aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik
BİLANÇO
DOLAR & YUAN
EKONOMİK GÖRÜNÜM
Bugünkü Destekçimiz
ELEKTRİKLİ ARAÇ
GÜNDEMİN DİĞER BAŞLIKLARI
İŞTEN ÇIKARMALAR
BU HAFTA NELER OLDU?
AYRILMADAN ÖNCE

💸 Popülerleşen yuan, beklenti altı bilançolar

Çin'in sınır ötesi ödemelerde yuan kullanımı Mart ayında rekor seviyeye ulaştı, 27 Nisan bilançolarının bir kısmı piyasa beklentilerinin altında kaldı
Inveo Ventures ile birlikte

Yeni nesil değer yatırımcısı: Inveo Ventures Geleceğin şirketlerinden birini kurmak ve sermaye yaratmanın yanı sıra bir değer köprüsü inşa etmek istiyorsanız sizi bir yatırımdan daha fazlasını sunan Inveo Ventures ile tanıştırmak isteriz. Nedir? Inveo Yatırım Holding ve Gedik Yatırım grubunun kurduğu girişim sermayesi yatırım ortaklığı şirketi olan Inveo Ventures , girişimcilik ve risk sermayesi hakkındaki bilgi birikimi sayesinde yenilikçi ve ölçeklenebilir teknoloji şirketleriyle değer yaratıyor. Kurucuları ve ekipleri destekleyerek tüm zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için çalışıyor. Neden Inveo Ventures? Girişimlerin Seri A öncesi köprü yatırım turlarına odaklanıyor, teknoloji tabanlı ve yatırım tezine uygun girişimler için ‘sektör agnostik’ bir şekilde değerlendirmelerini gerçekleştiriyor. Gerçekleştirdiği girişim yatırımlarının ‘ortak yönetim merkezi’ olarak hareket eden şirket; portföy girişimleri, grup ve ekosistem arasında adeta bir ‘değer köprüsü’ olarak konumlanıyor. Mevcut portföy iştiraklerine verdiği iş geliştirme, strateji, finans vb. desteklerle grubun değer yaratan yatırımcı olma kültürünü sürdürüyor. Dahası: hiVC yapısının yönetimini de gerçekleştiren Inveo Ventures, hiVC ve 100% hiVC iştiraki hiBoost şapkasıyla değerlendirdiği girişimlerin fikir aşamasından başlayan ‘erken aşama yatırım turlarına’ da katılım sağlıyor. Çok yakında: Inveo Ventures, bu yıl itibarıyla henüz açıklanmayan ancak yakın zamanda açıklanacak yatırım duyurularıyla portföyünü genişletmeyi planlıyor. Inveo Ventures ile yatırımınıza değer katmak için inveoventures.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Görsel: Forbes

28 Nisan Cuma sabahından herkese günaydın.

Yeni güne başlarken iş dünyasına dair öne çıkan haberler; yuanın artan popülaritesi, yerli elektrikli araçlar için kredi avantajı, Allianz Trade'in görünüm raporu oldu. Bilançolar gelmeye, büyük teknoloji şirketleri işten çıkarmalara devam etti. Haftanın geri dönüp bakmaya değecek başlıkları ise Uluslararası Enerji Ajansı'nın, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu'un ve Habitat Derneği ile Infakto RW'nin hazırladığı çeşitli raporlar oldu.

Keyifli okumalar,

İdil

BİLANÇO

Ford Otosan, Tofaş ve Tekfen piyasa beklentilerinin altında kaldı

Garanti ise 13,1 milyar TL ile bilanço açıklayan ikinci banka oldu

🏦 Garanti BBVA: Banka, 2023 yılının ilk çeyreğinde 13,1 milyar TL’lik beklentinin üzerinde, 15,7 milyar TL'lik net kâr açıkladı. Ocak-Mart döneminde ortalama özkaynak kârlılığı %38,2, aktif kârlılığı ise %4,5 seviyesinde gerçekleşti. 

🔍 Detaylar: Kredi büyüme hızı regülasyonların etkisiyle önceki çeyreklere kıyasla yavaşlasa da pozitifte kaldı.

