aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik
HALKA ARZLAR
BİLANÇO
PORTFÖY YÖNETİM
Bugünkü Destekçimiz
KREDİ
DEPREM FİNANSMANI
ATAMALAR
GÜNDEMİN DİĞER BAŞLIKLARI
BU HAFTA NELER OLDU?
AYRILMADAN ÖNCE

📮 2023: 13 halka arz, 23,7 milyar TL

2023 başından itibaren halka arz olan 13 şirket yatırımcılardan 23,7 milyar TL topladı
Oris ile birlikte

Keyifli bir dokunuş: Oris’ten ProPilot X Kermit Edition ProPilot X Kermit Edition Keyifli bir an için yapılacaklar o kadar da uğraş gerektirmeyebilir. Kısa bir yürüyüş, sıcak bir duş veya gökyüzünün en güzel formuna gözün bir an çarpması bile bazen aranılan keyfin bulunmasına yeterken; hayat ne kadar ciddiye alınmalı? Asıl amacını her zaman mutluluk getirmek olarak tanımlayan Oris , yepyeni ve oldukça sevindiren iş birliği ProPilot X Kermit Edition ile hayatı çok da ciddiye almamayı teşvik ediyor. Nedir? Oris ve The Muppet Show 'dan Kurbağa Kermit , mutluluk saçmanın özel bir formülünü bularak biraz eğlenmek ve ProPilot X Calibre 400 'ün oldukça özel yeni edisyonuyla ‘Kermit Günü’ nü yaratmak için bir araya geliyor. Nesillerdir bizleri gülümseten Kermit, görevini yeniden üstlenerek kendine ProPilot X Kermit Edition ’da bir yer buluyor ve her ayın ilk günü saatin kadranından bizlere selam veriyor. Oris Calibre 400: Yeşil kadranıya esprili bir dokunuşa sahip olan ProPilot X Kermit Edition, Oris’in alametifarikası Calibre 400 mekanizmasıyla donatıldı. Bağımsız İsviçreli saat şirketinin yetenekli mühendisleri tarafından tamamen kendi bünyesinde tasarlanan saat, yüksek düzeyde antimanyetizma ve beş günlük güç rezervi sunarken 10 yıllık garantiyi beraberinde getiriyor. Kurbağa Kermit’le hayatınıza gülümseten bir dokunuş eklemek için ProPilot X Kermit Edition saate bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Fotoğraf: Big Chefs

12 Mayıs Cuma sabahından herkese günaydın.

Açıklanan BIST 100 bilançoları ve halka arzların yoğun gündemini takip ettiğimiz bir haftanın daha son işlem gününe geldik. Bunlara ek olarak, portföy yönetim şirketlerinde yönetilen toplam portföy tutarı, yıllık %134 artışla Mart sonunda 1 trilyon 748 milyar TL'ye çıktı ve bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı geriledi hikayeleri, haftanın öne çıkan başlıkları, yurt içi ve yurt dışı şirket haberleri bugünkü ajanda bültenimizle sizlerle.

Unutmadan: Pareto'nun;

 • İş dünyasını ve piyasaları şekillendiren trendlerin analizleri, sektörel içgörüler, güncel veriler, etki yaratan raporları paylaştığımız Pareto İçgörü,
 • Piyasaları ve iş dünyasını yakından ilgilendiren, en önemli mevzuat değişikliklerini derlediğimiz Pareto Mevzuat,
 • Haftanın öne çıkan BİST 100 şirketlerinin yalın ve derinlikli incelemeleri sizlerle paylaştığımız Pareto BIST 100 

bültenlerine göz atmayı ihmal etmeyin!

Keyifli okumalar dilerim,

İdil

HALKA ARZLAR

Big Chefs'in halka arz büyüklüğü 832,5 milyon TL

Halka arza katılan yatırımcı sayısı ise 1,8 milyon

Big Chefs, 10 Mayıs 2023 itibarıyla Borsa İstanbul Yıldız Pazar'da işlem görmeye başladı. Şirket payları, 22,50 TL/pay baz fiyat ve 'BIGCH' kodu ile sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlarken şirketin hisseleri açılış saatinde %9,96 yükselişle 24,74 TL'ye çıktı.

