PİYASALAR & EKONOMİ
İŞ DÜNYASI & FİNANS
POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE
Bugünkü Destekçimiz
POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA
TEKNOLOJİ & GİRİŞİM
GÜNÜN HİKAYESİ
AYRILMADAN ÖNCE
EKİPTEN ÖNERİLER

🗞️ Devir teslim, zamlı tarife

TÜİK, Mayıs ayı enflasyonunu açıkladı. Apple ürünlerine yeniden zam geldi. Türkiye Cumhuriyeti'nin 67'nci hükümeti için bakanlıklarda devir teslim törenleri devam etti.
Alternatif Bank ile birlikte

Yatırım hesabı açmak Alternatif Bank Mobil 'le çok kolay Yatırım işleri Alternatif Bank Mobil'le kolaylaşıyor Müşterilerinin birikimlerine değer katmak için hizmet sunan Alternatif Bank , mevduat ürünlerinin yanı sıra Alternatif Bank Mobil uygulaması ile kolaylıkla yatırım hesabı açma imkânı sunuyor. Nasıl? Alternatif Bank Mobil uygulamasına giriş yapan müşteriler, “yatırım ve döviz” seçeneğinde bulunan uygunluk testini tamamlayıp sözleşmeyi onaylayarak yatırım hesabını hızlı bir şekilde açabiliyor. Müşteriler açtıkları yatırım hesabı üzerinden hisse alış-satış , fon işlemleri ve halka arz gibi birçok işlemi Alternatif Yatırım aracılığıyla kolayca gerçekleştirebiliyor. Üstelik mobilden yatırım hesabı açan müşterilere sınırlı bir süre için borsa anlık verilerine ücretsiz erişim hediyesi de veriliyor. Siz de görüntülü görüşmeyle Alternatif Bank müşterisi olmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Aposto Altı Otuz | 6 Haziran Salı - Devir teslim

Aposto Gündem

Aposto Altı Otuz | 6 Haziran Salı - Devir teslim

6 Haziran Salı sabahından herkese günaydın. Bugün bültende Türkiye Cumhuriyeti'nin 67'nci hükümetinin bakanlarının devir teslimleri devam etti. TÜİK, Mayıs ayı enflasyonunu açıkladı. En ucuz iPhone'a 2 bin lira zam geldi. CHP'nin yeni Merkez Yönetim Kurulu belli oldu. Rusya, Baltık Denizi'nde 40 gemi, 25 uçak ve yaklaşık 3 bin 500 kişilik personelle deniz tatbikatı düzenlemeye başladığını açıkladı.

 • Günün hikayesi: Yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde yer alan bakanların özgeçmişleri, önceki görevleri ve daha önce gündeme geldikleri olayları derledik.
 • Günün çalma listesi: Dans l'eau de Nice

İyi bültenler!

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

PİYASALAR & EKONOMİ

Tüketici fiyatları Mayıs ayında %0,04 artarken, yıllık enflasyon ise %39,59’a geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Aralık 2022'ye göre %15,26, 12 aylık ortalamalara göre de %63,72 oranında arttı.

 • Öte yandan: Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), TÜİK’in seçimden önce ücretsiz verilen doğal gazı enflasyon hesaplamasında “yok sayması” nedeniyle iki farklı enflasyon verisi açıkladı. ENAG’a göre, yıllık enflasyon doğal gaz fiyatının değişmediği varsayımında %109,01 olurken, doğal gaz fiyatının sıfır lira olduğu varsayımında ise %105,45 olarak hesaplandı.
 • Ne olmuştu? TÜİK, doğal gazın bir ay ücretsiz verilmesi nedeniyle mayıs ayında TÜFE hesabında “sıfır fiyat” yöntemi uyguladı. Karar, Temmuz ayında asgari ücretliye, memura ve emekliye yapılacak zamdan önce geldiği için bazı kesimler tarafından eleştirilmişti.

Üretici enflasyonu Mayıs’ta aylık bazda %0,65, yıllık bazda ise %40,76 olarak açıklandı. TÜİK verilerine göre, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), Aralık 2022'e göre %7,81, 12 aylık ortalamalara göre %95,80 arttı. Üretici enflasyonu, Ekim 2022'de %157'yi aşmıştı.

