aposto-logo
TR
TREN
Piyasalar & Ekonomi
İş Dünyası
Politika
Bugünkü Destekçimiz
Teknoloji & Startup
Spor
Günün Hikâyesi

🗞️ “Geleceğin vaadi: geçmiş”

HDP Eş Genel Başkanı, altı partinin anayasa değişikliği önerisine "Geçmişi, belli düzenlemelerle geleceğin vaadi olarak sunmak çıkış değil" dedi. Ekonomik güven endeksi kasımda 96,9 oldu. Esad, "Suriye, Türkiye'den icraat bekliyor" dedi.
30 Kasım - GetirÇarşı
GetirÇarşı ile birlikte

Pet shop’larıyla sevimli dostlarımızın da çarşısı: GetirÇarşı Semtin pet shop’larını evcil hayvan sahipleriyle buluşturan GetirÇarşı , patili dostlarımızın tüm ihtiyaçlarını dakikalar içinde kapınıza getiriyor. Marketten manava, çiçekçiden pet shop’a hizmet veren GetirÇarşı , sevimli dostlarınızın tüm ihtiyaçlarını semtinizin pet shop’larından alıp 30 - 45 dakika içerisinde kapınıza kadar getiriyor. Mamadan oyuncağa, kumdan tasmaya on binlerce çeşit ürün, patili dostunuz için tam istediğiniz kalitede, siz eve kadar taşıma zahmetine girmeden GetirÇarşı 'yla pet shoplar’dan kapınıza gelsin, size de can dostunuzla geçireceğiniz eğlenceli anlara daha fazla zaman ayırmak kalsın.

Daha fazlasını öğren

Kaynak: VEVO

Kaynak: VEVO

Aposto Altı Otuz | 30 Kasım Çarşamba - “Geleceğin vaadi: geçmiş”

Aposto Gündem

Aposto Altı Otuz | 30 Kasım Çarşamba - “Geleceğin vaadi: geçmiş”

30 Kasım Çarşamba sabahından herkese günaydın. 2022 Dünya Kupası devam ederken 1872 yılının 30 Kasım'ında futbol tarihinin ilk millî maçının Glasgow'da İskoçya ve İngiltere arasında oynandığını biliyor muydunuz? Ayrıca, 1919 yılında bugün Fransa'daki seçimlerde kadınlara ilk kez oy hakkı tanındı, 1925'te ise TBMM'de kürsünün arkasındaki duvara "Hakimiyet Milletindir" yazısı asıldı.

 • Yılın kelimesi: Merriam-Webster sözlüğü 2022'de yılın sözcüğü olarak “kişinin kendi çıkarı için bir başkasını kasten yanıltması, psikolojik manipülasyon yoluyla birinin kendinden şüphe etmesini sağlama çabası” anlamına gelen gaslighting kelimesini seçti.
 • Günün okuma önerisi: 16 Günlük Aktivizm devam ederken Spektrum'da kadınların hak mücadelelerini kaleme aldığımız "Dünden bugüne Türkiye'de kadın hareketleri" başlıklı yazımıza göz atın.  
 • Günün çalma listesi: "İş yerinde verimli bir gün için altın kural iyi bir çalma listesi" Ofis Saati

Mutlu günler! İyi bültenler! 

-İlkim

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Piyasalar & Ekonomi

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekonomik güven endeksinin kasım ayında 0,2 puan azalışla 96,9 olduğunu duyurdu. 

 • Nedir? Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen 200 puanlı bir endekstir. Endekste 100 puanın üstündeki değerler ekonomik duruma ilişkin iyimserliği temsil ederken 100 puanın altındaki değerler kötümserliği gösterir.

TÜİK, ekim ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerini yayımladı. Veriye göre, Türkiye'nin dış ticaret açığı ekim ayında yıllık bazda %421,7 artışla 7,8 milyar dolara yükseldi. Ekim ayında ihracat yıllık bazda %3 artışla 21,3 milyar dolar olurken ithalat %31,4 artışla 29,2 milyar dolar oldu. 