Bir adım geriden: Şirketin halka arzında 3–4–5 Mayıs 2023 tarihlerinde 1 TL nominal değerli pay için 22,50 TL’den talep toplanmıştı.

Detaylar: Big Chefs'in halka arzında toplam büyüklük 832,5 milyon TL, halka arza katılan yatırımcı sayısı ise 1,8 milyon oldu.

Detaylar: Halka arzda toplanan talep değerlendirilerek 3 milyon TL nominal değerli payların ek satış hakkı kullanıldı.

 • Bu kapsamda sermaye artışı yoluyla halka arz edilen 7 milyon TL, ortak satışı yoluyla halka arz edilen 27 milyon TL ile ek satış kapsamında halka arz edilebilecek 3 milyon TL olmak üzere toplam 37 milyon TL nominal değerli payların tamamı satıldı.
 • Halka arzda, halka arz edilen 37 milyon TL nominal değerli payların 5,15 katına denk gelen 190,7 milyon TL nominal değerli filtrelenmemiş pay talebi geldi.
 • Bireysel yatırımcılara nihai tahsisat tutarının yaklaşık 4,54 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılara nihai tahsisat tutarının yaklaşık 7,90 katı talep geldi. 

Ek olarak: Sermaye Piyasası Kurulu, geçtiğimiz hafta içinde Bien Yapı ve Kayseri Şeker Fabrikası'nın halka arzını onayladı. 

 • Bien Yapı'da halka arz fiyatı 42,80 TL iken, Kayseri Şeker 16,27 TL'den halka arz edilecek. Bien Yapı, halka arz sürecini 11-12 Mayıs'ta gerçekleştirecek. 
 • Tureks Turunç Madencilik de 2023 yılında Marble Systems markasını halka arz etme kararı aldı.

Başvuru sürecindeki halka arzlar: 

 • Ferbis Tarım Tic. ve San. A.Ş.
 • Enerya Enerji A.Ş.
 • Yeşil Global Enerji A.Ş.
 • Kule Hizmet ve İşletmecilik A.Ş. (Global Tower)
 • Golda Gıda San. ve Tic. A.Ş.
 • Cosmer Kimya San. ve Tic. A.Ş.
 • Enda Enerji Holding A.Ş.

Geniş açı: 2023 yılında halka arzlara yönelik yüksek ilgi sürüyor. 2022'de halka arz edilen 40 şirketin piyasadan temin ettiği fon büyüklüğü 19,3 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. 

 • 2023 başından itibaren 13 şirket borsaya geldi 3 şirket de sırada. Bu yıl seçime rağmen son sürat devam eden halka arzlar ile şirketler yatırımcılardan 23,7 milyar TL topladı.
 • Son 3 yılda ise toplamda 108 şirket yatırımcıdan 64,7 milyar TL'lik kaynak sağladı.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
BİLANÇO

8 Mayıs haftası bilançoları

Sezonun sonuna yaklaşıyoruz

İş Bankası: Banka, yılın 1. çeyreğinde 12,9 milyar TL net dönem kârı elde etti. Çeyreksel bazda kârı %45 oranında gerileyen bankanın net kârı yıllık bazda %53 artış gösterdi.

 • Yılın ilk çeyreğinde maddi özkaynak kârlılığı %35,5 seviyesinde gerçekleşti, aktif kârlılık ise %3,5 oldu.
 • Bankanın mevdatları ilk çeyrekte çeyreklik bazda yüzde 11,5 ve kredileri aynı dönemde yüzde 8,2 büyüdü. TL kredilerde çeyreklik büyüme yüzde 13,5 seviyesinde gerçekleşti. 
 • Bankanın solo rakamlara göre çekirdek sermaye oranı ve ana sermaye oranı %17,4 olurken, sermaye yeterlilik oranı %20,8 seviyesinde gerçekleşti. Böylece tüm oranlar 2022 yılı minimum yasal limitlerinin üzerinde kaldı.

