aposto-logo
TR
TREN
İKLİM VE FİNANSMAN HABERLERİ
YENİLENEBİLİR ISITMA VE SOĞUTMA
TAKİP ETTİKLERİMİZ
HAFTALIK GÖRÜNÜM

🗞️ Isıtma ve soğutmada alternatif bir çözüm: Isı pompası

Isı pompası kullanımının yaygınlaştırılması, Türkiye’nin karbonsuzlaşması bağlamında, gerçekçi bir adım olarak görülebilir.

homecomfortpractice.com

SEFiA İklim Gündemi’nin yeni sayısına hoş geldiniz…

Bugün, 28 Ağustos 2023.

Bu sayıda, iklim ve çevre alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının, deprem bölgesi özelinde ve kentsel dönüşüm tartışmaları çerçevesinde binalarda yenilenebilir kaynaklara dayalı ısıtma ve soğutma sistemlerine ilişkin, taleplerini inceliyoruz.

Kuruluşların paylaştıkları pozisyon metninde, alternatif bir çözüm olarak ısı pompaları üzerinde duruluyor.

Yorum ve geri dönüşlerinizi bekliyoruz!

Bizi Twitter, LinkedIn ve Instagram’dan da takip edebilirsiniz.

Keyifli okumalar,

SEFiA ekibi.

İKLİM VE FİNANSMAN HABERLERİ

G20 ülkelerinin 2022 yılındaki petrol ve doğalgaza aktarılan kamu harcaması, iki yıl önce Glasgow’daki COP26 iklim zirvesinde “verimsiz” fosil yakıt sübvansiyonlarının aşamalı olarak kaldırılmasında hemfikir olunmasına rağmen, 1,4 trilyon dolara ulaştı.

 • Rekor: Bu rekor düzeydeki sübvansiyon, 2019’daki desteklerin iki katından fazla. 
 • Neden önemli? Çalışma, G20 ülkelerinin gelecek ay Delhi’de yapacağı –Kasım ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nde COP26 iklim zirvesinin gidişatını belirleyebilecek– toplantı öncesinde yayımlandı.

Çin’de yenilenebilir enerji kapasitesi, 2023 yılının ilk yedi ayında geçen yılın aynı dönemine göre %11,5 artış gösterdi. 

 • Rakamlar: Ocak-Temmuz döneminde yeni kurulan güneş enerjisi kapasitesi yıllık bazda %42,9 artarak 490 milyon kilovata, yeni kurulan rüzgâr enerjisi kapasitesi ise %14,3 artışla 390 milyon kilovata ulaştı. Söz konusu dönemde toplam kurulu kapasite ise %11,5 artışla 2,74 milyar kilovata çıktı.
 • Avrupa: Öte yandan, Avrupa kıtasında 2023'ün ilk yarısında 2,1 GW yeni açık deniz rüzgârı tesisi kuruldu. Toplam açık deniz rüzgâr kapasitesi 32 GW'a yükseldi.

Panama Kanalı'nda kuraklık nedeniyle gemilerin geçiş sayısı sınırlandırıldı. Kanala giriş yapamayan ve körfezde bekleyen onlarca geminin küresel ticareti negatif yönde etkileyebileceği değerlendiriliyor.

 • Neden? Atlantik’i Pasifik’e bağlayan 80 kilometreden uzun su yolundaki kısıtlamalar, Orta Amerika bölgesindeki düşük yağışın ardından geldi.
 • Neden önemli? Panama Kanalı, Çin ile ABD arasında ticaret yapan büyük perakendeciler ve enerji şirketleri de dâhil olmak üzere birçok nakliyeci için maliyetleri ve geçiş sürelerini azaltıyor.

Aqueduct su risk haritası, dünya nüfusunun dörtte birine ev sahipliği yapan 25 ülkenin aşırı su stresi ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

 • Nedir? Su stresi, bir bölgede tatlı su kaynaklarının miktarının ihtiyaç duyulan su miktarından az olması olarak tanımlanıyor.
 • Ülkeler: En fazla su stresi altında olan 25 ülke arasında Suudi Arabistan Şili, San Marino, Belçika ve Yunanistan yer alıyor. En yüksek su stresiyle karşı karşıya olan beş ülke ise Bahreyn, Kıbrıs, Kuveyt, Lübnan ve Umman. 
 • Ayrıntılar: Söz konusu ülkeler, her yıl düzenli olarak su kaynaklarının %80’ini kullanıyor. Küresel olarak yaklaşık 4 milyar insan yani, dünya nüfusunun yarısı, yılda en az bir ay boyunca aşırı derecede yüksek su stresine maruz kalıyor.

