aposto-logo
TR
TREN
PİYASALAR & EKONOMİ
İŞ DÜNYASI & FİNANS
POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE
Bugünkü Destekçimiz
POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA
TEKNOLOJİ & GİRİŞİM
GÜNÜN HİKAYESİ
AYRILMADAN ÖNCE
EKİPTEN ÖNERİLER

🗳️ Kadro değişiklikleri, pazarlık payı

Millet İttifakı'nın ikinci tur kampanya ekibi değişti. AK Parti toplantılarında ikinci tur sonucunun en az %52 olarak hedeflendiği ifade edildi. YSK, itirazlar üzerine yurt dışı ikinci tur oy verme sürelerini uzatma kararı aldı.
17 Mayıs - Param
Param ile birlikte

ParamKart ’la harcadıkça kazanın Bir marka düşünün; sizinle aynı dili konuşan , kendisini sizin yerinize koyan ve size özel avantajlar sunan… “Devir, paradan fazlasını kazanma devri” diyen ve fintek sektöründe yeniliklere imza atan Param ’la ayrıcalıklar dünyasına katılabilirsiniz. Cebinizi düşünen Param , anlaşmalı kurumlardan harcama yaptığınız anda nakit iadeyi hesabınıza aktarır. ParamKart ’la harcadıkça kazanır, kazanmanın keyfini çıkarırsınız . Yüklediğiniz kadar harcayabildiğiniz ön ödemeli ParamKart’ı internet alışverişinde kullanır, fiziki mağazalarda temassız alışveriş yapar, faturaları öder ve hatta İngiltere’ye para gönderip alabilirsiniz. Dilerseniz ATM’lerden para yükleme ve para çekme işlemi yapabilir, internet ve mobil şubeden finansal hareketlerinizi yönetebilirsiniz. Çok hızlı kazandıran kampanyalar ParamKart’ın yıl sonuna kadar geçerli kafe-restoran kampanyasından faydalanabilirsiniz. Her hafta cumadan pazara ParamKart’ınızla kafe ve restoran harcaması yaparken %10 nakit iade kazanabilirsiniz. Çok yakınlardan el sallayan yaz sezonu için gözde parçaları gardrobunuza taşıyabilirsiniz. Haziran ayı boyunca Boyner, Deichmann, Mavi, Defacto gibi markalarda ParamKart’la harcama yaptıkça üst limitsiz %15 nakit iade kazanma şansına sahipsiniz. İhtiyacınız olan bağlantılar: ParamKart’a başvurmak için burayı , Param Mobil’i indirmek için şurayı , Param avantajlarını keşfetmek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

AA

AA

Aposto Altı Otuz | 17 Mayıs Çarşamba - Kadro değişiklikleri, pazarlık payı

Aposto Gündem

Aposto Altı Otuz | 17 Mayıs Çarşamba - Kadro değişiklikleri, pazarlık payı

17 Mayıs Çarşamba sabahından herkese günaydın. Millet İttifakı'nın ikinci tur kampanya ekibi değişti; Kılıçdaroğlu'nun yeni atadığı Mehmet Ali Yüksel, Ekrem İmamoğlu ve Canan Kaftancıoğlu ile kadroya dahil olduğu iddia edildi. Cumhur İttifakı'nda ise ikinci tur strateji toplantıları Erdoğan'ın Bahçeli ile görüşmesiyle devam etti, AK Parti toplantılarında da ikinci tur sonucunun en az %52 olarak hedeflendiği kaydedildi. Öte yandan, gazeteci Fatih Altaylı HaberTürk'den ayrıldığını duyurdu. Araştırmacı gazeteci Barış Pehlivan ise bugün dördüncü kez cezaevine girmek üzere teslim oluyor. 

Günün çalma listesi: sound of a rainy day 

İyi okumalar...

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

PİYASALAR & EKONOMİ

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilerine ve kredi şartlarında beklenen sıkılaşmaya işaret ederek Türkiye ekonomisi için 2023 büyüme tahminini %3'ten %2,5'e indirdi. Depremle ilişkili yeniden inşa çalışmalarının 2024 yılında büyümeye destek vereceğini ifade eden EBRD, 2024 yılı için olan büyüme tahminini ise %3’te korudu.

• Türkiye genelinde konut satışları, Nisan’da bir önceki yılın aynı ayına göre %35,6 azalarak 85 bin 652'e geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %60,3 azalarak 2 bin 557 oldu.

• Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE), Nisan’da bir önceki aya göre %2,32 gerilerken geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla %71,52 artış gösterdi.

Avrupa'da doğal gaz fiyatları, düşük seyreden talep ve gaz depolarının yüksek doluluk değerlerine bağlı olarak megavatsaat başına 32 avroya kadar geriledi ve son 1,5 yılın en düşük seviyesini gördü.

