PİYASALAR & EKONOMİ
İŞ DÜNYASI & FİNANS
POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE
Bugünkü Destekçimiz
POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA
TEKNOLOJİ & GİRİŞİM
GÜNÜN HİKAYESİ
EKİPTEN ÖNERİLER

🗞️ A Takımı, AİHM kararı

"A Takımı" olarak bahsedilen CHP'nin yeni MYK'sı ilk kez Kılıçdaroğlu başkanlığında bir araya geldi. AİHM, Demirtaş ve Yüksekdağ'ın başvurusunda Türkiye'ye ihlal kararı verdi. Apple, karma gerçeklik cihazı Vision Pro'yu tanıttı.
Vestel ile birlikte

Elektrikli araç şarj istasyonunuz Vestel ’de Elektrikli araç şarj istasyonunuz Vestel’de Elektrikli araç kullanımının artmasıyla şarj noktalarının ulaşılabilirliği ve yaygınlaşması da önem kazanıyor. Üstün tasarımlı ve yeşil enerjiye katkı sağlayan elektrikli araç şarj istasyonlarıyla yurt içindeki müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan Vestel , aynı zamanda İngiltere, Fransa, Almanya ve Hollanda başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapıyor. Neler var? Elektrikli araç sahipleri, evlerine veya iş yerlerine ergonomik tasarımı sayesinde konforlu bir kullanım deneyimi sunan elektrikli şarj istasyonları satın alabiliyor. Kurulum sonrası herhangi bir ayarlamaya ihtiyaç duymayan istasyonlar “tak-çalıştır” özelliğiyle kolay bir kullanım sunuyor. Müşteriler kendi araçlarının enerji ihtiyacına göre 7.4kW, 11kW veya 22kW güç seçeneklerine sahip şarj istasyonları arasından en uygun olanı tercih edebiliyor. Vestel, montaj ve servis ihtiyacı doğrultusunda Türkiye’nin her yerinde eksiksiz bir satış sonrası hizmeti sağlıyor. Size en uygun elektrikli araç şarj istasyonuna ulaşmak için Vestel ’i buradan ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Fotoğraf: Gazete Duvar

Aposto Altı Otuz | 7 Haziran Çarşamba - A Takımı, AİHM kararı

Aposto Gündem

Aposto Altı Otuz | 7 Haziran Çarşamba - A Takımı, AİHM kararı

7 Haziran Çarşamba sabahından herkese günaydın. "A Takımı" olarak bahsedilen CHP'nin yeni MYK'sı ilk kez Kılıçdaroğlu başkanlığında bir araya geldi. AİHM, eski HDP Eş Genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın başvurusunda Türkiye'ye ihlal kararı verdi. Apple, karma gerçeklik cihazı Vision Pro'yu tanıttı.

 • Öte yandan: Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabinesinin ilk toplantısının ardından Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarıldığını duyurdu.
 • Günün çalma listesi: Welcome to the Hills

İyi okumalar...

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

PİYASALAR & EKONOMİ

Gazeteci Fatih Portakal, Temmuz ayında gelecek zamla asgari ücretin 11 bin 500 lira olacağını söyledi. Hükümet kaynaklarından bilgi edindiğini ifade eden Portakal, zamla birlikte işverene de kolaylık sağlanacağını, muhtemelen asgari ücretten vergi alınmayacağını aktardı.

 • Bununla birlikte: Sözcü gazetesinin haberine göre; Haziran’da aylık enflasyonun %1-2 seviyesinde kalması durumunda Temmuz’da memur emeklilerine enflasyon farkı dahil %14-15, diğer emeklilere %16-17 aralığında zam yapılacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, “Asgari ücrette maksimum dolar bazında 300-400 dolar arasındaki seviyeyi koruyabilmeliyiz” diyerek, aksi takdirde ihracatçıların rekabetçiliğini koruyabilmesi için teşvikler ortaya konması gerektiğini belirtti. Eski Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz ay asgari ücretin 500 dolar olması gerektiğini söylemişti.

