aposto-logo
TR
TREN
HAFTANIN ANKARA'SI
GERİ SAYIM
OLAN BİTEN
BURAYA BAKARLAR
YOLLUK

🌴IF Armada Yaz Konserleri başlıyor, Aşık Veysel'in dijital sergisi

Ankara'nın ilk dijital sahnesi Flow'un ilk sergisi, Berlinli müzisyen Monolink, başlayan IF Armada yaz konserleriyle hareketli bir hafta.

Gökyüzü bu ara pek karışık. İşler, planlar, buluşmalar, yürüyüşler sağanak yağış uyarılarıyla kesiliyor, bahara adım atamadan yaz da gelmiyor. İstanbul için de durum benzer, üşümekten vazgeçemiyoruz. 

Yine de bu tatlı serin, ılık günlerin tadı dışarıda çıkıyor. Haftanın öne çıkanlarından Aşık Veysel sergisini muhakkak görmenizi tavsiye ederiz. Ankara'nın ilk dijital sahnesi Flow'da ziyaretinizi bekleyen sergi farklı bir deneyim yaşatacak.

Zaz 8 yıl aranın ardından Ankaralılarla buluşurken, artık bir yaz geleneğine dönüşen IF Armada Yaz Konserleri de başlıyor. Hala izlemediyseniz Tatbikat'ın başarılı oyunu Acting de kaçırılmaması gerekenlerden. Bu sayıda bir de önyargılarımızı kırıyor, Alenen Sihir ekibinin yeteneklerine yakından bakıyoruz.

Ve sözü, masum gökyüzüne değil de "betona" karşı söyleyecek sözü olan ŞPO'ya bırakıyorum, buradan.

Güzel bir pazar olsun,

Seren

Aposto Ankara

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

HAFTANIN ANKARA'SI

1. Guest Yok Steffen Var: Monolink

Şehrin yeni çocuğu Backyard Secrets, Riff ve Therapy ekibinin işbirliğinde, Berlinli şarkı yazarı, solist ve müzik prodüktörü Monolink yeniden Ankaralı hayranlarıyla bir araya geliyor.

Tarih: 11 Haziran | Yer: CerModern

Ne kaçırırsınız?: Pad sesleriyle birleşen gitar akorları ile duygusal vokallerle buluşan hipnotik bas titreşimlerinin zihni harekete geçireceği bir canlı performansı.

Not düşün: Erken ve birinci dönem biletlerinin tükendiği etkinliğin yeni dönem biletleri için, buradan.


2. Gelenekselleşen: Cheers Fest

ODTÜ İşletme Topluluğu tarafından bu yıl 28'inci kez düzenlenen Cheers Fest, ODTÜ ve şehirle yeniden buluşmak için gün saymaya başladı.

Tarih: 11 Haziran | Yer: ODTÜ Vişnelik Tesisleri

Ne kaçırırsınız?: Özellikle gençler tarafından sevilen, yeni dönemin popüler isimlerinden Madrigal, Güneş ve Can Ozan'dan oluşan kadrosuyla eğlenceli bir konseri, müzikli bir pazar gününü.

Not düşün: Festivalin biletleri için, buradan.


3. Dijital Şölen: Aşık Veysel 

CerModern işbirliği, UNESCO ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle gerçekleştirilen Aşık Veysel - Karanlıktan Aydınlığa sergisi ziyaretçilerini bekliyor.

Tarih: 7 Haziran - 8 Ağustos | Yer: CerModern / Flow

Ne kaçırırsınız?: Ankara'nın ilk dijital sahnesinde dijital bir sergi deneyimini.

Not düşün: Tam 40 TL, öğrenci 25 TL olan sergi biletlerini kapıdan temin edebilirsiniz. Ayrıca sergiyi 8 Ağustos'a kadar pazartesi günleri hariç 10.00 - 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 


4. Encore: Zaz

Fransa'nın en gizemli ve parlak yıldızlarından Zaz, 8 yıl aranın ardından "Organique Tour" kapsamında yeniden Ankaralı hayranlarıyla bir araya gelecek.

