aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik
PİYASALAR & EKONOMİ
İŞ DÜNYASI & FİNANS
POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE
Bugünkü Destekçimiz
TEKNOLOJİ & GİRİŞİM
GÜNÜN HİKAYESİ
AYRILMADAN ÖNCE

🗳️ Makam talebi, Hizbullah tahliyeleri

Kılıçdaroğlu, ikinci tur seçim stratejisine ilişkin açıklamalarda bulundu. Sinan Oğan, "Cumhurbaşkanı yardımcısı olabilecekken neden bakan olayım?" dedi. Merkez Bankası net rezervleri 2,3 milyar dolara geriledi.
Paribu ile birlikte

Team Paribu'dan genç sporcuların gelişimine destek: Team Paribu Mentor projesi Team Paribu Paribu ’nun Türkiye’de spor kültürünün geleceğine katkı sağlamak için olimpiyat ruhundan ilham alarak kurduğu Team Paribu , Team Paribu Mentor programında spor psikolojisini odağına alarak genç sporculara destek oluyor. Nedir? Team Paribu Mentor programı, sporda iki nesil arasında köprü kurmak ve yeni sporcuların yetişmesine katkı sağlama amacıyla geliştirilen bir proje. Geçtiğimiz yıl, Team Paribu kadrosunda yer alan Tükiye millî sporcuları , kendi branşlarındaki genç sporcularla bir araya gelerek onlara tecrübelerini aktardı ve gelişmelerine destek verdi. Şimdiye dek 20 genç sporcu, Team Paribu sporcularından mentorluk alarak onlarla antrenman yapma imkânı buldu. Bu çalışmalar sırasında Klinik Spor Psikoloğu Berceste Şeber ile spor psikolojisi alanında çalışmalar gerçekleştirdi. Neler var? Team Paribu bu yıl mentor programının etkisini ve içeriğini geliştiriyor. Performanslarını maksimum seviyeye çıkarabilmek için genç sporcularla yürütülen spor psikolojisi alanındaki çalışmalar devam edecek. Her ay hedef belirleme ve motivasyon, kaygı yönetimi, zihinsel stratejiler ve zihinsel dayanıklılık gibi farklı başlıklar etrafında şekillenen bir program uygulanacak. Ayrıca, spor psikolojisi konusunda farkındalık kazandırmak üzere sporcu aileleriyle de çalışmalar yürütülecek. Gelecekte: Mentor projesi kapsamında kariyerinin henüz başında olan genç sporcular, kariyerlerini şekillendirmede önemli rol oynayacak deneyim ve çalışmaların içinde yer alıyor. Team Paribu, bu nitelikte projeleri hayata geçirerek geleceğin sporcularının yetişmesine katkı sunmaya devam edecek. Team Paribu Mentor projesi hakkında detaylı bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Aposto Altı Otuz | 19 Mayıs Cuma - Makam talebi, Hizbullah tahliyeleri

Aposto Gündem

Aposto Altı Otuz | 19 Mayıs Cuma - Makam talebi, Hizbullah tahliyeleri

19 Mayıs Cuma sabahından herkese merhaba. Bugün bültende; Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'nun ikinci tur seçim stratejisine ilişkin açıklamaları, Sinan Oğan'ın "Cumhurbaşkanı yardımcısı olabilecekken neden bakan olayım?" sözü ve Merkez Bankası net rezervlerinin 2,3 milyar dolara gerilemesi yer alıyor. Ayrıca, ATA İttifakı'nın kime destek vereceğini de bugün açıklaması bekleniyor.

 • Günün hikayesi: 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlarken, Türkiye'de gençliğin durumuna ilişkin raporlardan derlediğimiz yazıyı Günün Hikayesi kanalımızda okuyabilirsiniz.
 • Günün çalma listesi: young & free

Keyifli bültenler!

PİYASALAR & EKONOMİ

Merkez Bankası’nın net döviz rezervi, 12 Mayıs itibarıyla 2,3 milyar dolara geriledi. TCMB'nin haftalık raporunda yer alan verilere göre, net döviz rezervi bir haftada 4,45 milyar dolar azaldı ve verilerin yayımlanmaya başladığı 2002 yılından bu yana en düşük seviyeye indi.

 • Dahası: Brüt rezervler ise, salgın döneminden bu yana en sert düşüş ile 9 milyar dolar azaldı ve 105,1 milyar dolar seviyesine geriledi.

