aposto-logo
TR
TREN
TCMB
HALKA ARZ
BANKACILIK
Bugünkü Destekçimiz
YABANCI YATIRIMCI
OTOMOTİV
ATAMALAR
İŞTEN ÇIKARMALAR
GÜNDEMİN DİĞER BAŞLIKLARI
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI
AYRILMADAN ÖNCE

💸 Nakit avans sınırlaması, acele satış

TCMB nakit avans ve kredili mevduat hesabı kredilerine yönelik menkul kıymet tesisi sınırlaması getirdi; UBS, Credit Suisse devralımından 17 milyar dolar zarar edebilir
14 Nisan - Inveo Ventures - Pareto
Inveo Ventures ile birlikte

Yeni nesil değer yatırımcısı: Inveo Ventures Geleceğin şirketlerinden birini kurmak ve sermaye yaratmanın yanı sıra bir değer köprüsü inşa etmek istiyorsanız sizi bir yatırımdan daha fazlasını sunan Inveo Ventures ile tanıştırmak isteriz. Nedir? Inveo Yatırım Holding ve Gedik Yatırım grubunun kurduğu girişim sermayesi yatırım ortaklığı şirketi olan Inveo Ventures , girişimcilik ve risk sermayesi hakkındaki bilgi birikimi sayesinde yenilikçi ve ölçeklenebilir teknoloji şirketleriyle değer yaratıyor. Kurucuları ve ekipleri destekleyerek tüm zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için çalışıyor. Neden Inveo Ventures? Girişimlerin Seri A öncesi köprü yatırım turlarına odaklanıyor, teknoloji tabanlı ve yatırım tezine uygun girişimler için ‘sektör agnostik’ bir şekilde değerlendirmelerini gerçekleştiriyor. Gerçekleştirdiği girişim yatırımlarının ‘ortak yönetim merkezi’ olarak hareket eden şirket; portföy girişimleri, grup ve ekosistem arasında adeta bir ‘değer köprüsü’ olarak konumlanıyor. Mevcut portföy iştiraklerine verdiği iş geliştirme, strateji, finans vb. desteklerle grubun değer yaratan yatırımcı olma kültürünü sürdürüyor. Dahası: hiVC yapısının yönetimini de gerçekleştiren Inveo Ventures, hiVC ve 100% hiVC iştiraki hiBoost şapkasıyla değerlendirdiği girişimlerin fikir aşamasından başlayan ‘erken aşama yatırım turlarına’ da katılım sağlıyor. Çok yakında: Inveo Ventures, bu yıl itibarıyla henüz açıklanmayan ancak yakın zamanda açıklanacak yatırım duyurularıyla portföyünü genişletmeyi planlıyor. Inveo Ventures ile yatırımınıza değer katmak için inveoventures.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Fotoğraf: Christian Wiediger Unsplash

Fotoğraf: Christian Wiediger Unsplash

19 Mayıs Cuma sabahından herkese günaydın; Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

Halka arzlarda ve hisselerden yabancı çıkışında mevcut trendler devam ediyor. Bankacılık krizi tarafında İsviçre'den gelen haberler, TCMB kararları ve piyasa etkileri, atamalar, işten çıkarmaları sürdürenler, yurt içi ve yurt dışından şirket haberleri haftanın son işlem günü sabahında sizlerle.

Unutmadan: Pareto'nun;

 • İş dünyasını ve piyasaları şekillendiren trendlerin analizleri, sektörel içgörüler, güncel veriler, etki yaratan raporları paylaştığımız Pareto İçgörü,
 • Piyasaları ve iş dünyasını yakından ilgilendiren, en önemli mevzuat değişikliklerini derlediğimiz Pareto Mevzuat,
 • Haftanın öne çıkan BIST 100 şirketlerinin yalın ve derinlikli incelemeleri sizlerle paylaştığımız Pareto BIST 100 

bültenlerine göz atmayı ihmal etmeyin!

Keyifli okumalar dilerim,

İdil

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

TCMB

TCMB kararı sonrası nakit avans kullanımı sınırlandırıldı

Güncelleme: TCMB nakit avansı sınırlandıran karardan geri adım attı

TCMB kararı sonrası nakit avans kullanımı sınırlandırıldı

19 Mayıs Güncelleme: TCMB, kredi kartından nakit avans ve kredili mevduat hesabı kullanımına sınır getirdiği uygulamayı iptal etti.