 • Bununla birlikte: Habertürk yayınında değerlendirmelerde bulunan ve döviz kurlarına değinen Gültepe, “Biz kurun olması gerekenin üzerinde olmasını talep etmiyoruz. Zaten kurun yıl başında 24 olması gerekiyordu. Kurun serbest kalmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 • Dahası: Kurlar nedeniyle rekabetçiliğin kaybedildiğini, bu durumun ilk 5 ayda maliyetinin 20 milyar dolardan fazla olduğunu belirten Gültepe, “Avrupa’dan alınan siparişler Uzak Doğu’ya kayıyor. Bunun %80'i ise fiyatlar sebebiyle. Özellikle kur korumalı mevduat çıktıktan sonra, kur çok fazla baskılandı ve biz bu noktada rekabetçiliğimizi kaybettik” şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mayıs ayında meskenlere doğal gazın bedelsiz olarak sunulmasının tüketici enflasyonu üzerinde belirgin bir düşürücü etki oluşturduğunu vurgularken, gıda fiyatlarının 2023'ün ilk aylarına göre daha olumlu olduğunun altını çizdi. Bankanın Mayıs ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda, yıllık enflasyonun temel mal ve hizmetlerde yükselirken, enerjide belirgin olmak üzere diğer gruplarda gerilediği belirtildi.

Avro Bölgesi'nde perakende satışlar, Nisan’da bir önceki aya göre değişim göstermedi ve %0,2’lik büyüme yönündeki piyasa beklentilerinin altında kaldı. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan verilere göre, ortak para birimi blokunda perakende satışlar Nisan’da geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla ise %2,6 geriledi.

 • Öte yandan: Avro Bölgesi'nde tüketicilerin enflasyon beklentileri büyük ölçüde geriledi. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) aylık olarak yayımladığı ankete göre, Mart ayında %5 olan 12 aylık enflasyon beklentisi Nisan'da %4,1'e düşerken, 3 yıllık beklenti de %2,9'dan %2,5'e indi.

Almanya'da fabrika siparişleri, Nisan ayında da yükseliş beklentisine rağmen geriledi. Fabrika siparişleri bir önceki aya göre %0,4 düşerken, yıllık bazda %9,9 azaldı. Yılın ilk çeyreğinde resesyona giren Avrupa’nın en büyük ekonomisinde, ikinci çeyreğe ilişkin ilk sinyaller de özellikle sanayi tarafındaki zayıflığın sürdüğüne işaret etti.

 • Detaylar: Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, verideki zayıflıkta özellikle geniş ölçekli siparişlerdeki düşüşün etkili olduğu, bu kalem dışarıda bırakıldığında fabrika siparişlerinin aylık %1,4 arttığı ifade edildi. Özellikle küresel ekonomiden ve Avro Bölgesi’nden gelen siparişlerdeki düşüşün etkisi vurgulandı.
İŞ DÜNYASI & FİNANS

• Ev sahibi havayolu olduğu Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) zirvesi kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk, bu yıl toplam şirketin kapasitesini yaklaşık yüzde 20 artırmayı hedeflediğini ve Pegasus Hava Yolları filosunun Cumhuriyetin 100. yılında 100 uçak eşiğini aşmasını planladıklarını söyledi.

 • Dahası: Öztürk’ün verdiği bilgiye göre, 2023’ün geri kalanında 10 adet, 2024’te 21 adet ve 2025’te 11 adet A321neo uçağın teslim alınması öngörülüyor.

Et ve Süt Kurumu'nun, geçtiğimiz yılın Mart ayında yaptığı %50’lere varan zamlara rağmen, 2022 yılında 652 milyon lira zarar ettiği haberleştirildi. T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre, böylece kurumun son 5 yıllık toplam zararı 2 milyar lirayı aştı.

 • Bir adım geriden: Kuyrukları azaltmak amacıyla zam yaptıklarını açıklayan Genel Müdür Osman Uzun, bu açıklamadan sonra görevden alınmıştı.

Portekiz, önümüzdeki 6 ay boyunca 40'a yakın şirketin katılımıyla haftada dört günlük çalışma düzenini deneyeceği projeyi hayata geçirdi. Hükümetin mali desteğiyle başlatılan pilot uygulamada şirketlerin deneyimleri izlenerek uygulamanın ekonomik, toplumsal ve çevresel etkileri değerlendirilecek. Proje için teklif geçtiğimiz yılın Kasım ayında verilmişti.

 • Detaylar: Azaltılmış çalışma saatinin, çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlığı üzerindeki etkilerini ölçmeyi amaçlayan proje kapsamında katılımcıların çalışma saatleri azaltılırken, maaşlarının aynı kalması taahhüt ediliyor; ancak katılımcı şirketler diledikleri anda projeden çekilebiliyor.
 • Bir adım geriden: Belçika'da hükümet işçilerin haftalık mesailerini 4 günde tamamlayabilmelerine yönelik bir yasa çıkarmış, Şili de işçilerin mesai saatlerinin azaltılmasına yönelik adımlar atmıştı. Detayları iş dünyası yayınımız Pareto’da okuyabilirsiniz.