Tarih: 14 Haziran | Yer: Congresium Ankara

Ne kaçırırsınız?: Fransız şarkıcının Je Veux, Si Jamais J'oublie, Que Vendra, On Ira, Eblouie Par La Nuit, La Vie En Rose gibi şarkılarıyla yaşanılacak unutulmaz bir akşamı.

Not düşün: Etkinliğin biletleri için, buradan.


5. Başlıyor: IF Armada Yaz Konserleri - Emir Can İğrek

IF Performance Hall ve Atlantis yapım tarafından düzenlenen ve son yıllarda şehirde yazın en güzel yanlarından olan IF Armada Yaz Konserleri, Emir Can İğrek konseriyle bu sezona başlıyor.

Tarih: 16 Haziran | Yer: Armada AVM Açık Otopark

Ne kaçırırsınız?: Özellikle genç jenerasyon tarafından çok sevilen Emir Can İğrek ile yaza merhaba demeyi.

Not düşün: Etkinliğin biletleri için, buradan


6. Transmission: Eelke Kleijn

Geniş kitlelere kolayca ulaşabilen, "underground" bir sanatçı olduğu kabul edilen, iyi düşünülmüş ve hala hızla yükselen bir kariyerin içine dört albüm sığdırmayı başaran Hollandalı yapımcı DJ Eelke Kleijn, yeniden Ankara'ya geliyor.

Tarih: 16 Haziran | Yer: Backyard Secrets

Ne kaçırırsınız?: Temel değerlerinden ödün vermeden John Legend, Pendulum, Rüfüs Du Sol, James Newton Howard ve Jennifer Lawrence gibi isimler için yaptığı remikslerle daha geniş kitlelere ulaşma başarısını gösteren sanatçının son dönemde DJ setlerinde, müzik listelerinde, radyo istasyonlarından tam potansiyeline ulaşan Transmission'u ile bol shuffle'lı, yüksek bir geceyi. 

Not düşün: Etkinliğin biletleri için, buradan.


Dahası:

 • Şehrin önemli sanat galerilerinden Siyah Beyaz'ın ev sahipliği yaptığı yeni sergisi Fobos, 9 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında görülebilir.
 • BKM’de 3 sezondur kapalı gişe oynayan ve kısa sürede sezona veda edecek Çok Güzel Hareketler 2, 11 Haziran'da Congresium Ankara’da. 
 • Erdal Beşikçioğlu'nun hem yönetip hem de oynadığı, Tatbikat Sahnesi'nin başarılı oyunu Acting, 13 - 14 Haziran tarihlerinde yeniden sahnede.
 • Gerçek ve girişimci bir psikoloğun psikoloji - psikoterapi klişelerini konu aldığı ve 5 yıldır 43 şehirde sürekli bir turne halinde olan psikoloji talk show'u Bar Psikoloğu, 14 - 15 Haziran'da yeniden Fade Stage & Coffee'de.
 • Son dönemin genel olarak sevilen komedyenlerinden Salih Tıraş'ın başarılı gösterilerinden Yöresel Tatlar 15 Haziran'da yeniden Route'da.
 • Kötü hava koşullarından dolayı ertelenmek zorunda kalan Mahmut Orhan'ın orkestralı projesi 16 Haziran'da ODTÜ Vişnelik'te.
 • Haftanın öne çıkan konserleri dışında ise Kenan Doğulu, Anna Rf ve Dedüblüman şehrin farklı mekanlarında performans sergileyecek.