Şok Marketler: Şirketin ilk çeyrek net satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 103,6 artarak 20,8 milyar TL'ye yükseldi. 

 • Çalışan sayısı 46 bini aşan şirketin, mağaza sayısı da 10 bin 214'e ulaştı.

Ülker: Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 470,7 milyon TL zarar açıklayan şirket bu yılın ilk çeyreğinde 895,6 milyon TL'lik net kâr elde etti.

 • Ülker'in cirosu 10,1 milyar TL’ye ulaşırken; Türkiye operasyonlarının ciro içindeki payı %66, ihracat ve yurt dışı operasyonlarının ciro içindeki payı %34 olarak gerçekleşti.

Turkcell: Şirket birinci çeyrekte net kârını yıllık bazda %250 artışla 2,82 milyar TL'ye çıkardı.

 • Şirketin ilk çeyrek konsolide gelirleri yıllık bazda %61,5 artış göstererek 17,3 milyar TL’ye çıktı, FAVÖK ise %57,1 yükselişle 6,8 milyar TL olarak gerçekleşti.

Sabancı Holding: Holdingin kombine geliri, banka ve enerji iş kolları öncülüğünde 2023 ilk çeyreğinde 124 milyar TL’yi aştı, operasyonel nakit akışı 9 milyar TL’ye ulaştı. 

 • Gelir büyümesi banka ve enerji iş kolları öncülüğünde %76 seviyesinde korunurken konsolide net kâr büyümesi %18 seviyesinde gerçekleşti.
 • Çeyrek sonu itibarıyla Sabancı Holding solo nakit pozisyonu 6,5 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, banka dışı Net Borç/FAVÖK ise 0,4x seviyesinde korundu. 
 • Konsolide özkaynak karlılığı 2022 yılının aynı dönemine kıyasla önemli bir gelişim kaydederek %35 seviyesine ulaştı.

BİM: Şirket, 2023 yılı ilk çeyreğinde 1,35 milyar TL net dönem kârı elde etti, beklenti 1,74 milyar TL seviyesiydi. Böylece bu çeyrekte net kâr marjı, bir önceki çeyrekteki %7,5 seviyesinden %2,6 seviyesine geriledi.

 • BİM’in ilk çeyrek FAVÖK'ü beklentilere paralel şekilde 3,1 milyar TL ve cirosu bekletilere paralel şekilde 51,36 milyar TL oldu.
 • Bu çeyrekte BİM 9,22 milyar TL brüt kâr elde ederken, çeyreksel ve yıllık bazda brüt kârını artırdı. Çeyreksel bazda brüt kâr marjı %18,4’ten yüzde 18'e gerilerken depremlerin brüt kar marjına 57 baz puanlık, bir defaya mahsus, olumsuz etkisi oldu.

Petkim: Şirketin 2023 yılının ilk çeyreğinde ana ortaklık net dönem kârı 154,7 milyon TL ile 10 milyon TL'lik zarar beklentisinin üzerinde gerçekleşti.

 • Şirketin satış gelirleri ilk çeyrekte 9,4 milyar TL’lik piyasa beklentisinin altında kalarak 9,2 milyar TL oldu. 
 • Ciro geçtiğimiz yılın aynı çeyreğindeki 11,4 milyar TL’ye göre %20’ye yakın geriledi. 
 • FAVÖK de beklentilerin altında kaldı. Petkim’in FAVÖK tutarı 108 milyon TL’lik beklentiye karşılık -243 milyon TL olurken bir önceki yılın aynı dönemindeki 1,55 milyar TL’lik FAVÖK’e kıyasla ciddi bir gerileme kaydetti.

Türk Telekom: Şirket, 2023'ün ilk çeyreğinde konsolide gelirlerini yıllık %61'lik artışla 15,3 milyar TL'ye yükseltti. 

 • FAVÖK'ü %31,3 'lik marj ile 4,8 milyar TL olan Türk Telekom'un ilk çeyrekteki net kârı ise 645 milyon TL oldu.
 • Türk Telekom, yılın ilk çeyreğinde deprem bölgesi dahil olmak üzere toplam 3,3 milyar TL'lik yatırım harcaması gerçekleştirdi.