Twitter'ın Nisan ayı ve Mayıs'ın ilk haftasını kapsayan beş haftalık ABD reklam geliri, bir önceki yıla göre %59 düşüşle 88 milyon dolar oldu. New York Times’ın şirket içinden elde ettiği belgelere dayandırdığı haberinde; şirketin, düzenli olarak ABD haftalık satış tahminlerinin altında kaldığı, bazı haftalarda ise tahminlerin %30'a kadar gerisinde kaldığı belirtildi.

 • Bir adım sonrası: Belgelere ve yedi mevcut ve eski Twitter çalışanına göre, bu performansın yakın zamanda iyileşmesi pek olası görülmüyor. Bir belgeye göre şirket, bu ay ABD reklam gelirinin bir yıl öncesine göre her hafta en az %56 düşeceğini tahmin ediyor.

Linda Yaccarino, Twitter'da görevi devraldığı Elon Musk'ın yerine yeni genel müdür olarak ilk mesaisini yaptı. Musk, NBC Universal'da eski bir reklam yöneticisi olan Yaccarino'yu geçen ay bu göreve getirmişti. Musk, bu hamle ile geçtiğimiz Ekim ayında devraldığı şirketin reklam gelirlerinde yaşadığı düşüşü tersine çevirmeyi umuyor.

POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE

 Yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ilk toplantısını dün gerçekleştirdi. Toplantıda ekonomide atılacak adımlar ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarıldığını duyurdu. 

• Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın başvurusunu karara bağlayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 5. maddesinin 4. fıkrasını ihlal ettiğine hükmetti. 

 • Nedir? AİHS'nin 5. maddesinin 4. fıkrasında "Yakalama veya tutulma yoluyla özgürlüğünden yoksun kılınan herkes, tutulma işleminin yasaya uygunluğu hakkında kısa bir süre içinde karar verilmesi ve, eğer tutulma yasaya aykırı ise, serbest bırakılması için bir mahkemeye başvurma hakkına sahiptir." deniliyor.
 • Çağrı: HDP, AİHM'in Demirtaş ve Yüksekdağ'ı haklı bulup Türkiye'ye ihlal kararı vermesi sonrası "Arkadaşlarımızı serbest bırakın" çağrısında bulundu. 

 Türkiye İşçi Partisi, Hatay'dan milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Gezi tutuklusu Can Atalay için bugün 36 il ve 85 noktada sokağa çıktı ve basın açıklaması yaptı. Açıklamada Atalay'ın serbest bırakılması çağrısı yinelendi. TİP Sözcüsü Sera Kadıgil'in Haydarpaşa Garı önünde yaptığı açıklamada, “Hatay halkının iradesi, Saray rejimine hizmet eden bir grup tarafından esir tutuluyor. Şu anda esir tutulan sadece Can Atalay değildir, Hatay halkının iradesidir” ifadelerini kullandı.

• AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, TBMM Başkanlığı için Meclis Genel Sekreterliği’ne adaylık başvurusu yaptı. İYİ Parti, İstanbul Milletvekili Cihan Paçacı'yı aday gösterdi. CHP Grup Başkanı Özgür Özel, adaylarını bugün açıklayacaklarını bildirdi.

• Resmî Gazete’de yayımlanan kararla, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına Akif Çağatay Kılıç atandı. Ayrıca Kılıç'a "Büyükelçilik" unvanı verildi.

 • Kimdir? Kılıç, Başbakanlık Müşaviri, Özel Kalem Müdür Yardımcılığı gibi görevlerle de Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde, kurmay ekibinde uzun yıllar görev aldı. Kılıç, Erdoğan'ın tercümanlığını da yaptı. Akif Çağatay Kılıç, 61., 62., 63., 64. ve 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinin Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev yaptı. 24 Haziran 2018 seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak seçilen Kılıç, ilk dönem AKPM Türk Delegasyon Başkanlığı ikinci dönem ise TBMM Dışişleri Komisyon Başkanlığı görevini sürdürdü.