 • Yıllık bakış: Ekim ayı verisiyle birlikte ocak-ekim döneminde kaydedilen toplam dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı dönemine göre %165,8 artışla 91,4 milyar dolar olmuş oldu.
 • Enerji ithalatı: Türkiye'nin enerji ithalatı ekim ayında yıllık bazda %37,3 artışla 7,4 milyar dolar seviyesine yükseldi.
 • Dahası için: Konuya ilişkin detaylı analizimize finans yayınımız Exante'den ulaşabilirsiniz. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankacılık sektörünün net kârının ekim ayında yıllık bazda %443,9 artışla 49,7 milyar lira olduğunu duyurdu. Sektörün ocak-ekim dönemi net kârı ise %408 artışla 335,9 milyar liraya yükseldi.

Ekonomim.com'a konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, "Türkiye'de asgari ücretin 300-350 dolar arasında olması lazım. Maliyet 500 dolar olursa karşılayamayız. Asgari ücreti sürekli artırmakla bir noktaya gelemeyiz. Fiyat artışlarının da durması lazım. Zam yapıyorsunuz çalışan yine mutsuz. Çünkü sokağın, pazarın reaksiyonu farklı. %30-40 zam yapsan da pazarda %70-80 zam oluyor" ifadelerini kullandı.

 • Öte yandan: BloombergHT yayınına katılan TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, "Düşük TL ve ucuz iş gücü ile Türkiye'nin rekabet gücünün sürdürülebilir olabileceğini düşünmüyorum. Bu, 50 yıl önce Uzak Doğu'nun stratejisiydi. Bunları yaptığınızda 5-6 ay nefes alıyorsunuz ama sürdürülebilir hâle getiremiyorsunuz" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'da AB uyumlu TÜFE (tüketici fiyat endeksi) ekim ayında aylık bazda değişim göstermeyerek yıllık bazda %11,3 seviyesine geriledi. Enflasyondaki yavaşlamada, gerileyen enerji maliyetleri etkili oldu.

• Katar devlet enerji şirketi Qatar Energy ile ABD merkezli enerji şirketi ConocoPhillips, Katar'dan Almanya'ya 2 milyon tonun üzerinde sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) satışı için 15 yıllık anlaşma imzaladı. Sevkiyatın 2026 yılında başlaması bekleniyor.

İş Dünyası

• Nike, Under Armour, Zara, Tommy Hilfiger ve Guess gibi birçok markaya üretim yapan Yeşim Tekstil'in Bursa'daki fabrikasında 4 bin 500 işçi, toplu ücret sözleşmelerinde %25 zam taleplerine karşılık, şirketin %5 artış teklif etmesi üzerine greve gitti. İşçiler sonuç alınıncaya dek greve devam edeceklerini belirtti.

HSBC, Kanada'daki birimi HSBC Canada'yı 10 milyar dolar değerindeki anlaşmayla Royal Bank of Canada'ya satacağını açıkladı. Anlaşmanın 2023'ün sonunda tamamlanmasının ve HSBC'ye vergi öncesi 5,7 milyar dolar kazanç sağlamasının beklendiği aktarıldı.

Shell, Danimarka merkezli biyogaz üreticisi Nature Energy Biogas'ı yaklaşık 2 milyar dolara satın almak için anlaştığını duyurdu. Kara ve deniz taşımacılığında doğal gaz yerine kullanılabilen biyometan üreten Nature Energy'nin, Avrupa'da organik atıklardan biyogaz üreten en büyük şirket olduğu bildirildi.

Toyota'nın küresel araç üretimi ekim ayında yıllık bazda %23 artarak 771 bin 382 olarak gerçekleşti ve 750 bin yönündeki azaltılmış hedefi geride bıraktı. Ancak şirket, Çin'deki Covid-19 kısıtlamaları ve tedarik sorunları nedeniyle eylül ayında 887 bin araç ürettiği rekor seviyeyi yakalayamadı.

Snap, şubat ayının sonundan itibaren çalışanlarının haftada 4 gün ofiste çalışmasının zorunlu olacağını duyurdu.

Politika

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye basınına yaptığı açıklamada Türkiye ile istihbarat düzeyinde görüşmelerin yapıldığını; ancak ikili görüşmelerin seviyesinin yakında artırılacağını ifade etti. "Türkiye, Suriye'nin taleplerini karşılamaya hazır olduğunu gösterdi" diyen Esad "Suriye, Türkiye'den söz değil, icraat bekliyor." açıklamasında bulundu.

