SİNEMA & TV
HAFTANIN FRAGMANLARI
MÜZİK
Bugünkü Destekçimiz
HAFTANIN ALBÜMLERİ
FOTOĞRAF
EDEBİYAT
HAFTANIN KİTAPLARI
PAZAR ÖNERİLERİ

📷 Freddie Mercury’nin kişisel fotoğrafları, Amerikan Ulusal Kitap Ödülleri

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde jüri üyeliği yapacak isimler ve onur ödülü sahipleri açıklandı. İran Bağımsız Sinemacılar Birliği, hükümet kontrolündeki Farabi Sinema Vakfı’nın kararını kınadı.
24 Eylül - QNB Finansinvest
QNB Finansinvest ile birlikte

Yatırımda doğru adres: QNB Finansinvest Aradığın yatırım fırsatları QNB Finansinvest'te “Sizin önceliğiniz para kazanmak, bizim önceliğimiz sizi kazanmak” diyor QNB Finansinvest ve ekliyor; “Siz yatırım yapmak için hazır olduğunuzda biz size yardımcı olmak için hazırız.” 25 yılı aşkın bir süredir sermaye piyasalarında yenilikçi ve güvenilir olma arzusuyla faaliyet gösteren QNB Finansinvest , ürün çeşitliliği ve teknolojik yatırımlarıyla daha iyi hizmetler sunmak için çalışıyor. Tam bu noktada, QNB Finansinvest ile yurt içi ve yurt dışı hisse senedi piyasalarına erişimin artık tek platformda olduğunu söylemek de bize düşüyor. Neler var? Bireysel ve kurumsal, yerli ve yabancı müşterilere aracılık hizmetleri, portföy yönetimi, yatırım danışmanlığı, varlık yönetimi, kurumsal satış ve yatırım bankacılığı konusunda hizmet veren QNB Finansinvest ile yurt dışı piyasa işlemleri ile yatırım portföyünüzü çeşitlendirirken aynı anda yurt içi yatırımlarınızı da yönetebilirsiniz. Araştırma uzmanları tarafından hazırlanan model portföy ve işlem önerileriyle hem yurt içi hem de yurt dışı hisse senedi piyasalarına hızlıca adım atabilirsiniz. Bireysel yatırımcıların hisse senedi seçimlerinde hayatlarını kolaylaştıran ve yapay zekâ teknolojisini kullanan Akıllı Robo uygulamasıyla hisse senedi tavsiyesi alabilirsiniz. Kazanmayı sürdürülebilir kılmak için şanstan daha fazlasına ihtiyaç var, daha fazlası ise QNB Finansinvest ’te . Siz de hemen hesap açarak ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Kaynak: Sotheby's

24 Eylül Pazar sabahından herkese günaydın.

Müzayede evi Sotheby’s, Queen’in solistinin daha önce hiç gün yüzüne çıkmamış ve Mercury’nin özel dünyasını tasvir eden, 265 adet fotoğraftan oluşan koleksiyonun satışını gerçekleştirdi. Yazının tamamı, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde jüri üyeliği yapacak isimler ve Amerikan Ulusal Kitap Ödülleri’nin açıklanan uzun listesiyle ilgili haberlerle beraber aşağıda.

Freddie Mercury, müzik evreninde türünün nadide örneklerinden bir sese sahip ve son derece karizmatik bir yıldızdı. Yakın zamanda ortaya çıkan kişisel fotoğraf koleksiyonu, bir ikona dönüştüğü yıllarda sahne hayatı dışında ona neşe veren şeylerin üzerindeki perdeyi kaldırdı.

Freddie Mercury, Kaynak: Sotheby’s

🎧 Günün çalma listesi: Early Alternative.

Keyifli pazarlar.

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

SİNEMA & TV

Kanun Hükmü (2023, Nejla Demirci), Kaynak: Antalya Altın Portakal Film Festivali

🎬 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması bölümüne seçilen ve KHK ile ihraç edilen kamu emekçilerinin ihraç sonrası mücadelelerini konu alan Kanun Hükmü adlı belgesel film, “yargıya intikal etmiş bir konuda yargılama sürecini ve tarafızlığı etkilememek” gerekçesiyle seçkiden çıkarıldı. Kararı takiben festivalde jüri üyesi olarak görev alacak isimler ortak bir açıklama yayımlayarak, görevlerini filmin seçkiye geri alınması şartıyla yerine getirebileceklerini duyurdu.