• Medyada "A Takımı" olarak nitelendirilen CHP'nin yeni Merkez Yürütme Kurulu ilk kez CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında bir araya geldi. Tanışma çerçevesinde başlayan toplantıda, kurultay takvimine ilişkin bilgilendirme yapıldığı da ifade edildi. 

• İYİ Parti 27. Dönem İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, partisinden istifa ettiğini açıkladı. Çıray açıklamasında "Kamuoyu bildiği için burada tekrarlamaya gerek görmediğim daha pek çok başka nedenden dolayı bugün itibarı ile kurucu Genel Sekreteri olarak yola çıktığım ve birçok görevde bulunduğum İYİ Parti’den istifa ediyorum." ifadelerini kullandı. 

 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 13 üniversiteye rektör atanmasına ilişkin karar Resmî Gazete'de yayımlandı. AA'nın haberine göre, rektörleri değişen üniversiteler şöyle: 

Afyon Kocatepe Üniversitesi, Biruni Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Beykent Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Munzur Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Van Yüzüncüyıl Üniversitesi

Bugünkü Destekçimiz

Elektrikli araç şarj istasyonunuz Vestel’de

Elektrikli araç şarj istasyonunuz Vestel’de

Elektrikli araç kullanımının artmasıyla şarj noktalarının ulaşılabilirliği ve yaygınlaşması da önem kazanıyor. Üstün tasarımlı ve yeşil enerjiye katkı sağlayan elektrikli araç şarj istasyonlarıyla yurt içindeki müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan Vestel, aynı zamanda İngiltere, Fransa, Almanya ve Hollanda başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapıyor.

Neler var?

 • Elektrikli araç sahipleri, evlerine veya iş yerlerine ergonomik tasarımı sayesinde konforlu bir kullanım deneyimi sunan elektrikli şarj istasyonları satın alabiliyor. Kurulum sonrası herhangi bir ayarlamaya ihtiyaç duymayan istasyonlar “tak-çalıştır” özelliğiyle kolay bir kullanım sunuyor.
 • Müşteriler kendi araçlarının enerji ihtiyacına göre 7.4kW, 11kW veya 22kW güç seçeneklerine sahip şarj istasyonları arasından en uygun olanı tercih edebiliyor.
 • Vestel, montaj ve servis ihtiyacı doğrultusunda Türkiye’nin her yerinde eksiksiz bir satış sonrası hizmeti sağlıyor.

Size en uygun elektrikli araç şarj istasyonuna ulaşmak için Vestel’i buradan ziyaret edebilirsiniz.

POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA

Avrupa Birliği (AB), Batı Akdeniz ve Atlantik bölgesinden düzensiz çıkışların önlenmesi, kaynak ülkelere dönüşlerin desteklenmesi ve yasal göçün teşvik edilmesi gibi unsurların yanı sıra özellikle havayollarının göçmen taşımacılığı için kötüye kullanımını engellemeyi içeren yeni bir plan sundu.

 • Detaylar: AB Komisyonu'nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, düzenlediği basın toplantısında; Fas, Senegal, Moritanya ve Gambiya gibi ülkelerle ortaklık kurmayı içeren planın insan kaçakçılığıyla mücadele, sınır yönetimi, kaynak ülkeye geri dönüş ve Avrupa işgücü piyasasına erişim için yasal yolların bulunması olmak üzere 4 ana maddeden oluştuğunu duyurdu.

• Schengen vizesiyle ilgili başlayan tartışmalar sonrası BBC Türkçe’ye bilgi veren Almanya Dışişleri Bakanlığı, Ocak-Mayıs döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 40 bin daha fazla Schengen vizesi başvurusunun onaylandığını söyledi. Haberde bu dönemde yapılan toplam vize başvuru sayısı ve ret oranlarıyla ile ilgili bir bilgi paylaşılmadığı belirtildi.

• IRNA Haber Ajansı'na göre İran, ilk yerli hipersonik balistik füzesini tanıttı. Füzeye "Fattah" ismi verildi. İran devlet medyasına konuşan Devrim Muhafızları'nın Hava Uzay Kuvvetlerinin Başkanı Hajizadeh, "Hassas güdümlü hipersonik füzesinin 1.400 kilometre menzili var ve tüm savunma kalkanlarını delme kapasitesine sahip." ifadelerini kullandı.