Çanakkale’de çıkan orman yangını ile mücadelede 9 köyden 1.251 kişi tedbir amaçlı tahliye edildi. Yangınlardan toplam 83 kişi etkilendi.

 • Rekor sıcaklıklar: Yapılan yeni bir çalışmada iklim değişikliğinin, Türkiye’nin batı yarısı ile birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, rekor sıcakları 5 kat daha fazla olası hâle getireceği belirtiliyor.
 • Bölgesel görünüm: İklim ekstremlerinin 1979’dan 2016’ya nasıl değiştiğini inceleyen bir çalışmada ise Türkiye ve çevresinin, Kuzey ve Batı Avrupa’ya göre, ekstrem hava olaylarından daha fazla etkilendiği ortaya konuyor. İzmir ve Ankara ise Avrupa’da iklim ekstremlerinin en çok arttığı 10 şehir arasında yer alıyor.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi'nin yeni raporu, elektrifikasyonla Türkiye’deki konutların ve sanayinin toplam nihai enerji talebinin, 2053 yılında 127 TWh azalacağını ortaya koyuyor. Bu sayede doğal gaz ithalatı 22,8 milyar m3, karbon emisyonu ise 43,6 milyon ton azalıyor.

 • Isı pompası: Çalışmada, ayrıca, fosil yakıtlı ısıtma teknolojilerinden daha verimli olan ısı pompalarının yaygınlaşması için teşvikler verilmesi öneriliyor. Elektriğin çatı üstü GES tarafından sağlanması hâlinde, ısı pompası enerji maliyetinin sübvansiyonlu doğal gaza göre daha ekonomik olacağı belirtiliyor.
 • Isı pompası nedir/nasıl çalışır? Isı pompası –yaygın olarak kullanılan şekli ile– ortamda (hava, su ya da toprakta) var olan ısıyı alıp, elektrik enerjisi kullanarak yüksek ya da düşük sıcaklığa ulaştıran ve bu ısıyı bir başka ortama aktaran sistemi ifade etmektedir.
YENİLENEBİLİR ISITMA VE SOĞUTMA

Isıtma ve soğutmada alternatif bir çözüm: Isı pompası

İklim ve çevre alanında çalışan sivil toplum kuruluşları , deprem bölgesi öncelikli olmak üzere, Türkiye genelinde iklim hedefiyle uyumlu bir yeşil yeniden inşa sürecinin bileşenleri üzerine çalışıyor.

Sivil toplum kuruluşları (Avrupa İklim Eylem Ağı, Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği, İklim İçin 350 Derneği, Fosil Yakıtların Ötesi, Yeşil Düşünce Derneği ve Greenpeace Akdeniz), "Kahramanmaraş depremleri sonrasında toparlanma/yeniden inşa sürecinde binalarda yenilenebilir kaynaklara dayalı ısıtma ve soğutma" başlıklı pozisyon metninde ile deprem bölgesi özelinde ve kentsel dönüşüm tartışmaları çerçevesinde binalarda yenilenebilir kaynaklara dayalı ısıtma ve soğutma sistemlerine ilişkin görüşlerini/taleplerini paylaşıyor. Böylelikle, özellikle dağıtık yenilenebilir enerji kurulumu ile de desteklenebilecek ve afetler karşısında dayanıklılığı destekleyecek ısı pompası sistemlerinin deprem bölgesinde kullanımının gündeme getirilmesi ve bu doğrultudaki planlamaları destekleyecek teknik bir çerçeve oluşturulması hedefleniyor.