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), yaklaşık bir ay sonra yeniden 500 baz puanın altına inerken, günlük düşüş 50 baz puanı aştı. Seçim döneminin geride kalması ve yeni ekonomi yönetiminin dün itibarıyla devir teslim işlemlerini tamamlaması piyasalarda yakından takip edilirken, yeni ekonomi yönetiminden alınan ilk mesajlarla Türkiye'nin CDS'i düşüş eğilimini hızlandırdı.

Avro Bölgesi'nde üretici fiyatları (ÜFE) Nisan ayında aylık bazda %3,2 düşerken, yıllık bazda %1 artış kaydetti. Piyasa beklentileri, ortak para birimi bölgesinde ÜFE'nin aylık %3,1 düşeceği, yıllık bazda ise %5,9 artacağı yönündeydi. Yıllık ÜFE artışı, Almanya'da %4,8 ve Fransa'da %7 oldu.

Almanya'nın ticaret fazlası, bir önceki ay aşağı yönlü revize edilen 14,9 milyar avroya kıyasla Nisan 2023'te 18,4 milyar avroya yükselerek piyasa beklentilerini aştı ve Ocak 2021'den bu yana görülen en yüksek değeri kaydetti.

İŞ DÜNYASI & FİNANS

UBS, Credit Suisse’in devralınması sürecini 12 Haziran'a kadar tamamlayacağını duyurdu. Buna göre, Credit Suisse hissedarları ellerindeki her 22,48 hisse için 1 UBS hissesi alacak.

 • Bir adım geriden: UBS, 19 Mart'ta Credit Suisse'i 3 milyar frank (3,3 milyar dolar) karşılığında devralmak için anlaşmaya varmıştı. İsviçre merkezli bankanın bu devralmadan 5 milyar franka varan bir zarar yazması bekleniyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havacılık sektörünün net kârının 2023 yılında %1,2 net kâr marjıyla 9,8 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini bildirdi. Sektör yöneticilerinin 4-6 Haziran’da İstanbul’da bir araya geldiği zirvede yapılan açıklamada, sektörün işletme kârının bu yıl 22,4 milyar dolara, toplam gelirlerin %9,7 artışla 803 milyar dolara ulaşacağının öngörüldüğü belirtildi.

 • Neden önemli? Havacılık sektörü, en son Covid-19 pandemisi öncesindeki 2019 yılında 800 milyar dolar toplam geliri aşmıştı. 2023 yılında yaklaşık 4,35 milyar kişinin havayolu ile seyahat etmesi ve sektörün pandemi öncesi görülen 4,54 milyar yolculuk hacme yaklaşması bekleniyor.

• Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 6 ilde hizmet veren Dicle Elektrik, kayıt dışı elektrik kullanımı ve tarımsal sulama abonelerinin ödenmemiş borçları nedeniyle güncel borç yükünün 13 milyar lirayı aştığını ve elektrik borcunu ödemeyen abonelerinin elektriğini keseceklerini belirtti.

• Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan görevi devraldığı törende "Çalışanların refahını artırmak en önemli görevimiz olacak" dedi.

POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan'ın Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmesinden sonra boşalan MİT Başkanlığı görevine 2014 yılından beri Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü görevini üstlenen İbrahim Kalın'ı atadı.

 • Öte yandan: İçişleri Bakanı olarak atanan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan boşalan koltuğa Gaziantep Valisi Davut Gül atandı.
 • Dahası: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever'in "mevcut görevi uhdesinde kalmak suretiyle, yerine bir isim atanıncaya kadar" Genelkurmay Başkanı olarak görevlendirildiğini bildirdi.

CHP'nin yeni Merkez Yönetim Kurulu (MYK) belli oldu; bir önceki MYK'dan sadece Ahmet Akın ile Faik Öztrak yeni kurula girdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun parti örgütü ve örgüt yönetimlerini kendine bağlaması sonucunda, MYK’nın üye sayısı ise 17'den 14'e indi. 