Detaylar:  TCMB, nakit avans kararını iptal etti

18 Mayıs

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 16 Mayıs 2023 tarihinde menkul kıymet tesisine ilişkin uygulama talimatında değişikliğe gitti. Belirli bir limitin üzerinde kişisel kredi kartlarıyla yapılan nakit çekimi ve kuyum harcamalarının kredi türüne göre %30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasına karar verildi.

Bu regülasyon sonrasında bazı bankalar tüketicilerin kredi kartından, bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranından daha düşük bir faize sahip olan ve aylık %1,36 faiz oranıyla ihtiyaçlarını karşıladıkları nakit avans limitlerini kısıtlarken bazı bankalar da bu limitleri tamamen sıfırladı.

Ardından: 18 Mayıs 2023 tarihinde nakit avans, kredili mevduat hesabı ve kartla yapılan kuyum harcamalarıyla ilgili menkul kıymet düzenlemesinde sınır 15 bin TL'ye kadar olarak belirlendi.

 • Talimata göre nakit avans ve kuyum harcamalarında 15 bin TL'lik istisna için kart limitinin 50 bin TL'nin üzerinde olması gerekecek.

Ne dediler?

 • İktisatçı-Yazar Mustafa Sönmez, Ayşenur Önal'a verdiği röportajda şu değerlendirmede bulundu:

“Şimdi dövize ve altına bir yönelim var. İnsanlar herhalde kendilerini bir yandan sağlama almak istiyorlar Türk lirasında kalmak istemiyorlar, bir taraftan da seçim ertesinde bir türbülans olma ihtimali var yani döviz fiyatlarında hızlı bir artış olma ihtimalini düşünüyor olabilirler. O nedenle ellerindeki Türk liralarını dövize çevirmek ya da bankalardan Türk lirası kredi alıp onları dövize dönüştürerek para kazanmak pratiği var”

Ek bilgi: Tabii, kaçınılmaz bir sonuç olarak dolar/TL beklentisi artmaya devam edecektir. Kısıtlamaların yanı sıra Merkez Bankası'nın anketine göre, yıl sonu dolar/TL beklentisi 23,09 olurken, 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi 24,08'den 24,61'e yükseldi.

Ek olarak: Kredi türüne göre menkul kıymet tesisine tabi olan ticari nitelikli krediler için ise getirilen kredi büyümesine göre diğer ticari nitelikli krediler ile tüketici kredilerinin dahil edildiği, belirlenen kredi türleri bazında ayrı ayrı olacak şekilde bir önceki hesaplama tarihine göre büyüme oranları %3’ün üzerinde kalan kredi tutarı kadar menkul kıymetin bir yıl boyunca bloke olarak tesis edilmesine karar verildiği açıklandı. Söz konusu değişiklik 26 Mayıs 2023 hesaplama tarihinde 28 Nisan 2023 hesaplama tarihine göre hesaplanan büyüme oranından itibaren geçerli olacak.

 • Bankalara verilen TL dönüşüm hedefinin hesaplanmasında pay kısmına fiziki altın karşılığı açılan hesaplar da dahil edileceği duyuruldu. Söz konusu değişiklikler 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.
 • TCMB Tebliğ’in geçici 9’uncu maddesi kapsamında dikkate alınan yabancı para mevduat/ katılım fonunda yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonunun hariç tutulmasına karar verildi. Söz konusu değişiklik 26 Mayıs 2023 hesaplama tarihinden geçerli olacak.

Açıklamalar: Takasbank, TCMB Menkul Kıymet Tesisi Tebliği'nden muaf olduğunu ve bu konu ile ilgili aracı kurumlara kullandırılan kredilerde bir daralma söz konusu olmadığını bildirdi.

Diğer taraftan: TCMB aynı hafta içerisinde, uygulanmakta olan para ve kur politikası çerçevesinde kullanılan araç çeşitliliğinin artırılması amacıyla, Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım işlemlerinin, işlem yapmak isteyen bankalarla doğrudan gerçekleştirilebilmesine karar verdi.