 • Ne olmuştu? Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beşar Esad ile görüşme ihtimaline ilişkin "Esad ile görüşme olabilir, siyasette küslük dargınlık olmaz eninde sonunda adımlarımızı atarız." demişti.
 • Beyaz Saray'dan açıklama: Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Türkiye'nin olası sınır ötesi harekatına ilişkin "Türkiye sınırında da ülkenin içinde de terör saldırılarına uğramaya devam ediyor. Kendilerini ve vatandaşlarını saldırılara karşı koruma hakları var" dedi. Kirby "Tansiyonun düşmesini istediğimizi de söyledik. Potansiyel olarak daha fazla sivil can kaybına sebep olacak ve Suriye'deki IŞİD'e karşı partnerlerimizle çalışma çabalarımızı kötü etkileyecek adımlardan kaçınılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı dolayısıyla Romanya'nın başkenti Bükreş'te bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın dışişleri bakanları ile bir araya geldi. Çavuşoğlu toplantıya ilişkin "Toplantıda Üçlü Muhtıra çerçevesinde atılan adımları değerlendirdik, beklentilerimizi vurguladık" açıklamasında bulundu.

 • Destek mesajı: İki gün sürecek NATO toplantısı öncesinde açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg "Rusya Devlet Başkanı Putin kaybediyor, gaz ve elektrik hatlarına saldırarak daha acımasız davranıyor. Ukraynalıları susuz, elektriksiz, ışıksız bırakmak istiyor. Bu yüzden Ukrayna'yı desteklemeliyiz. Putin, kışı savaş silahı olarak kullanmak istiyor." ifadelerini kullandı.
 • Zelenski'den açıklama: Rusya ordusunun Ukrayna altyapısını hedef alan saldırılarına ilişkin konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski "Ukrayna asla bir yıkım yeri olmayacak." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine ilişkin "Cumhurbaşkanlığı sisteminin revize edilebileceğini söylüyoruz. Muhalefetin kapıları tamamen kapatma söylemi yanlış. Muhalefet kapıları kapatmasaydı her şeyi konuşurduk" açıklamasında bulundu.

 • İYİ Parti çağrısı: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İYİ Parti'ye yönelik çağrısını değerlendiren Şen "Söz konusu çağrı seçim için de olabilir seçim sonrası için de. Siyasi çekişme olur ama memleket meselesi olunca kavga olmaz. Dün kavga ettiğiniz biriyle bugün konuşup yürüyebilmelisiniz. Temel hedef tam bağımsız, büyük Türkiye. Bu yola baş koyan herkesle çalışılır" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Altılı Masa'nın anayasa değişikliği önerisine ilişkin değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı: 

"İçinde olumlu pek çok madde var; ancak toplamına baktığınızda bu önerinin gerçek ve demokrasi için eksik ve zayıf kaldığını görebilirsiniz. Bir tür tamirat programı ortaya koyuyor bu öneri. Sürekli kriz ve çatışma üreten sistemin kendisine dönük bir dönüştürme, değişiklik iradesi var mı? O iradeyi göremiyoruz… Geçmişi, belli düzenlemelerle geleceğin vaadi olarak sunmak bir çıkış değildir."

• DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan'ın "casusluk" suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Savcı, esas hakkındaki mütalaasında Gürcan'ın "devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla zincirleme biçimde açıklama" suçundan müebbet, "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla zincirleme biçimde temin etme" suçundan ise 35 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

 • Ya sonra? Gürcan ve avukatlarının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep ettiği duruşmaya 9 Mart'ta devam edilecek.
Bugünkü Destekçimiz

Pet shop’larıyla sevimli dostlarımızın da çarşısı: GetirÇarşı

Semtin pet shop’larını evcil hayvan sahipleriyle buluşturan GetirÇarşı, patili dostlarımızın tüm ihtiyaçlarını dakikalar içinde kapınıza getiriyor.

Marketten manava, çiçekçiden pet shop’a hizmet veren GetirÇarşı, sevimli dostlarınızın tüm ihtiyaçlarını semtinizin pet shop’larından alıp 30 - 45 dakika içerisinde kapınıza kadar getiriyor.

Mamadan oyuncağa, kumdan tasmaya on binlerce çeşit ürün, patili dostunuz için tam istediğiniz kalitede, siz eve kadar taşıma zahmetine girmeden GetirÇarşı'yla pet shoplar’dan kapınıza gelsin, size de can dostunuzla geçireceğiniz eğlenceli anlara daha fazla zaman ayırmak kalsın.