Aksa Enerji: Şirket, ilk çeyrekte cirosunu yıllık bazda %41 artışla 8,294 milyon TL'ye çıkardı.

 • Şirket, yurt dışı faaliyetlerinden elde ettiği döviz bazlı gelirlerin katkısıyla FAVÖK'ünü de geçtiğimiz yılının ilk çeyreğine kıyasla %11 artırarak ve 1,671 milyon TL seviyesine yükseltti.
 • Aksa Enerji, ayrıca net finansal borcunun FAVÖK'e oranını 0,96 çarpan seviyesi gibi sektör ortalamasının oldukça altında bir seviyeye indirdi.

Aydem Yenilenebilir Enerji: Şirket, 2023 yılı ilk çeyreğinde 541 milyon 978 bin TL FAVÖK elde ederek varlık büyüklüğünü 35 milyar TL'ye taşıdı.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
PORTFÖY YÖNETİM

Portföy tutarı bir yılda %134 arttı

Yıllık bazda en hızlı büyüme bireysel portföy yönetiminde gerçekleşti

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği'nden (TSPB) yapılan açıklamaya göre, son bir yılda portföy yönetim sektörü tarafından yönetilen fonlar, hızlı bir şekilde büyüyor. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde 747 milyar TL olan toplam portföy tutarı, yıllık %134 artışla Mart sonunda 1 trilyon 748 milyar TL'ye çıktı.

 • Portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilen portföylerde, yıllık bazda en hızlı büyüme bireysel portföy yönetiminde yaşandı.

Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) faaliyet izni alan portföy yönetim şirketi sayısı Mart sonunda 58'e ulaşırken, bunlardan 56'sı yatırım fonu yönetiyor. 

 • 56 portföy yönetim şirketi tarafından yönetilen menkul kıymet, gayrimenkul, girişim sermayesi, borsa yatırım fonu ve serbest fonlarından oluşan yatırım fonu sayısı bu yılın ilk çeyreği itibarıyla 1.550'ye çıktı. Yatırım fonu yatırımcı sayısı ise son bir yılda 488 bin kişi artarak Mart sonunda 3,7 milyon oldu.

Dahası: TSPB'nin portföy yönetim şirketlerinden derleyerek oluşturduğu sektör verilerine göre, 2022 Mart sonunda 378 milyar TL olan portföy yönetim sektörü tarafından yönetilen yatırım fonları portföyü, bir yılda 580 milyar TL artarak 958 milyar TL'ye ulaştı.

 • Yatırım fonlarında bu yılın ilk çeyreğindeki büyüme %20 seviyesinde oldu. Portföy büyüklüğünün %53'ü yerli bireysel yatırımcıların elinde bulunuyor.
 • Emeklilik yatırım fonları, bir yılda yaklaşık %64 büyüdü. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde 277 milyar TL olan emeklilik yatırım fonları portföyü, Mart sonu itibarıyla yaklaşık 454 milyar TL'ye çıktı.
 • 90,9 milyar TL olan bireysel portföy büyüklüğü de son bir yılda %268 artarak Mart sonunda 334,5 milyar TL'ye yükseldi.

Önemli detay: Yıllık bazda rekor kıran bireysel portföylerdeki artış, 2022'nin üçüncü ve dördüncü çeyreğindeki hızlı büyümeden gelirken, TSPB verileri, bu yılın ilk çeyreğinde bireysel portföylerin az da olsa gerilediğini gösteriyor.

 • Bu yılın ilk çeyreği itibarıyla 14 yatırım ortaklığının portföyü, portföy yönetim şirketleri tarafından yönetiliyor. 2022 Mart sonu itibarıyla 940 milyon TL olan yatırım ortaklığı portföyü, bir yılda %54 artarak 1 milyar 446 milyon TL'ye çıktı.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Bugünkü Destekçimiz

Keyifli bir dokunuş: Oris’ten ProPilot X Kermit Edition

ProPilot X Kermit Edition

ProPilot X Kermit Edition

Keyifli bir an için yapılacaklar o kadar da uğraş gerektirmeyebilir. Kısa bir yürüyüş, sıcak bir duş veya gökyüzünün en güzel formuna gözün bir an çarpması bile bazen aranılan keyfin bulunmasına yeterken; hayat ne kadar ciddiye alınmalı? 