Avro Bölgesi’nde ihracat, Mart 2023’te bir önceki yıla kıyasla %7,5 yükselişle 269,2 milyar avro, ithalat ise %10 düşüşle 243,6 milyar avro oldu. Böylece, ortak para birimi bloğunun ticaret fazlası, 25,6 milyar avro olarak kaydedildi.

 • Bununla birlikte: Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avro Bölgesi'nin 2023 yılı ilk çeyrek büyüme oranlarına ilişkin öncü verileri güncelledi. Buna göre, 20 üyeli blokta mevsimsellikten arındırılmış Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH), 2023'ün ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla %0,1, geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine kıyasla ise %1,3 artış kaydetti.

Almanya'da yatırımcı güveni, talepteki düşüş ve imalat sektöründeki zayıflamanın etkisiyle Mayıs ayında da gerilemeyi sürdürerek resesyon endişelerinin artmasına yol açtı. Almanya merkezli ZEW ekonomik araştırmalar enstitüsü tarafından yayımlanan beklentiler endeksi, Nisan ayında görülen 4,1 değerinden -10,7'ye geriledi. Analistler, endeksin bu ay -5,3 değerini almasını bekliyordu.

ABD'de sanayi üretimi, Nisan 2023’te otomotiv sektöründeki canlanma öncülüğünde değişim olmaması yönündeki beklentilerin aksine yükseldi. Fed verilerine göre sanayi üretimi bir önceki aya göre %0,5 arttı. Sanayi üretimi Mart ayında da %0,4 artmıştı. İmalat sanayi üretimi ise %0,1 artış yönündeki beklentileri aşarak %1 artış kaydetti.

Çin'in sanayi üretimi artışı Nisan ayında, %10,9 beklentilerinin altında kalsa da geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %5,6 artış göstererek Eylül 2022'den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Perakende satışlarda artış da %21 olan beklentilerin altında %18,4 olarak gerçekleşerek Mart 2021'den bu yana görülen en yüksek artış oldu.

 • Bununla birlikte: Şehirlerdeki işsizlik oranı Nisan ayında, önceki aya göre 0,1 puan azalarak 5,2'ye gerilerken 16-24 yaş aralığındaki genç nüfusta 0,8 puan artışı ile %20,4'e yükseldi. Böylelikle genç işsizlik rekor seviyeye ulaşarak 1990'lardan bu yana en yüksek seviyeyi kaydetti.
İŞ DÜNYASI & FİNANS

• Vodafone, 3 yılda 11 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığını bildirdi. Avrupa ve Afrika'da en iyi telekom şirketi olmayı amaçlayan Vodafone, müşteri deneyimi ve marka alanındaki yatırımlara öncelik vereceğini açıkladı.

Aselsan ve TUSAŞ, Savunma Sanayisi Başkanlığı (SSB) ile radar ve elektronik harp sistemleri tedariği, aviyonik yazılım geliştirilmesi ve entegrasyonuna yönelik 365,6 milyon liralık ve 18,8 milyon dolarlık anlaşma imzaladı.

Vakıfbank yılın ilk çeyreğinde 4,5 milyar lira net kâr elde etti. Nakdî kredileri yıllık %69 artışla 1,1 trilyon, aktif toplam ise yıllık %64 artışla 1,8 trilyon seviyesine ulaştı.

• Volkswagen Grubu'nun otomobil markası Audi'nin eski CEO'su Rupert Stadler, cezasının ertelenmesi karşılığında dizel emisyon skandalındaki "rolünü" itiraf etti.

 • Ne olmuştu? ABD Çevre Koruma Ajansı, 2015'te, Volkswagen'in emisyon testlerini manipüle ettiğini ve şirketin dizel araçlarının normal seviyenin 40 kat üzerinde çevreyi kirlettiğini duyurmuştu. Stadler, dizel skandalı soruşturmasından dolayı 2018'de Volkswagen tarafından görevinden uzaklaştırılmıştı.
POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE

 Millet İttifakı'nın altı lideri, seçim sonuçlarını değerlendirip ikinci tur için yol haritası belirlemek üzere bugün CHP Genel Merkezi'nde toplanıyor. 

• Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalmasının ardından AK Parti’nin ikinci turda, ilk tur %5,17 oy alan ATA İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan'ın seçmen kitlesinin "en az yarısını" hedeflediği ifade edildi. Gazete Pencere’den Nuray Babacan’ın haberine göre, AK Parti seçmene "Meclis çoğunluğu Cumhur İttifakı’nda. Karar alınabilmesi için yürütmenin de Cumhur İttifakı’nda olması gerekir, aksi takdirde istikrar olmaz, kaos olur” teziyle gidecek.

 • Bununla birlikte: Toplantılarda ikinci tur sonucunun en az %52 olmasının planlandığı belirtildi.

