aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Premium'a Yüksel
1 - ÖZEL'DEN SOYLU BELGELERİ
2 - ALTILI MASA
3 - KONGREYE SALDIRI
4 - ADAYLIK DUYURUSU
5 - BİR DAVA DAHA
6 - TAHLİYE
7 - DEVAM EDEN İDAMLAR
8 - 15'İNCİ OYLAMA
9 - GÖRÜŞMEYE RET
10 - UKRAYNA

Kuş Bakışı: Özel'den Soylu belgeleri, HDP'den aday kararı

Brezilya'da Kongre baskını, İmamoğlu'na yeni dava, Fincancı'ya tahliye, İran'da idamlar, CHP-İYİ Parti'den AK Parti'ye ret

Sözcü

Spektrum Kuş Bakışı'ndan herkese merhaba; 

Bu hafta HDP kendi adayıyla seçime gideceğini açıkladı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya dair önemli belgeler paylaştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında yeni bir dava açıldı. 

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı tahliye edildi. CHP ve İYİ Parti, AK Parti'nin anayasa değişikliği görüşmelerine ilişkin ziyaret talebini reddetti

Dışişleri Bakanlığı, Brezilya'da Jair Bolsonaro'nun seçim yenilgisini kabul etmeyen destekçilerinin Kongre baskınını kınadı. İran'da iki protestocu daha idam edildi. 

İyi okumalar! 

-İlkim Emirler

1 - ÖZEL'DEN SOYLU BELGELERİ

• CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bakan müşavirliği ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun danışmanlığını yapan Emin Şen’in sahibi olduğu SM360 Ajans ve ortağı olduğu Native Teknoloji isimli şirketlerin 2016’dan bu yana çeşitli bakanlıklar ve kamu kurumlarından sosyal medya hesaplarının yönetimi için en az 23 milyon liralık ihale aldığına dair belgeleri paylaştı.

Sözcü

 • Özel, "Buzdağının küçük kısmında 23 milyon TL'lik bu şirkete verilmiş ihale gördük. Buna İçişleri'nin kendisinin, bakanlığın özel durumundan dolayı doğrudan hizmet satın alımıyla ilgili kolaylaştırıcı yönetmeliğini de eklediğinizde 2020-21-22 yıllarında inanılmaz ve denetimsiz para akışı olduğunu göreceğiz" ifadelerini kullandı.
 • Devlet Memurları Kanunu'nun bakan müşavirlerini şirket sahipliği ve şirket yöneticiliği görevinden men ettiğini hatırlatan Özel, dolayısıyla Şen'in şirket sahibi olmasının suç olduğunu ifade etti. 
 • "Trol ordusu": Özel, Soylu’nun Şen’i il il dolaştırarak sosyal medya eğitimi adı altında "trollük" dersi verdirdiğini belirtti. İçişleri Bakanı’nın 8 bin kişilik “trol ordusu” olduğunu söyledi. Bu kişilerin maaşlarınınsa, İçişleri Bakanlığı, eski dönemde Çalışma Bakanlığı, bakanlıkların bağlı kuruluşları ve birkaç tane belediye tarafından ödendiğini öne sürdü.
 • Kamu kurumu hesaplarından paylaşım: CHP Grup Başkanvekili, Emin Şen’in Jandarma Genel Komutanlığı ve Türk Polis Teşkilatı'nın resmi sosyal medya hesaplarından paylaşım yaptığını açıkladı. Özel, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’deki uyuşturucu baronları hakkındaki videosuna bu iki kurumun hesaplarından verilen yanıtların Şen’in telefonundan atıldığını söyledi.
 • Yalanlama: İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "CHP Milletvekili Özgür Özel’in ismini zikrettiği Emin Şen; devlet memuru olmayıp, bakan müşaviri görevi de bulunmamaktadır." ifadeleri kullanıldı.
 • Öte yandan: Özel’in basın toplantısı başlamadan İçişleri Bakanlığı'nın resmi sitesinde, Emin Şen'in Ekim 2016’dan beri müşavirlik görevinde olduğu yazıyordu. Toplantı sonrasında ise sitede Şen’in müşavirlik görevi silindi ve yerine Bakan Danışmanı yazıldı. 
2 - ALTILI MASA

• Gazeteci İsmail Küçükkaya'nın aktardığına göre CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun "Altılı Masa'da yer alan her genel başkanın cumhurbaşkanının alacağı stratejik kararlarda imza yetkisi olacak" iddiasına ilişkin "%1, %3, %25, %50 diye bakamayız. Altı partinin lideri eşittir ve başkan yardımcısı olacaktır. Aynı zamanda seçimde hangi parti ne kadar oy alırsa temsili demokrasinin ruhuna uygun olarak Bakanlar Kurulu dağılımında bunu esas alacağız." açıklamasında bulundu.

davutoğlu kemalBBC Türkçe

 • Ne demişti? Ahmet Davutoğlu, katıldığı bir televizyon programında "Cumhurbaşkanı içeriden veya dışarıdan olsun genel başkanlar doğrudan karar süreçler içerisinde imza yetkisine sahip olarak bulunacaklar." demiş ve kendisine yöneltilen "Seçilen cumhurbaşkanı dedi ki, ben kabul etmiyorum. Aldığınız oylar da düşüktü. Ben bu kararı veriyorum. O zaman ne yapacaksınız?" sorusuna "Dediği anda bir kriz çıkar, çok açık söyleyeyim ve o cumhurbaşkanı, Meclis desteğini kaybeder. Ülke yeniden seçime gitmek zorunda kalır" cevabını vermişti.
3 - KONGREYE SALDIRI

