aposto-logo
TR
TREN

🌫️ King Krule'un yavaş çekim cızırtıları, Janalle Monáe'nin şehvetli dansı

King Krule'un slowcore sularına dalıp dalıp çıkan kasvetli gitar baladları, Janalle Monáe'nin reggae yankılı dans şarkıları, Squid'in yeni ancak tanıdık hilkat garibeliği.

Fotoğraf: Herman Leonard

Merhaba. Bu aylar müzik için hareketlilik demek. Konserler, festivaller, birer birer yayımlanan albümler ve ötesi, müziğin asıl mesaisinin başladığı yazı müziksever hemen herkes için iple çekilen bir mevsime dönüştürüyor. Ancak bu İstanbul için ne kadar geçerli şüphelerim var.

Şehirde organizasyonuyla görkemli ve konuklarıyla soluk kesici bir festivali bulmak neredeyse imkânsız. Bunun nedenleri de çok çeşitli. Duende'nin Müzik Festivalleri yazı serisi de tam olarak bu nedenlere eğiliyor; İstanbul ve Türkiye için nasıl katılımcı, adil ve sürdürülebilir bir festival kültürü inşa edebilir konusunu derinlemesine araştırıyor. Taner Turna'nın şehir ve bölge planlama alanlarında çalışan akademisyen Bahar Aksel Enşici'yle konuşarak festival dostu kent tasarımına dair hazırladığı serinin son yazısı Müziğe çıkan sokaklar nerede?'yi okumanı öneririm.

Arlo Parks. | Fotoğraf: Daniyel Lowden

📚Bir öneri daha: Arlo Parks; 20 şiirden, son albümü My Soft Machine'in şarkı sözlerinden ve Daniyel Lowden imzalı fotoğraflarından oluşan ilk kitabı The Magic Border: Poetry and Fragments from My Soft Machine'i duyurdu.

🪦Rahat uyu: Vokal cazın divalarından; sayısız solo albümden Louis Armstrong ve Count Basie'yle yaptığı işbirliklerine genişleyen engin bir müzikal kataloğun kahramanı Ella Fitzgerald, 26 yıl önce bir 15 Haziran günü aramızdan ayrıldı.

Neler var bu sayıda?

♨️ Sıcak servis: Puma Blue, ANOHNI, The Hives ve dahası
🎧 Haftanın öne çıkan albümleri: King Krule'un Space Heavy'sinden Janalle Monáe'nin Age of Pleasure'ına

Müziği adilce dinlemeye,
Koray

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;