Piyasa katılımcılarının cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi Mayıs ayında 0,6 puan düşüşle %37,17’ye geriledi. TCMB'nin düzenlediği piyasa katılımcıları anketine göre, 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde %31,02 iken, bu anket döneminde %29,84 oldu.

 • Dahası: Katılımcıların cari yıl sonu dolar kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 23,15 lira iken, bu anket döneminde 23,09 lira oldu. GSYH 2023 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde %3,5 iken, bu anket döneminde %3,7 olarak gerçekleşti.

Yabancı yatırımcılar 12 Mayıs haftasında 135,1 milyon dolarlık hisse sattı. TCMB’nin haftalık verilerine göre, 28 Nisan haftasında başlayan satış serisi üçüncü haftada da sürdü. 12 Mayıs haftasında tahvil tarafında ise 31,3 milyon dolarlık satış gerçekleşti.

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, Nisan'da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık %10 azalarak 172 bin 450 adet oldu. Indicata'nın ikinci el online pazar raporundan derlediği verilere göre, ilan sayısı yıllık bazda %1 artışla 327 bin 273 olurken, ilandaki araçların %53'ü satıldı. Satışlarda otomobillerin payı %82 olarak belirlendi.

Küresel borçlar, ilk çeyrek sonu itibarıyla bir önceki çeyreğe kıyasla 8,3 trilyon dolar artarak 305 trilyon dolara yükseldi. Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından yayımlanan rapora göre, gelişmekte olan piyasalardaki borç, 100 trilyon doları aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Gelişmiş ekonomilerin toplam borcu ise ilk çeyrek sonu itibarıyla 204,2 trilyon dolar olarak hesaplandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede 2022 yılında toplam 158 milyon ton tahıl hasadının yapıldığını ve yaptırımlara rağmen 41,6 milyar dolar değerinde tarım ürünü ihraç edildiğini belirtti.

İŞ DÜNYASI & FİNANS

• Dünya gazetesinden Hamide Hangül'ün haberine göre, bankacılık kaynakları, tüketicilerin nakit avansla ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirterek, "Kredi kartından nakit avans 1,36 faiz oranıyla çekiliyordu. Menkul kıymet zorunluluğuyla birlikte çoğu banka, pazartesi gününden itibaren kredi kartından nakit avansı kapattı" ifadelerini kullandı.

 • Dahası: Habere göre sektör temsilcileri bir ay öncesinde herkesin, faiz oranı düşük olduğu için %1,36’dan kredi kartından nakit avans kullandığını belirterek, söz konusu durumun bankaların zararına bir durum olduğuna işaret etti.

Apple Türkiye, Ocak ayındaki fiyat artışları sonrasında ürünlerine bir kez daha zam yaptı. %10'luk yeni zammın ardından 128 GB'lık iPhone 14'ün fiyatı 32 bin 999 liradan 35 bin 999 liraya yükselirken iPhone 14 ailesinin en yüksek modeli olan 1 TB'lık iPhone 14 Pro Max'in fiyatı ise 63 bin 999 lira oldu.

Denizbank, Çarşamba akşamı KAP’a yaptığı açıklamayla 7 yıla varan 610 milyon dolarlık seküritizasyon finansmanı temin ettiğini bildirdi. Banka, elde edilen kaynak ile yeşil ekonomi projelerini, kadın girişimcileri, tarım sektörünü ve Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen birey ve işletmeleri destekleyeceğini belirtti.

 • Detaylar: Emirates NBD Capital Limited’in koordinatörlüğünde yapılan işleme, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) dâhil 12 yatırımcı katıldı.

Havelsan, silahlı insansız hava aracı (SİHA) sistemi Songar'ı geliştiren Asisguard’ın %49 hissesini satın aldığını açıkladı.

• Birleşik Krallık’ın en büyük ağ operatörü BT Group, 2030 yılına dek çalışan sayısında 40 ila 55 bin kişilik bir azaltmaya gitmeyi planladığını açıkladı. 31 Mart 2022-2023 finansal yılı sonuçlarına göre, şirketin gelirleri bir önceki yıla göre %1 düşerek 20,7 milyar sterlin oldu. Şirketin vergi öncesi kârı da %12 gerileyerek 1,7 milyar sterline indi.

POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE

• Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ittifak partilerinin liderleri ile görüşmesinin ardından dün yaptığı açıklamada ikinci turda nasıl bir kampanya yürüteceğinin sinyallerini verdi. 

 • "Millet ayağa kalksın": Kılıçdaroğlu, "Türkiye İçin Karar Ver" sloganıyla ikinci tur için seçim kampanyasını başlatırken seçim güvenliği vurgusu da yaptı. Seçim güvenliğini artıracaklarını belirten Kılıçdaroğlu bu kez sandıkta 1-2 değil, 5 müşahide gereksinim bulunduğunu ifade ederek "Biz bu vatanı sokakta bulmadık. Milletim ayağa kalksın, vatanını seven bizimle omuz omuza versin, vatanını seven sandığa gelsin!" dedi. 
 • Erdoğan'a cevap: Kılıçdaroğlu ayrıca Erdoğan'a seslenerek "Sen değil misin terör örgütleriyle defalarca masaya oturan? Kapı arkalarında milletimizden gizli gizli pazarlıklar yapan? Senin ne haddine bizim vatan sevgimizi sorgulamak, bize kara çalmak! Ben terör örgütleriyle masaya asla oturmadım, hiçbir zaman da oturmayacağım!" dedi.
 • Mülteci çıkışı: İktidara gelmesi hâlinde tüm mültecileri evlerine gönderme sözü veren Kılıçdaroğlu, "Erdoğan; sen ülkenin sınırlarına ve namusuna sahip çıkmadın. Bu ülkeye 10 milyondan fazla mülteci getirdin. Yetmedi, ithal oy sağlamak için T.C. vatandaşlığını sattın! Kendi vatandaşlarımızı mülteci konumuna düşürdün" ifadelerini kullandı.

 12'nci Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Meclis seçiminin Cumhur İttifakı’nın zaferiyle sonuçlanması, Cumhurbaşkanı seçiminde de açık ara bir farkın ortaya çıkması; CHP Genel Başkanı'nın ve yönetiminin dengesini iyice bozdu. Şimdi de oyunu alamadıkları vatandaşlarımıza yönelik; bırakınız siyaseti, insani değerlerle bağdaşmayan saldırılarına şahit oluyoruz" ifadelerini kullandı.

• New York Times'a konuşan ATA İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, destek vereceği ittifakın adayından üst düzey bir makam talep edeceğini belirterek "Cumhurbaşkanı yardımcısı olabilecekken neden bakan olayım?" diye sordu. Oğan röportajda Suriyeli ve Afgan sığınmacıların planlı bir şekilde ülkelerine gönderilmesini talep etti.

 • Bununla birlikte: Sinan Oğan, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Yaklaşık 3 saat süren görüşmeye ilişkin açıklama yapılmadı. Ayrıca Gazete Pencere'nin haberine göre, Oğan bugün Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu ile görüşecek.
 • Dahası: Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ise, katıldığı canlı yayında Kılıçdaroğlu ile dün telefonda görüştüğünü, bugün de yüz yüze görüşeceğini açıkladı.
 • Neden önemli? ATA İttifakı ve Sinan Oğan bugün cumhurbaşkanı adaylarından kimi destekleyeceğini açıklayacak.

HÜDA-PAR'ın kadın politikaları hakkında T24’e konuşan GİK üyesi Aynur Sülün, sadece kadının beyanının esas olmasının hukuki olmadığına inandıklarını belirterek "“6284 revize edilmeli ya da kaldırılıp yerine daha yerli, daha ahlâki, daha adaletli, iki tarafın da haklarını gözetecek şekilde bir düzenlemeye gidilebilir. Kanun kendi hedefine aykırı sonuçlar doğuruyor, şiddet azalmıyor, artıyor" dedi.

 • İstanbul Sözleşmesi: Sülün, İstanbul Sözleşmesi konusunda "Kesinlikle karşıyız" ifadelerini kullandı ve sözleşmedeki "toplumsal cinsiyet eşitliği" ifadesine vurgu yaparak "Bu, cinsel sapkınlıkların normalleşmesi, açıktan propagandasının yapılması hedefini taşıyan bir söylem. İnsan fıtratına aykırı cinsel sapkınlıkları biz kabul etmiyoruz." dedi.
 • Bununla birlikte: Sözcü'den Özgür Cebe'nin haberine göre; Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi eski Genel Sekreteri İbrahim Sarı’nın aracından indirilerek kara çarşaf giydirilip kaçırıldıktan sonra domuz bağıyla öldürülmesi dahil 20 kişinin öldürülmesi, 31 kişinin satır ve silahla yaralanması eylemine katılan 4 Hizbullah tetikçisinin daha, "yargılamanın yenilenmesi" ile "infaz durdurma" kararı verilerek serbest bırakıldıkları ortaya çıktı.