 • Bir adım geriden: Geçtiğimiz hafta Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan MYK üyeleri, seçim mağlubiyeti sonrası istifalarını sunmuştu.

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşındaki kızını 29 yaşındaki müridi Kadir İstekli ile dinî nikahla evlendirdiği ve kız çocuğunun istismara maruz kaldığı suçlamayla görülen davanın duruşması 17 Temmuz'a ertelendi.

• 2010'da narkotik polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra intihar eden Onur Yaser Can'ın polis tarafından işkence, cinsel taciz ve tehdide maruz kaldığına ilişkin ifadelerin üzerine açılan davada karar açıklandı. İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi, polisler Hakan Aydın, Muhammet Olgun, Onur Ülker ve Yunus Başar hakkında "kamu görevlisinin resmî belgeyi yok etmesi ve bozması" suçunda 6'şar yıl hapis cezası verdi. Bilirkişi olan sanık Zafer Kökdemir'in ise beraatine karar verildi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, TİP'ten Hatay milletvekili seçilen ancak tutuklu olduğu için yemin edemeyen Can Atalay'ın serbest bırakılması hakkında çağrı yaptı. Kılıçdaroğlu, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "Seçilmiş milletvekilini hukuksuzca, hakkında karar olmadan hapiste tutmak, sadece onu değil ona oy veren insanları da tutuklamaktır. Bu topluma daha fazla zarar vermeyin, adaletteki erozyonu durdurun" dedi.

 • Çağrılar artıyor: Uluslararası Af Örgütü Türkiye de Can Atalay'ın "derhal serbest bırakılması" üzerine çağrıda bulundu. Ayrıca, Kılıçdaroğlu’dan hemen önce CHP Grup Başkanı Özgür Özel de çağrıda bulunmuştu.
Bugünkü Destekçimiz

Yatırım hesabı açmak Alternatif Bank Mobil'le çok kolay

Yatırım işleri Alternatif Bank Mobil'le kolaylaşıyor

Yatırım işleri Alternatif Bank Mobil'le kolaylaşıyor

Müşterilerinin birikimlerine değer katmak için hizmet sunan Alternatif Bank, mevduat ürünlerinin yanı sıra Alternatif Bank Mobil uygulaması ile kolaylıkla yatırım hesabı açma imkânı sunuyor.

Nasıl? Alternatif Bank Mobil uygulamasına giriş yapan müşteriler, “yatırım ve döviz” seçeneğinde bulunan uygunluk testini tamamlayıp sözleşmeyi onaylayarak yatırım hesabını hızlı bir şekilde açabiliyor. Müşteriler açtıkları yatırım hesabı üzerinden hisse alış-satış, fon işlemleri ve halka arz gibi birçok işlemi Alternatif Yatırım aracılığıyla kolayca gerçekleştirebiliyor. Üstelik mobilden yatırım hesabı açan müşterilere sınırlı bir süre için borsa anlık verilerine ücretsiz erişim hediyesi de veriliyor.

Siz de görüntülü görüşmeyle Alternatif Bank müşterisi olmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Ukrayna'ya tedarik edilmiş olan Belçika üretimi tüfeklerin Rusya'nın batı sınırındaki Belgorod bölgesine saldıran Kremlin karşıtı güçler tarafından kullanıldığına dair haberler üzerine Ukrayna'dan açıklama isteyeceğini söyledi. De Croo, açıklamasında AB yapımı silahların sadece Ukrayna topraklarını savunmak amacıyla kullanabileceğinin altını çizdi.

Rusya, Baltık Denizi'nde 40 gemi, 25 uçak ve yaklaşık 3 bin 500 kişilik personelle deniz tatbikatı düzenlemeye başladığını açıkladı. Rusya'nın deniz tatbikatı, NATO üye ülkelerinin -bu yıl ilk kez Finlandiya'nın da katılımı ile birlikte- her yıl düzenlediği Baltık tatbikatlarından bir gün sonra yapıldı.