Kırgızistan'da istihbarat güçleri "darbe hazırlığında olmakla suçlanan" 30'dan fazla kişinin tutuklandığını duyurdu. "Kırgız Cumhuriyeti Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi, iktidarı zorla ele geçirmek amacıyla ülkede ayaklanmalar düzenlemek için gizli hazırlıklar yapan bir grup insanın yasa dışı faaliyetlerini ortadan kaldırdı" denilen açıklamada, tutuklanan 30'dan fazla kişinin suçlarını "itiraf ettiği" belirtildi. 

• Ukrayna'nın güneyinde bulunan ve Rus kontrolü altında olan Herson bölgesindeki Kahovka Barajı'na saldırı düzenlendi. Yaşanan patlamadan Rusya ve Ukrayna birbirlerini sorumlu tutarken, Ukrayna sel baskını ve nükleer tehdit nedeniyle bölgeye tahliye çağrısı yaptı. 

 • Detaylar: Ukrayna devlet başkanı Volodimir Zelenski, saldırının Rus birliklerinin "Ukrayna topraklarının her köşesinden kovulması gerektiğini" gösterdiğini söylerken, Rusya olayı Ukrayna'nın "kasıtlı sabotajı" olarak değerlendirdi.
 • Bununla birlikte: Ukrayna, Birleşmiş Milletler'in Uluslararası Adalet Divanı'nda (ICJ) 2014'te Malezya Havayollarına ait uçağın düşürülmesinden sorumlu tutulan Rusya yanlısı ayrıkçıların Kremlin tarafından desteklenmesine ilişkin davada Rusya'ya "terörist devlet" suçalamasında bulundu. 
TEKNOLOJİ & GİRİŞİM

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, Uber'in Türkiye’deki taksi hizmetinin devamına karar verdi. Şirketin 2019 yılındaki regülasyonlar nedeniyle sonlandırdığı UberXL ürününün Türkiye'de kullanılmamasına yönelik hüküm ise kesinleşti.

 • Bir adım geriden: İlk derece mahkemesi niteliğindeki İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, Ekim 2019 tarihinde Uber'in taksi ve UberXL hizmetlerinin durdurulmasına karar vermiş; Uber’in bu kararı istinafa götürmesi üzerine İstanbul 13. Bölge Adliye Mahkemesi Aralık 2020 tarihinde Uber’in taleplerini kısmen kabul ederek Uber’e Türkiye’de uygulanan erişim engelini kaldırmış ve taksi hizmetinin kullanıma açılması kararını vermişti.

• Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Binance ve kurucusu Changpeng Zhao'yu çeşitli yasaları ihlal etmekle suçladı. Binance suçlamaları reddetti.

 • Detaylar: Düzenleyiciye göre, dünyanın en büyük kripto borsası yatırımcıları ticaret kontrolleri konusunda yanlış yönlendirirken, müşteri varlıklarını gizlice Zhao'nun sahip olduğu başka bir kuruluşa dağıttı. SEC, bu faaliyetin "kapsamlı bir dolandırıcılık ağı" gibi yürütüldüğünü söyledi.
 • Dahası: Veri firması Nansen, SEC'in açtığı davanın ardından yatırımcıların kripto borsası Binance'ten son 24 saat içinde yaklaşık 790 milyon dolar çektiğini söyledi. Nansen, Binance'in ethereum blok zincirindeki kripto token'larda 778,6 milyon dolarlık net çıkış gördüğünü belirtirken; şirketin ABD'deki bağlı kuruluşu Binance US'te ise 13 milyon dolarlık net çıkış kaydettiğini paylaştı.

• ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Binance'e açtığı davanın ardından Coinbase'i de dava etti. 101 sayfalık dava dosyasında ABD'nin en büyük kripto platformu olan Coinbase'in, kullanıcıların aslında kayıtsız menkul kıymetler olan çok sayıda kripto token'ın ticaretini yapmalarına izin vererek düzenlemelerden kaçtığı iddia edildi. Haberin ardından Coinbase'in Nasdaq'ta işlem gören hisseleri %15'e kadar değer kaybetti.

GÜNÜN HİKAYESİ

WWDC 2023: Neler tanıtıldı?

Apple, karma gerçeklik cihazı Vision Pro ile yeni bir "iPhone anı" yaşayabildi mi?

Apple'ın her yıl gerçekleştirdiği WWDC etkinliği dün başladı. 9 Haziran'a kadar sürecek olan etkinliğin ilk gününe, Apple'ın uzun bir süredir merakla beklenen karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro damgasını vurdu.