• 14 Mayıs'ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri'nde veri girişi konusunda yaşanan aksaklıklarında ardından CHP'de Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevinden ayrılan Onursal Adıgüzel'in yerine Devrim Barış Çelik getirildi.

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanlığı'na Ercüment Akdeniz'in istifasının ardından Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan seçildi.

Yargıtay, Konya'da, kız arkadaşını darbeden Özgür Duran adlı kişiyi engellemek isterken ölümüne yol açan Kadir Şeker'in 10 yıl 10 aylık cezasını onadı.

 • Arka plan: 2020 yılında Özgür Duran parkta aralarında çıkan tartışmada kız arkadaşı Ayşe D.'yi darbetmiş, Kadir Şeker, Duran'a müdahale etmişti. Şeker'in ifadesine göre Duran, boğazını sıktığı Şeker'i yere yatırıp yumruklamış, bunun üzerine Şeker yanındaki bıçağı çıkarmış ve boğuşma sırasında bıçak Duran'ın kalbine saplanmış ve Duran yaşamını yitirmişti. Şeker ise ya 'kasten öldürme' suçundan tutuklanmıştı.

Yüksek Öğretim Kurulu, cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci tur olan 28 Mayıs'a kalmasının ardından bahar dönemi sınavlarının 1 Haziran'dan sonra yapılmasına karar verdi.

• İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, cumhurbaşkanı seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'ın %49,5 oy oranında kaldığını vurgulayarak, "Bu ülke antidemokratik bir ülke olsaydı, İçişleri Bakanı veya X birisi seçimlere müdahale etseydi bu seçim ikinci tura gitmezdi" dedi. Soylu ayrıca Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun açıklamalarının toplumu yanıltmaya yönelik olduğunu ifade ederek "Çıkıp özür dilemeliler ama dilemiyorlar. Bu kardeşlerimiz özür dilemiyor, onların adına halktan özür diliyorum" dedi.

Bugünkü Destekçimiz

Team Paribu'dan genç sporcuların gelişimine destek: Team Paribu Mentor projesi

Team Paribu

Team Paribu

Paribu’nun Türkiye’de spor kültürünün geleceğine katkı sağlamak için olimpiyat ruhundan ilham alarak kurduğu Team Paribu, Team Paribu Mentor programında spor psikolojisini odağına alarak genç sporculara destek oluyor. 

Nedir? Team Paribu Mentor programı, sporda iki nesil arasında köprü kurmak ve yeni sporcuların yetişmesine katkı sağlama amacıyla geliştirilen bir proje. 

Geçtiğimiz yıl, Team Paribu kadrosunda yer alan Tükiye millî sporcuları, kendi branşlarındaki genç sporcularla bir araya gelerek onlara tecrübelerini aktardı ve gelişmelerine destek verdi. Şimdiye dek 20 genç sporcu, Team Paribu sporcularından mentorluk alarak onlarla antrenman yapma imkânı buldu. Bu çalışmalar sırasında Klinik Spor Psikoloğu Berceste Şeber ile spor psikolojisi alanında çalışmalar gerçekleştirdi.

Neler var? Team Paribu bu yıl mentor programının etkisini ve içeriğini geliştiriyor. Performanslarını maksimum seviyeye çıkarabilmek için genç sporcularla yürütülen spor psikolojisi alanındaki çalışmalar devam edecek. Her ay hedef belirleme ve motivasyon, kaygı yönetimi, zihinsel stratejiler ve zihinsel dayanıklılık gibi farklı başlıklar etrafında şekillenen bir program uygulanacak. Ayrıca, spor psikolojisi konusunda farkındalık kazandırmak üzere sporcu aileleriyle de çalışmalar yürütülecek. 

Gelecekte: Mentor projesi kapsamında kariyerinin henüz başında olan genç sporcular, kariyerlerini şekillendirmede önemli rol oynayacak deneyim ve çalışmaların içinde yer alıyor. Team Paribu, bu nitelikte projeleri hayata geçirerek geleceğin sporcularının yetişmesine katkı sunmaya devam edecek. 