Alternatifler:

 • Soruları Bil, Biraları Götür! Çok kısa sürede şehirde sendromsuz pazartesi akşamlarına bir alternatif olan, katılımcılarına takım ruhu olmanın güzellikleri ile birlikte keyifli birkaç saat vadeden IF Sokak'ın eğlenceli etkinliği Trivia Night her pazartesi akşamı gerçekleşiyor. Katılım ücretsiz, 12 Haziran'daki etkinlikte haftanın teması ise "Bilmeceler".
 • Çankaya Belediyesi tarafından 20'nci kez düzenlenen ve bu yıl cumhuriyetin 100'üncü yılı anısına "özgürlük, bağımsızlık, direniş" temalarına odaklanan 20. Uluslararası Ankara Öykü Günleri, 10 Haziran'da Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde başlıyor.
GERİ SAYIM

Bir Prömiyerden Fazlası: Dünya Anne

Fazıl Say'ın İstanbul Müzik Festivali'nin siparişi üzerine kadın şairlerin eserlerinden ilhamla bestelediği şarkılarından oluşan yeni projesi "Dünya Anne", Serenad Bağcan yorumuyla ilk kez Ankaralı izleyiciyle buluşacak. 

Tarih: 8 Temmuz | Yer: Bilkent Odeon

Ne kaçırırsınız?: Fazıl Say ile Serenad Bağcan'ın yeni projesindeki uyumunu ve başarılı performanslarını. 

Not düşün: Ankara prömiyeri yapacak olan etkinliğin biletleri için, buradan.

OLAN BİTEN

"Cumhuriyet'in 100. Yılı Seminerleri" başladı

Ayrancı Semt Evi "Yeni bir cumhuriyet" temalı aylık tarih buluşmalarına başladı. Bir yıl sürecek seminerlerden ilki "Cumhuriyet Devrimi nasıl ortaya çıktı?" 10 Haziran'da gerçekleştirildi. Seminerlerde "Cumhuriyet inşa edilirken iktisat politikaları", "Türk sağı ve Ecevit solu" gibi konular ele alınacak. Detaylı bilgi için, buradan.

Gençlik Parkı'nın belgeseli geliyor

VEKAM ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle hayata geçirilen Gençlik Parkı Belgeseli projesinin çekimleri devam ediyor. Bir Mareliber projesi olan Her Şey Akar: Bir Gençlik Parkı Belgeseli Deniz Şengenç Tunca yönetmenliğinde ve Ulaş Bager Aldemir danışmanlığında çekiliyor. Projeye dair detaylı bilgiiçin, buradan

Ankara'dan bir yeni podcast

Ege Kayacan ve Metin Solmaz, Anasonik Sohbetler’de popüler kültürün çeşitli alanlarını ve günlük hayatı rakı kültürü üzerinden değerlendiriyorlar. İlk bölümün konusu Zeki Müren ve Beklenen Şarkı. Konuya Zeki Müren’in devrimci dünyasından girip, sanatta ve çilingir sofrasında duvar inşaatı ve tahribatı üzerine konuşuyorlar. 

Anasonik Sohbetler her salı 10.00’u bulmadan yayımlanıyor, ilk bölüm için buradan.Kısa Kısa

 • Mekanda Adalet Derneği tarafından Türkiye ve Avrupa Birliği’ndeki Sivil Toplum Örgütleri (STÖ’ler) arasında kalıcı ağlar oluşturmak için tasarlanan işbirliğine dayalı değişim programı THE:PLACE ikinci tur başvuruları açıldı, buradan.
BURAYA BAKARLAR

Her An Her Şey Olabilir! Alenen Sihir

Lavarla ekibinden Serkan İzci, Ankara'nın sevilen sihirbaz ekibi Alenen Sihir'in başsihirbazı Sercan Şahinbaş, namıdiğer Seco ile sohbet etti.

Röportaj: Serkan İzci

Alenen Sihir sihirbazları 2014'ten bu yana Ankara'da izleyicisine sihirli akşamlar yaratmakla meşgul. Eskiden beri çocuklara yönelik bir gösteri türü olarak görülen sihirbazlığı başka bir bakışla ele alıp sihri yetişkinlerle deneyimlemeye özen gösteren Alenen Sihir ekibi, şu günlerde çeşitli mekanlarda gösteriler sergiliyor. 

