aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Premium'a Yüksel
📰 Gündem
💼 Sektörel
🔖 İyi İçerik
🎮 Demo

🕹️ Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri #19

KOTOR remake gerçek olabilir mi? Lütfen olsun. Amazon, xCloud, Jeff Kaplan ve dahası... Haftalık oyun gündeminiz hazır.

Gon Flores

Herkese selam!

Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda KOTOR remake söylentileri ortaya çıkmıştı. O zamanlar Star Wars'un ikonik oyununa yönelik oldukça dayanaksız gözüken bu söylentiler bu hafta acar oyun muhabirimiz Jason Schreier sayesinde tekrar alevlendi. Ağızından çıkanları topluca yanlış anlamıyorsak şu anda birileri bir yerde KOTOR remake'i üzerinde çalışıyor. Umarım öyledir.

Amazon'un bir oyun stüdyosu var. Evet, dünyanın en değerli ikinci şirketinin oyun stüdyosu ne yazık ki başladığı projeleri bitirememekle ünleniyor. Görünen o ki anlık bir heyecanla duyurulan The Lord of the Rings MMO'su da gerçek olmayacak.

Bu hafta yoğun bir gündem yok ama tatlı atıştırmalıklarımız var. Demo bölümünün konuğu ise Celeste oldu. Son zamanlarda nasıl günler geçirdiğimi özetler nitelikte bir oyun. Hepinize bol oyunlu çiçek gibi bir hafta diliyorum.

Kapak görseli: Gon Flores


Her hafta olduğu gibi daha iyi bir Ludens için geri dönüşlerinizi bekliyorum. Çekinmeyin, [email protected] adresine yazın. Ayrıca bülteni beğendiyseniz tanıdıklarınızla paylaşmayı da unutmayın. 🤗

Keyifli okumalar,

Tahsin

📰 Gündem

- Microsoft, xCloud beta sürecini başlattı. Davet edilen Windows 10 PC ve iOS cihaz sahipleri tarayıcıları aracılığıyla Xbox Cloud Gaming'in sınırlı betasını test edebilecek

  • xCloud aracılığıyla Xbox Game Pass'te yer alan 100'den fazla oyun bulut üzerinden oynanabilecek. Sınırlı beta şimdilik sadece 22 ülke için açıldı, aralarında Türkiye yer almıyor.

- Amazon, The Lord of The Rings MMO'sunu iptal ettiğini açıkladı. E-ticaret devinin oyun stüdyosu bir projede daha geri adım attı. 2019 yılında Tencent'in sahibi olduğu Leyou ile ortaklaşa geliştirileceği açıklanan oyun, taraflar arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle iptal edildi.

- PlayStation 5 önceki konsollara kıyasla daha çok exclusive oyuna sahip olacak. Sony Interactive Entertainment CEO'su Jim Ryan, şirketi ve PlayStation'ın geleceği hakkında Nikkei'ye uzun bir röportaj verdi. Röportajda öne çıkan noktalardan birisi de PlayStation 5'e çıkacak oyunlarla ilgiliydi. Ryan'a göre şirket, PlayStation 5 için sessizce yüksek kaliteli exclusive oyunlara yatırım yapmaya devam ediyor ve gelecekte, PlayStation 5 için hiçbir konsolda olmadığı kadar özel oyun çıkacak.

- Star Wars: Knights of the Old Republic remake'i gerçek mi? Bir süredir KOTOR remake'ine yönelik mesnetsiz söylentiler dolaşıyordu. Son olarak Bloomberg oyun muhabiri Jason Schreier, konuk olduğu bir programda iddiaların gerçek olduğunu söyledi. Henüz resmi bir açıklama yapılmasa da oyunun Aspyr Media tarafından geliştirilmesi bekleniyor.

KOTOR

- Jeff Kaplan, Blizzard'dan ayrıldı. Warcraft III, World of Warcraft ve son olarak Overwatch'ta tasarımcı ve oyun direktörü rollerini yürüten Jeff Kaplan, 19 yılın ardından Blizzard'dan ayrıldığını açıkladı.

  • Zaman içinde Overwatch'un yüzü haline gelen Kaplan'ın yerini, 18 yıldır Blizzard'da çalışan ve en başından beri Overwatch'un geliştirici ekibinde yer alan Aaron Keller alacak.

Sony, PlayStation Plus Video Pass hizmetini test ediyor. İlk olarak Polonya'da test edilen hizmet, film ve TV içeriklerine yönelik bir servis olacak. Polonya'daki PlayStation Plus üyeleri, Sony'nin 20'den fazla film ve TV içeriğine üyeliklerinin bir parçası olarak erişebilecek.

SpeedRun

  • Celeste'in geliştiricisi yeni oyununu duyurdu.
  • The Great Ace Attorney Chronicles PC'ye geliyor.
  • Microsoft ve Discord görüşmeleri olumsuz sonuçlandı.
  • Sony, eski nesil dijital mağzaları kapatma kararından vazgeçti.
  • It Takes Two 1 milyon adet kopya sattı.
  • Battlefield için yeni bir mobil oyun geliyor.
💼 Sektörel

- Epic Games Store'a Itch.io uygulaması eklendi. Mağazasına üçüncü parti uygulamalar eklemeye devam eden Epic Games, Itch.io ile birlikte kullanıcıların bağımsız mağazalardan, herhangi bir kesinti olmaksızın alışveriş yapmasına olanak tanıyacak.