 • Açıklama: Yayınlanan açıklamada “Filmlerde suç unsuru arayan bu bakışı ve sansür yaptırımının normalleştirilmesini kabul etmiyoruz. Yıllardır süren Antalya Altın Portakal Film Festivali geniş bir mutabakatla topluma aittir. Demokratik ilkelerden, ifade özgürlüğünden ödün veremez. Bu bağlamda sanatçılar için güvenli bir alan olmaya devam etmesi yaşamsaldır,” ifadelerine yer verildi.
 • İmzacılar: Demet Akbağ, Ayşegül Aldinç, Onur Saylak, Özcan Alper, Mehmet Günsür, Ali Aga, Sema Kaygusuz, Behiç Ak, Zeynep Dadak, Deniz Tortum, Elif Refiğ, Hazar Ergüçlü, Paolo Bertolin, Ali Ercivan, Hakan Bıçakçı, Anna Maria Aslanoğlu, Ezel Akay, Engin Palabıyık, Senem Erdine ve Ahmet Gürata’nın festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması ve Belgesel Film Yarışması’nda görev alacağı geçtiğimiz hafta içinde duyurulmuştu.

🎬 Fransa’nın Oscar adayı olarak Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülüne uzanan Tran Anh Hung’un The Taste of Things filmi seçildi. Fransa’nın Altın Palmiye ödüllü Justine Triet filmi Anatomy of a Fall’u seçmesi bekleniyordu. Böylece 96. Akademi Ödülleri’nin En İyi Uluslararası Film kategorisi için aday belirleyen ülke sayısı 56’ya yükseldi.

 • Öte yandan: İran’ın Oscar adayı olarak Reza Mirkarimi imzalı The Night Guardian filmini seçmesi üzerine İran Bağımsız Sinemacılar Birliği kararı kınadı ve hükümet kontrolündeki Farabi Sinema Vakfı’nın seçiminin sürgündeki birçok İranlı sinemacının bu yılki üretimini temsil etmediğini belirtti. Basın açıklamasında şu cümleler yer aldı: “Geçtiğimiz yıl boyunca İranlı sinemacılar hapsedildi, sorguya çekildi ve korkutuldu. Farabi Sinema Vakfı da bu şiddetli baskının uygulanmasında kilit rol oynadı.

🎬 Ayvalık Uluslararası Film Festivali sona erdi. Festivalin bu yıl “Yeni Bir Senarist” başlığıyla sunulan ödülünün sahibi Sanki Her Şey Biraz Felaket filminin senaristi (ve yönetmeni) Umut Subaşı oldu.

🎬 Avrupa Film Akademisi tarafından dağıtılan Avrupa Film Ödülleri’nin bu yılki onur ödülü, oyuncu Vanessa Redgrave’e sunulacak.

HAFTANIN FRAGMANLARI

1️⃣ All of Us Strangers, çocukluğunun geçtiği eve dönüp inzivaya çekilen bir senaristin gizemli komşusuyla başladığı ilişkiyi ve 30 yıl önce ölen ebeveynlerinin hâlâ aynı şekilde yaşadığını fark etmesini anlatıyor. Taichi Yamada’nın romanından uyarlanan, Paul Mescal ve Andrew Scott’ın başrollerini paylaştığı filmin dünya prömiyeri geçtiğimiz haftalarda Telluride Film Festivali’nde gerçekleşmişti. Fragman burada.

All of Us Strangers (2023)

2️⃣ Dream Scenario, milyonlarca yabancının aniden onu rüyalarında görmeye başlamasıyla hayatı altüst olan ve zoraki yıldızlığını sırtlanmak zorunda kalan sıradan bir adama odaklanıyor. Nicolas Cage’i bir kez daha komedi yeteneğini sergilerken izleyeceğimiz filmin yönetmen ve senaristi, Sick of Myself’le adını duyuran Kristoffer Borgli. Fragman burada.

3️⃣ The Hunger Games: The Ballad of Songbirds and Snakes, popüler roman ve film serisi Açlık Oyunları’nın geçtiği zamanın öncesine gidiyor. Filmde, Genç Coriolanus Snow’un 10. Açlık Oyunları sırasında danışmanlık yaptığı 12. Bölge haracı genç kadına karşı duygular beslemeye başlamasıyla gelişen olaylar konu alınıyor. Başrollerini Tom Blyth ve Rachel Zegler’in paylaştığı film, Türkiye’de 17 Kasım’da gösterime girecek. Fragman burada.