Teknoloji & Startup

• Kripto para kredi kuruluşu BlockFi, FTX'in iflası ile kripto para değerlerinin düşmesi sonucu uğradığı zarar nedeniyle iflas başvurusunda bulundu. ABD merkezli finans ve sigorta şirketi Fitch Ratings’in kıdemli direktörü Monsur Hussain, BlockFi'ın iflas başvurusunun, kripto varlıklarda "bulaşıcı hastalık" riski olduğu gerçeğinin altını çizdiğini belirtti.

 • FTX'in bir yan etkisi daha: ABD merkezli kripto borsası Bitfront da aynı nedenle yeni kayıt işlemlerini ve kredi kartı ödemelerini askıya aldığını; birkaç ay içinde de faaliyetlerini tamamen durduracağını bildirdi.

Apple, "App Store Ödülleri"nin bu yılki kazananlarını açıkladı. 2022'nin en iyi iPhone uygulaması BeReal seçilirken en iyi iPad uygulaması GoodNotes 5, en iyi MacBook uygulaması MacFamilyTree 10, en iyi Apple TV uygulaması ViX ve en iyi Apple Watch uygulaması da Gentler Streak oldu.

 • Oyunlar: Yılın en iyi iPhone oyunu ödülünün sahibi Apex Legends Mobile olurken en iyi iPad oyunu Moncage, en iyi MacBook oyunu Inscryption, en iyi Apple TV oyunu El Hijo ve en iyi Apple Arcade oyunu da Wylde Flowers seçildi.
 • Kültürel etki: 2022’nin en iyi uygulama ve oyunlarının yanı sıra "kültürel etki yaratmayı başaran" uygulamalarını da seçen Apple, bu dalda yılın enleri olarak How We Feel, Dot’s Home, Locket Widget, Waterllama ve Inua - A Story in Ice and Time'ı seçti.

Çin'in 8 Ekim'de uzaya gönderdiği Gelişmiş Uzay Tabanlı Güneş Gözlemevi'nin (ASO-S) yakaladığı, orta sınıf bir güneş patlamasının gözlemlendiği ilk görüntü yayınlandı.

PMO/CAS

İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC), Nisan 2021'de ortaya çıkan ve 2018'den 2019'a kadar 533 milyondan fazla Facebook kullanıcısının telefon numarası, konumu ve doğum tarihi gibi bilgilerini içeren veri sızıntısı nedeniyle Meta'ya 276 milyon dolar para cezası verdi.

Elon Musk, Apple'ın, Twitter'ı App Store'dan kaldırmakla tehdit ettiğini söyleyerek şirketin uygulama mağazasına ilişkin politikalarını eleştirdi. Şirketin uygulama içi satın alımlarda uyguladığı %30'luk komisyona karşı olduğunu söyleyerek App Store'un diğer geliştiricileri sansürlediğini iddia eden Musk, Apple'ın Twitter'da reklam vermeyi de büyük ölçüde durdurduğunu ifade etti.

 • Öte yandan: Twitter, Musk'ın şirketin başına geçmesiyle platformdaki denetimlerin zayıflamasının ardından, Covid-19 hakkındaki yanlış ve yanıltıcı bilgilerin kaldırılmasını kapsayan politikanın kaldırıldığını bildirdi. Buna göre, Covid-19'a yönelik yanlış bilgi içeren tweet'ler artık kaldırılmayacak ve bu tweet'leri paylaşan hesaplar da kapatılmayacak.
Spor

⚽ 2022 Dünya Kupası'nda dünün maçları; Senegal-Ekvador 2-1; Hollanda-Katar 2-0; İngiltere-Galler 3-0; ABD-İran 1-0 sona erdi. Böylece Senegal, Hollanda, İngiltere, ABD tur atladı. İngiltere-Senegal ve Hollanda-ABD bir sonraki turda eşleşti.

 ⏰ Dünya Kupası'nda bugünkü maçlar: 

 • Tunus-Fransa: 18:00
 • Avustralya-Danimarka: 18:00
 • Polonya-Arjantin: 22:00
 • Suudi Arabistan-Meksika: 22:00

🏁 Formula 1 takımlarından Ferrari'de, takım direktörü Mattia Binotto görevinden istifa etti. Binotto, 31 Aralık 2022 itibarıyla takımdan ayrılacak.