Gazeteci Fatih Altaylı, HaberTürk'ten ayrıldığını duyurdu. Altaylı "Bana katlanan herkese teşekkür" başlıklı veda yazısında, "Dün 15 yıldır çok yakın çalıştığım ve güvendiğim Sevgili Kenan Tekdağ'la konuştuk. Yolları ayırmaya karar verdik" ifadelerini kullandı, bundan sonrası içi bir planı olmadığını aktardı.

• Ankara İl Seçim Kurulu önünde “Oylarımıza, irademize sahip çıkacağız” diyerek nöbet başlatan 6 kişi gözaltına alındı.

ANKA Haber Ajansı, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, 14 Mayıs seçimlerinde sağladığı veri akışı nedeniyle eleştirilmesine ilişkin "ANKA Haber Ajansı, 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde tüm verileri yayıncılık ilkeleri gereği tam, doğru ve tarafsız bir şekilde toplamış ve abonelerine zamanında sunmuştur. Veriler yine aynı ilkeler ışığında haberleştirilmiş ve abonelerin sandık sonuçlarından hızla haberdar olması sağlanmıştır." açıklamasını yaptı.

 • Ne olmuştu? Sosyal medyada ANKA'nın veri girişinin yavaş olduğu, Cumhur İttifakı'nın kazandığına yönelik algı çalışmasına hizmet ettiği ve algı yarattığı öne sürülen Anadolu Ajansı'ndan bir farkı kalmadığı eleştirileri yapılmıştı.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Başdanışmanı Eyyüp Yıldız, ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan'ın seçim gecesi yurt dışı oy sayımlarında manipülasyonların yapıldığına ilişkin açıklamasına, "Pazarlık payın kalmadı başka kapıya. 1 turda biter bu iş. Mezar soyguncuları sizi" ifadeleriyle cevap verdi.

• Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Sözcü gazetesinin internet sitesine erişim engeli getirdi. 14 Mayıs seçimlerinin ardından getirilen erişim engeli nedeniyle bakanlığa bağlı eğitim kurumlarındaki interneti kullanan bilgisayarlarda siteye giriş yapılmaya çalışıldığında "Erişmeye çalıştığınız sayfa MEB erişim politikaları gereği engellenmiştir" yazısı çıkıyor.

Memleket Partisi lideri Muharrem İnce'nin sosyal medya hesabındaki iddialar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca resen başlatılan soruşturmada gözaltına alınan 17 şüpheliden 12’si adliyeye sevk edildi. 

İstanbul İlçe Seçim Kurulları başkanları, birleştirme tutanaklarını Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan İstanbul İl Seçim Kurulu'na teslim etti. Tutanaklara göre, İstanbul'da kayıtlı 11 milyon 367 bin 598 seçmenden 10 milyon 291 bin 303'ü sandığa gitti; 1 milyon 76 bin 395 seçmen ise oy kullanmadı.

• Seçim sonuçlarının ardından siyasi partilerin Hazine yardımı dağılımları belli oldu; sonuçlara göre gelecek yıl yardımları en fazla azalan AK Parti, en fazla artan da CHP olacak. Bu yıl milletvekili seçimi dolayısıyla partilere toplam 5 milyar lira Hazine yardımı yapıldı. AK Parti 2 milyar 179,5 milyon, CHP 1 milyar 157,4 milyon, MHP 567,3 milyon, İYİ Parti 509,1 milyon lira Hazine yardımı aldı. Önce tedbir konulan, martta ise Anayasa Mahkemesi’nce tedbir kararı kaldırılan HDP’ye ise 598,8 milyon lira hazine yardımı yapıldı.

 • Vekil başı: Bu yılki Hazine yardımları üzerinden yapılan hesaplamaya göre vekil başına en düşük harcamayı 6,8 milyon lira ile CHP yaptı. AK Parti bir vekil için 8,2 milyon, MHP 11,3 milyon lira harcarken en fazla harcamayı ise 11,6 milyon lirayla İYİ Parti yaptı. Yeşil Sol Parti ise vekil başına 9,8 milyon lira harcadı.

• Pazar günü gerçekleşen seçimlerin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim sonuçlarını Cumhur İttifakı liderleriyle görüşmeye başladı. Erdoğan, ilk olarak MHP lideri Devlet Bahçeli’yi, daha sonra da DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'ı görüşme için kabul etti.

 • Bir adım geriden: AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ise Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş başkanlığında Pazartesi günü strateji toplantısı gerçekleştirmişti.

• Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikinci tur için kampanya ekibi değişti; Mehmet Ali Yüksel, Ekrem İmamoğlu ve Canan Kaftancıoğlu ile kadroya dahil olduğu iddia edildi. Gazeteci İsmail Saymaz, Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski CHP Kağıthane İlçe Başkanı ve milletvekili adayı Mehmet Ali Yüksel’i “siyasi işler ve seçim propagandasından sorumlu başdanışman” olarak atadığını duyurdu. Görevden ayrılan Onursal Adıgüzel'in ardından ikinci tur seçim çalışmalarını Yüksel yönetecek.