Lübnan Meclisi, cumhurbaşkanı seçimi için 5 ay aradan sonra 14 Haziran'da yeniden bir araya geleceğini açıkladı. Seçimin, Hizbullah ve Emel Hareketi'nin desteklediği Süleyman Franciyye ile eski Maliye Bakanı Cihad Azuri arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

 • Bir adım geriden: Lübnan Meclisi'nde cumhurbaşkanı seçimi için 19 Ocak'ta 11. oturum düzenlenmiş, ancak Hristiyan olma şartı bulunan adaylardan hiçbiri yeterli oy sayısına ulaşamamıştı.

Polonya'da yüz binlerce kişi, ülkenin savaş sonrası ilk demokratik seçiminin yıldönümü için Pazar günü başkent Varşova'da iktidar karşıtı yürüyüş düzenledi. Protestocular, liberal muhalefetin yaklaşık sekiz yıldır iktidarda olan milliyetçi Hukuk ve Adalet (PiS) partisine atıfta bulunarak "Özgür, Avrupalı Polonya", "Avrupa Birliği evet, PiS hayır" yazılı pankartlarla yürüdü.

• Trump döneminde görev alan eski ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, başkan adayı olmak için başvuru yaparak resmen aday adayı oldu. 63 yaşındaki Pence'in Başkanlık Seçimleri'nde yarışabilmesi için Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı olması gerekiyor.

 • Geniş açı: Henüz resmi adaylık başvurusunda bulunmayan eski Başkan Donald Trump ise kamuoyu araştırmalarında rakiplerinin önünde görünüyor. 
TEKNOLOJİ & GİRİŞİM

Apple; WWDC 2023'te uzun zamandır merakla beklenen, sanal ve artırılmış gerçekliği bir arada sunacak olan karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro'yu tanıttı. 3 bin 499 dolarlık fiyat etiketine sahip olan cihaz, fiziksel kumandaya ihtiyaç duymuyor ve kullanıcının el, göz ve ses komutları ile kontrol ediliyor. Gücünü Apple'ın geliştirdiği M2 ve R1 çiplerinden alan ve LiDar ile TrueDepth kameralara sahip olan Vision Pro, visionOS işletim sistemini kullanacak.

 • Dahası: WWDC 2023'te tanıtılan diğer ürünler arasında yeni M2 Ultra çip, 15 inçlik MacBook Air, macOS Sonoma ve iOS 17 de yer alıyor. Safari'ye yeni özellikler getirecek olan macOS Sonoma, oyun modu ve masaüstüne araç takımları eklenebilmesiyle öne çıkarken; birçok yaşam kalitesi güncellemesi barındıran iOS 17 ile Siri'ye komut vermek için ‘Hey Siri’ demeden sadece ‘Siri’ demek yeterli olacak.
 • Öte yandan: Apple Türkiye, geçtiğimiz günlerde zamlanan ürünlerine yeniden zam yaptı. Zamla birlikte en ucuz iPhone 14'ün fiyatı 36 bin liradan 38 bin liraya yükselirken; serinin en yüksek fiyat etiketine sahip cihazı olan iPhone 14 Pro Max 1 TB'nin fiyatı ise 64 bin liradan 68 bin liraya çıktı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, sahte haberler ve dezenformasyonla mücadele edebilmek için ChatGPT ve Google Bard gibi yapay zeka araçlarının ürettiği içeriklerin etiketlenmesi gerektiğini savundu.

 • Açıklama: Jourova düzenlediği basın toplantısında, "Bu hizmetlerin kötü niyetli aktörler tarafından dezenformasyon üretmek için kullanılmaması için gerekli önlemler alınmalı ve bu tür içeriği tanıyarak açıkça etiketleyecek teknoloji uygulamaya konmalıdır" ifadelerini kullandı.

• Merkeziyetsiz varlık cüzdanı Atomic Wallet'a düzenlenen saldırı sonucunda kullanıcılardan en az 35 milyon dolar değerinde kripto varlık çalındığı bildirildi. Atomic Wallet, cumartesi günü yaptığı açıklamada saldırıyı kabul ederek güvenlik açığını araştırmak için elinden gelen her şeyi yaptığını belirtirken, saldırıda meydana gelen en büyük beş kaybın 17 milyon dolara tekabül ettiği bildirildi.