 • Isı pompası nedir/nasıl çalışır? Isı pompası –yaygın olarak kullanılan şekli ile– ortamda (hava, su ya da toprakta) var olan ısıyı alıp, elektrik enerjisi kullanarak yüksek ya da düşük sıcaklığa ulaştıran ve bu ısıyı bir başka ortama aktaran sistemi ifade etmektedir. Sistem, ısı enerjisinin %75’ini havadaki termal enerjiden, %25’ini de elektrik enerjisinden almaktadır. Isı kaynağı ve dönüştürücü sistemine göre farklı çeşitleri (havadan havaya, havadan suya ya da toprak kaynaklı gibi) bulunmaktadır.
 • Neden önemli? Isı pompalarının, küresel karbondioksit emisyonlarını 2030'da en az 500 milyon ton –bugün Avrupa'daki tüm binek araçların yıllık karbondioksit emisyonlarına eşit miktarda– azaltma potansiyeline sahip olduğu tahmin edilmektedir. Sadece ısıtma değil, soğutma ve sıcak su temin etmek amacıyla da kullanılabilen ısı pompaları ile 2050 yılına kadar 2,6 milyar insanın klima ihtiyacını karşılanması beklenmektedir.

Raporda öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Binalarda ısıtma ve soğutmada alternatif bir çözüm: Isı pompası

Bugün küresel gaz talebinin %15’inden fazlası, toplam emisyonların ise %10’u binalarda ısınmadan kaynaklanmaktadır. Küresel net sıfır hedefleri doğrultusunda motorlu araçlar pazarında olduğu gibi, evlerde de elektrifikasyonun artırılmasına yönelik çalışmalar hızlanmakta ve ısı pompaları da bu hedefleri destekleyen önemli araçlar olarak gündeme getirilmektedir.

 • Artan talep: Isı pompası satışları, 2022 yılında –çift haneli büyümesinin ikinci yılında– bir önceki yıla göre %11 artış göstermiştir. Bu oran, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında, Avrupa’da yaklaşık %40 civarındadır.
 • Verimlilik ve düşük maliyet: Isı pompaları, ortam ısısından faydalanmak için elektrik kullanmaktadır ve mevcut yoğuşmalı gaz kazanlarının (ev tipi kombiler) kullandığı elektriğin %20’si ile %30’u arasında elektrik tüketerek aynı miktarda ısı sağlayabilmektedir. Fosil yakıt kazanlarına kıyasla daha verimli çalışmaktadır ve daha az maliyetlidir
 • Teşvikler: Öte yandan, ısı pompalarının kullanımının yaygınlaştırılması için verilen mali teşvikler, küresel ısınma talebinin %70’ inden fazlasını kapsayan 30'dan fazla ülkede hâlihazırda mevcuttur. Almanya’da 2028 yılına kadar yenilenebilir ısıtma ve soğutma sistemlerine geçişin maliyeti 9,16 milyar euro olarak hesaplanmaktadır.

Isı pompası kullanımının yaygınlaştırılması, Türkiye’nin karbonsuzlaşması bağlamında, gerçekçi bir adım olarak görülebilir.

Türkiye’de ısınma konutlardaki enerji tüketiminde tek başına %50-60 pay sahibiyken; toplam gaz tüketiminin %28’i de konutlarda gerçekleşmektedir. Bu durum, Türkiye’nin ısınmada gaz kullanımına bağımlı olduğunu göstermektedir. 2011-2021 döneminde gaz ithalatının %34 oranında arttığı ve tükettiği gazın %98’ini de ithal ettiği göz önüne alındığında; Türkiye’nin enerji krizleri karşısındaki bağımlı konumu ve bu bağımlılığın cari açık üzerindeki etkisi, önemli kırılganlık alanları olarak öne çıkmaktadır. 2016’da 32,8 milyar dolar olan enerji açığı, 2022’de 80 milyar dolara kadar yükselmiştir. Türkiye’de 2020 yılında elektrik üretiminde %42,4 pay sahibi olan yenilenebilir enerji kaynaklarının payının 2035 yılına kadar %54,8’e çıkarılması öngörülmektedir. Buna karşılık, binalarda yenilenebilir kaynaklara dayalı ısıtma ve soğutma için bir hedefe yer verilmemektedir.

Avrupa Birliği Komisyonu, Binaların Enerji Performansı Direktifi kapsamında ısınma sistemlerinde fosil yakıtlı kaynakların tüketiminden planlı ve aşamalı bir çıkış için 2035 tarihini işaret ediyor. Türkiye’de, Avrupa’daki örneklerinde de görüldüğü üzere, bu geçiş sürecinde öne çıkacak olan sistem, enerji verimliliği yüksek ve temiz bir çözüm olarak ısı pompalarıdır. Isı pompası kullanımının yaygınlaşması, enerji verimliliğini ve elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payının artırılmasını gerektirmektedir. 2035 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynaklarının kurulu güç içindeki payının (2020’de %52) %65’e, enerji yoğunluğundaki azalmanın (2020’de %25) %51 seviyesine ulaşmasının planlandığı Türkiye’de, yılda yaklaşık 10 bin ünite satış seviyesine ulaşan ısı pompalarının pazar hacminin daha da artması öngörülebilir. 