 • Bir adım geriden: Halk TV, ikinci turda seçim kampanyasının seçim güvenliği ve verilerin aktarımının İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun emanet edildiğini duyurmuştu.

• CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, YSK'ya yaptıkları başvurunun kabul edildiğini duyurdu. Erkek, ABD, Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere'de 20-24 Mayıs günlerinde seçmenlerin ikinci tur için oy kullanabileceğini duyurdu.

 • Ne olmuştu? Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nin ikinci tura kalmasının ardından seçim öncesinde 20-24 Mayıs tarihleri olarak açıklanan yurt dışında oy verme tarihleri bazı ülkelerde değiştirilmiş, ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Japonya gibi bazı ülkelerde oy verme süresi 2 güne indirilmişti. Karara özellikle muhalif seçmen tepki göstermiş, CHP konuya ilişkin aksiyon aldığını açıklamıştı.
Bugünkü Destekçimiz

ParamKart’la harcadıkça kazanın


Bir marka düşünün; sizinle aynı dili konuşan, kendisini sizin yerinize koyan ve size özel avantajlar sunan…

“Devir, paradan fazlasını kazanma devri” diyen ve fintek sektöründe yeniliklere imza atan Param’la ayrıcalıklar dünyasına katılabilirsiniz. Cebinizi düşünen Param, anlaşmalı kurumlardan harcama yaptığınız anda nakit iadeyi hesabınıza aktarır.

ParamKart’la harcadıkça kazanır, kazanmanın keyfini çıkarırsınız. Yüklediğiniz kadar harcayabildiğiniz ön ödemeli ParamKart’ı internet alışverişinde kullanır, fiziki mağazalarda temassız alışveriş yapar, faturaları öder ve hatta İngiltere’ye para gönderip alabilirsiniz.

Dilerseniz ATM’lerden para yükleme ve para çekme işlemi yapabilir, internet ve mobil şubeden finansal hareketlerinizi yönetebilirsiniz.

Çok hızlı kazandıran kampanyalar

ParamKart’ın yıl sonuna kadar geçerli kafe-restoran kampanyasından faydalanabilirsiniz. Her hafta cumadan pazara ParamKart’ınızla kafe ve restoran harcaması yaparken %10 nakit iade kazanabilirsiniz.

Çok yakınlardan el sallayan yaz sezonu için gözde parçaları gardrobunuza taşıyabilirsiniz. Haziran ayı boyunca Boyner, Deichmann, Mavi, Defacto gibi markalarda ParamKart’la harcama yaptıkça üst limitsiz %15 nakit iade kazanma şansına sahipsiniz.

İhtiyacınız olan bağlantılar: ParamKart’a başvurmak için burayı, Param Mobil’i indirmek için şurayı, Param avantajlarını keşfetmek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA

• G7 Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak olan Japonya’nın Başbakanı Fumio Kişida, 19-21 Mayıs'ta Hiroşima'da gerçekleşecek zirvede "nükleer silahsız bir dünyayı" teşvik etme kararlılığını göstereceklerini söyledi.

Ukrayna, bir gecede Moskova'nın "durdurulamaz" olarak tanıttığı, 6 Rusya hipersonik Kinzhal füzesini düşürdüğünü açıkladı.

• Moldova, Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS) Parlamenter Asamblesi'nden çekilmek için işlemlere başlayacağını açıkladı. Moldova Parlamentosu Başkanı Igor Grosu, birliğe üyeliğinin ülkeyi kış aylarında "acı veren ekonomik ambargolardan" ve "enerji şantajından" korumadığını ve "askerî saldırılardan, savaştan ve egemen toprakların yasadışı işgalinden" de korumadığını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, uzun işlem süreleri ve ret kararlarıyla gündeme gelen Şengen vizesi başvuru süreci hakkında AB ülkelerine "Şengen'in Durumu Raporu 2023" belgesi altında eleştiriler yönetti. Komisyon, AB ülkelerini başvuru sürecinde sıklıkla yetersiz ve yanlış bilgiler vermekle eleştirirken, bu durumun düzeltilmesi için üye ülkelerin yeterli personel istihdam etmeleri gerektiği ve bunun için Entegre Sınır Yönetimi Fonu'ndan ayrılan 88 milyon avroluk fonun kullanabileceğini ifade etti.

TEKNOLOJİ & GİRİŞİM

• Paris Savcılığı'nın, Apple'a "cihazların tamirini zorlaştırma" ve "planlı işlevsizleştirme yapmaya" yönelik soruşturma açtığı belirtildi. Şirket, donanımsal malzemelerin uygun fiyat ve sürede kullanıcının erişimine açmamakla suçlanıyor.