 • TL canlı krediler yıl başından bu yana %10 büyüyerek 520,5 milyar TL’ye ulaşırken TL müşteri mevduatı da aynı dönemde %32 artışla 561,6 milyar TL’ye yükseldi. 
 • TL müşteri mevduatının toplam mevduatlar içindeki payı %54 seviyesinde.
 • Bankanın takipteki kredi oranı 2023 ilk çeyrek sonunda %2,5’e, karşılama oranı ise %71 seviyesine hafif geriledi. Toplam provizyonlar 41,2 milyar TL’ye ulaştı.

⚙️ ASELSAN:  Şirketin ilk çeyrek cirosu yıllık bazda %90 büyüyerek 8,3 milyar liraya, net kârı ise yıllık bazda %34 artış göstererk 2,3 milyar TL seviyesine ulaştı.

 • ASELSAN'ın FAVÖK kârı 1,9 milyar lira olarak gerçekleşti. 
 • Öz kaynakların aktife oranı ise %55 oldu.

🚗 Ford Otosan: Şirket, 2023 yılının ilk çeyreğinde 5,5 milyar TL'lik piyasa beklentisinin altında kalarak 5,35 milyar TL net kâr elde etti. 

 • Toplam satışlar 67,4 milyar TL’lik beklentinin altında, 66,3 milyar TL olarak gerçekleşti. 
 • Toplam ciro yıllık bazda % 138 artış kaydederken FAVÖK yıllık %99 büyüyerek 6,79 milyar TL’ye ulaştı ancak o da ilk çeyrek piyasa beklentisi olan 6,93 milyar TL’nin altında kaldı.

🚙 Tofaş: Şirket, ilk çeyrekte piyasa beklentilerine paralel olarak 2,433 milyar TL net dönem kârı elde etti. FAVÖK ve ciro tarafında ise beklentilerin altında kalındı. 

 • FAVÖK, piyasa beklentisi olan 3,645 milyar TL’nin altında kalarak 2,868 milyar TL, 
 • Toplam satışlar ise piyasa beklentisi olan 19,295 milyar TL’nin altında kalarak 18,741 milyar TL olarak gerçekleşti.

👷🏻‍♂️ Tekfen Holding: Şirket, ilk çeyrekte 302 milyon TL'lik kâr beklentisine karşın finansman giderlerindeki artış ve amortisman etkisiyle 359 milyon TL zarar açıkladı.

 • Tekfen Holding’in konsolide net satışları, 9,25 milyar TL’ye yükseldi. Bunun 5,8 milyar TL’si kimya sanayisinden, 2,9 milyar TL’si ise mühendislik ve taahhüt hizmetlerinden sağlandı.
 • FAVÖK marjı ise %2,7 ile 249 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. 

Yurt dışından

🏦 Deutsche Bank: Banka, kurumsal müşteri operasyonlarında yüksek faiz oranlarından elde edilen gelirin, yatırım bankası gelirlerindeki düşüşü telafi etmesinin etkisiyle ilk çeyrekte vergi öncesi kârını yıllık bazdan %12 artırarak 1,9 milyar avroya yükseltti. Böylece banka, 2013'ten bu yana en yüksek çeyreklik vergi öncesi kârı açıkladı.

 • Deutsche Bank’ın bu yılın ilk çeyreğindeki net geliri ise 2022’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 5 artarak 7,7 milyar avro oldu.
 • Bankanın, yatırım bankacılığı biriminin geliri de ilk çeyrekte %19 düşüşle 2,7 milyar avroya geriledi.

🖋️ Ek bilgi: Deutsche Bank, ilk çeyrek kârında beklenenden büyük bir artış bildirmesinin ardından yeni bir maliyet tasarrufu hamlesiyle 800 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

🏦 Barclays: Bankanın ilk çeyrek toplam gelirleri yıllık bazda %11 büyüyerek 7,2 milyar sterline yükseldi. Bu artışta, tüketici harcamaları ve ödemelerdeki %47'lik büyüme etkili oldu.

 • Barclays'in yılın ilk çeyreğindeki vergi öncesi kârı ise %16 artışla 2,6 milyar sterline çıktı.

⌚️ Samsung: Şirketin faaliyet kârı, bellek çipi fiyatlarının düşmesi nedeniyle 2023 yılının ilk çeyreğinde %95 gerileyerek 478,55 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. 