Bir adım geriden: TCMB, kısa bir süre önce de özet döviz pozisyonu raporlamasında esneklik sağlamıştı. Sistemik Risk Veri Takip Sistemi'ne raporlama yükümlülüğünü doğuran kredi bakiyesi alt sınırı 5 milyon TL’den 10 milyon TL’ye yükseltilmişti.

Hikâyeyi paylaşmak için:
HALKA ARZ

İki yeni şirket halka arz oldu

Kayseri Şeker payları tavan yaparken, Bien Yapı yakın dönemde halka arzı gerçekleşip ilk günde tavanı göremeyen ilk hisse oldu

İki yeni şirket halka arz oldu

Bien Yapı ve Kayseri Şeker, 18 Mayıs açılış itibarıyla Yıldız Pazar'da işlem görmeye başladı. Bien Yapı açılışta %0,37 artarken; Kayseri Şeker payları tavan fiyata yükseldi

Güncelleme: Bien Yapı, yakın dönemde borsada işlem gördüğü ilk gün tavanı hiç göremeyen ilk hisse oldu.

Bien Yapı: 11-12 Mayıs’ta talep toplaması gerçekleşen Bien Yapı halka arzının tamamı sermaye artışı yöntemi ile gerçekleşti. BİEN’in halka açıklık oranı %20, halka arz büyüklüğü ise 3,1 milyar TL oldu.

 • Künye: Şirket; enerji, turizm, sigorta ve yapı malzemeleri sektörlerinde faaliyet gösteren Ercan Şirketler Topluluğu’nun alt kuruluşu olarak görev yapmakta. 

Kayseri Şeker: 10-11-12 Mayıs tarihlerinde talep toplama işlemleri tamamlanan Kayseri Şeker'den, toplamda 1,6 milyon yatırımcıya dağıtım gerçekleştirildi. Kayseri Şeker Fabrikası'nın halka arz büyüklüğü ise, 1,7 milyar TL oldu.

 • Künye: Şirketin ana faaliyet konusu pancardan kristal şeker üretimi olup, gerek kendi bünyesinde gerekse de bağlı ortaklıkları vasıtasıyla hayvancılık, seracılık, akaryakıt ürünleri ticareti ve nakliyecilik, dokuma çuval imalatı, madencilik, lisanslı depoculuk ve enerji üretim faaliyetleri ile iştigal etmekte.
Hikâyeyi paylaşmak için:
BANKACILIK

UBS, Credit Suisse devralımında aceleci mi davrandı?

Devralma işleminin UBS tarafında yaklaşık 17 milyar dolarlık bir zarara yol açması söz konusu

UBS, Credit Suisse devralımında aceleci mi davrandı?

UBS, Credit Suisse'in mali durumunun kötüleşmesi nedeniyle anlaşmaya aceleyle girdiğini söyledi. Banka, durum tespiti yapmak zorunda kaldığı kısa zaman diliminin, devralma öncesinde "Credit Suisse'in varlık ve yükümlülüklerini tam olarak değerlendirme" kabiliyetini etkilemiş olabileceğini de vurguladı.

Arka plan: İsviçre hükümet yetkilileri, "piyasaları sakinleştirmek ve finansal sistemde bulaşma olasılığını önlemek" amacıyla Credit Suisse'in satışını başlatıp başlatmamayı değerlendirirken 15 Mart'ta UBS'e başvurdu. UBS'in durum tespiti yapması ve bir kararla geri dönmesi için 19 Mart'a kadar süresi vardı.

 • 19 Mart'ta İsviçre Merkez Bankası, Credit Suisse'i 3,4 milyar dolar karşılığında satın alacağını ve işin bir kısmının tasfiye edilmesinden kaynaklanan 5 milyar franklık bir zararı üstleneceğini açıkladı.

Şimdi: Güncel hesaplamalara göre, devralma işleminin yaklaşık 17 milyar dolarlık bir zarara yol açması muhtemel.

Düzenleyici bir sunumda UBS, birleşik grubun finansal varlık ve yükümlülüklerinin 13 milyar dolarlık olumsuz bir etkiye yol açacağına ek olarak, çıkışlardan kaynaklanan potansiyel dava ve düzenleme maliyetlerinin 4 milyar dolarlık daha yük bindireceğini öngördü.

Dahası: Sunumda, toplam darbeyi 28,3 milyar dolara çıkarması ihtimal dahilinde olan diğer faktörler de listelendi.