4️⃣ Percy Jackson and the Olympians, Yunan mitolojisini bir büyüme hikâyesiyle harmanlayan Percy Jackson serisi, olumsuz eleştiriler yüzünden devamı gelmeyen bir film serisinin ardından bu kez dizi formatında karşımıza çıkıyor. Dizinin ilk sezonu, 20 Aralık’ta Disney+’ta yayınlanacak. Fragman burada.

MÜZİK

R.E.M., Kaynak: The Times

🎶 25. yıla özel: Rock sahnesinin kült gruplarından R.E.M., 1998 çıkışlı 11. stüdyo albümleri UP’ın 25. yılına özel olarak prodüktör Bob Ludwig tarafından yeniden düzenleneceğini ve 10 Kasım’da yayınlanacağını duyurdu. 

 • Neler var?: Craft etiketiyle çıkacak albümün içerisinde R.E.M.’in 1999’da Los Angeles Palace Theatre’da doğaçlama olarak gerçekleşen ve gençlik dizisi Party of Five’a konuk oyuncu olarak katıldıkları konserin 11 şarkılık canlı kaydı da yer alacak. Bu kayıttan paylaşılan Daysleeper şarkısı burada.
 • Bu arada: Bu özel baskının içinde grupla yapılan yeni röportajlardan oluşan ve bir Josh Modell makalesi içeren 32 sayfalık bir kitap da bulunacak.

🎶 Gotik kültürüne giriş: The Cure’un kurucularından Lol Tolhurst, bir önceki kitabı Cured: The Tale of Two Imaginary Boys’un ardından gotik kültürünü merkezine alan yeni bir kitap yayımladı. Goth: A History adını taşıyan eser, post-punk müziğe ve 1980’lerde türün kasıp kavurduğu sahnelere odaklanıyor. Dönemin uyumsuzları için sığınağa dönüşmüş o yerlerin gediklisi olan Joy Division, Siouxsie and the Banshees, Bauhaus, Cocteau Twins ve The Cure gibi gruplar da hikâyeye dâhil.

 • Doğru zaman: Lol Tolhurst, bu kitabı yayınlamak için neden doğru zaman olduğunu Crack Magazine’e şöyle anlattı: Kitaplar, tıpkı plaklar gibi, sizi bulur ve ortaya çıkmaları gereken zamanı beklerler. Cured kitabından sonra deneyimlerim hakkında daha fazla yazmak istediğimi biliyordum. Büyüdüğüm zamanı ve bunun ne anlama geldiğini düşündüm. Cevap, doğru sesi bulduğum zamandı. Uygun zamanda geldi.

🎶 Prestijli bir ödül: ÇEV Sanat Genç Yetenekler Projesi kapsamında eğitimini Almanya’da sürdüren genç kemancı Elvin Hoxha Ganiyev, Polonya Karol Szymanowski Uluslararası Müzik Yarışması’nda ikincilik ödülünü kazandı. 

 • Süreç: Yarışmanın katılımcı performansları, müzik dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan seçkin bir jüri tarafından değerlendiriliyor ve önemli eleştirmenler, menajerler, medya özneleri ve izleyicilerin incelemesine tabi tutuluyor.
 • Yeni fırsatlar: Beş yılda bir düzenlenen ve klasik müzik sahnesinin prestijli etkinliklerinden biri olan yarışma, olağanüstü yeteneklere genç sanatçıların ufuklarını genişletmeleri, uluslararası tanınırlık kazanmaları ve kariyerlerini yeni boyutlara taşımaları için fırsatlar sunuyor. 

The Drums

Tekli tekli:

1️⃣ The Drums: Yeni albümü Jonny’nin son dönemecinde olan The Drums’ın yedinci ve son teklisi The Flowers.

2️⃣ The Vaccines: 12 Ocak’ta yeni albüm yayımlayacağını duyuran indie rock grubu The Vaccines’in çıkış teklisi Heartbreak Kid.

3️⃣ Jonny Marr: 3 Kasım’da solo şarkılarından oluşan derleme bir albüm çıkartacak Jonny Marr’ın arşivinden çıkardığı yenisi Somewhere.

4️⃣ Unknown Mortal Orchestra: 2013 tarihli albümleri II’yu 10. yıl dönümü için plak formatında yeniden basacak grubun bonus şarkısı So Good At Being In Trouble.

5️⃣ Drake: 6 Ekim’de yayınlanacak 9 numaralı Drake albümünün SZA iş birlikli ikinci teklisi Slime You Out.