Spotify, "DJ" adlı yapay zeka özelliğini Birleşik Krallık ve İrlanda'daki premium müşterileri özelinde piyasaya süreceğini açıkladı. Şirket, bu özelliği ilk olarak Şubat ayında ABD ve Kanada'daki premium aboneler için kullanıma sunmuştu. Özellik, OpenAI teknolojisi tarafından destekleniyor ve hâlâ beta aşamasında.

WhatsApp, kullanıcılarının belirli konuşmaları daha gizli tutmalarına olanak tanıyacak "Sohbet Kilidi" (Chat Lock) adlı yeni bir özelliğini duyurdu. Özelliğin, herhangi bir sohbetin kilitlenmesine olanak tanıyarak, sadece parmak izi veya yüz taraması gibi biyometrik yöntemlerle ya da geçerli bir şifre girerek erişilebilen özel bir klasöre yerleştirileceği belirtildi.

• Avrupa Birliği (AB) Konseyi, üye ülkelerin kripto varlıklar konusunda aralarında idari iş birliğini artıracak yasa değişikliklerinde uzlaştıklarını açıkladı. Kararla birlikte; özellikle yüksek gelirli kişilerin kripto varlık işlemlerinden sağladıkları gelirler raporlanacak, bu bilgiler diğer üye ülkelerle otomatik biçimde paylaşılacak, kripto varlıklardan sağlanan gelirler vergilenecek, üye ülkelerin vergi idarelerinin iş birliği genişletilerek kripto varlıklar da buna dahil edilecek. Bu uzlaşı, yürürlüğe girmesi için üye ülkelerin resmî onayına sunulacak.

GÜNÜN HİKAYESİ

2023 Seçimleri: Kimler kazandı, kimler kaybetti?

Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinin ardından gazetecilerin ve siyaset bilimcilerin tartıştığı konu seçimin kazananları ve kaybedenleri oldu.

2023 Seçimleri: Kimler kazandı, kimler kaybetti?

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimleri geçtiğimiz pazar günü gerçekleşti. Ertesi gün öğle saatlerine kadar sonuçların takip edildiği seçim, birçok siyaset bilimci, gazeteci ve yorumcunun değerlendirmelerinden ve anket şirketinin araştırmalarından farklı şekilde sonuçlandı.

Sonuçlar 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı'nın adayı, 12'nci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan %49,25, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu %45,06, ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan ise %5,17 oy oranına sahip oldu. Hiçbir adayın %50'yi geçememesi sonucunda seçim ikinci tura kaldı.

Milletvekilliği seçiminde ise Cumhur İttifakı 322, Millet İttifakı 212, Emek ve Özgürlük İttifakı ise 66 milletvekili çıkardı. Böylece şu anki iktidarın ittifakı olan Cumhur İttifakı, meclisteki çoğunluğu korudu. 

Nasıl yorumlandı? 

Gazeteciler ve siyaset bilimciler dün, seçimin sonuçlarını değerlendirdi. Kazanan ve kaybedenin kim olduğuna ilişkin değerlendirmeler, nedenleriyle okura sunuldu. Bu kapsamda bir kısım 12'nci Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu seçimin kazananı olarak değerlendirirken bir kısım ise "seçimin ikinci tura kalmasının bile" aslında Erdoğan'ın kaybeden olduğunu gösterdiğini savundu. Bazı isimler ise anket şirketlerini, farklı partileri, Millet İttifakı'nı "seçimin kaybedeni" ilan etti. 

Gazeteci Nevşin Mengü, Twitter'dan yaptığı değerlendirmede "Seçimin kaybedenleri: muhalefete yakın! anket şirketleri", "Seçimin kaybedenleri: CHP'nin oy sayım sistemleri", "Seçimin kaybedenleri: Hasan Cemal ve Savcı Sayan", "Seçimin kaybedenleri: Mehmet Aslantuğ" ifadelerini kullandı. 

Gazeteci İsmail Saymaz, Sözcü gazetesinde kaleme aldığı yazısında, aynı Mengü gibi anket şirketlerinin tahminlerinin doğru çıkmadığını vurgulayarak Erdoğan'ın ikinci turda daha avantajlı olduğunu söylüyor. Saymaz, Türkiye'de hâlâ seçmenlerin kimliklerine göre oy verdiğini vurgulayarak Yeşil Sol Parti'nin Kılıçdaroğlu'nu desteklemesinin milliyetçi ve muhafazakar kitlede tepkiye yol açtığını ifade ediyor. Yine de Saymaz, AK Parti'nin %15 küçüldüğüne dikkat çekiyor: 

"İlk tur muhalefet tarafından AK Parti'ye ikram edildi. Çünkü AK Parti'nin 2018 yılında %42.6 olan oyu %35.2'ye geriledi. Yani %15 küçüldü. AK Parti, bu seçimde 26 şehirde %10 ve üzerinde, 31 şehirde %5-10 arasında, 18 şehirde %1-5 arasında oy kaybetti. Bu hesaba göre 75 şehirde oy kaybetti. Yalnızca 5 şehirde oy artırabildi."  

