aposto-logo
TR
TREN

🎤 billy woods'un yol günlüğü, Fatoumata Diawara'nın janr sörfü

billy woods & Kenny Segal'ın caz rap soyutluluğunda bir yolculuk güncesi; Fautamata Diawara'nın görkemli janr bükücülüğü; EABS ve Jaubi'nin fütüristik caz manzaraları ve daha fazlası.
King Krule. | Fotoğraf: Charlotte Patmore

King Krule. | Fotoğraf: Charlotte Patmore

Merhaba. Çoğumuzun yeni başlangıçları hayal ettiğine eminim. Bu, geleceğin büyülü belirsizliğinde bizi motive eden temel heyecanlarımızdan biri. Bugün, o yeni başlangıçlardan biriyle karşındayız. Duende'nin güncel ve tarihsel müziğin yer yer derinlerinde, yer yer de yüzeylerinde yolculuk ettiği dopdolu bir müzik sayısını okumak üzeresin. Hoşgeldin.

Donna Summer. | Fotoğraf: Michael Ochs arşivi / Getty Images

🪩 Bu hafta müzik tarihinde geriye giderken buruk bir tezatla yüzleştim. Zira 1970'li yılların sonunda, New York şehrinin gece kulüplerinin dans esrikliğine eşlik ederek doğan disko müziğinin divalarından Grace Jones, 19 Mayıs'ta 75. doğum gününü kutladı. 17 Mayıs günü ise, bir diğer diva Donna Summer'ın vefatının 11. yıldönümüydü. Zihnimin kulaklarının birinde Jones'un Pull Up To The Bumper'ı, diğerindeyse Summer'ın She Works Hard For The Money'si çalıyor.

Erkek egemen toplumun dayatmacılığına ve "önkabüllü normallerine" inat özgürlüğü için biteviye savaşan tüm kadınların mücadelesine selam olsun.


İzle: Donna Summer'ın ilham dolu müzikal hayatını ve paralelindeki mahrem yaşanmışlıklarını odağına alacak HBO yapımı belgesel Love to Love You'nun fragmanı yayınlandı.

Bu arada: Elektropop'un oyunbaz dehası, en son bir nu-disko albümü olan Róisín Machine'le dans pistinin tozunu attıran Róisín Murphy, 7 Haziran'da Zorlu PSM'de sahne alacak.

Neler var bu sayıda?

💿 Haftanın albümü: billy woods & Kenny Segal, Maps
🎧 Haftanın öne çıkan diğer albümleri: EABS ve Jaubi işbirliği In Search of a Better Tomorrow'dan Fatoumata Diawara'ın London Ko'suna
♨️ Sıcak servis: Decisive Pink, Queens of the Stone Age, King Krule ve fazlası
🗓️ Tarih köşesiBrian Eno, Trent Reznor, Chris Cornell ve dahası

Bizi kurtaran müziklere,
Koray 

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;