Bugünkü Destekçimiz

Yatırımda doğru adres: QNB Finansinvest

Aradığın yatırım fırsatları QNB Finansinvest'te

Aradığın yatırım fırsatları QNB Finansinvest'te

“Sizin önceliğiniz para kazanmak, bizim önceliğimiz sizi kazanmak” diyor QNB Finansinvest ve ekliyor; “Siz yatırım yapmak için hazır olduğunuzda biz size yardımcı olmak için hazırız.”

25 yılı aşkın bir süredir sermaye piyasalarında yenilikçi ve güvenilir olma arzusuyla faaliyet gösteren QNB Finansinvest, ürün çeşitliliği ve teknolojik yatırımlarıyla daha iyi hizmetler sunmak için çalışıyor. Tam bu noktada, QNB Finansinvest ile yurt içi ve yurt dışı hisse senedi piyasalarına erişimin artık tek platformda olduğunu söylemek de bize düşüyor. 

Neler var?

 • Bireysel ve kurumsal, yerli ve yabancı müşterilere aracılık hizmetleri, portföy yönetimi, yatırım danışmanlığı, varlık yönetimi, kurumsal satış ve yatırım bankacılığı konusunda hizmet veren QNB Finansinvest ile yurt dışı piyasa işlemleri ile yatırım portföyünüzü çeşitlendirirken aynı anda yurt içi yatırımlarınızı da yönetebilirsiniz. 
 • Araştırma uzmanları tarafından hazırlanan model portföy ve işlem önerileriyle hem yurt içi hem de yurt dışı hisse senedi piyasalarına hızlıca adım atabilirsiniz. 
 • Bireysel yatırımcıların hisse senedi seçimlerinde hayatlarını kolaylaştıran ve yapay zekâ teknolojisini kullanan Akıllı Robo uygulamasıyla hisse senedi tavsiyesi alabilirsiniz.

Kazanmayı sürdürülebilir kılmak için şanstan daha fazlasına ihtiyaç var, daha fazlası ise QNB Finansinvest’te. Siz de hemen hesap açarak ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

HAFTANIN ALBÜMLERİ

1️⃣ The National, Laugh Track:
Geçtiğimiz nisan ayında 9. stüdyo albümü First Two Pages of Frankenstein’ı servis eden kıdemli rock grubu The National, sadece beş ay sonra yeni bir uzunçalarla kapımızı çaldı. Ağustos ayında peşi sıra yeni şarkılar paylaşan grup, sürpriz bir şekilde geçtimiz perşembe günü Laugh Track isimli 10 numaralı albümünü yayımladı. 12 şarkıdan oluşan albümü grubun frontman’i Aaron Dessner, “Daha hazırlıksız, daha iş birlikçi,” olarak tanımladı. Görünüşe göre grubun müzikal kimliğine göre daha gevşek ve neşeli şarkılardan oluşan albüm, bazılarının prova emprovizasyonlarından çıktığı bir arşive sahip.

The National, Laugh Track

2️⃣ Loraine James, Gentle Confrontation:
Henüz 10 yılı doldurmadığı müzik kariyerine 5stüdyo albümü sığdıran Birleşik Krallık topraklarının yeni nesil yetenekli prodüktör ve müzisyenlerinden Loraine James, spektrumu geniş ses arşivini janrlar arası dolaşan kompozisyonlara dönüştürmeye devam ediyor. Gentle Confrontation albümüyle diskografisine neşter bıçağıyla girişen James, kişisel zaferlerinin tadını çıkardığı 16 şarkıyla karşımıza çıkıyor. Tek kelimeyle leziz.

3️⃣ Laurel Halo, Atlas:
Los Angeles merkezli prodüktör ve müzisyen Laurel Anne Chartow, bildiğimiz adıyla Laurel Halo, mütevazi diskografisine 5 yıllık bir aradan sonra 5. albümü Atlas’ı ekledi. Atlas, Bendik Giske, James Underwood, Lucy Railton ve Coby Sey’in katkılarıyla rahatlatıcı elektroakustik dokulardan oluşan sonik bir duvar halısı âdeta.

FOTOĞRAF

📷 Freddie Mercury’nin kişisel fotoğrafları

Queen’in solistinin daha önce hiç gün yüzüne çıkmamış 265 adet fotoğrafı Sotheby’s müzayedesinde satıldı.