Talepler

Tıpkı, depolamalı güneş sistemlerinin farklı afet noktalarında, şebekeden bağımsız elektrik temini sağlamak amacıyla kullanımında olduğu gibi, ısı pompalarının kullanımı da ekonomik, yerelin ihtiyaçlarına duyarlı ve temiz uygulamalar olarak mekânsal planlara ve imar uygulamalarına dâhil edilmelidir. Isı pompasının farklı kullanım biçimleri, bölgedeki geçici yapılar için de kullanıma uygundur. 

Söz konusu tasarım, planlama ve uygulama süreçlerinde, ısı pompalarının bina ısıtma ve soğutmada en etkili kullanımı için sivil toplum kuruluşlarının talepleri aşağıdaki gibidir:

 • Yeniden inşa sürecinde, enerji verimliliğini artıracak ısı pompalarının kullanımı önceliklendirilmelidir. Bu kapsamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ısı pompalarının kullanımı –öncelikle belirlenen pilot bölgelerden başlanarak– orta vadede tüm yeni binalar için zorunlu hâle getirilmelidir.
 • Yeniden inşa süreci, ısıtma ve soğutma tesisatlarının kurulumu ile bütüncül olarak ele alınmalıdır. Binaların ısı yalıtımı, ısı pompalarının kullanımını yaygınlaştıracak ve verimliliği artıracak önlemlerle bir araya getirilmelidir. Binalar, enerji ihtiyacının elektrifikasyonunu sağlayacak altyapıyla ve ısı pompalarının kurulumuna uygun biçimde tasarlanarak inşa edilmelidir. 
 • Deprem sonrasında inşa edilecek konutlarda, yoğuşmalı kazanlarla ve solar panellerle desteklenen merkezi sistem kullanımı planlanmaktadır. Oysaki, bu planlamada bölgesel ısıtma sistemlerinin kurulması, sürdürülebilir ve faydalı bir çözüm olarak değerlendirilmelidir. 
 • Daha verimli bir sistem kullanımı için, bölgede elektrik üretiminde yenilenebilir enerji payı artırılmalıdır
 • Isı pompalarının kullanımında, montajda ve gerekli gaz kullanımlarında (örneğin F-gazlar) ilgili mevzuat oluşturulmalı ve uygulanmalıdır. 
 • Isı pompalarının kullanımının yaygınlaştırılması için, fosil yakıtlı kaynaklara dayalı ısınmada sağlanan teşviklere karşılık, düşük faizli ve uzun vadeli krediler sağlanmasında destek ve zorunluluk mekanizmaları değerlendirilmelidir. Bu konuda hem kamu hem de sivil toplumun desteğiyle çalışmalar yürütülmelidir. Farkındalığı artırmaya yönelik çalışmalar düzenlenmelidir.
Hikâyeyi paylaşmak için:
TAKİP ETTİKLERİMİZ

SEFiA İklim Gündemi ekibi olarak takip ettiğimiz değerlendirme yazılarını ve diğer önemli gelişmeleri derliyoruz:

 • Enflasyonu Düşürme Yasası 1 yaşında.
 • Kömürden çıkış, hem teknik hem de ekonomik açıdan mümkün!
 • Rüzgâr yatırımları için 29 yeni YEKA belirlendi.
 • Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Akbelen'deki ağaç kesimlerinin ardından Limak Vakfı ile ortaklığını sona erdirme kararı aldı.
 • Hindistan yeşil hidrojen tanımı için emisyon limiti belirledi.
HAFTALIK GÖRÜNÜM

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

SEFiA İklim Gündemi

İklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilirliğin finansmanı alanlarındaki gelişmeleri-araştırma sonuçlarını derleyen ve her ayın birinci ve üçüncü haftalarının pazartesi günleri yayımlanan dijital gazete.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

petrol

Glasgow

Birleşik Arap Emirlikleri

yenilenebilir enerji

açık

rüzgârı

Avrupa

kuraklık

+27 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;