 • Böylece Samsung, 2009'un ilk çeyreğinden bu yana en düşük çeyrek faaliyet kârını kaydetti. 
 • Şirket geliri ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %18 azalarak 47,6 milyar dolara geriledi.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
DOLAR & YUAN

Yuanın uluslararası kullanımı artıyor

Yuan cinsinden yapılan sınır ötesi ödemeler Mart ayında 549,9 milyar dolar ile rekor kırdı

Yuanın uluslararası ödeme aracı olarak kullanılma oranı artarken dolara paralel bir ticaret sisteminin temelleri konuşulmaya devam ediliyor.

 • Reuters verilerine göre, Mart ayında yuan cinsinden yapılan sınır ötesi ödemeler ve makbuzlar bir önceki ayki 434,5 milyar dolar seviyesinden 549,9 milyar dolara çıkarak rekor kırdı. Böylece tüm işlemlerin %48,4'ünde yuan kullanılırken, doların payı %46,7'ye geriledi.
 • Arjantin hükümeti Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkenin azalan dolar rezervlerini rahatlatmayı amaçlayan bir önlem olarak Çin'den yapılan ithalat için dolar yerine yuan cinsinden ödeme yapmaya başlayacağını duyurdu.

🛑 Neden önemli? Bu haber akışları, Çin'in Orta Doğu, Brezilya ve Rusya'da yaptığı ikili anlaşmaların giderek arttığı bir ortamda geldi.

🔍 Geniş açı: Tam anlamıyla küresel bir kabul yuan için pek olası olmasa da özellikle Rusya'nın Batı'nın ödeme sistemlerinin çoğundan çıkarılması alternatiflerin geliştirilmesini tetiklediği için yeni bir ticaret mimarisi oluşturma yolundaki ilerlemeler hız kazanıyor.

 • Yuanın küresel ödemeler içindeki payı uzun zamandır %2,2 seviyesinde.

🗣️ Ne dediler? Hong Kong BNP Paribas Kıdemli Yatırım Stratejisti Chi Lo, "Dünyanın en büyük emtia ihracatçı ve ithalatçıları -Çin, Rusya ve Brezilya- şimdi sınır ötesi ödemeler için yuan kullanma konusunda birlikte çalışıyor" dedi.

📌 Editörün önerisi: Dolar tarafında işler iyi gitmiyor mu?

 • Rusya, Çin, İran, Brezilya, Arjantin, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan. Dolara bağımlılığı azaltmaya çalışan ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
EKONOMİK GÖRÜNÜM

‟2023'te küresel büyüme yavaşlayacak”

Allianz Trade tarafından yayımlanan Ekonomik Görünüm Raporu'na göre, 2023 yılında küresel büyümenin yavaşlaması ve işsizliğin artması bekleniyor

2023 yılında küresel büyümenin yavaşlaması ve para politikasındaki kümülatif sıkılaşmanın ekonomik faaliyet ve istihdam üzerindeki baskısının artması bekleniyor.dd

 • Allianz Trade tarafından yayımlanan 2023 Ekonomik Görünüm Raporu’na göre; 2023 yılının son çeyreğinden itibaren istihdamın azalmaya başlayacağı ve işsizlik oranının da buna paralel olarak yükseleceği öngörülüyor.

🔍 Detaylar: Raporda, ABD bankacılık sektörünün krizin eşiğine gelmesi ve Avrupa'daki enerji krizinin beklenenden hafif geçmesine rağmen sürmesinden kaynaklanan güven kaybı etkilerinin, yılın geri kalanını şekillendireceğine yer veriliyor.

 • Özellikle de konut, imalat ve inşaat sektörlerindeki yavaşlama nedeniyle ABD için ufukta, yıl sonunda belirgin bir resesyon görülüyor.
 • Avro Bölgesi'nde de mali desteklerin kademeli olarak azaltılmasıyla ekonomik ivmenin yavaşladığı vurgulanıyor.
 • Çin ekonomisinin görünümü ise bir yandan iyileşirken diğer yandan ülkede yeniden hız kazanan ticari faaliyetlerin küresel etkisinin sınırlı kaldığına dikkat çekiliyor.

➕ Bununla birlikte: Allianz Trade analistleri 2023 yılında küresel büyümenin yavaşlayarak %2,2 seviyesine gerileyeceğini ve 2024 yılında ise çok sınırlı bir artışla bu oranın yüzde 2,3'e çıkacağını öngörüyor.