Freddie Mercury, müzik evreninde türünün nadide örneklerinden bir sese sahip ve son derece karizmatik bir yıldızdı. Yakın zamanda ortaya çıkan kişisel fotoğraf koleksiyonu, bir ikona dönüştüğü yıllarda sahne hayatı dışında ona neşe veren şeylerin üzerindeki perdeyi kaldırdı. Sotheby’s, Mercury’nin özel dünyasını tasvir eden, daha önce hiç görülmemiş 265 fotoğrafın yer aldığı bir koleksiyonun satışını gerçekleştirdi.

 • Tanımadığımız Freddie Mercury: Çoğunluğu 1980’li yıllara ait polaroitlerden oluşan fotoğraflar, Queen solistinin 1991’deki vefatından bu yana hiç ortaya çıkmamıştı. Freddie Mercury, ölümünün ardından Londra’daki evini ve tüm eşyalarını yakın arkadaşı Mary Austin’e bıraktı. Austin, geçtiğimiz nisan ayında BBC’ye verdiği demeçte koleksiyonla ilgili “Fotoğraflar sizi tanıdığınız Freddie Mercury’nin daha derinlerine götürüyor,” demiş ve “Hayatımdaki bu çok özel bölümü kapatmak için zor bir karar almamın vakti geldi,” diye de eklemişti.
 • Farklı bir hikâye: Mercury’nin tüm stadyumlara hükmettiği ikonik anlarla büyük bir tezat oluşturan bu fotoğraflar, rock yıldızı hakkında farklı bir hikâye sunuyor. Londra’daki Sotheby’s’in kıdemli direktörü David Macdonald, Avustralya’nın ABC News kanalına verdiği demeçte “Bu fotoğraflar çok ama çok biyografik—ancak muhtemelen beklediğiniz şekilde değil,” dedi. Satışın küratörlüğünü de yapan Macdonald, resimlerin Freddie Mercury’nin etrafında inşa edilen mitolojiyi yıktığını açıkladı: [Sanatçı, seçkide] mutfakta bir kediyle oturuyor. [Karelerde] tek bir vazo fotoğrafı veya bahçede sohbet eden arkadaşlar var. Burası farklı bir evren.” 
 • Zamanın ötesinde: Fotoğraflar, Garden Lodge’daki malikânesinde Noel ve doğum günü kutlamalarından görüntülerin yanı sıra Mercury’nin Japonya’ya hayranlığını, çok sevdiği kedilerini ve boş zamanlarından bazı kesitleri kadrajlıyor. Macdonald, açıklamasını “Son 30 yılda Freddie Mercury hakkında çok şey yazıldı ve tartışıldı. Ancak daha önce hiç bu kadar yakından ve sadece sevdiklerinin bildiği kişisel dünyasına yaklaşma ayrıcalığına sahip olmamıştık,” sözleriyle sonlandırdı. 

Bu koleksiyon için gerçekleştirilen açık artırma 6 Eylül’de sona erdi. Fotoğraflar, 6.245 dolar ile 8,743 dolar arasında fiyatlara alıcı buldu. Bu satış, zamanının her daim ötesinde olan bir yıldıza hayran kitlesinin gösterdiği uzun süreli hayranlığın bir kanıtı.

Editörün notu: Müzayededen daha fazla görsele göz atmak için Sotheby’s’in bu koleksiyonla ilgili sayfası burada.

Freddie Mercury, Kaynak: Sotheby’s

Freddie Mercury, Kaynak: Sotheby’s

Freddie Mercury, Kaynak: Sotheby’s

Hikâyeyi paylaşmak için:
EDEBİYAT

2023 Amerikan Ulusal Kitap Ödülleri jüri üyeleri

✒️  Amerikan Ulusal Kitap Ödülleri (National Book Awards), 2023 yılı için hazırladığı uzun listeyi açıkladı. 

 • Seçki: Kurgu alanındaki listenin ilk sıralarında Nana Kwame Adjei-Brenyah’ın ağırlıklı olarak siyah mahkumlar arasındaki ölüm maçlarını izleyicilerin eğlencesi için canlı yayınlanmasını konu alan Chain-Gang All-Stars, Aaliyah Bilal’den Temple Folk ve Eliot Duncan’dan Ponyboy var.
 • Jüri: Bu yılın ödülleri için karar koltuğunda Your House Will Pay’in yazarı Steph Cha, The King’s English Bookshopun sahiplerinden Calvin Crosby, Lark Ascending romanıyla 2023 Southern Book Prize for Fiction ödülünü kazanan Silas House, Invisible Things ve Pym adlı eserlerin yazarı Mat Johnson ve Under the Feet of Jesus’la Their Dogs Came with Them kitaplarının yazarı, Cornell Üniversitesinde görev alan profesör Helena María Viramontes var.
 • Daha önce: Gençler için Edebiyat, Çeviri Edebiyat, Şiir ve Kurgu Dışı kategorileri geçtiğimiz haftalarda açıklanmıştı.