Saymaz, "Kim kaybetti?" sorusuna ise "İlk olarak Kılıçdaroğlu" yanıtını veriyor. Erdoğan'ın en zayıf yakalandığı seçimde 2 belediye başkanı ve 10 partinin desteğini alan Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'ı geçemediğini vurguluyor. Saymaz ikinci olarak Millet İttifakı'nın kaybettiğini, Gelecek, DEVA, Saadet ve Demokrat partilerinin, AK Partililere alternatif oluşturamadığını söylüyor. Üçüncü olarak "Altılı Masa'da çıkardığı kriz seçmende güvensizlik yarattı" dediği Akşener'in kaybettiğini söyleyen Saymaz, YSP'nin de kaybettiğini vurguluyor. Oy oranının tahminlerin altına indiğini vurgulayan Saymaz "YSP'nin PKK ile açıklanamaz ilişkisi Kürtlerde de kabul görmüyor" diyor. 

Anket şirketlerinin ve muhalif medyanın da kaybettiğini söyleyen Saymaz, "Muhalefet açısından zafer, 14 Mayıs'a göre çok daha zor. Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'ı geçerek, yüzde 50+1 alması için Oğan'ın 2.8 milyonluk oyu çekmesi ya da sandığa hiç gitmeyen altı milyonu harekete geçirmesi lazım. Mümkün mü? Mümkün. CHP, hem PKK ile işbirliği yaptığı propagandasını bozacak. Hem de HDP'den gelen oyunu korumayı başaracak. Çok zor. Fakat imkânsız değil" diyor.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan ise kazananın Erdoğan olduğunu söylüyor, Hakan "Seçimin en büyük kazananı: Erdoğan" başlıklı yazısında, "Ekonominin durumu biliniyor. Deprem felaketi yaşanmış. Pandeminin olumsuzlukları hâlâ sürüyor. 21 yılın getirdiği yorgunluk var, bir değişim beklentisi oluşturulmuş. Batı, tüm hatlarıyla muhalefete destek olmuş. Sosyal medya Erdoğan nefreti yaymış. Altı parti bir araya gelmiş. Yetmemiş, HDP’nin de desteği alınmış. Ve bütün bunlara rağmen, Erdoğan, zaferi minnacık bir farkla kaybetmiş. İlk turda kazanacağı söylenen Kılıçdaroğlu ise Erdoğan’ın epey gerisinde kalmış. Eğri oturup doğru konuşalım, bu şartlar altında Recep Tayyip Erdoğan, bu seçimin en büyük kazananıdır" diyor. 

Karar gazetesinden Akif Beki, yazısında Erdoğan'ın birinci çıktığını; ancak güç kaybettiğini, Kılıçdaroğlu'nun ise oylarını artırdığını; ancak kazanmaya yetecek kadar olmadığını anlattı. Erdoğan'ın bu seçimde Kılıçdaroğlu ile değil, kendi yarattığı algıyla "Allahsız, kitapsız, işgalci" bir kimlikle yarıştığını vurgulayan Beki, "Onca kafa bulandırmadan sonra iktidarın beklediği sonuç, net bir zaferdi. İstediği sonucu iktidar alamadı da muhalefet, seçmeni aksine ikna edebildi mi? Hayır." dedi. "İktidar, devlet gücü ve imkânlarıyla orantısızca abandığı hâlde iddiasını koruması, muhalefet açısından başarı sayılmazsa tabii. Her ne kadar milletin sağduyusu, yanıltıcı dolduruşlara karşı tümden kaybetmediyse bile muhalefet de kazanamadı." ifadelerini kullanan Akif Beki, "Kaybeden taraf için de dünyanın sonu olmayacak. Muhalefet tabanında hayal kırıklığı açık ama sonucun, iktidar cephesini de tam memnun ve tatmin ettiği söylenemez. 2002'den bu yana Erdoğan kaybetmeye, muhalefetse kazanmaya ilk kez bu kadar yaklaştı" diye yazdı.

Yeni Şafak'ta yazan Tamer Korkmaz "Yedi düveli arkasına alan, ilk turda %60’la kazanacağını iddia eden" Kılıçdaroğlu'nun kaybettiğini söyledi. Korkmaz, iki hafta sonra gerçekleşecek ikinci turda "Kılıçdaroğlu’nun bir büyük yenilgi daha yaşayacağını" yazdı. Bu seçimde ABD, İsrail ve Avrupa Birliği'nin, İYİ Parti'nin YSP'nin, TİP'in kaybettiğini, CHP'nin kaybettiğini söyleyen Korkmaz, Erdoğan'ın AK Parti'nin ve MHP'nin kazandığını, YRP'nin de %2,8 oy oranıyla seçimin kazananları arasında olduğunu ifade ederek "Kendisini yok sayan malum anketleri çöpe gönderen Fatih Erbakan’ın partisi, Temel Reis’in Saadet’ine nazire yaptı!" diye yazdı. 