🔖 Bilgi notu: Küresel büyüme 2022 yılında Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından %3,2, Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerinde ise %3,4 olarak kaydedilmişti. İki organizasyonun da 2023 ve 2024 tahminleri Allianz Trade raporundan daha olumlu bir tablo öngörüyor.

 • OECD analistleri, dünya genelinde 2023 yılında %2,6 ve 2024 yılında %2,9 büyüme beklerken; IMF ekonomistleri 2023 yılında %2,9 ve 2024 yılında %3,1 genişleme tahmin ediyor.

➕ Dahası: ABD, Almanya, İtalya ve İngiltere haricindeki gelişmiş ekonomilerin resesyondan korunmayı başaracağını ifade eden raporda; gelişmekte olan piyasaların ve özellikle emtia ithalatçılarının, artan iç ve dış dengesizlikler nedeniyle genel olarak baskı altında kalacağı öne sürülüyor.

 • Enflasyon sebebiyle tüketicilerin alım gücünün düştüğünü ve dayanıklı tüketim mallarının yenileme döngüsünün uzadığını belirten analistler, azalan talebin 2023 yılında da imalat sektöründeki durgunluğu devam ettireceğini ifade etti.
 • Yapılan değerlendirmede, arz fazlasının muhtemelen bu yıl da devam edeceğine ve ticarî ürünlerin fiyatlarını aşağı yönde baskılayacağına dikkat çekildi. Bu bağlamda, teslimat süreleri normalleşmeye başlarken lojistik maliyetlerinin de pandemi öncesi seviyelere yaklaştığı belirtildi.
 • 2022 yılında %3,7 büyüme kaydeden küresel ürün ve hizmet ticareti hacminin, bu yıl yalnızca %0,9 oranında büyümesi bekleniyor. Nominal değer bazında ise 2022’de %9,6 genişleyen ürün ve hizmet ticaretinin, 2023 yılında %0,3 küçüleceği öngörülüyor.

💵 Para politikası: Merkez bankalarının içinde olduğu ikileme de dikkat çekildi. Çekirdek enflasyonun direnci ile resesyon endişeleri arasında hâlihazırda politika faizlerini belirlerken zor bir tercihle karşı karşıya olan merkez bankaları, finansal sistemde yayılabilecek zayıflıkları da yakından takip ediyor.

 • Bu şartlar göz önüne alındığında analistler, merkez bankalarının faiz artırımları konusunda daha ölçülü bir yaklaşım sergileme ihtimali olduğunu vurguluyor.
 • Raporda, enflasyonun önümüzdeki çeyreklerde belirgin bir şekilde yavaşlayacağı, bu yıl küresel düzeyde ortalama %6,6 ve 2024’te %4,0 olacağı öngörüldü.
 • 2022’de %8,8 olarak kaydedilen küresel enflasyon, hâlâ pandemi öncesi görülen yaklaşık %3,5’lik seviyenin oldukça üzerinde seyrediyor.
 • 2023 yılı için para politikasına daha fazla esneklik kazandırmak için planlanan mali düzenlemelerin; finans sistemine olan güvenin yeniden tesis edilmeye çalışılması ve enerji konusunda belirsizliğin sürmesi nedeniyle gecikmesi bekleniyor.
 • Çoğu ülkenin, enerji krizinin etkilerini hafifletmek için cesur adımlar atmasının ardından, yükselen faiz oranları nedeniyle mali manevraya yönelik alanın artık çok daha daraldığı belirtildi.

📌 Ek olarak: Bankacılık sektöründe yaşanan türbülansın da sermaye piyasalarının görünümünü şekillendireceği vurgulandı.

 • ABD'deki banka iflaslarının ve Credit Suisse'in kurtarılmasının potansiyel etkileri önlenmiş olsa da; gayrimenkuldeki düzenlemelerden ve özel borç risklerinin yeniden fiyatlandırılmasından kaynaklanabilecek zararların, önemli kırılganlıklara yol açabileceği ifade edildi.
 • Merkez bankalarının politika faizleri konusunda izleyecekleri yola ilişkin mevcut belirsizlik göz önüne alındığında, 2023 yılının ilk yarısında mevcut dalgalı piyasa dinamiklerinin yılın ikinci yarısında da devam edeceği tahmin ediliyor.