Asıl amacını her zaman mutluluk getirmek olarak tanımlayan Oris, yepyeni ve oldukça sevindiren iş birliği ProPilot X Kermit Edition ile hayatı çok da ciddiye almamayı teşvik ediyor.

Nedir? Oris ve The Muppet Show'dan Kurbağa Kermit, mutluluk saçmanın özel bir formülünü bularak biraz eğlenmek ve ProPilot X Calibre 400'ün oldukça özel yeni edisyonuyla ‘Kermit Günü’nü yaratmak için bir araya geliyor. Nesillerdir bizleri gülümseten Kermit, görevini yeniden üstlenerek kendine ProPilot X Kermit Edition’da bir yer buluyor ve her ayın ilk günü saatin kadranından bizlere selam veriyor. 

Oris Calibre 400: Yeşil kadranıya esprili bir dokunuşa sahip olan ProPilot X Kermit Edition, Oris’in alametifarikası Calibre 400 mekanizmasıyla donatıldı. Bağımsız İsviçreli saat şirketinin yetenekli mühendisleri tarafından tamamen kendi bünyesinde tasarlanan saat, yüksek düzeyde antimanyetizma ve beş günlük güç rezervi sunarken 10 yıllık garantiyi beraberinde getiriyor.

Kurbağa Kermit’le hayatınıza gülümseten bir dokunuş eklemek için ProPilot X Kermit Edition saate bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

KREDİ

Bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacaklar 38 milyar TL'ye çıktı

Bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise geriledi

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Mart 2023 verilerini yayımladı.

 • Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı geçen yılın aynı ayında 92 bin kişiyken 2023 yılı Mart ayında 82 bin kişi oldu. 
 • Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise aynı dönemde 87 bin kişi oldu. Bu sayı bir önceki Mart'ta 124 bin kişi olarak kaydedilmişti.
 • Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı Mart 2023 ayında 146 bin kişi oldu.
 • Risk Merkezi verilerine göre, Mart 2023 itibarıyla bireysel kredi kartlarını da içeren bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacaklar bir önceki yıla göre %16 artışla 38 milyar TL'ye çıktı.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
DEPREM FİNANSMANI

DASK'ın tazminat ödeme tutarı 24 milyar TL

30 Nisan'a kadar kuruma ulaşan hasar dosyalarından, tespiti tamamlananların hepsinin ödemesi gerçekleştirildi

8 Mayıs 2023 Pazartesi itibarıyla, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), taraflarına 519 bin 851 adet hasar ihbarı ulaştığını ve tazminat ödeme tutarının 24 milyar TL'ye yaklaştığını bildirdi.

Dahası: 30 Nisan 2023 itibarıyla DASK'a ulaşan hasar dosyalarından, tespiti tamamlanan ve evrak eksiği bulunmayan tüm hasar dosyalarının ödemesinin gerçekleştirildiği kaydedildi. 

Açıklamalar: Kurumdan yapılan açıklama şu şekilde gerçekleşti;

"Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hasarsız tespit edilen ya da hasar tespiti yapılamayan, hasar dosyasında eksik evrakı bulunan ve tarafımıza yeni iletilen ve iletilmeye devam eden hasar ihbarları için çalışmalarımız devam etmektedir. Bu kadar kısa sürede bu denli büyük bir başarının mimarı olan DASK ekibine, sigortalılarımızla ödemelerini buluşturan başta Vakıfbank olmak üzere tüm bankalarımıza ve siz değerli sigortalılarımıza teşekkür ederiz.