Dışişleri Bakanlığı, Brezilya'da seçimi kaybeden eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro destekçilerinin hükümet binalarına yönelik saldırılarını kınadı. Bakanlıktan yapılan açıklamada "Brezilya’da Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva liderliğindeki Hükümet, Kongre ve Anayasa Mahkemesi’ne yönelik şiddet eylemlerini kınıyoruz. Ülkede halkın iradesini yansıtan seçimlerin sonuçlarına ve demokratik süreçlere saygılı olunması önem taşımaktadır." denildi.

kongre baskını

Reuters

 • Ne olmuştu? Brezilya'da düzenlenen başkanlık seçimlerinde eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun seçimi kaybetmesinin ardından destekçileri Kongre, Devlet Başkanlığı ve Yüksek Mahkeme'ye saldırarak işgal girişiminde bulunmuştu.
4 - ADAYLIK DUYURUSU

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, seçime kendi cumhurbaşkanı adayıyla gireceklerini açıkladı. Buldan açıklamasında "Biz, Halkların Demokratik Partisi olarak en kısa zamanda en yakın zamanda kendi cumhurbaşkanı adayımızı Türkiye halklarıyla paylaşacağız. Yani HDP, kendi adayını çıkaracak, kendi adayını gösterecek ve seçimlere kendi adayıyla girecek." dedi.

Medyascope

 • Demirtaş'tan destek: HDP'nin tutuklu bulunan eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "HDP bir siyasi partidir, kendisini dikkate almayacak bir adayı destekleme derneği değildir" dedi. 
 • Neden önemli? HDP'nin bir cumhurbaşkanı adayı çıkaracağını açıklaması, Cumhur İttifakı ve Altılı Masa'nın adayının ardından üçüncü adayın da seçime girmesiyle seçimin ikinci tura kalacağı değerlendiriliyor. 
5 - BİR DAVA DAHA

• İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde "ihaleye fesat karıştırma" suçlamasıyla İçişleri Bakanlığı'nın ihbarı üzerine dava açıldı. İlk duruşma 15 Haziran 2023'te Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

imamoğlu

Cumhuriyet

 • Kaftancıoğlu'na beraat: CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'a hakaret ettiği iddiasıyla tutuksuz yargılandığı davada beraat etti.
 • Ne olmuştu? Kaftancıoğlu, 14 Nisan 2020'de Altun’un Üsküdar’daki evinin yanında usule aykırı yapılaşma olduğuna dair iddialara ilişkin açıklamaları nedeniyle "kamu görevlisine alenen hakaret" suçlamasıyla 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyordu.
6 - TAHLİYE

• Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, "örgüt propagandası" yaptığı iddiasıyla tutuklu yargılandığı davada 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Fincancı'nın tahliyesine karar verdi.

fincancı

Evrensel

 • Ne olmuştu? TTB Başkanı Fincancı hakkında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kimyasal silah kullandığına yönelik iddiaları yorumlarken yaptığı açıklamalar gerekçe gösterilerek "basın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.
7 - DEVAM EDEN İDAMLAR

İran'da düzenlenen rejim karşıtı protestolarda bir güvenlik görevlisini öldürdükleri iddiasıyla yargılanan 20'li yaşlarındaki iki kişi idam edildi. Şimdiye kadar rejim güçleri tarafından idam edilen kişilerin sayısı 4'e ulaşırken, Uluslararası Af Örgütü en az 26 kişinin daha idamla yargılandığını açıkladı.

idamlar

Reuters

8 - 15'İNCİ OYLAMA

• ABD'de Cumhuriyetçilerin çoğunluk lideri Kevin McCarthy, Temsilciler Meclisi'nde yapılan 15'inci oylamanın ardından yeni Meclis Başkanı seçildi.

 • Ne olmuştu? Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğa sahip olmalarına rağmen aralarındaki görüş ayrılıkları nedeniyle Meclis Başkanını seçemeyen Cumhuriyetçiler, oylamayı 15'inci tura kadar taşıdı. Bu durum, ABD tarihinde 100 yıl aradan sonra ilk kez yaşandı.
9 - GÖRÜŞMEYE RET

CHP ve İYİ Parti, AK Parti'nin anayasa değişikliği görüşmelerine ilişkin ziyaret talebini reddettiklerini açıkladı. Karara gerekçe olarak İYİ Parti'den Lütfü Türkkan ve CHP'den Ali Mahir Başarır'ın dokunulmazlık dosyalarının gündeme alınması gösterildi.

akşener kılıçdaroğlu

BirGün

 • HDP'den açıklama: HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, AK Parti'nin anayasa değişikliği teklifine ilişkin açıklamasında "İktidarın seçime endeksli bir hesapla başörtüsü meselesini istismar etmesine izin vermeyiz. Vermedik. Bu yolu kapattık" dedi. Geçtiğimiz günlerde HDP de AK Parti'nin randevu talebini reddetmişti.
10 - UKRAYNA

Rusya Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov'un Ukrayna'daki Müşterek Askeri Kuvvetlerin komutanı olarak atandığını duyurdu. Rusya'nın özel paramiliter şirketi Wagner Grubu da Ukrayna'nın doğusundaki Soledar kasabasının ele geçirildiğini açıkladı.

soledar

CNN

 • Polonya'dan yardım: Polonya, Ukrayna'ya uluslararası koalisyon kapsamında Almanya yapımı Leopard tanklarının gönderileceğini açıkladı.

İlgili Başlıklar

uyuşturucu

Özgür Özel

Süleyman Soylu

Emin Şen

SM360 Ajans

Native Teknoloji

Devlet Memurları Kanunu

Jandarma Genel Komutanlığı

+46 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Spektrum Yayınını Takip Et

Her çarşamba 12.00'de Spektrum, her perşembe 12.00'de Spektrum Pusula, her cuma 10.00'da Spektrum Seçim 2023 e-posta kutunda.

0%

;