🛑 Riskler: Allianz Trade Raporu’na göre önümüzdeki dönemde küresel ekonomi bazı önemli risklerle karşı karşıya kalabilir.

 • Yüksek enflasyonun uzun süre devam etmesi merkez bankalarının politika hatası riskini artırıyor. Bu durum özellikle, veriye dayalı yaklaşımı, faiz artışlarının toplam talep üzerindeki gecikmeli etkisini ve daha derin ve uzun süreli ekonomik daralma riskini hafife alan Fed için öne çıkıyor.
 • Yatırımcı güveni yeniden tesis edilmeye çalışılırken yeni banka iflasları ve sermaye piyasası aksaklıklarının tekrar gündeme gelmesi öngörülüyor.
 • Ukrayna'daki savaşın tırmanması halinde Avrupa’daki enerji krizinin daha da çıkmaza girebileceği de tahminler arasında yer alıyor.
 • Bölgesel-ekonomik çatışmalar, yaptırımlar, ticaret savaşları ve ulusal güvenlik adına yatırımların perdelenmesi dünya çapında tüm ekonomiler için risk oluşturuyor.

📌 Öte yandan: Raporda; Ukrayna'daki savaşta ateşkes sağlanması ile piyasa baskısı ve arz kısıtlarının bir miktar azalabileceği, Çin’in ticari faaliyetlerine yeniden başlamasıyla yavaşlayan küresel ticaretin canlanma ihtimali ve üretici fiyatlarındaki düşüşün hızlanabileceği de belirtiliyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Bugünkü Destekçimiz

Yeni nesil değer yatırımcısı: Inveo Ventures


Geleceğin şirketlerinden birini kurmak ve sermaye yaratmanın yanı sıra bir değer köprüsü inşa etmek istiyorsanız sizi bir yatırımdan daha fazlasını sunan Inveo Ventures ile tanıştırmak isteriz. 

Nedir? Inveo Yatırım Holding ve Gedik Yatırım grubunun kurduğu girişim sermayesi yatırım ortaklığı şirketi olan Inveo Ventures, girişimcilik ve risk sermayesi hakkındaki bilgi birikimi sayesinde yenilikçi ve ölçeklenebilir teknoloji şirketleriyle değer yaratıyor. Kurucuları ve ekipleri destekleyerek tüm zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için çalışıyor. 

Neden Inveo Ventures?

 • Girişimlerin Seri A öncesi köprü yatırım turlarına odaklanıyor, teknoloji tabanlı ve yatırım tezine uygun girişimler için ‘sektör agnostik’ bir şekilde değerlendirmelerini gerçekleştiriyor. 
 • Gerçekleştirdiği girişim yatırımlarının ‘ortak yönetim merkezi’ olarak hareket eden şirket; portföy girişimleri, grup ve ekosistem arasında adeta bir ‘değer köprüsü’ olarak konumlanıyor. 
 • Mevcut portföy iştiraklerine verdiği iş geliştirme, strateji, finans vb. desteklerle grubun değer yaratan yatırımcı olma kültürünü sürdürüyor.

Dahası: hiVC yapısının yönetimini de gerçekleştiren Inveo Ventures, hiVC ve 100% hiVC iştiraki hiBoost şapkasıyla değerlendirdiği girişimlerin fikir aşamasından başlayan ‘erken aşama yatırım turlarına’ da katılım sağlıyor. 

Çok yakında: Inveo Ventures, bu yıl itibarıyla henüz açıklanmayan ancak yakın zamanda açıklanacak yatırım duyurularıyla portföyünü genişletmeyi planlıyor. 

Inveo Ventures ile yatırımınıza değer katmak için inveoventures.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

ELEKTRİKLİ ARAÇ

Elektrikli otomobile kredi avantajı

BDDK, yerli elektrikli taşıtlar için kullandırılacak krediler için vade ve kredi tutarlarında düzenleme yaptı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), yerli üreticiler tarafından üretilen elektrikli araçlar için kullandırılacak kredilerin vade ve kredi tutarlarında değişikliğe gitti.

