayılan Kármán hattına yakın bir noktaya çıkarak "uzaya giden ilk milyarder" unvanını aldı. Branson'dan iki hafta sonra Jeff Bezos, 11 dakikalık bir uçuşla Kármán hattına ulaştı. Bezos'un şirketi Blue Origin, yıl içinde "uzay turizmi" kapsamındaki üçüncü uçuşunu iki hafta önce gerçekleştirdi. Diğer yandan Yusaku Maezawa isimli milyarder, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 12 gün kaldı ve geri döndü. Rusya, bu yolculukla 2010'da askıya aldığı özel uzay programını yeniden devreye sokmuş oldu. 

Gönderimler: ABD Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) ait uzay aracı Parker Solar Probe, Güneş'in dış atmosferi olarak da bilinen taç küreden uçarak Güneş'e en çok yaklaşan uzay aracı oldu. "En güçlü teleskop" James Webb Uzay Teleskobu, Hubble Uzay Teleskobu'nun yerini almak üzere uzaya gönderildi. Şubat 2021'de Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2023'te Ay'a gitme" hedefiyle Türkiye Millî Uzay Programı'nı duyurdu. Son olarak, Türksat 5B SpaceX'e ait Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi. 

Hikâyeyi paylaşmak için:
2022

2022'de teknolojiden ne bekliyoruz?

2022'de teknolojiden ne bekliyoruz?

Forbes: Amazon geçtiğimiz aylarda akıllı ev robotu Astra'yı duyurmuştu. Forbes'tan Bernard Marr'a göre 2022'de bir evi paylaşacağımız robotların artacağını söylemek mümkün. Ev işlerinde yardımcı olacak, eğitim amaçlı işlevler görecek ve yalnız yaşayan yaşlı insanların sağlık durumlarını takip etmemize yarayacak elektroniklere daha çok rastlamak olası gibi görünüyor. Diğer yandan sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik popülaritesini koruyor. Filmlerin, oyunların daha gerçekçi olması; kullanıcıya daha gerçek deneyimler sunmak konusundaki rekabetin artması bekleniyor. Bir yandan 5G ve diğer "ultra hızlı" bağlantı teknolojilerinin yaygınlaşacağı söyleniyor. Metaverse, NFT, dijital ikizler, blok zinciri gibi teknolojiler de hayatımızda daha çok yer kaplayacak gibi görünüyor. 

The Newsweek'in dikkat çektiği başlıklardan biri siber güvenlikte yapay zekâ kullanımı. Son yıllarda giderek daha büyük bir probleme dönüşen ve ABD Başkanı'nı sektör temsilcileriyle toplantı düzenlemeye kadar götüren siber güvenlik endişeleriyle mücadelede yapay zekânın gücünden faydalanılacağı öngörülüyor. Diğer yandan toplanan, işlenen, kullanılan veri arttıkça gizlilik endişeleri de bu artışa paralel davranıyor. Bu konudaki düzenleme ve şeffaflık ihtiyacı da bu kapsamda artacağa benziyor.

The Wall Street Journal: WSJ, 2022 sonunda ABD'de araç satın almak isteyenlerin 100'den fazla farklı modele erişebileceğini düşünüyor. Birçok üretici, düzenleyicilerin ve hükümetlerin tedbirleri doğrultusunda yatırımlarını elektrikli araçlara doğru kaydırmayı sürdürüyor. Öte yandan pandemiyle iş dünyası ve teknoloji gündeminin en çok konuştuğu konulardan biri olan çip kıtlığının, tam olarak sona ermese bile, önümüzdeki yıl biraz daha azalması öngörülüyor. WSJ'in derlemesinde "password-free logins" başlığı da dikkatimizi çekiyor. Herhangi bir servise erişimde biyometrik verilerin ya da daha yaratıcı yolların sık kullanıldığı, şifrelerin ise modasının geçtiği bir yıl bizi bekliyor. 

Dahası: İşin tüketici tarafından değil de daha geniş perspektiften bakmak isteyenler için bonus, Deloitte'ın Tech Trends 2022 raporu şurada. 

Hikâyeyi paylaşmak için:
Bugünkü Destekçimiz

Yenibirlider Gelişim Programı için başvurular başladı

2012 yılından bu yana, Türkiye’nin fark yaratan bireylerine, bu bireylerin uluslararası rol modeller olmalarını sağlayacak, sıra dışı olanaklar sunan liderlik ekosistemini oluşturmak ve yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Yenibirlider Derneği’nin, Boğaziçi Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirdiği Yenibirlider Gelişim Programı için kurumsal ve bireysel başvurular başladı.

Nedir? Türkiye’nin en önde gelen kurumlarında kariyerlerini devam ettiren ve dahil oldukları organizasyon ve topluluklarda fark yaratacak lider adayı profesyonellerine bilgi, anlayış ve beceri kazandırma amacıyla yürütülen Yenibirlider Gelişim Programı, mezunlarına, stratejik bir amaç doğrultusunda bilgiye dayalı kararların verildiği organizasyonları yönetebilecek liderler olma kazanımı sunuyor. 

Şubat 2022–Ocak 2023 tarihleri arasında sürecek olan program; akademik eğitimler, mentorluk, koçluk programları ve Yenibirlider Ekosistemi içerisinde çeşitli projelerde yer alma imkânı sağlıyor. 25-35 yaş arası profesyonellere özel tasarlanmış olan bu liderlik gelişim programına katılmak üzere başvurular 11 Ocak’a kadar devam edecek.

Neden tercih etmeli? Yenibirlider, kapasite geliştirme programlarıyla fark yaratan bireylerin liderlik yetkinliklerini geliştirmeleri için alanlar yaratırken, mevcut liderler arasında köprüler kurarak karşılıklı etkileşimi ve dönüşümü kolaylaştırıyor. Ayrıca bütün çalışmalarını da, özel sektör, sivil toplum sektörü, kamu sektörü ve akademi iş birliğini etkin hâle getirmek üzerinden kurguluyor.

Yenibirlider Gelişim Programı hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak üzere bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

YAZARLAR

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

casus yazılım

tüketici elektroniği

The Facebook Files

Facebook

Frances Haugen

The Wall Street Journal

The Facebook File

Instagram

+25 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;