Ancak: Bu rakamın Credit Suisse'in AT1 tahvillerinin değer kaybından ve diğer faktörlerden kaynaklanan 17 milyar dolar ile dengelenmesi ve UBS'in, Credit Suisse'i defter değerinin çok altında bir fiyata satın alarak 34,8 milyar dolarlık bir negatif şerefiye kazancı elde etmesi söz konusu.

 • Negatif şerefiye; bir şirket başka bir şirketi veya varlıklarını satın aldığında ödenen pazarlıklı satın alma tutarını ifade eder, satan tarafın sıkıntılı bir durumda olduğunu ve varlıklarını değerinin çok altında bir fiyata elden çıkarması gerektiğini gösterir. Neredeyse her zaman alıcının lehinedir.
 • Anlaşmanın en tartışmalı yönü, düzenleyici FINMA'nın Credit Suisse'in AT1 tahvillerinin yaklaşık 17 milyar dolarını hisse senetlerinden önce silme kararı alması ve AT1 tahvil sahiplerinin yasal işlem başlatmasıyla sonuçlanmasıydı.

Hatırlatma dozu: UBS CEO'su Sergio Ermotti geçtiğimiz ay CNBC'ye verdiği demeçte Credit Suisse anlaşmasının riskli olmadığını ve uzun vadeli faydalar yaratacağını söylemişti.

Önemli detay: UBS'in işlemi planlandığı gibi gelecek ay kapatması halinde bankanın ikinci çeyrek kârında artış bekleniyor. UBS hisselerinde anlaşmanın duyurulmasından bu yana gerçekleşen değişiklik çok düşük seviyede.

Diğer detaylar: UBS'nin geçen hafta yaptığı açıklamaya göre, işlemin yasal olarak kapanmasının ardından UBS Group AG; UBS AG ve Credit Suisse AG olmak üzere iki ayrı ana şirketi yönetmeyi planlıyor. Grup "entegre bir bankacılık grubu" olarak faaliyet gösterecek ve UBS aşamalı bir entegrasyon izlerken Credit Suisse öngörülebilir gelecekte marka bağımsızlığını koruyacak.

 • Entegrasyon sürecinin üç ila dört yıl sürebileceği belirtiliyor.
 • Bu süre zarfında her kurum kendi iştiraklerine ve şubelerine sahip olmaya, müşterilerine hizmet vermeye ve karşı taraflarla ilgilenmeye devam edecek.
Hikâyeyi paylaşmak için:
Bugünkü Destekçimiz

Yeni nesil değer yatırımcısı: Inveo Ventures


Geleceğin şirketlerinden birini kurmak ve sermaye yaratmanın yanı sıra bir değer köprüsü inşa etmek istiyorsanız sizi bir yatırımdan daha fazlasını sunan Inveo Ventures ile tanıştırmak isteriz. 

Nedir? Inveo Yatırım Holding ve Gedik Yatırım grubunun kurduğu girişim sermayesi yatırım ortaklığı şirketi olan Inveo Ventures, girişimcilik ve risk sermayesi hakkındaki bilgi birikimi sayesinde yenilikçi ve ölçeklenebilir teknoloji şirketleriyle değer yaratıyor. Kurucuları ve ekipleri destekleyerek tüm zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için çalışıyor. 

Neden Inveo Ventures?

 • Girişimlerin Seri A öncesi köprü yatırım turlarına odaklanıyor, teknoloji tabanlı ve yatırım tezine uygun girişimler için ‘sektör agnostik’ bir şekilde değerlendirmelerini gerçekleştiriyor. 
 • Gerçekleştirdiği girişim yatırımlarının ‘ortak yönetim merkezi’ olarak hareket eden şirket; portföy girişimleri, grup ve ekosistem arasında adeta bir ‘değer köprüsü’ olarak konumlanıyor. 
 • Mevcut portföy iştiraklerine verdiği iş geliştirme, strateji, finans vb. desteklerle grubun değer yaratan yatırımcı olma kültürünü sürdürüyor.

Dahası: hiVC yapısının yönetimini de gerçekleştiren Inveo Ventures, hiVC ve 100% hiVC iştiraki hiBoost şapkasıyla değerlendirdiği girişimlerin fikir aşamasından başlayan ‘erken aşama yatırım turlarına’ da katılım sağlıyor. 

