aposto-logoPazar, 2 Nisan 2023
aposto-logo
Pazar, Nisan 2, 2023
Premium'a Yüksel
📰 Gündem
💼 Sektörel
🔎 Radar

🕹️ Oyun sektörü için karanlık bir hafta #25

Activision Blizzard skandalı oyun sektörünün karanlık yüzünü bir kez daha gözler önüne seriyor.

Eric Braddock

Selamlar,

Oyun dünyası tatsız bir dönemden geçiyor. Activision Blizzard skandalının patlak vermesi bize bir kez daha bu sektörde ayrımcılık ve nefret kültürünün ne boyutlarda olduğunu gösterdi. Daha önce video oyun sektörüyle ilişkili olarak kadınların ölüm tehditi aldığı, tacize uğradığı ve ayrımcılığa maruz kaldığı onlarca haber gördük ve ne yazık ki görmeye devam ediyoruz. Activision Blizzard davasının detayları da en az öncekiler kadar rahatsız edici. Birçok oyuncunun kalbinde bir şekilde yer etmiş, kült oyunların yaratıcısı olan 30 senelik şirket, şu anda büyük bir "cancel" dalgasının önünde duruyor.

Elbette Blizzard'da yaşananlar tüm büyük oyun şirketlerinde yaşanıyor diye bir şey yok, ancak son yıllarda sektör özelinde bu tarz haberlerin sıklaşması, fazlasıyla hızlı büyüyen oyun endüstrisindeki büyük şirketlerin bunların önüne geçmek için artık birtakım aksiyonlar almasını gerektiriyor. Video oyun sektörü yıllardır fazla mesai ve ağır çalışma şartlarıyla anılıyor. Zamanla çalışanlar dahil endüstrinin tüm paydaşları bunu normal görmeye başlarken taciz ve ayrımcılık endüstrinin yeni bir normu haline gelmemeli.

*Kapak görseli: Eric Braddock


Her hafta olduğu gibi daha iyi bir Ludens için geri dönüşlerinizi bekliyorum. Çekinmeyin, [email protected] adresine yazın. Ayrıca bülteni beğendiyseniz tanıdıklarınızla paylaşmayı da unutmayın. 

Tahsin

 

📰 Gündem

Horizon Forbidden West, 2022'ye ertelendi. Bu yılın tatil sezonunda çıkacağı duyurulan oyun ertelenenler kervanına katıldı. PlayStation'a özel çıkacak olan oyunun 2022'nin ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Amazon'un yeni MMO oyunu New World, Steam'de 200.000 eşzamanlı oyuncu barajını geçti. Henüz kapalı betada olan oyunun çıkış tarihi olarak 31 Ağustos 2021 belirlendi.

Football Manager'a kadın futbolu eklenecek. Sports Interactive direktörü Miles Jacobson, kadınlar için ayrı bir oyun düşünmediklerini, bunu tek bir oyunda gerçekleştireceklerini ve sürecin zaman alabileceğini söyledi.

football_manager

Steam Deck, kütüphanedeki tüm oyunları sorunsuz oynatabilecek. Valve, yeni konsoluna dair performans endişelerini gidermek için bir açıklama yaptı. Şirkete göre Steam Deck, Steam'in mevcut kütüphanesindeki tüm oyunları sorunsuz bir şekilde oynatabilecek.

Konami, popüler futbol oyunu PES'i değiştiriyor. Bundan sonra hayatına eFootball ismiyle devam edecek olan oyun F2P olacak. Mobil, PC ve konsolda cross-platform olarak oynanabilecek eFootball'a zamanla yeni modlar eklenecek. 

💼 Sektörel

Xbox Series S ve X Microsoft'un en hızlı satan konsolları oldu. Şirketin donanım geliri 4. çeyrekte konsol satışları nedeniyle %172 arttı. Kaç adet konsol satıldığı ise açıklanmadı.

PlayStation 5, 10 milyon adet sattı. Konsol, şirketin en hızlı satan oyun konsolu olurken birçok kişinin aklındaki soru aynı: Bu kadar stok sıkıntısı ve çip krizi yaşanıyorken bu konsolları kim satın alıyor?

Riot Games'in mobil oyunları 100 milyon dolar kazandırdı. Sensor Tower'ın verilerine göre Wild Rift, Teamfight Tactics ve Legends of Runeterra için yapılan harcamalar 100 milyon dolardan fazla kazandırdı.

Riot Games

Netflix'in oyun hamlesi henüz erken aşamalarında. Yakın zamanda oyun sektörüne gireceği doğrulanan platformun çıkartacağı oyunlar için ekstra bir abonelik ücreti talep edilmeyecek. Henüz erken aşamalarında olan proje ilk etapta mobil oyunlar odaklı olacak ve oyunlar herhangi bir oyun içi satın alma ya da reklam içermeyecek.

Oyun sektörü 2020'de gelirlerini %10 oranında artırdı. PwC'nin verilerine göre pandemi döneminde gelirlerini artıran oyun sektörü, 2025'e kadar her yıl %4,4 oranında büyüyecek.

🔎 Radar

👹 Hayal kırıklığı ve ihanet. Sıkı bir Blizzard oyuncusu olmasıyla tanıtan yayıncı Asmongold, ortaya çıkan skandallar sonrasında neler düşündüğünü, kendisini nasıl etkilediğini ve bir Blizzard sevdalısı olarak neler hissettiğini anlatıyor.


🥷 Sekiro'yu gözü kapalı bitirmek. Meraklıları speedrun'ların ne kadar büyük bir sabır gerektirdiğini ve sınırları zorlayıcı bir deneyim olduğunu bilirler. Twitch yayıncısı Mitchriz, konsepti bir adım öteye taşıyarak Sekiro'yu gözü kapalı bir şekilde bitiriyor.


🎮 Gamer ve Diğerleri. Çağıl Ömerbaş, her geçen gün artan "gamer" etiketinin kısa tarihine, tabirin dışlayıcı kullanımına ve bundan duyduğu rahatsızlığı anlatıyor.

İlgili Başlıklar

Horizon Forbidden West

New World

Football Manager

Sports Interactive

Miles Jacobson

Steam

Valve

futbol

+16 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Ludens Yayınını Takip Et

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

0%

;