Tazminat ödemelerimizin hızla gerçekleştirilmesi sürecimizde, hasar dosyasında eksik evrakı bulunan sigortalılarımız ile iletişime geçerek evraklarının tamamlanması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda, sigortalılarımızın web sitemiz ve e-devlet üzerinden eksik hasar evrakını bizlere ulaştırması büyük önem taşımaktadır. Ödemelerin tahsil edilebilmesi için gerekli ödeme şifreleri sigortalılarımıza SMS ile gönderilmekle birlikte e-devlet üzerinden de bu şifreye erişilebileceğini tekrar bildirmek isteriz."

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
ATAMALAR

Mastercard’ın Doğu Avrupa Bölgesi Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı pozisyonuna Murat Durmaz atandı.

• Akbank Özel Bankacılık ve Yatırım Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dalya Kohen oldu.

 Zeliha Saraç, Nisan ayında Sözcü TV’ye geçiş yapan Ebru Baki’nin yerine atanarak Habertürk TV Ekonomi Müdürü oldu.

Berko İlaç Pazarlama Müdürü Dr. Bilgin İlhan, Mavi-Beyaz Gruplar Tanıtım Müdürü Burak Yıldır Yıldırım, Kırmızı-Yeşil Gruplar Tanıtım Müdürü Nuri Karaoğlu, Finans Müdürü Eda Işık, Ruhsatlandırma Müdürü Serap Güvençer, Pazar Erişim Müdürü Emre Güngör ve Muhasebe Müdürü Zeynep Gündüz oldu.

Yanmar Türkiye'nin Pazarlama Müdürü Tuğçe Akman oldu.

GÜNDEMİN DİĞER BAŞLIKLARI

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, 10 Mayıs Çarşamba günü Brüksel'de, Avrupa'daki enerji şirketlerinin birlikte doğalgaz alımına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Detaylar: Sefcovic, enerji arz güvenliğini artırmayı ve yüksek gaz fiyatlarıyla mücadele etmeyi hedeflediklerini belirtti. 

 • Başkan Yardımcısı, piyasa tepkisinin olumlu ve cesaret verici olduğuna dikkati çekerek, kurdukları gaz alım mekanizmasına şimdiye kadar 107 şirketin katıldığını söyledi.
 • İlk ihalede Avrupa'dan 77 şirketin Mayıs 2024'e kadar toplam 11,6 milyar metreküp gaz alımı için talepte bulunduğunu bildiren Sefcovic, bu miktarın 2,8 milyar metreküpünün LNG olduğunu dile getirdi.

Financial Times'ın geçtiğimiz Pazar yayınladığı habere göre, Avrupa Birliği, Rusya'ya silahlarda kullanılabilecek teçhizatı satmakla suçlanan Çinli şirketlere yaptırım açıklayacak.

Detaylar: Raporda, yedi Çinli işletmenin AB üye ülkeleri tarafından bu hafta görüşülecek olan yeni bir yaptırım paketinde listelendiği belirtildi.

 • Yaptırımlar listesinde iki Çin şirketi, 3HC Semiconductors ve King-Pai Technology'nin yanı sıra Sinno Electronics, Sigma Technology, Asia Pacific Links, Tordan Industry ve Alpha Trading Investments dahil olmak üzere Hong Kong'dan beş şirket yer alıyor.

Ferrari'nin piyasa değeri Stellantis'i geride bıraktı.

Detaylar: Ferrari hisseleri 2023 başından bu yana %34 primlenerek piyasa değerini 49,2 milyar avro seviyesine çıkardı. 

 • Böylelikle Ferrari'nin piyasa değeri Fiat ve Peugeot gibi markaları barındıran Stellantis'i geride bıraktı. Aynı dönemde Stellantis'in piyasa değeri 47,1 milyar avroda kaldı.
 • Stellantis geçen yıl toplamda 5,78 milyon adet araç satarken, Ferrari ise 13 bin 221 adet satış gerçekleştirdi.

CNBC Türkiye, CNBC ve İlbak Holding'in girişimiyle yayın hayatına yeniden başlıyor. Merkezi İstanbul'da bulunacak CNBC Türkiye, günde en az 10 saat canlı yayın içeriğiyle finans, ekonomi ve iş dünyası haberlerine yer verecek.