✒️ 18. ve 19. yüzyıl yazınının öncülerinden Jane Austen’ın hayranları, yazarı anmak için dönemin kıyafetlerini giyerek Bath Spa istasyonunda Trowbridge’e gitmek üzere buluştu. 

 • Bir anma: Her yıl eylül ayında hayranları bir araya getiren Jane Austen Festivali, geçtiğimiz hafta bir kere daha gerçekleşti.

✒️ Fantastik edebiyat için öncü ödüllerden sayılan British Fantasy Awards, 2023 yılının ödül sahiplerini duyurdu.

 • Kazanan: Büyük ödül, The Spear Cuts Through Water’la yazarı Simon Jimenez (Del Rey)’e gitti.
HAFTANIN KİTAPLARI

1️⃣ Germakoçi, Uğur Erbaş: Kitap, Doğu Karadeniz’le Kuzeydoğu Anadolu mitolojisinde ormanlarda bulunan ve maymunla insanın bir karışımı gibi anlatılan esrarengiz bir varlık olarak bilinen germakoçiyi konu alıyor. Uğur Erbaş, bu efsaneyi 17. yüzyılın Osmanlı Anadolu toplumsal durumlarıyla birleştirerek farklı bir bakış açısıyla ele alıyor.

2️⃣ Balivera’nın Çöküşü, Dino Buzzati: Kitaba adını veren hikâye, harap bir manastır olan Baliverna’ya tırmanan sıradan bir adamın binanın yıkılışına tanık olması ve bu olayın ardından yaşadığı kaçınılmaz bir karşılaşmayı anlatıyor. Buzzati’nin yine kitap içinde kaleme aldığı Einstein ile Karşılaşma öyküsü, bilimsel dehanın arkasındaki gizemli kuvvetler açığa çıkarıyor; Rigoletto ve Makine gibi öyküler, modern makinelerin mitlerle ve doğanın gerçekleriyle çatışan, insanlığın karanlık yanlarını temsil eden varlıklar oluşunu ön plana çıkarıyor.

3️⃣ Aşkı Yeniden İcat Etmek, Mona Chollet: Eser, odağına patriyarkanın heteroseksüel ilişkileri manipüle ediş şekillerini, hem kadınları hem de erkekleri nasıl koşullandırdığını ve bu performansların aşkı ve arzuyu yaşamamıza neden engel olduğunu irdeliyor.

PAZAR ÖNERİLERİ

📌 Bir rehber: Sinema ve müzik yayınımız Duende’nin gelenek hâline gelen mevsimlik konser rehberinin güz sayısı çıktı. İstanbul’da sonbahar ayları için konser planını yapmak isteyenler için bir rehber burada.

📌 Bir kitap: Zor Işık, Tomás Gonzáles.

📌 Bir podcast: Komedyen Seda Yüz ve Pınar Fidan’ın komedi türündeki podcast serisi PES, ikinci sezonuna dolu dizgin başladı.

📌 Bir takipçi: Sanatçı Xavier Casalta, siyah mürekkep ve milyonlarca küçük nokta kullanarak stippling tekniğiyle uzun sürelerde alan sanat eserleri yaratıyor. Kesinlikle çarpıcı ve takip edilmeye değer.

📌 Bir sergi: Bilgili Sanat X shopi go ART iş birliğiyle, 8 Ekim’e kadar sürecek ONE Akaretler’in ikinci edisyonuna davetlisiniz. Farklı sanat disiplinlerinden gelen bağımsız sanatçılara alan açan sergi, Begüm Güney küratörlüğünde seçilmiş eserleri sanatseverlerin ilgisine sunuyor. 

 • Akaretler’de 37-39 no’lu binalarda ziyaret edebileceğiniz sergi, iki kurumun birlikte kurgulamasıyla çeşitliliğini zenginleştirirken bu iş birliği sayesinde, shopi go ART’ın da ilk fiziksel sergisi olma özelliği taşıyor. 37 bağımsız sanatçı, 100’den fazla eserle Akaretler’de.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Fransa

Cannes Film Festivali

Tran Anh Hung

The Taste Of Things

İran

Reza Mirkarimi

The Night Guardian

Farabi Sinema Vakfı

+37 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;