Lavarla ekibinden Serkan İzci, Ankara'nın sevilen sihirbaz ekibi Alenen Sihir'in başsihirbazı Sercan Şahinbaş, namıdiğer Seco ile bir sohbet gerçekleştirdi.

Bize biraz kendinizden ve Alenen Sihir ekibinden bahsedebilir misiniz?

Seco ben, sihirbaz olan! Yıllardır sihirbazlık sanatıyla uğraşmaktayım. 2014 yılında kurulan Alenen Sihir ile birlikte insanlara sihirli zamanlar yaşatırken, markalarla beraber sihirli projeler üretip sahnelere sihir gösterileri hazırlıyor ve illüzyon temelinde eğitimler veriyoruz.

Alenen Sihir, sihirle ilgilenmeyi seven, sihirbazlık üzerine kafa yoran kişiler ve profesyonel sihirbazlardan oluşuyor. İlgilenen ve bu sihirli dünyaya girmek isteyenlere de gerekli desteğini veriyor.

Alenen Sihir’in temel amacı insanlara, arada herhangi bir aracı olmadan, kendi gözlerinin önlerinde sihir deneyimi yaşatabilmek. Gerek yapılan gösteriler gerek kurulan hayallerle ülkede sihirbazlık sanatını yaşatmak ve yüceltmek. 5 bin yıllık tarihi olan bu sanatta, elimizden geldiğince adım atmaya çalışıyoruz.

Alenen Sihir ekibi sihir gösterilerini nasıl seçiyor ve sahne hazırlık süreci ne kadar sürüyor?

Evvela her şey hayal etmekle başlıyor. Anlatmak istenen hikayeye uygun sihir hünerleri seçilip gösterinin teması kuruluyor. Yeteri kadar provanın ardından sihirbaz, gösterisiyle birlikte sahnede seyircisiyle buluşuyor. Seyirci de hikayeyle ve sihirbazla bağ kurabildiğinde sihir gerçekleşiyor

Yıllardır tanıştığımız ve hünerlerimizi canlı canlı sergilediğimiz insanların birçoğu, daha önceden bir sihirbazla tanışmadıklarını ve bunu kendi gözleriyle hiç izlemediklerini söylediler. Amacımız da tam olarak “5 bin yıldır olduğu gibi” insanlara alenen sihirbazlığı izletebilmek. 

Yıllardır ülkemizde alışılan ve yalnızca bir çocuk gösterisi olarak algılanan sihirbazlığın izleyici kitlesinin yetişkin ya da çocuk olarak ayrılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Evet, çocukların sihirbazlığa bakış açısıyla yetişkinlerinki çok farklı. Ve kullanılan ekipmanlar ve sihir hünerleri de repertuvarınızı oldukça değiştirir. Günümüzde sadece çocuklara yapılan bir sanat gibi görülen anlayışı değiştirmek için biz de yetişkinlere gösteriler hazırlamaya başladık. 

Sihirli Oyunlar Silsilesi, Düello, Dalavere, Hayali Oyunlar Hikayesi bunlardan yalnızca birkaçı.


Yetişkinlere sihir gösterisi yapmanın avantajları ve dezavantajları neler?

Yetişkinlerin ve çocukların sihre bakış açıları oldukça farklı. Uygun bir hikayeyle ve uygun bir sihir hüneriyle bir yetişkini çocukluğuna götürebilirsiniz. Yetişkinler olarak çocukken oldukça geniş olan hayal gücümüzü maalesef büyüdükçe yitiriyoruz. Bir çocuk, bu hünerleri izlediğinde gerçekten oyun oynuyormuş gibi düşünüp bütün atmosferden büyülenirken, yetişkinler hayat dertleriyle zihinlerini doldurup oyuna dahil olamayabiliyorlar. Fakat o duvarı yıkıp oyuna dahil olduklarında, çocukluklarındaki gibi günlük hayatın dertlerini kısa süreliğine bir kenara bırakabiliyorlar.