Çok yakında: Inveo Ventures, bu yıl itibarıyla henüz açıklanmayan ancak yakın zamanda açıklanacak yatırım duyurularıyla portföyünü genişletmeyi planlıyor. 

Inveo Ventures ile yatırımınıza değer katmak için inveoventures.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

YABANCI YATIRIMCI

Yabancıların hisse satışı 12 Mayıs haftasında da devam etti

Net hisse satışı 1 milyar 142 milyon dolara ulaştı

Yabancıların hisse satışı 12 Mayıs haftasında da devam etti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) menkul kıymet istatistiklerine göre, yabancılar 12 Mayıs haftasında 135,1 milyon dolarlık hisse sattı. Aynı dönemde tahvil tarafında ise 31,3 milyon dolarlık satış gerçekleşti.

Neden önemli? TCMB verilerine göre 28 Nisan haftasında başlayan satış serisi 12 Mayıs haftasında da devam etti ve yabancı yatırımcı son üç haftada toplamda 357,4 milyon dolarlık net hisse satmış oldu.

 • Yabancıların 2003 başından bu yana gerçekleştirdiği net hisse satışı 5 Mayıs haftasında 1 milyar dolar sınırını aşmıştı. 
 • 12 Mayıs haftasında gerçekleşen satışlarla net hisse satışı da 1 milyar 142 milyon dolara ulaşmış oldu.
Hikâyeyi paylaşmak için:
OTOMOTİV

Otomotivde üretim arttı, ihracat düştü

Operasyonel araç kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 114 milyar 900 milyon TL’ye ulaştı

Otomotivde üretim arttı, ihracat düştü

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2023 yılının Ocak-Nisan dönemine ilişkin üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı.

Detaylar: Buna göre, yılın ilk 4 aylık döneminde toplam otomotiv üretimi yıllık bazda %17 artarak 479 bin 330 adede ulaştı. 

 • Otomobil üretimi %29 artışla 295 bin 688 adet olarak gerçekleşti, traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 499 bin 927 adedi buldu. 
 • Ticari araç üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %2 oranında artış gösterdi. Bu dönemde, ağır ticari araç grubunda üretim %18 artarken, hafif ticari araç grubunda üretim geçen yıla paralel seyretti. 

Ek olarak: Otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı %73 olarak gerçekleşti. Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları ise hafif araçlarda %73, kamyon grubunda %88, otobüs-midibüs grubunda %45 ve traktörde %81 seviyesinde gerçekleşti.

Dahası: 2023 yılı Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında %9 oranında, otomobil ihracatı ise %22 oranında arttı. Bu dönemde, toplam ihracat 329 bin 240 adet, otomobil ihracatı ise 205 bin 398 adet düzeyinde gerçekleşti.

 • 2023 yılı Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı dolar bazında %12, euro bazında geçen yılın aynı dönemine göre %16 arttı. Bu dönemde toplam otomotiv ihracatı 11,6 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı %20 artışla 3,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Avro bazında ihracat ise %24 artarak 3,2 milyar avro seviyesinde gerçekleşti.

Ek olarak: Araç kiralama sektörü çatı kuruluşu Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), bağımsız araştırma şirketi NielsenIQ iş birliği ile hazırladığı, 2023 yılı 1. çeyrek sonuçlarını içeren TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu'nu yayınladı.

Detaylar: Rapora göre operasyonel araç kiralama sektörü 2023 yılının ilk çeyreğinde 10 milyar 400 milyon TL’lik yatırım yaparak 13 bin 500 adet aracı filosuna kattı.

 • Sektörün aktif büyüklüğü 114 milyar 900 milyon TL’ye ulaştı, toplam araç sayısı ise 240 bin oldu.
 • Bu dönemde, sektörün araç parkının %48,6’sı kompakt sınıf araçlardan oluşurken, küçük sınıf araçlar %27,8 ve üst-orta sınıf araçlar %12,8 pay aldı. 2018 yılı sonunda operasyonel araç kiralama sektörünün filosundaki payı %2,9 olan hafif ticari araçların payı ise 2023 yılının ilk çeyreği sonunda %7’ye yükseldi.
 • Diğer yandan, sektörün araç parkında yer alan hibrit ve elektrikli araçların payı %8,5’e çıktı.