🔍 Detaylar: Buna göre, 

 • Nihai fatura değeri 900 bin TL ve altında olan elektrikli araç bedellerinin %70’ine kadar 48 ay vadede kredi kullanılabilecek.
 • 900 bin TL ile 1 milyon 800 bin TL arasında olan elektrikli araçların %50’si için 36 ay vadeli kredi imkanı sunulacak.
 • 1 milyon 800 bin TL ile 2 milyon 200 bin TL arasındaki elektrikli araçların %30’una kadar 24 ay vadeli kredi alınabilecek.
 • 2 milyon 200 bin TL ve 2 milyon 800 bin TL arasındaki elektrikli araçların %20’sine kadar kredi verilecek, vade ise 12 ay olacak.
 • 2 milyon 800 bin TL üzerindeki araçlar içinse kredi kullanılamayacak.
🛑 Neden önemli? Togg'a avantaj sağlayacak bu hamle, Tesla'nın Türkiye pazarına girerek 10 binin üzerinde sipariş aldığını duyurmasının ardından geldi.


Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
GÜNDEMİN DİĞER BAŞLIKLARI

Almanya, yeşil teknolojiye geçiş için kritik hammaddelerin madenciliğini garanti altına alma amacıyla devlet fonunda 2 milyar avro bütçe ayırmayı planlıyor.

🔍 Detaylar: Hedef, bu hammaddelere olan erişimi genişletmek ve Çin'e bağımlılığı azaltmak.

 • Almanya'nın garanti altına almak istediği hammaddeler arasında ise bakır, kobalt, lityum, silikon ve nadir toprak elementleri yer alıyor.

🖋️ Ek bilgi: Almanya Ekonomik Araştırma Enstitüsü (DIW Berlin) verilerine göre, Almanya hala emtiada diğer ülkelere, özellikle Çin'e büyük ölçüde bağımlı ve bu kalemlerde %90'ın üzerinde ithalat yapıyor.

 Hyundai, Rusya'dan üretim tesislerini bir Kazak şirketine satarak çıkmayı planlıyor ve satış müzakerelerinin son aşamada olduğu belirtiliyor.

⏱️ Bir adım geriden: Rusya'daki operasyonlarını geçetiğimiz yıl askıya alan Hyundai Motor, Mart ayında Rusya operasyonu için "çeşitli seçenekleri" gözden geçirdiğini açıklamıştı.

 Albaraka Türk, 250 milyon dolar tutarındaki kira sertifikalarının 150 milyon dolarına kadar olan bölümü için nakdi geri alım sürecini başlattı. Açıklamaya göre ilgili geri alım işlemleri için Emirates NBD Bank PJSC ve Standard Chartered Bank dağıtım sorumlusu olarak yetkilendirildi.

 • Banka, kira sertifikası geri alım ihalesi için taleplerin 3 Mayıs tarihine kadar alınacağını ve ilgili kira sertifikasına sahip yatırımcılardan geri alım ihalesine katılmak isteyenlerin KAP açıklamasında yer alan bilgiler üzerinden dağıtım sorumlusu bankalar ile iletişime geçebileceğini ifade etti.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları, şirketin kendi paylarını geri alması için ayrılacak fonun en fazla 1 milyar TL olarak belirlenmesine karar verildiğini bildirdi.

• Hayvan sağlığı alanında 2005 yılından beri faaliyet gösteren Hektaş Ticaret Türk AŞ, veteriner ilaçları üretimi alanında ikinci bir üretim tesisi kurmak için 48 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

İŞTEN ÇIKARMALAR

Dropbox, maliyetleri düşürmek için küresel işgücünü %16 oranında azaltacağını ve bunun yerine yapay zeka tekliflerini oluşturmak adına yeni yetenekleri işe alacağını söyledi. 2022 sonundaki rakamlara göre, şirketteki tam zamanlı çalışan sayısı 3 bin 118 idi.

🔍 Detaylar: Şirket, Microsoft'tan Meta'ya kadar büyük teknoloji oyuncularının yeni ürün ve tekliflerle hızla büyüyen pazardan pay kapma mücadelesinde yapay zekadan yararlanan en son teknoloji şirketi oldu.

Gap, ikinci bir işten çıkarma turunda yaklaşık 1.800 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. 28 Ocak tarihli bir dosyaya göre giyim zincirinin yaklaşık 95 bin çalışanı mevcut.

⏱️ Bir adım geriden: Şirket geçtiğimiz Eylül ayında, marjları korumak ve zayıf satışlarla mücadele etmek için çeşitli departmanlardan yaklaşık 500 çalışanı işten çıkarmıştı.