Spotify'ın podcast departmanı üst yöneticisi Sahar Elhabashi, podcast ekibinin %2'sinin işten çıkarılacağını açıkladı. Yaklaşık 200 kişinin işlerine son verileceği anlamına gelen bu değişikliğin "yeniden kurumsal yapılandırma" planının bir parçası olduğu açıklandı.

• İstanbul merkezli oyun stüdyosu Spektra Games, Ludus Ventures ve The Games Fund’ın liderliğini üstlendiği turda, Alfa Games & Partners’ın da katılımıyla 1 milyon 250 bin dolar yatırım aldı. Mobil yarış & simülasyon oyunlarına odaklanan Spektra Games, 2020 yılında Kadir Danışman, Doğukan Şen ve Yusuf Demir tarafından kurulmuştu.

GÜNÜN HİKAYESİ

Yeni Kabine açıklandı: Kim, kimdir? #2

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün yeni Kabine'de yer alan bakanları açıkladı. Eski Kabine'den yalnızca iki kişi yeni dönemde devam etti, Kabine'de kimi isimler beklenen görevi alırken kimi isimler de "sürpriz" olarak nitelendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün TBMM'de yemin etti. TBMM'nin ardından Anıtkabir'i ziyaret eden Erdoğan, daha sonra düzenlenen göreve başlama töreninde yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ni açıkladı. 66'ncı hükümetin bakanları, yeni hükümette atanan bakanlara görev teslimini dün de sürdürdü. Dün yayımlanan yazımızda Kabine'yi sıralamış ve 5 bakanın özgeçmişleri ile daha önce gündeme nasıl geldiklerini anlatmıştık. Bugünkü yazımızda da diğer bakanların özgeçmişlerini kaleme alacağız. 

Kim, kimdir? 

Millî Savunma Bakanı: Yaşar Güler

Güler 1954, Ardahan doğumlu. 1971'de Kuleli Askerî Lisesinden, 1974'te Kara Harp Okulundan muhabere teğmen rütbesiyle, 1975 yılında Muhabere Okulu ve Eğitim Merkezinden mezun oldu. 

Görevleri: 1984 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı muhabere birliklerinde takım ve bölük komutanlığı yaptı. 1986 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olarak kurmay subay oldu. Kurmay subay olarak çeşitli karargâhlarda plan subaylığı ve şube müdürlüğü görevlerini yürüttü. 2001 yılında tuğgeneral rütbesine terfi etti. 2005 yılında tümgeneral rütbesine terfi etti. 2009 yılında korgeneral rütbesine terfi etti. 

Ayrıca: 28 Aralık 2011'de gerçekleşen, Türk Hava Kuvvetlerinin F-16 savaş uçaklarıyla yaptığı hava saldırısı sonucu 34 sivilin yaşamını yitirdiği Roboski Katliamı sırasında Genelkurmay İstihbarat Başkanı'ydı.

Güler, ayrıca dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile Suriye İç Savaşı hakkında yaptığı görüşmeye iliişkin kaydın internete sızmasıyla da gündeme gelmişti. Fidan'ın "Gerekirse Suriye'ye dört adam gönderirim. Türkiye'ye 8 füze attırır savaş gerekçesi üretirim, Süleyman Şah Türbesi'ne de saldırtırız." ifadelerini kullandığı kayıtta, Güler de "Yani bu silahlı kuvvetler her dönemde sizlere lazım olan bir tool." diyordu.

Bununla birlikte: 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığında bulunan Yaşar Güler'in makam odasına giren askerler kendisini derdest edip ellerini arkadan bağlamış, kafasına bere geçirmiş, ardından bir helikopter vasıtasıyla Akıncı Hava Üssü'ne götürülmüştü.

Millî Eğitim Bakanı: Yusuf Tekin

1970 Erzurum doğumlu olan Yusuf Tekin, 1989-1994 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü bitirdi. 

Görevleri: 2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığına Bakan Yardımcısı olarak atanan Tekin, 2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı oldu. 2018 tarihinde bu görevinden ayrılan Tekin, profesör oldu ardından Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi rektörü olarak atandı.