Team Paribu Mentor projesi hakkında detaylı bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

TEKNOLOJİ & GİRİŞİM

• Türkiye'de en son 1975 yılında görülen, neslinin tükendiği düşünülürken 8 Ağustos 2019'da görüntülenen Anadolu parsının, 2020'de fotokapan önüne yaptığı idrar örneğinden laboratuvarda alınan DNA verileri, Dünya Gen Bankası'na kaydedildi.

Montana, ABD'de Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'u yasaklayan ilk eyalet oldu. Vali Greg Gianforte tarafından imzalanarak yasalaşan tasarı ile, telefonlardaki aplikasyon mağazalarının önümüzdeki yıl içinde TikTok'u kaldırması zorunlu olacak.

Twitter hesabı üzerinden Suudi Arabistan rejimini eleştirdiği için kaçırıldığı ve işkence gördüğü iddia edilen Abdulrahman al-Sadhan'ın kız kardeşi, sosyal medya platformuna dava açtı. Aralık 2022'de eski Twitter çalışanı Ahmad Abouammo, siteyi kullanan muhaliflere ilişkin hesap bilgileri karşılığında Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'dan rüşvet almaktan suçlu bulunmuştu.

 • Bununla birlikte: Pew Research tarafından yayımlanan verilere göre, ABD'deki Twitter kullanıcılarının “çoğunluğu” geçen yıl platforma “ara verdi” ve sitenin “en aktif” kullanıcılarının çoğu eskiye oranla daha az tweet atıyor.

Amazon'un bulut bilişim birimi, artan talebi karşılamak için 2030 sonuna kadar geçmiş yatırımlarını ikiye katlayarak Hindistan'da 13 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Amazon Web Services (AWS) tarafından yapılan açıklamada, yatırımın Hindistan'da bulut altyapısını kurmak için kullanılacağı ve yılda 100 binden fazla kişinin istihdamını destekleyeceği belirtildi.

GÜNÜN HİKAYESİ

Türkiye'de gençlik

TÜİK, TÜSES ve Youthall'un gençlere odaklanan raporları yayımlandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “İstatistiklerle Gençlik, 2022” raporunu yayımladı. Buna ek olarak kariyer platformu Youthall, 18-34 yaş aralığındaki, 171 farklı üniversitenin 128 farklı bölümünde okuyan 1219 öğrenci ve 342 mezunun katıldığı bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilen “Gençlerin Beklenti ve Yönelimleri Araştırması”nın sonuçlarını paylaştı. Bunlara ek olarak Türkiye Sosyal Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES) 18 Mart'ta gençlere odaklanan bir rapor yayımlamıştı. 

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre 2022 yılı sonu itibarıyla Türkiye'deki 15-24 yaş grubundaki genç nüfus, toplam nüfusun %15,2’sini oluşturarak 12 milyon 949 bin 817 kişi kaydedildi. Genç nüfusun %51,2'sini erkek nüfus, %48,8'ini ise kadın nüfus oluşturdu. TÜİK’in nüfus projeksiyonlarına göre ise genç nüfusun toplam nüfus içindeki oranının 2030 yılında %14,0, 2040 yılında %13,4, 2060 yılında %11,8 ve 2080 yılında %11,1'e düşeceği öngörüldü.

Bununla birlikte: Türkiye'nin genç nüfus oranının Avrupa Birliği üye ülkelerinden yüksek olduğu görüldü. AB ülkelerinin genç nüfus ortalaması %10,5 iken en yüksek genç nüfus oranına sahip üye ülke %12,8 oranıyla İrlanda oldu.

Bilgi notu: TÜSES raporuna göre, 28. Dönem Milletvekilleri ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk kez oy kullanacak genç seçmenler en çok Güneydoğu bölgesinde yer aldı.

Genç nüfusun yasal medeni durumları incelendiğinde cinsiyetler arası önemli farklılıklar olduğu dikkat çekti. Evli genç kadınlar %13,7 oranında, evli genç erkekler ise %3,6 oranında kaydedildi, bu durumda evli genç kadın oranı evli genç erkek oranının 3,8 katı oldu.