Sözcü'de yazan Soner Yalçın, "Aslında kim yenildi?" başlıklı yazısında Kılıçdaroğlu'nu, adaylığını ve stratejilerini suçladı. Bir yıl öncesinde Kılıçdaroğlu'nun aday olmaması gerektiğini savunduğunu anlatan Yalçın, bugün yalnızca Kemal Kılıçdaroğlu'nun değil, adaylık dayatmasının, CHP genel merkezinin, halka güven vermeyenin yenildiğini söyledi. Yalçın, muhalefetin siyasi kampanyasını ve destekçilerini suçladı. Yalçın tıpkı Yeni Şafak'taki Tamer Korkmaz gibi "'Sana Söz!' gibi ne dediği anlaşılmayan absürt reklamlar-reklamcılar yenildi, Biden yenildi, CIA yenildi, küresel medya yenildi. Gayri millîler yenildi" dedi.

Gazeteci Murat Ağırel ise Cumhuriyet'teki yazısında "Farkında mısınız? Recep Tayyip Erdoğan 21 yıllık iktidarında ilk defa yenildi. Seçilemedi." diyor. Sosyal medyadaki manipülasyonlara kanmamak gerektiğini vurgulayan Ağırel, "Yaşanan duygu yoğunluğunu anlıyorum; 21 yıllık bir beklentinin, gündoğumunun eşiğindeyiz. Fakat biliyoruz ki günün en karanlık saatleri güneşin doğuma en yakın olduğu zamandır." ifadelerini kullanıyor. Sinan Oğan'ın Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğine inandığını belirten Ağırel, İnce ile anlaşılması gerektiğini, sandığa gitmeyenlerin sandığa gitmeye ikna edilmesi gerektiğini anlatıyor. Ağırel "Umutsuz olmak için bir sebep yok. Mesele biraz da kendine inanmaktan geçiyor" diyor. 

Takvim'de yazan Hakkı Yalçın da "Seçimin kazananı Erdoğan'dır." diyenlerden. Yalçın "Görülmesi gereken büyük resim; pandemiye, ekonomik krize ve depremlere karşılık hâlâ böylesine bir oy potansiyeline sahip olmaktır. 'Ömrümüz seni seçmekle nihayet bulacaktır' diyen bir seçmen sadakatinin araştırması yapılırsa, o gücü yansıtan duruşu elde eden Tayyip Erdoğan'ın sihrinin irdelenmesi gerekir." diyor. Yalçın seçimin sürprizinin MHP olduğunu ve İYİ Parti'nin "ağır şekilde" yenildiğini, "seçimin yıldızlarından birinin" de Sinan Oğan olduğunu söyledi. 

Yeni Çağ gazetesinden Serkan Talan, kaleme aldığı yazısında "Bu seçimi nefret ve daha fazla nefret kazandı." dedi. Talan seçimleri, "5’li çeteleri koruyanların", "kadınlardan nefret edenlerin", "kadına şiddeti meşru görenlerin", "seri katil gibi insanları domuz bağı ile işkence ederek öldürüp evlerin bodrumlarına gömenlerin", "Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'ın katillerinin", "depremde 11 ilde 50 binden fazla insanın hayatını kaybetmesinden sorumlu olanların" kazandığını söyledi. "Kimler kaybetti?" sorusuna ise yolsuzluk yapanlardan hesap sormak isteyenler, akıldan bilimden sanattan yana olanlar, sadece bir ekmek alabilmek için iki kere düşünmek istemeyenler, depremlerde canımız gitmesin, insanlarımız evsiz kalmasın diyenlerin kaybettiği cevabını verdi. 

"Türkiye’nin en milliyetçi ve muhafazakâr Meclisi kuruldu" diyen Murat Yetkin, kazananı veya kaybedendeni değil, meclisteki temsiliyeti vurguluyor. Hem Cumhur İttifakı hem Millet İttifakı partilerinden ciddi bir muhafazakâr- milliyetçi temsili olduğunu vurgulayan Yetkin, bunun dengelenmesi için ikinci turda Kılıçdaroğlu'nun kazanması gerektiğini söylüyor.