Ayrıca: Tekin'in 10 Aralık 2014 yılında Yeni Akit'e verdiği röportaj, BirGün gazetesinde paylaşıldı. Tekin röportajda karma eğitimin zorunlu olmadığını "Eğitimin karma olmasını zorunlu kılan bir düzenleme yok. Halkın istediği şekilde Millî Eğitim Bakanlığı gerekli düzenlemeyi yapar. Bu da halkın taleplerine göre yapılır." ifadelerini kullanıyor. 

Bununla birlikte: Tekin'in profesör olduktan aylar sonra rektörlüğe atanması da tepki çekmişti. BirGün rektörlük için gereken 3 yıl profesörlük şartını karşılayamayan Tekin için, kanunun değiştirildiğini yazdı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı: Mahinur Özdemir Göktaş

1982, Belçika doğumlu Göktaş, Université libre de Bruxelles insan kaynakları mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Kamu yönetimi alanında yüksek lisans yaptı.

Görevleri: 24 Haziran 2009'da Hristiyan demokrat çizgideki CDH'den Brüksel Meclisine seçildi. Böylece Avrupa'da ve Belçika'da vekil seçilen ilk başörtülü oldu. Seçilmesinin ardından, başörtüsü yüzünden eleştiriler aldı ve çalışmasının zor olacağı iddia edildi. 2015 yılında Ermeni Kırımı'nı soykırım olarak tanımlamayı reddetmesi nedeniyle partisinden ihraç edildi ve siyasete bağımsız milletvekili olarak devam etti.

12 Eylül 2019 tarihinde Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi olarak atandı. Böylelikle Türkiye'nin Kuzey Afrika'ya atadığı ilk kadın büyükelçi oldu. 

2019’dan bu yana İslam İşbirliği Teşkilatı Kadın Danışma Komisyonu üyeliği görevlerini sürdüren Göktaş, Fransızca, İngilizce ve Felemenkçe biliyor.

Ticaret Bakanı: Ömer Bolat

1963'de İstanbul'da doğan Bolat, Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası Ekonomik İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. Yüksek lisansını Hollanda-Amsterdam Üniversitesi, Avrupa Enstitüsü’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi, Avrupa Topluluğu Enstitüsü’nden “Avrupa Para Sistemi” konusundaki teziyle doktora yaptı.

Görevleri: 2014'te doçent oldu. İş hayatına İktisadi Kalkınma Vakfı'nda başladı ve 1982-1993 yılları arasında uzman olarak çalışmasını sürdürdü. 1993 yılında MÜSİAD Genel Sekreterliği görevine başladı. MÜSİAD Yönetim Kurulu'ndaki 14 yıllık görev süresi içinde 7 yıl Genel Sekreter ve 4 yıl Dış İlişkiler–Fuar ve Ekonomik işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2004-2008 tarihleri arasında MÜSİAD Genel Başkanlığı yaptı.

Ayrıca: AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda 3 yıl süreyle üye ve Ekonomik İşler Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Kasım 2015’ten bu yana AK Parti “Siyasi Erdem ve Etik Kurulu” Asıl Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Bununla birlikte: 2000 yılından bu yana Albayrak Şirketler Grubunda Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatör olarak görev yapıyor. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Vedat Işıkhan

Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Vedat Işıkhan, 1966 Mardin doğumlu. İlk eğitim hayatını İzmir’de tamamladıktan sonra yükseköğretim hayatını Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde devam ettirmiştir. 3 yıl Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde bilim uzmanlığını tamamladıktan sonra 5 yıl süren doktorasını tamamlamıştır. Işıkhan bu görevden önce Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili olarak görev yapmıştır.

Gençlik ve Spor Bakanı: Osman Aşkın Bak

1966 İstanbul doğumlu olan Osman Aşkın Bak, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesini bitirdi. Birleşik Krallık'ta Nottingham Üniversitesinde İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisansını, İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği Programında doktorasını yaptı.