 • Geniş perspektif: Ferrari, 2022 sezonunu Red Bull'un 205 puan gerisinde ikinci sırada tamamlamıştı.

🏀 Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi'nde Fenerbahçe Beko, deplasmanda Beşiktaş Emlakjet'i 81-72 mağlup ederek 8'de 8 yaptı ve liderliğini sürdürdü. 

 • Öte yandan: ULEB Avrupa Kupası'nın 6. hafta karşılaşmasında Türk Telekom, Promitheas Patras'ı 98-83 yendi. 
Günün Hikâyesi

Swift turnesi kaosunun ardında: ABD'de müziğin tekelliği

Swift turnesi kaosunun ardında: ABD'de müziğin tekelliği

Geçtiğimiz haftalarda Taylor Swift'in, yaklaşık 5 yılın ardından yapacağı ilk turnesi olan ve 52 konserden oluşan Eras turu biletlerinin ön satışlarına hayranlarından olağanüstü talep geldi. Live Nation Entertainment'a ait Ticketmaster üzerinden yapılan ve ilk başta yalnızca belirli bir üye grubuna açılan ön satışta 1 günde 2,4 milyon bilet satıldı. Şirket, bunun şu ana kadar 1 günde satılan en fazla bilet miktarı olduğunu belirtirken sistemde 3,5 milyar talep aldığını ve bunun önceki rekorun 4 katı olduğunu söyledi. Ticketmaster.com trafiği kaldıramadı ve hayranların çoğu, hatalar veren sitede bilet almak için uzun süre beklemek ve çoğunlukla da vazgeçmek durumunda kaldı.

Kaosun ardından Ticketmaster "olağanüstü yüksek talep ve yeterince bilet bulunmaması nedeniyle" bu durumun yaşandığını belirterek genel satışı iptal etmek ve bazı üyelerinin bilet satın alabileceği tarihleri değiştirmek gibi çözümlere gitti. Swift ise yaşananlardan şirketi sorumlu tuttu ve açıklamasında şunları söyledi: 

"Kimse için mazeret üretmeyeceğim; böyle bir talebi karşılayıp karşılayamayacaklarını defalarca sorduk ve yapabileceklerine dair temin edildik. 2,4 milyon kişinin bilet alması gerçekten şaşırtıcı, ancak bunun için ayı saldırısına uğruyormuş gibi hissetmeleri beni çok öfkelendiriyor."

Rekabetsizlik ve iptal çağrıları

Yaşanan bu kaos, 2010 yılında birleşen Ticketmaster ile etkinlik mekanları işleten, turne reklamları hizmeti veren ve bilet satışı yapan Live Nation'ın piyasadaki rekabet dinamiklerine zarar verdiği, tekel hâline geldiği ve rekabetle karşı karşıya olmaması nedeniyle süreçlerini ve operasyonlarını iyileştirmek, kullanıcı deneyimi geliştirecek inovasyonlar yapmak için yeterince çaba harcamadığı eleştirilerini beraberinde getirdi. 

Ancak bu Ticketmaster'ın karşı karşıya kaldığı ilk olay değildi, zira birleşme sırasında şirketler, biletleme platformunu kullanmamayı tercih eden mekanlara karşı ayrımcılık yapmayacağı, kullanılan yazılımının lisansını rakiplerinden birine vereceği gibi taahhütlerde bulunmuş; 2020'deyse bunları yerine getirmediği gerekçesiyle ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) bazı yeni düzenlemeler getirmişti. New York Times’a konuşan kaynaklar, DOJ'in Swift kaosundan bir süre önce etkinlik mekanları, tüketiciler ve bilet şirketlerinin şikayetleri üzerine Live Nation ve Ticketmaster'a yönelik soruşturma başlattığını, şirketin müzik endüstrisindeki hakim gücünü kötüye kullanıp kullanmadığının ise son olayların ardından gündeme geldiğini belirtti. 

Bloomberg'ün haberine göre, ABD'den senatörler Richard Blumenthal, Amy Klobuchar ve Edward Markey, DOJ'a gönderdiği notta "Live Nation'ın önceki 2 karara rağmen piyasadaki hakim konumunu kötüye kullanmaya devam ettiği tespit edilirse Ticketmaster ve Live Nation birleşmesini iptal etme ve şirketleri ayırma çağrısında bulunuyoruz." ifadelerine yer verdi.