- Call of Duty serisi bugüne kadar 400 milyon adet sattı. Yapılan açıklamaya göre satışlar, 2003'te duyurulan ilk Call of Duty oyunundan 2020'de duyurulan Black Ops Cold War'a kadar olan süreçteki satışları kapsıyor. Ayrıca Call of Duty: Warzone'un da 100 milyon kullanıcıya ulaştığı açıklandı.

Call of Duty

- CD Projekt yaklaşık 30.000 adet Cyberpunk 2077 için iade işlemi gerçekleştirdi. Oyunun sorunlu çıkışının ardından isteyen kullanıcılardan iade toplayan geliştirici, ilk ay sattıkları 13,7 milyon kopyadan toplamda 30.000 iade gerçekleştirildiğini açıkladı. Bu iadelere perakendecilere yapılan iadeler dahil değil.

- Mario Kart Tour, 200 milyon dolar gelir elde etti. Nintendo'nun mobil yarış oyunu 2019'da piyasaya sürüldüğünden bu yanan App Store ve Google Pay üzerinden 200 milyondan fazla indirildi. Bununla birlikte oyun için satışlardan geliştiricisine 200 milyon doların üzerinde gelir getirdi. Mario Kart Tour çıktığı ilk 11 günde 100 milyon defa indirilmişti.

🔖 İyi İçerik

🕹️ Xbox Game Pass'i Netflix ve Spotify abonelikleriyle karşılaştırmak. Windows Central'dan Jez Corden, Xbox Game Pass'in neden diğer abonelik hizmetleriyle kıyaslanmaması gerektiğini, sunduğu faydaları ve modelin detaylarını açıklıyor.


💬 Days Gone'ın yönetmeni John Garvin'in, ''oyunların devamını istiyorsanız indirimsiz fiyattan alın'' açıklaması tartışmalara yol açmıştı. Orhun Kayaalp bu açıklamaları çözümleyerek karşı bir argüman geliştiriyor.


🕵️ Super Bunnyhop'tan Hitman: World of Assassination üçlemesine yönelik dillere tercüman olan güzel bir inceleme. IO Interactive neyi başardı? ve James Bond oyunu için neden heyecanlanmalıyız?

🎮 Demo

Celeste


Tür: Platformer

Platform: PC, Xbox One / Series S & X, PS4 & PS5, Nintendo Switch

Bu aralar platform oyunları oynuyorum. Demo bölümünde de geçtiğimiz hafta Hollow Knight, ondan önceki sayıda da Dead Cells yer almıştı. Bu haftanın konuğu da uzun süredir oynamak istediğim Celeste oldu. 

Celeste yukarıda bahsi geçen oyunlara kıyasla daha farklı bir oyun tasarımına sahip. En temelinden, Hollow Knight ve Dead Cells klasik platform mekaniklerinin yanı sıra düşmanların hareket desenlerine göre şekillenen bir oynanışsa sahipken Celeste daha çok bölüm tasarımına göre şekillenen bir oynanışa sahip.

Oyun zor. Hatta ne ile karşılacağını bilmeden girenler için moral bozucu derecede zor. Dark Souls ya da Hollow Knight gibi oyunlarda düşmanların saldırı desenlerini öğrenip karakterinizi buna hazırlayarak zorluğun üstesinden gelebiliyorsunuz. Ancak bölüm üzerine pratik yaparak zorluğu aşmanı isteyen oyunlarda refleksler çok daha fazla ön plana çıkıyor.

Celeste defalarca ölüp yılmayan ve bir şekilde bölümleri geçmeyi başaranlar için akıllıca bir sürükleyiciliğe sahip. Her bölümde yeni mekanikler, ilginç bölüm tasarımları ve yeni karakterler oyunun devamına yönelik merakınızı diri tutmayı başarıyor. Zaten ölümün, bu oyunun kaçınılmaz bir parçası olduğunu kısa sürede kabulleniyor ve pes etmeme mekaniğini doğru çalıştırınca fazlasıyla tatmin olacağınızı anlıyorsunuz. 

Oynamaya başlar başlamaz Celeste'in speedrun için mükemmel bir oyun olduğu fark ediliyor. Oyunun kendi içinde bile speedrun sayacı var. Ben de 8 bölümlük oyunun ilk bölümünü, 180 kez falan ölüp yaklaşık 25 dakikada bitirdikten sonra merak edip speedrun'lara baktım. Oyunun tamamını hiç ölmeden 26 dakikada bitiren var. Söyleyeceklerim bu kadar.

Open Critic: 92

İlgili Başlıklar

Microsoft

Windows 10

Xbox Cloud Gaming

xCloud

Xbox Game Pass

Türkiye

Amazon

The Lord of The Rings

+46 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Ludens Yayınını Takip Et

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

0%

;