Görevleri: Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev üstlendi. İstanbul Ticaret Odasında Meclis Üyesi olarak görev yaptı. Çeşitli spor kulüplerinde genel sekreterlik ve başkanlık görevleri ile federasyonlarda yönetim kurulu üyeliği, kurul üyeliği, genel kurul delegeliği ve başkanlık görevlerinde bulundu.  24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Üyesi ve Dışişleri Komisyonu Sözcüsü oldu. Dopingle Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanlığı yaptı.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı: Mehmet Özhaseki

1957, Kayseri doğumlu Mehmet Özhaseki, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1974 yılında Karakebap olan soyadını değiştirerek Özhaseki yaptı. Mezun olduktan sonra tekstille uğraşan Özhaseki, Kayseri’de ilk aşevi faaliyeti, öğrencilere karşılıksız burslar ve kış aylarında yakacak fonu gibi faaliyetlerin içinde yer aldı.

Görevleri: Özhaseki, 1994 Türkiye yerel seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı görevine seçildi. 1998'de Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na belediye meclisi üyeleri tarafından son 11 ayı doldurması için seçildi. 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. AK Parti milletvekili adayı olabilmek amacıyla 10 Şubat 2015 tarihinde görevinden istifa etti. 13 Eylül 2015 tarihinde AK Parti yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine başladı. Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükümeti'nde Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak yer aldı.

Ayrıca: Özhaseki, 2019 Türkiye yerel seçimlerinde AK Parti'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterildi. %47,12 oy alarak seçimi CHP adayı Mansur Yavaş'ın ardından ikinci sırada tamamladı ve kaybetti. Mehmet Özhaseki, FETÖ'ye yakın olduğu iddia edilen siyasilerden biri.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Alparslan Bayraktar

Alparslan Bayraktar, lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde tamamladı. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Ekonomi Hukuku alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy’den Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans derecelerine sahip. Doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yer Sistem Bilimleri Bölümünde Enerji Ekonomisi ve Politikası alanında yaptı.

Görevleri: Son olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Alparslan Bayraktar, 2016-2018 yılları arasında ETKB Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü; 2010-2016 yılları arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda Kurul Üyeliği yaptı. Kamu görevlerinden önce ise yurt içinde ve yurt dışında özel sektörde çalıştı.

Uluslararası kuruluşlar bünyesinde enerji yönetimi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Bayraktar, Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği Başkanlığı yaptı. Bayraktar hâlâ Dünya Enerji Konseyi Türkiye Başkanlığını yürütmektedir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mehmet Fatih Kacır

1984, İstanbul doğumlu olan Kacır, 2003 yılı üniversite giriş sınavında Türkiye 12'ncisi oldu ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne girdi. Yüksek öğrenimini 2008 yılında tamamladı.

Görevleri: Kacır, 2016'da kurulan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın kurucuları arasında yer aldı ve 2018 yılına kadar yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürdü. Vakıf'ta "Geleceğin Teknoloji Yıldızları", "Deneyap Teknoloji Atölyeleri" ve TEKNOFEST gibi projelerin kuruculuğunu yaptı. 2018 yılında TÜBİTAK'ta Bilim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Kacır, 31 Temmuz 2018’de Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığına atandı, bakanlığın Milli Teknoloji Hamlesi ve stratejik dönüşüm politikalarından sorumlu olarak görev yaptı. Bu görevi kapsamında Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü, Türk Patent ve Marka Kurumu, TÜBİTAK, Türkiye Uzay Ajansı ve Türkiye Bilimler Akademisi çalışmalarının koordinasyonunu yürüttü. Bakan yardımcılığı sırasında TEKNOFEST'in icra kurulu başkanlığını yürüttü. Kacır ayrıca Togg için bir teknoloji yol haritasının oluşturulup hayata geçmesi süreçlerinde çalıştı.

26 Nisan 2019’da ASELSAN'a Yönetim Kurulu üyesi olarak atandı. Kacır, ayrıca İslam kültür ve medeniyetinin bilimsel ve teknolojik mirasının yaşatılmasını amaçlayan Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı'nın yönetim kurulu üyesi.