Sorun gerçekten neydi?

Ticketmaster ve Live Nation'ın en büyük hissedarı Liberty Media, Swift'in turnesinden sorumlu olan ve aynı zamanda Live Nation'ın rakibi AEG'nin Ticketmaster ile çalışmayı tercih ettiğini öne sürerken AEG ise CNBC'ye iddiaların doğru olmadığını söyledi ve Ticketmaster'ın etkinlik mekanlarının büyük çoğunluğuyla yaptığı özel anlaşmaları gerekçe göstererek "Biletleri Ticketmaster sistemi üzerinden satmak zorundaydık, başka seçeneğimiz yoktu." açıklamasında bulundu. 

Bu, yalnızca Taylor Swift'in yaşadığı bir sorun değildi, nitekim "Break Up Ticketmaster" (Ticketmaster’ı ayırın) adındaki koalisyon "Live Nation'ın biletleme ve canlı etkinlik mekanları pazarının %70'ini kontrol ettiğini, bu nedenle sanatçıların ve temsilcilerinin biletlerinin satılacağı platformlar konusunda çok az seçeneğe sahip olduğunu" aktardı.

Üstelik grup, DOJ'i Ticketmaster ve Live Nation'a "bilet fiyatlarını yükselttiği" ve "çok yüksek ek ücretler aldığı" nedeniyle soruşturma açmaya çağırdı. DOJ'a yazan senatörler ise "2010'daki birleşmenin aslında rekabeti teşvik edeceğini ve bilet fiyatlarını düşüreceğini öngördüklerini; ancak Ticketmaster'ın tüm etkinlik türleri ve mekanları için fiyatları son 20 yılda 3 kattan fazla artırdığını" belirtti.

 • Fiyatlandırma: Ticketmaster'ın kulandığı bilet fiyatlandırma yöntemi, fiyatı talebe göre belirliyor ve sırada bekleyen kişi sayısı arttıkça fiyatların da artmasını sağlıyor. 2021'de Live Nation'ın 13 milyondan fazla bilet satışından 1 milyar doların üzerinde, rakibi AEG'ninse 3 milyon bilet satışından 281 milyon dolar hasılat elde ettiği aktarılıyor.

Yale School of Management'tan Ekonomi Profesörü Florian Ederer ise, Ticketmaster'ın piyasada tek satıcı olmadığını, dolayısıyla tekel olmadığını belirtiyor. Ancak piyasada sahip olduğu %70 payın etkisiyle gücünü kötüye kullanabileceğini ve aslında 1995'ten beri satılan büyük konserlerin biletlerinin %80'inden fazlasından sorumlu olduğunu söylüyor. Öte yandan, The Economist'e konuşan Rutgers University'den Michael Carrier, bir pazarı kontrol etmek için %70'in üzerinde pazar payının yeterli olduğunu dile getiriyor.

Tekelleşmenin genellikle benzersiz bir ürün veya hizmet sunulması suretiyle meydana geldiği de aktarılırken Ticketmaster'ın %30 olarak açıkladığı pazar payının inovasyon becerisinden kaynaklanmadığını düşünmek yanlış olmayacaktır; zira uyguladığı fiyatlandırma yöntemi, Live Nation ile birleşmesi sonucu ekosistem içinde elde ettiği avantajlar gibi faktörler, şirket için internet sitesini ve kullanıcı deneyimini iyileştirecek inovasyonlar ve yatırımlar yapma yönünde bir motivasyon kaynağı oluşturmuyor gibi görünüyor. Nisan 2021'de ABD Temsilciler Meclisi'nin 5 üyesinin, ABD Başkanı Joe Biden'ı "tekel" olarak adlandırdıkları Live Nation ve Ticketmaster birleşmesine yönelik soruşturma başlatmaya çağırdığını da düşünürsek tekelleşmeyi önleme konusunda özellikle son dönemlerde adımlar attığı gözlemlenen kurumların önümüzdeki süreçte müzik endüstrisinde rekabeti korumak için neler yapacağını bekleyip göreceğiz.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Türkiye İstatistik Kurumu

Türkiye

Exante

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

Ekonomim

Türkiye İhracatçılar Meclisi

Mustafa Gültepe

BloombergHT

+98 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;