Türkiye'de 2020-21 öğretim yılında %44,4 olan yükseköğretim net okullaşma oranı, 2021-22 öğretim yılında %44,7'ye yükseldi. Yükseköğretim net okullaşma oranı cinsiyete göre incelendiğinde, erkeklerde bu oran %40,5'ten %40,3'e düşerken kadınlarda %48,5'ten %49,2'ye yükseldi.

Çalışma hayatı

Hanehalkı işgücü araştırması sonuçlarına göre gençlerde işgücüne katılım oranı, 2021’de %41,7 iken 2022’de %43,8 oldu. Genç erkeklerde işgücüne katılma oranı %53,1’den %56,2’ye, genç kadınlarda ise bu oran %29,7’den %31,0’e yükseldi.

Gençlerde işsizlik oranı, 2021 yılında %22,6 iken 2022 yılında %19,4 oldu. Erkeklerde bu oran %19,4’ten %16,4’e, kadınlarda ise %28,7’den %25,2’ye düştü.

Youthall’un gerçekleştirdiği araştırmada “İş dünyasına bakış ve kişisel hedefler” ile ilgili sorular sorulduğunda, gençlerin gerçekleştirmeyi en çok istedikleri hedeflerin yurt dışında çalışmak, yönetici olmak, girişimci olmak ve dünyaya fayda yaratan bir projede yer almak olduğu belirtildi. Yurt dışının en önemli üstünlüklerinin ne olduğu sorulduğunda ise iş/özel hayat dengesi ve emeğe değer verilmesi önde geldi.

Araştırmanın “Gençlerin Gelecek Öngörüleri” bölümünde gençlerin çalışmak için yurt dışına gitme eğilimleri incelendi. “İmkân olsa yurt dışına gider misin?” sorusuna gençlerin yarısı gideceği ülkeye göre karar vereceğini belirtirken; üçte birinden fazlası ülke fark etmeksizin yurt dışına gitmek istediğini belirtti. “Büyük ihtimalle gitmem” ve “Kesinlikle gitmem” diyenlerin oranı ise sadece %7 oldu.

Araştırmaya katılanların %86’sı, global şirketlerin eskiye kıyasla daha fazla tercih edilmeye başlandığı görüşünü desteklerken %84’ü kurumsal bir şirkette çalışmak istediğini belirtti.

İş imkanı olarak yazılım geliştirme, IT, Ar-Ge, Ür-Ge gibi teknolojik departmanların tercih edildiği kaydedilirken insan kaynakları ve finans da rağbet gören bölümlerden oldu. Çalışma şekli olarak gençlerin öncelikli tercihleri ise hibrit çalışma oldu. Gençlerin yarısı hibrit çalışma modeli düzenini kendilerinin tanımlamasını istediklerini belirtti.

Araştırmada, pandemiden sonra nesnelerin interneti, otonom araçlar, dronlar, robotlar, 3D baskı, yapay zekâ, artırılmış gerçeklik/sanal gerçeklik gibi alanlara ilginin arttığı gözlemlendi.

Mutluluk

Öte yandan: TÜİK’e göre ise gençlerin %82,4'ü çalıştığı işinden memnun olduğunu, %52,9'u elde ettiği kazançtan memnun olduğunu belirtti. Gençlerin %67,0'si şimdiye kadar almış olduğu eğitimden memnun olduğunu belirtti.

İş arayan üniversite mezunlarının %69’unun 1500 liralık harçlıkla geçindiğini belirten Youthall’un araştırmasına göre ise, gençlerin %80’i şirketlerin çalışanları önemsemediğini ve ekonomik koşullardan fayda sağladığını düşünürken, %93’ü iş bulma imkanının her geçen gün zorlaşmasından dolayı geçici olarak düşük ücretlere sessiz kalıyor. Mezunların %67’si ve çalışan mezunların %79’u şu anda çalıştıkları iş yerlerinden fırsatları olduğu takdirde ayrılmak istiyor. Mart 2023 TÜİK verilerine göre, bir yetişkinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık maliyeti göz önüne alındığında gençlerin aylık gelirleri sadece sağlıklı beslenmeleri için gereken tutarın bile çok altında kalıyor.

TÜİK’in yaşam memnuniyet araştırması sonuçlarına göre, genel sağlık durumundan memnun olduğunu belirten 18-24 yaş grubundaki genç nüfus oranı 2021 yılında %83,5 iken 2022 yılında %84,8 oldu. Genel sağlık durumundan orta seviyede memnun olanların oranı %11,1’den %10,5’e, memnun olmadığını belirtenlerin oranı ise %5,4’ten %4,7’ye düştü. Genç kadınlar arasında sağlık durumundan memnun olduğunu belirtenlerin oranı %1,5 düşerken genç erkeklerde sağlık durumundan memnun olduğunu belirtenlerin oranı %4 artmış.