13 Mayıs'ta Aposto'nun Serbest Kürsü köşesine yazan Mehmet Yakup Yılmaz ise "Adam kazandı!" başlıklı bir yazı yayımladı. Yılmaz, "Biliyorum şimdi bazı okuyucular ikinci tur bitmeden "yenilgiyi kabul etmenin" doğru olmadığını söyleyecekler ancak gerçekçi olmak gerek: Kemal Kılıçdaroğlu'nun ikinci turda, aradaki 2,5 milyon oy farkını kapatıp, üzerine çıkabilmesi ve bu seçimi kazanabilmesi artık mümkün değil." dedi. "Araştırma şirketlerinin hemen hepsi yanıldı. Ben de yanıldım." diyen Yılmaz, içinde yaşadığı ve bir parçası olduğu toplumu doğru okuyamadığını, ekonomik kriz, deprem, yangın, sel gibi çok sayıda meselenin önemli olduğunu düşündüğünü ancak halkın çoğunluğu için bunların o kadar da önemli olmadığını öğrendiğini ifade etti. Yılmaz "Bundan sonraki beş yılda Türkiye'yi iyi şeylerin beklemediğini söyleyebilirim. Bugünden itibaren ne kadar süreceğini şu anda bilmediğim bir süre için şimdilik günlük yazılarıma ara veriyorum." dedi. 

Editörün notu 

Meclis çoğunluğunu kazanan Cumhur İttifakı, milletvekili seçimlerinde ittifaklar arasında galip. Partiler arasında bakıldığındaysa AK Parti yine birinciliği kazanmış durumda. Milletvekilliği konusunda, kaybeden ilk parti kuşkusuz CHP. Listelerinden Gelecek, DEVA ve Saadet partilerinden toplamda 34 milletvekilini meclise sokan CHP, bu milletvekillerinin istifa etmesi hâlinde, 2018'e kıyasla 6 milletvekili kaybetmiş oluyor. İYİ Parti de masadan kalkışının etkisiyle beklenenin çok daha altında oy oranına sahip. 

Tartışılanın aksine TİP ise herhangi bir kaybetme veya kazanma durumunda değil, zira 4 milletvekili ile çıktığı yolda yine 4 milletvekili ile devam ediyor; yalnızca değerlendirilenden daha düşük kaldığı bir gerçek. Partinin lideri Erkan Baş, kimi yerlerde ikinci sıra milletvekillerini sokmayı dahi değerlendirdiklerini ifade ediyordu. Bunun yanında oy oranı düşen partilerden biri de YSP. Beklenenin altında HDP'nin oldukça gerisinde bir oy oranı alan YSP için itirazları da değerlendirmek gerekiyor. 

Ancak; Cumhurbaşkanlığı için seçimin tekrarı, 28 Mayıs'ta gerçekleşecek ve bu seçimin sonucuna dek, kazanan ve kaybedenin olmadığı bir gerçek. Muhalefetin yanlış süreç yönetimi, hükümetin doğru stratejik hamleleri ve sayısal veriler psikolojik üstünlüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verse de Kılıçdaroğlu, yaklaşık bir yıldır tüm kampanyasını umut ve birleşmek üzerine kurguluyor. 12 gün içinde atılan doğru hamleler kararsızları, oy vermeyenleri ve Oğan seçmenini ikna edebilir. Veya Cumhurbaşkanı Erdoğan "kazanan" imajını doğru şekilde sürdürebilirse "psikolojik üstünlüğü" reel kazanca çevirebilir. 

Hikâyeyi paylaşmak için:
AYRILMADAN ÖNCE

📬 Aposto’dan:

 • Spektrum | Dip dalga milliyetçilik ve Kılıçdaroğlu'nun kazanma şansı
 • Quando | Twitter, seçim nedeniyle erişime engellenen hesap ve paylaşımları açıkladı

📨 Günün okumaları:

 • Journo | Faruk Bildirici: “Gazeteciler partileri izlemek, doğru karar verebilmeleri için seçmenleri yeterince bilgilendirmeyi hedeflemek yerine taraftar olarak ikiye ayrılmış durumda…”
 • T24 | Onursal Adıgüzel: “İletişimin daha iyi yönetilmesi gerekirdi, ama ben Genel Başkan'ı rahatlatmak için istifamı sundum”
EKİPTEN ÖNERİLER

 SPONSORLU  

Her yerde olanın değil, iyi müziğin peşinden gidenlerin adresi Literal Radio şimdi yayında: Daha iyi #müzik, daha iyi #içerik ve daha iyi #kürasyonlar için iştah duyanların aidiyet duygusuyla hareket ettiği Londra merkezli topluluk Literal, birlikteliğin ilk adımını Literal Radio ile atarak daha iyisini arayan müzikseverlere sesleniyor: “Kimse buraya sizden daha fazla ait değil.” Soul, jazz, funk, R&B, modern jazz ve electronica ağırlıklı seçkisiyle bizleri birbirimize bağlayan Literal Radio’yu Karnaval.com, Karnaval IOS ve Android uygulamaları ve houseofliteral.com üzerinden dinleyebilirsiniz. Groove dalgasına kapılmaya hazırsanız @houseofliteral’a hoş geldiniz. #LiteralRadio #Longing4BetterMusic

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası

EB

Kahramanmaraş

Türkiye

Türkiye İstatistik Kurumu

megavatsaat

Avrupa

Avro Bölgesi

+87 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;