Vision Pro'ya ek olarak WWDC 2023'te tanıtılanlar arasında iOS 17, iPad OS 17, watchOS 10, macOS 14 ve tvOS 17'nin yanı sıra Apple'ın şu an en pahalı ürünü olan Mac Pro, Apple'ın sözleriyle “Kişisel bir bilgisayar için bugüne kadar tanıtılmış en iyi işlemci” olarak tanıtılan M2 Ultra ve yeni 15 inç MacBook Air yer alıyor.

Vision Pro

Apple, uzun bir süredir üzerinde çalıştığı Vision Pro ile son zamanların en popüler teknolojilerinden olan, sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçekliğin (AR) karışımı diyebileceğimiz karma gerçeklik (MR) alanına adım atarak bu alanda hâlihazırda aktif bir şekilde ürün üreten Meta ve Microsoft gibi şirketlerin arasına dahil olmuş bulunuyor. Vision Pro, Apple'ın iPhone'dan bu yana attığı en büyük adım olarak değerlendiriliyor.

Özellikler: Diğer MR cihazlarının aksine, cihazı takarken dahi dışarıyı görmenize olanak tanıyan Vision Pro'nun iç kısmı tamamen kumaştan oluşuyor. Bu da cihazı takan kullanıcıların daha konforlu bir deneyim elde etmesini sağlıyor. Uzun süreli kullanım odaklı tasarlandığı belirtilen cihaz, sesli komut veya el hareketleri ile kontrol edilebiliyor.

 • Cihazın üzerindeki kamera ile görüntü almak mümkünken, Vision Pro, Apple Watch'lardan da tanıdık gelebilecek bir şekilde tek bir buton üzerinden çok yönlü kontrol imkanı tanıyor. Buna ek olarak Vision Pro; iPhone, iPad ve MacBook olmak üzere tüm Apple ekosistemine de bağlanabiliyor.
 • Kızılötesi kameralar ve LED aydınlatıcılara ek olarak Vision Pro'da iPhone Pro'larda da bulunan LiDAR sensör ve yüz tanıma için kullanılan TruDepth bulunuyor. Bununla birlikte, Apple ve Disney+ arasındaki anlaşma kapsamında Disney+, Vision Pro'ya özel içerikler sunacak.
 • Yeni nesil MacBook cihazlarda da kullanılan M2 işlemci tarafından desteklenen Vision Pro, buna ek olarak bir de artırılmış gerçeklik odaklı özel bir işlemci olan R1'i bulunduracak. Bununla birlikte, Vision Pro'nun VisionOS isimli bir işletim sistemi ile çalışacağını ve bunun da dünyanın ilk artırılmış gerçeklik odaklı işletim sistemi olduğunu belirtmemiz gerekiyor.
 • Fiyatına gelecek olursak; Türkiye fiyatı henüz belli olmamakla birlikte cihaz, ABD'de 3 bin 499 dolarlık bir fiyat etiketiyle satışa sunulacak. Vision Pro'nun ABD'de piyasaya çıkış tarihi olaraksa Apple, 2024'ün ilk aylarına işaret ediyor.

M2 Ultra 

MacBook cihazlarında Intel'in işlemcilerini kullanmayı bıraktıktan sonra kendi işlemcilerini üretmeye başlayan Apple, M1 ve M2, M2 Pro ve M2 Max'in ardından dün, M serisinin en yeni üyesi M2 Ultra'yı tanıttı. M1'e kıyasla %20 daha hızlı işlem gücü ve %30 daha hızlı görsel işleme imkanı sunan işlemcide 134 milyar transistör bulunuyor. Bununla birlikte, işlemcinin %40 daha hızlı sinir motoruna sahip olacağı ifade ediliyor.

 • Bunlara ek olarak, 32 adet Neural Engine çekirdeğine ev sahipliği yapan ve böylece birleşik bellek kapasitesinin 192 GB'a yükselten M2 Ultra'da, Mac Studio'da 8K video çıkışı alabilmenizi mümkün kılan en güncel HDMI güncellemesi de bulunuyor. Ayrıca, M2 Ultra, 800 GB/s hafıza bant genişliği de sunuyor.

Mac Pro

Apple'ın şimdiye kadarki en pahalı ürünü olan Mac Pro, tasarım alanında bizlere çok da bir yenilik sunmuyor; ancak cihazın içine bakacak olduğumuzda bizi oldukça iddialı bir donanım karşılıyor. 