Tarım ve Orman Bakanı: İbrahim Yumaklı

1969'da Kastamonu'da doğan Yumaklı, Bakırköy İmam Hatip Lisesi'nin ardından, Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun oldu.

Görevleri: İş hayatına 1993 yılında Marshall Boya'da ithalat işlemleri uzmanı olarak başlayan Yumaklı, 2011 yılına kadar yöneticilik yaptı. 2011 yılında Aljazeera Türkiye'de çalışmaya başladı. 2012-2015 yılları arasında Aljazeera Türkiye'nin sahip olduğu TV kanalını yönetti. Ocak- Ekim 2016 tarihleri arasında Anadolu Ajansı Uluslararası Operasyonlar Direktörü olarak görev yaptı.

2016'dan itibaren Genel Müdür ve İcracı Yönetim Kurulu Üyesi olarak GÜBRETAŞ'ta görev yapmış olup, 7 Nisan 2022 Perşembe Günü yayınlanan Resmi Gazete ile Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı olarak atandı. Yumaklı son olarak Bakan Yardımcılığı görevindeydi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Abdülkadir Uraloğlu

Abdulkadir Uraloğlu, 1966 yılında Trabzon'da doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1988 yılında mezun olan Uraloğlu, 1989'da Karayolları Genel Müdürlüğü'nde çalışmaya başladı. 2003 yılında Trabzon 10. Bölge Müdür Yardımcısı olan Uraloğlu, 2005'te Kayseri 6. Bölge Müdürü, 2006'da Samsun 7. Bölge Müdürü olarak atandı. 2012'de İzmir 2. Bölge Müdürlüğü görevine getirilen Uraloğlu, 23 Temmuz 2018'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Karayolları Genel Müdürü olarak atandı.

Uraloğlu, 2003 yılında başlatılan Acil Eylem Planı kapsamında yoğunluk kazanan Bölünmüş Yollar, Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı yollar, tek platformlu yolların iyileştirilmesi ve Yap-İşlet-Devret Otoyol projelerinin hayata geçirilmesine katkı sağladı. Ayrıca yeni otoyol, bölünmüş yol, köprü, tünel projelerinin yapım, plan ve projelendirme çalışmalarını yürüttü. Uraloğlu, Yollar Türk Milli Komitesi ve Karayolları Vakfı Başkanlığı görevlerini de yürüttü.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
AYRILMADAN ÖNCE

📬 Aposto’dan: 

 • Pareto | İşyeri trendleri: Tükenmişliğin önüne nasıl geçeriz?
 • Spektrum | Dayattınız, dinlemediniz, yenildiniz. Şimdi size ne diyelim?
 • Angst | Twitter vs TikTok: İklim dezenformasyon karneleri
 • Punto | Ragbi sahasında bir diva: Tina Turner

📨 Günün okumaları:

 • Bloomberg HT | Vize sorunu büyüdükçe yurt dışında ev alma eğilimi artıyor
 • Ekonomim.com | Konut yatırımının yeni adresi: Londra

🗣 Twitter’da neler konuşuldu?

EKİPTEN ÖNERİLER

 ÖNERİYORUZ 

Yeni Girişim Yarışması başvuruları 9 Haziran’a kadar devam ediyor: Galatasaray Üniversitesi Girişimcilik Kulübü tarafından düzenlenen Yeni Girişim Yarışması, tüm üniversite öğrencilerini girişimcilik ekosistemine kazandırmayı amaçlıyor. Girişimlerin hayat bulacağı yarışmada katılımcılar kurdukları hayali girişimlerle farklı aşamalardan geçerek yatırımcı rolündeki uzman jüri kadrosuna sunum yapacaklar. Toplam 100 bin liralık büyük ödülün dağıtılacağı yarışmaya katılmak için buradaki formu doldurarak başvuru yapabilir ve bağlantı üzerinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

tüketici fiyat endeksi

Türkiye İstatistik Kurumu

Enflasyon

enflasyon

yurt içi

üretici fiyat endeksi

Üretici enflasyonu

kredi risk primi

+111 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;