Ek olarak: Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, Nisan'da geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %10 azalarak 172 bin 450 adet oldu.

Hikâyeyi paylaşmak için:
ATAMALAR

Avon Türkiye & Kuzey Afrika ve Distribütor Pazarlardan Sorumlu Ticari Pazarlama Direktörü olarak görev yapan Özlem Çitçi Avon One Europe Pazarlama Başkanı; Avon Türkiye Strateji ve Çoklu Kanal Direktörü olarak görev yapan Tuğba Kılıçkaya Göçtü ise Avon Global Perakende Kanal Lideri olarak atandı.

Ak Sigorta Bireysel Teknik ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Tezbaşaran, Kurumsal Teknikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Deniz Ceylan, Bireysel Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Osman Akkoca, Kurumsal Satıştan Sorumlu Direktör Mustafa Erdoğan, Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Eröktem, IT’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Konak, Hasar ve Hukuktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Soner Akkaya, Stratejiden Sorumlu Direktör Elif Horasan olarak atandı.

• fonbulucu’da Yatırım İlişkileri Direktörü olarak görev yapan Kemal Payza, Co-CEO’luk görevine atandı.

İŞTEN ÇIKARMALAR

Vodafone önümüzdeki üç yıl içinde 11 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı. Şirket, ilk olarak Almanya ve İtalya'da işten çıkarma planını hayata geçireceğini bildirdi. İşten çıkarma duyurusu, şirketin yıllık satışları 45,7 milyar avroya ulaştıktan ve vergi öncesi kârda düşüş açıklandıktan sonra geldi.

 LinkedIn, Çin'de 716 kişiyi çıkaracağını ve Çin'deki InCareer uygulamasını kapatacağını açıkladı. 15 Mayıs'ta başlayan süreç, 9 Ağustos'a kadar tamamlanacak. Şirketin dünya genelinde 20 bin çalışanı bulunuyor.

• İngiltere menşeli telekomünikasyon şirketi BT, 2030 yılına kadar 40 ila 55 bin arasında çalışanını işten çıkarmayı planladığını açıkladı. Bu, şirketin toplam çalışan sayısını 7 yıla kadar %40'ın üzerinde azaltacağı anlamına geliyor.

Öte yandan: Alman menşeli hava yolu şirketi Lufthansa’nın bu yıl 8 bin kişiyi daha işe almayı planladığı bildirildi. Şirketten yapılan açıklamada, bu yıl 6 bin kişiye istihdam sağlandığı hatırlatıldı. Yeni işe alımlar Frankfurt, Münih, Zürih, Viyana ve Brüksel'deki şehirlerin yanı sıra Hamburg'daki teknoloji merkezinde olacak.

GÜNDEMİN DİĞER BAŞLIKLARI

Denizbank, 7 yıla varan 610 milyon dolarlık seküritizasyon finansmanı temin ettiğini bildirdi. İşleme Emirates NBD Capital Limited koordinatörlük yaptı ve EBRD, IFC, Proparco dahil 12 yatırımcı katıldı.

Vakıfbank, 189,5 milyon dolar ve 575,5 milyon avro olmak üzere toplamda 825 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladığını duyurdu. 367 gün vadeli kredinin toplam maliyeti dolar dilimi SOFR + %4,25 ve avro dilimi için Euribor + %4 olarak gerçekleşti. Sendikasyonda Abu Dhabi Commercial Bank, Emirates NBD Capital Limited ve Mashreqbank ortak koordinatör bankalar olarak görev aldı.

QNB Finansbank, 367 günlük sürdürülebilirliğe bağlı sendikasyon kredisi aldığını belirtti. Kredi toplam maliyeti dolar dilimi için Sofr + 425 baz puan, avro dilimi için Euribor + 400 baz puan olarak açıklandı. Banka ayrıca 50 milyon dolarlık 1 yıl vadeli İslami finansman için ikili anlaşmaya vardı.

• Sermaye Piyasası Kurulu, Sasa Polyester'in 52 milyon 601 bin 757,75 TL iç kaynaklardan, 2 milyar 940 milyon 766 bin 824,35 kâr payından olmak üzere toplam 2 milyar 993 milyon 368 bin 582,10 TL bedelsiz sermaye artırımını onayladı.