Brittany Hosea-Small/AFP/Bloomberg

 • 24 işlemci çekirdeği ve 76 GPU çekirdeği ile M2 Ultra tarafından desteklenen iki cihazdan biri olan Mac Pro'nun, Intel tarafından geliştirilen işlemci tarafından desteklenen bir önceki Mac Pro'ya kıyasla 3 kat daha fazla performans sunuyor. Dahası, Mac Pro; Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E, 40 GB çift Ethernet girişi, 2 HDMI girişi ile birlikte toplamda 8 Thunderbolt 4 girişi bulunduruyor ve tek seferde 6 farklı Pro Display XDR monitöre bağlanabiliyor.
 • Etkinlikte tanıtıldıktan sonra satışa sunulan Mac Pro'nun ABD için başlangıç fiyatı 6 bin 999 dolar. Öte yandan, Apple'ın etkinliği takiben Türkiye'de Mac Pro satışlarını durdurduğunu, yani cihazın ülkemize gelmeyeceğini de belirtmemiz gerekiyor.

iOS 17

Yeni işletim sistemi iOS 17 ile iPhone cihazlara pek çok yeni özellik geldi. Bu özellikler ise şu şekilde:

 • Bu özellik sayesinde rehberde yer alan kişiler için özelleştirilmiş fotoğraflar eklemek mümkün hâle geliyor. Buna ek olarak, bu güncellemeyle artık yazılar da zevkinize göre değiştirilebiliyor. Bununla  birlikte, sesli mesajlarda söylenenleri de yazıya dökmek de iOS 17 ile mümkün olacak.
 • Güncellemeyle gelen özelliklerden biri de FaceTime özelinde karşımıza çıkıyor. Buna göre, FaceTime ile arama gerçekleştiren kişiler, aradıkları kişiye ulaşamamaları hâlinde videolu mesajlar bırakabilecek. Öte yandan, görmediğiniz mesajlara tek bir dokunuşla ulaşabileceğiniz gibi, artık mesajlaşma anında konumunuzu çevrimiçi bir şekilde paylaşabileceksiniz ve "Check-in" özelliği sayesinde tanıdıklarınız da sizin konumunuza dair bildirim alabilecek.
 • NameDrop isimli yeni özellikle, telefonlarını yan yana tutmanız hâlinde AirDrop aracılığıyla cihazlar arasında kişi paylaşımı yapabileceksiniz. Ayrıca, mesajlarda kamera bölümümün yerini alacak artı simgesiyle, hem live hem de normal fotoğrafları sticker hâline getirebileceksiniz.
 • iOS 17 ile iPhone cihazlara gelen bir diğer yenilik ise "Günlük" uygulaması oldu. Günlük uygulamasına konum, fotoğraf ve kişiler gibi birçok şeyi ekleyebilecek olan kullanıcılar, böylelikle bir günlerine ait bir nevi günlük tutabilecek.
 • Apple'ın "Hey Siri" komutunu değiştireceğine ilişkin söylentiler bir süredir etrafta dolaşıyordu; iOS 17 ileyse bu söylenti gerçeğe dönüşmüş oldu. Buna göre, Apple, komuttaki "Hey" ifadesini kaldırarak yalnızca "Siri" komutuyla Siri'yi etkinleştirmeyi mümkün hâle getirdi.
 • Bununla birlikte; iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X'in iOs 17 desteği almayacağı bildirildi.

iPadOS 17, watchOS 10, macOS 14 ve tvOS 17

macOS 14: Apple bilgisayarların işletim sistemi macOS'un "Sonoma" isimli yeni sürümü ile Apple, özellikle de oyun alanında birçok yenilik getirdi. Apple bilgisayarlara "Game mode" isimli bir özellik getiren Sonoma ile MacBook'larda ses gecikmesi azalacak ve XBox ile PlayStation kontrolcülerindeki Bluetooth örnekleme de hızlanacak. Dahası, etkinlikte sahne alan ünlü oyun tasarımcısı Hideo Kojima tarafından duyurulduğu üzere, Death Stranding Director’s Cut’ın MacBook'lara gelecek.