Ayrıca çocuklara yapamayacağınız hünerleri ve anlatamayacağınız hikayeleri yetişkinlerle yaşayabilmek olaya daha başka bir eğlence katıyor.

Sahnede sadece sihir gösterisi değil aynı zamanda oyunculuk performansı da sergiliyorsunuz, bu konuda bir eğitim aldınız mı? 

Biz sihirbazlar olarak sihir yaptığını iddia eden ve yalnızca sihirbaz rolünü oynayan birer aktörüz. Mesleği oyunculuk olan sihirbazlar da var elbette. Sihirbazlığı yaparken sahne bilgisi olmazsa olmaz bir kural. Çok fazla ayrıntıyı düşünmeniz ve uygulamanız gerekiyor. Ekip içerisinde farklı yerlerden eğitimler alan sihirbazlar bulunuyor. Şahsen başlarda amatör tiyatro gruplarından ve birkaç oyuncudan birebir eğitimler aldım. Diksiyon, sahne duruşu, koreografi, seyirci iletişimi, doğaçlama gibi bilgiler bu sanatın olmazsa olmazları. El yeteneğiniz ne kadar iyi olursa olsun, onu sunamıyorsanız yeteneğinizin hiçbir anlamı olmuyor. Sunum, sihirbazlık sanatında büyük önem taşıyor. 


Alenen sihir ekibinin performanslarını daha önce izlememiş ya da sihir gösterilerine önyargılı olanlara ne söylemek istersiniz?

Öncelikle herkes sihri sevmek zorunda değildir. Bazı insanlar, zihinlerinin karışmasından hoşlanırken bazılarını ise bu zihin karışıklığı kötü etkileyebiliyor. Alenen Sihir olarak gösterilerimizde sadece sihir yapmıyoruz. Biz hikaye anlatıp seyircileri bir yolculuğa çıkarmak niyetindeyiz. Bu yolculuğun en güzel tarafı ise yolda size sihir sunuluyor olması.

Muhtemel seyircilerimize, oldukça interaktif ve eğlenceli geçen gösterilerimize gelip, hünerlerin içine dahil olup, sihirleri mutlaka alenen izlemelerini tavsiye ediyoruz. 

Gelecekte bir gün, herhangi bir yerde görüşmek dileğiyle.
Her an her şey olabilir!
Sihirle Kalınız.

Alenen Sihir web sitesine buradan, gösteri programlarına ise buradan ulaşabilir, ekibi daha yakından tanıyabilirsiniz.

Hikâyeyi paylaşmak için:
YOLLUK
 • Restorasyon keşfi: Hacı Bayram Veli'nin Solfasol'da, doğduğu köyde restore edilen camide ortaya çıkan eserleri sanat tarihçisi Muzaffer Karaaslan anlattı, buradan.
 • İyi yemek rehberi: "Ulus", Kişniş vesaire Instagram hesabında.
 • Yeşil harita: "ODTÜ Doğa Haritası", Doğa Koruma Merkezi (DKM) ve ODTÜ EKOSAM işbirliğiyle hazırlandı.
 • Bir anma: "Mahallemizin Ayşegül ablası", Ayrancım Gazetesi, ölüm yıldönümünde oyuncu Ayşegül Atik'e dair bir yazı.
 • Annie Ernaux ile filmler, kitaplar, bisikletler üzerine: "Ben, Sen, Biz ve Onlar", İnan Özdemir (Socrates Dergi)

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Ankara

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

YAZARLAR

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Monolink

Berlin

Ankara

CerModern

Cheers Fest

Can Ozan

Aşık Veysel

UNESCO

+29 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;