Bununla birlikte: 2022 yılında 18-24 yaş grubundaki genç nüfus içinde kendini mutlu hissettiğini belirtenlerin oranı %47,9 iken kendini orta seviyede mutlu hissettiğini belirtenlerin oranı %36,4, kendini mutsuz hissettiğini belirtenlerin oranı ise %15,7 oldu. Kendini mutlu hissettiğini belirtenlerin oranı kadınlarda %51,9 olarak erkeklerin %44,1 oranına göre daha fazla çıktı.

Gençlerin mutluluk kaynağı olan değerler sorulduğunda ise %43,8 ile sağlık, ilk sırada yer aldı. Bunu, %23,4 ile başarı, %15,5 ile sevgi izledi.

Buna karşın: Youthall verilerine göre gençlerin 5’te 1’i mutsuz, 4’te 1’i geleceği olumsuz algılıyor, 4’te 3’ü ise stresli. Kötüye giden ekonomik koşullar nedeniyle aile evinde kalan gençler oransal olarak artarken, yurtta ve öğrenci evinde kalanlar oransal olarak azaldığı belirtildi.

TÜSES raporuna göre ise ilk kez oy kullanacak genç seçmenin %28’i hayatından memnun olmadığını belirtmesiyle genç seçmende Türkiye geneline göre mutluluk oranı daha düşük kaydediliyor.

Seçimlerde gençler

Dahası: Seçim zamanı gençlerdeki trendleri inceleyen Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, “Ülke gençleri inanılmaz derecede üzgün, mutsuz. Bir o kadar öfkeli ve kızgın” ifadelerini kullanmıştı. 14 Mayıs seçimlerinden önce gençlerin oy verme davranışlarında belirleyici faktörün “geleceklerini garanti altına alma” düşüncesi olduğunu belirten Gezici, “liberal değerleri önemseyen, politik gerilimi azaltacak, kadın ve çocuk haklarını koruyacak, küresel gelişmelere açık olan ve bir o kadar da, bireysel hak ve özgürlükleri savunan siyasi oluşum, onların tercihi olacak” demişti.

Bununla birlikte: TÜSES raporuna göre kendisini sol olarak tanımlayan genç seçmen %45’lik bir oranla %35 olan Türkiye genelinden daha yüksek kaydedilmişti. TÜSES Başkanı Celal Korkut Yıldırım bu durumu iki nedene bağlamıştı. “Gençler kendilerini iktidarın mevcut politikalardan dolayı ifade edemediğini düşünüyor ve sosyal yaşamda kısıtlanmış görüyor.” ifadelerini kullanan Yıldırım, gençlerin teknolojiyle dünyada daha adil ve sosyal haklara sahip ülkelerdeki yönetimlerin sol iktidarlar altında gerçekleştiğini gördüklerini öne sürmüştü.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
AYRILMADAN ÖNCE

📬 Aposto’dan:

 • Quando | OpenAI CEO'su Sam Altman, Kongre karşısına çıktı
 • Pareto Mevzuat | SPK, payları GSP'de işlem görecek ortaklıklara ilişkin usul ve esasları belirledi
 • Punto F1 | Formula 1'in karar süreci: Imola GP'si iptal edildi

📨 Günün okumaları:

 • T24 | Murat Sabuncu: “Kılıçdaroğlu kazanırsa Diyanet kapatılacak” ve “PKK ile işbirliği yapılıyor” iddiaları Anadolu'da karşılık buldu
 • Cumhuriyet | Barış Terkoğlu: Peki şimdi ne yapacağız?
 • Mahfi Eğilmez | Seçimlere bir de bu açıdan bakalım

Twitter’da neler konuşuldu?

İlgili Başlıklar

döviz

tahvil

Türkiye

Indicata

Uluslararası Finans Enstitüsü

tahıl

Rusya

Vladimir Putin

+70 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem Yayınını Takip Et

Hafta içi her gün 5 dakikada gündeme hakim ol. Kısa, öz, elle derlenmiş hikâyelerle gürültüden uzak bir haber deneyimine adım at.

0%

;