 • Presenter Overlay özelliği ile birlikte sunum yapan kişiler, ekran paylaşımlarını kendi görüntülerinin arkasına alabilecek ve kamera görüntüsüne mimikler ve el hareketleri ile aktive edilebilen AR efektler ekleyebilecek.
 • macOS 14 ile birlikte MacBook'lardaki Safari tarayıcısı da değişecek ve kullanıcıların artık Safari'de profil oluşturabilecek.
 • Son olarak, Sonoma ile kullanıcıların, ana ekranlarına birçok araç takımı eklemesi mümkün olacak ve araç takımlarına, cihaz ile aynı ağa bağlı iPhone üzerinden de erişilebilecek.

iPadOS: Yeni güncelleme sonrası iPhone'dan tanıdığımız "Sağlık" uygulaması iPad cihazlara da gelecek. Kişiselleştirilebilir kilit ekranı özelliğini iPad'lere getiren iPadOS 17 ile ayrıca PDF dosyalarından alıntılar yapmak, AirPlay ile televizyon ile iPad arasında dosya tranferi gerçekleştirmek ve Haritalar uygulamasını çevrimiçi değilken dahi kullanabilmek mümkün olacak.

WatchOS 10: Apple Watch'ların en güncel işletim sistemi olan watchOS 10 ile akıllı saatler yeni araç takımlarına sahip olacak. Gün boyunca kullanıcılarına anlık veriler sunacak olan Apple Watch'larda takvim bilgilerinden hatırlatıcılara kadar pek çok bilgi yer alacak.

tvOS 17: Bu güncelleme ile Apple TV'lerde FaceTime yapmak artık mümkün olacak; ancak çağrılar iPhone ya da iPad üzerinden başlatılması gerekecek. Bununla birlikte, tvOS 17 ile Dolby Vision 8.1 desteği, üçüncü taraf VPN desteği ve Diyaloğu Geliştir seçeneği de Apple TV'lere gelecek.

15 inç MacBook Pro

11,5 milimetre kalınlığa, 1.49 kilogram ağırlığa ve 15,3 inçlik bir ekrana sahip olan yeni MacBook Air, üyesi olduğu ailenin diğer üyelerinde de olduğu gibi ikinci nesil M2 yonga seti tarafından destekleniyor. Buna ek olarak 18 saatlik batarya kullanım süresine sahip olan cihaz 24 GB'a kadar RAM desteği ile 2 TB'a kadar depolama imkanı tanıyor. Cihazın fiyatı ise ABD için 1.199 dolar şeklinde. 

Piyasa tepkisi

Etkinlik öncesinde dün Apple hisseleri tüm zamanların en yüksek seviyesini görerek pazartesi günü %1,6'lık bir artışla 183.76 dolara yükseldi. Gelgelelim, bu yükseliş çok da uzun sürmedi ve Apple hisseleri etkinlik sonrasında, özellikle de Vision Pro'nun tanıtılmasını takip eden süreçte değer kaybetti. Hisse değeri 178,3 dolara kadar gerileyen Apple, borsa kapanışını 179.50 dolar seviyesinde gerçekleştirdi. 

Neden: Bundan birkaç gün önce yatırımcıların, Vision Pro konusunda pek heyecanlı olmadığına dair haberler ortaya çıkmıştı. Buna göre, teknoloji hakkında pek de heyecanlı olmayan yatırımcılar, 3 bin 500 dolarlık fiyat etiketine sahip cihazın satış rakamlarına yönelik de oldukça umutsuz.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
EKİPTEN ÖNERİLER

 DESTEKLİYORUZ 

Cumhuriyetin yüzüncü yılında Atatürk’ün kıvılcımları: Cumhuriyet aydınlarının anısını yaşatırken gençlere yol gösteren Cumhuriyetin Aydınlanma Öncüleri projesi, Cumhuriyet’in ilk yıllarında öğrenim görmek üzere yurt dışına giden kıvılcımların izini sürüyor. Türkiye’nin kalkındığı yıllarda devlet teşviki ve bursuyla öğrenim gören, Türkiye’ye döndüklerindeyse çeşitli alanlarda çığır açan aydınlar üzerine yürütülen çalışmalar Türkiye’nin bilim ve eğitim tarihi için eşsiz kaynaklar ortaya koyuyor. Cumhuriyetin Aydınlanma Öncüleri’ni ve proje kapsamında oluşturulan Kıvılcım Ağı’nı buradan takip edebilirsiniz.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

enflasyon

Fatih Portakal

Sözcü

Türkiye İhracatçılar Meclisi

Mustafa Gültepe

Vedat Bilgin

Habertürk

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

+108 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;