 • Kanalın yayın içeriği, Abu Dhabi, Londra, New York ve Singapur dahil olmak üzere dünya geneli CNBC bürolarının uluslararası yayınlarıyla desteklenecek.

• TCMB verilerine göre, yabancı yatırımcı 5 Mayıs haftasında 44 milyon dolarlık hisse ve 70,8 milyon dolarlık tahvil sattı. Böylelikle yabancıların yılbaşından bu yana net hisse satışı 1 milyar doları aştı.

 • 28 Nisan haftasında 178,4 milyon dolarlık hisse satan yabancı yatırımcı hisse tarafında satış trendini bu hafta da sürdürerek 43,85 milyon dolarlık net hisse satışı yaptı.
BU HAFTA NELER OLDU?

Yapay zeka birçok sektörde devrim yaratıyor ve özel sermaye sektörü de bunun bir istisnası değil. Birçok özel sermaye şirketi, hem verimlilik hem de rekabet avantajı elde etmek için Chat GPT ve diğer yapay zeka teknolojilerini denemeye çoktan başladı.

Yapay zeka finans sektörüne de yetişti.

 • Araştırmacılar, Fed'in mesajlarını deşifre etmek ve hisse senetlerinin nereye gittiğine dair ipuçları için ChatGPT kullanarak manşetleri tarıyor.
 • JPMorgan, Fed açıklamalarından alım satım sinyalleri üreten bir yapay zeka botunu piyasaya sürdü. 

Doğan Holding CEO’su Çağlar Gö­ğüş, Türkiye'nin pahalı bir ülke olmasına rağmen yabancı yatırımcı için hâlâ cazip olduğu görüşünü paylaştı

“İş yapmak için dolar kuru en az 22 olmalı”

KPMG'nin The supply chain trends shaking up 2023 raporuna göre; jeopolitik anlaşmazlıklar, enflasyonist baskılar, resesyon ortamı, iklim değişikliği ve ilgili düzenlemelerle tedarik zinciri operasyonlarındaki aksaklıkların 2023 yılında da devam edeceği öngörülüyor.

Insider Intelligence'ın haberine göre tüketiciler, hayat pahalılığı baskısıyla mücadele ederken harcamalarını sınırlandırmak adına nakite daha fazla güveniyor.

• Danıştay, elektronik ticaret platformlarına, kendi markalarıyla ürün satma, krediye aracılık etmeyi yasaklayan, reklam ve indirim bütçelerine kısıtlama getiren 7416 sayılı, 29 Aralık 2022 tarihli Elektronik Ticaret Aracı Hizmet Sağlayıcı ve Elektronik Ticaret Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmeliğin 17 maddesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 MegaMerchant, 10 Mayıs 2023 tarihinde Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan duyuru ile e-ihracat Konsorsiyumu” statüsü aldı

AYRILMADAN ÖNCE

🎧 Pareto Spot üçüncü sezonu ile geri döndü! Üçüncü sezonda sektör uzmanlarıyla bir araya gelmeye devam eden podcast serimiz 12 bölümlük sezonunda sermayeye erişim, yeteneğe erişim, enerjiye erişim ve mekanlara dair dönüşümleri temel alıyor.

Yeni sezonun, sermayeye erişimin dönüşümü başlığı altında Girişim Sermayesi (Venture Capital) alanındaki dönüşüm ve gelişmeleri ScaleX Kurucu Ortağı Dilek Dayınlarlı ile beraber incelediğimiz ilk bölümünü Spotify ve Apple üzerinden dinleyebilirsiniz.

💌 Her türlü görüş ve önerinizi bizimle [email protected] adresinden paylaşabilirsiniz.

📱 Twitter, Instagram ve LinkedIn hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

Mutlu hafta sonları.

İlgili Başlıklar

halka arz

Big Chefs

Borsa İstanbul

Sermaye Piyasası Kurulu

Bien Yapı

Kayseri Şeker Fabrikası

Kayseri Şeker

Marble Systems

+54 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto Yayınını Takip Et

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri.

0%

;