 • Şirketin mevcut 2 milyar 302 milyon 591 bin 217 TL olan sermayesi, artırım sonrası 5 milyar 295 milyon 959 bin 799,10 TL'ye çakacak.

Çemtaş Çelik Makina ise 399 milyon 24 bin 320 TL kâr payından karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımı gerçekleştirecek.

 • Şirketin mevcut 100 milyon 975 bin 680 TL olan sermayesi artırımın ardından 500 milyon TL'ye ulaşacak.

• Otomobil satışlarını artırmak için geleneksel reklamcılığı tercih etmeyen Tesla CEO’su Elon Musk, reklam çalışmalarına odaklanacaklarını duyurdu.

Bir adım geriden: Musk, 2019'da yaptığı bir Twitter paylaşımında "reklamdan nefret ettiğini" ve reklam için harcanan parayı daha iyi ürünler geliştirmek için kullandıklarını belirterek, reklam verme fikrine yıllarca direnmişti.

Neden önemli: Analistler, Musk’ın yaptığı bu açıklamayı, artan rekabetin ve yavaşlayan ekonominin Tesla fiyatlarını düşürmeye zorladığı bir dönemde, satışları artırma çabası olarak nitelendirdi.

 ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Sabit Erken İhbar Radar Sistemi Projesi'ne ilişkin yeni bir sözleşme imzalandı. 

Detaylar: Projenin toplam bedeli 500 milyon 801 bin 109 TL ve 27 milyon 29 bin 473 dolar iken, söz konusu sözleşme kapsamında teslimatların 2026-2027 yılları arasında gerçekleşeceği belirtildi.

HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI

 Dijital avroda son durum: Azalan nakit kullanımının yerini hangi ödeme aracı dolduracak?

 Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü pazar verileri raporuna göre, 2021 yılında 266 milyar TL olan bilgi ve iletişim teknolojileri pazar büyüklüğü, 2022 yılında 408,9 milyar TL’ye ulaştı

Bank of America'nın  666 milyar dolarlık yönetime sahip 251 fon yöneticisi ile 5 - 11 Mayıs 2023 tarihleri arasında yaptığı anket, yatırımcıların küresel ekonomiye ilişkin kötümser görüşte olduğunu gösterdi. Anket katılımcılarının %65'i ekonomide zayıflama bekliyor.

Citigroup, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turundan “sürpriz bir şekilde güçlü çıkmasına” atıfta bulunarak Türkiye özel sektör döviz cinsi tahvil tavsiyesini piyasaya paralel ağırlık seviyesinden ağırlık azalt seviyesine indirdiğini açıkladı.

Sermaye Piyasası Kurulu, payları Girişim Sermayesi Pazarı'nda işlem görecek ortaklıklara ilişkin usul ve esasları belirledi. Halka açık olmayan anonim şirketlerin  sermaye artırımı suretiyle ihraç edilecek paylarının halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara satılabilmesi ve GSP’de işlem görebilmesi için esasları SPK tarafından belirlenen izahname hazırlanması ve onaylanması gerekiyor.

AYRILMADAN ÖNCE

🎧 Pareto Spot üçüncü sezonu ile geri döndü! Üçüncü sezonda sektör uzmanlarıyla bir araya gelmeye devam eden podcast serimiz 12 bölümlük sezonunda sermayeye erişim, yeteneğe erişim, enerjiye erişim ve mekanlara dair dönüşümleri temel alıyor.

Yeni sezonun, girişim sermayesi modelinin köklü kurumlarda nasıl bir yapıya kavuştuğunu ve kurum içi girişimcilik çalışmalarının önemini Yıldız Ventures Yatırım Direktörü Ecem Altıok ile beraber incelediğimiz ikinci bölümünü Spotify ve Apple üzerinden dinleyebilirsiniz.

💌 Her türlü görüş ve önerinizi bizimle [email protected] adresinden paylaşabilirsiniz.

📱 Twitter, Instagram ve LinkedIn hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

Mutlu hafta sonları.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

dolar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Mustafa Sönmez

Ayşenur Önal

Türk lirası

halka arz

Bien Yapı

Kayseri Şeker

+58 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;