Stellantis, ABD'de 33 bin 500 çalışanına şirketten gönüllü ayrılmaları için teklif götürdü. Maliyetleri kısmayı amaçlayan şirket, ücretli çalışan 31 bin ve maaşlı çalışan 2 bin 500 personeline teklif sundu.

•  Amazon, geçtiğimiz aylarda 9 bin çalışanını daha işten çıkaracağını açıklamıştı. Söz konusu işten çıkarmalar, Amazon'un toplam iş gücünün %3'üne denk geliyor. Şimdi ise insan kaynakları ve bulut birimlerinde çalışanların bundan etkileneceği belirtiliyor. 

Disney, daha önce duyurduğu 7 bin kişiyi işten çıkarma planının bir parçası olarak, bu hafta şirket genelindeki ikinci ve en büyük kesinti dalgasında birkaç bin işçiyi işten çıkarıyor. 

🔍 Detaylar: Şirketten verilen bilgiye göre işten çıkarılanların sayısı hafta sonunda 4 bine ulaşacak. Söz konusu işten çıkarmalar ESPN, Disney Parks, Deneyimler ve Ürün bölümlerini etkileyecek.

 • İşten çıkarmalarla 5,5 milyar dolarlık maliyet tasarrufu yapılması planlanıyor.

3M, maliyetleri azaltma ve nakit akışını iyileştirme hedefleri doğrultusunda dünya genelinde yaklaşık 6 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

 • Yıllık vergi öncesi 700 milyon ila 900 milyon dolar arasında tasarruf sağlanması öngörüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, atılacak adımlar sayesinde maliyetlerin anlamlı bir şekilde azaltmasının, nakit akışında uzun vadeli iyileşmenin teşvik edilmesinin, aynı zamanda uzun vadeli büyümenin desteklenmesi için daha verimli ve etkili bir yapının sağlamasının beklendiği kaydedildi.
BU HAFTA NELER OLDU?

Tesla, ABD'de iki elektrikli araç modelinin fiyatlarında bu yıl 6. kez indirime gitmesinden günler sonra Model S ve Model X araçlarının fiyatlarını artırdı. Şirketin internet sitesindeki fiyat listelerine göre, ABD'de Model X'in fiyatını yaklaşık %2,6 artışla 97 bin 490 dolara, Model S'in fiyatını da yaklaşık %2,9 artışla 87 bin 490 dolara çıkardı.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından 2012 yılından bu yana hazırlanan "Yönetim Kurulunda Kadın Türkiye Raporu"nun 2022 yılı sonuçları açıklandı. Borsa İstanbul'a kayıtlı 475 şirketin ele alındığı raporda, yönetim kurullarında 2021 yılında %16,7 olan kadın oranı, 2022 yılında %17,5'e çıktı. 

UBS’te mevduat girişleri güçlü bir tablo çizerken, bankanın ilk çeyrek kârı, finansal kriz öncesi ipotek teminatlı menkul kıymet satışları ile ilgili dava için 665 milyon doları kenara ayırması nedeniyle tahminleri karşılayamadı. Credit Suisse, ilk çeyrekte bankadan 68,6 milyar dolarlık çıkış yaşandığını ve çıkışların devam ettiğini belirtti.

Resume Builder'ın Nisan ayında gerçekleştirdiği ankete göre, 1.344 yönetici ve liderden %74'ü Z Kuşağı ile çalışmanın diğer nesillere kıyasla daha zor olduğu görüşünde. Sebeplerin başında teknolojik beceri, motivasyon ve dikkat eksikliği ve kuşak mensuplarının "çok alıngan olması" geliyor.

• Dünyanın en büyük lüks tüketim firması Louis Vuitton Moët Hennessy'nin (LVMH) hisseleri 903,3 avroya ulaşarak, şirketi piyasa değeri dolar cinsinden 500 milyar doları aşan ilk Avrupalı şirket konumuna taşıdı. Bu yükselişle birlikte, dünyanın en zengin insanı konumunda olan LVMH Kurucu Ortağı Bernard Arnault'un serveti 211 milyar doları geçti.

Habitat Derneği ve Infakto RW işbirliğiyle gerçekleşen "Gençliğin İyi Olma Hali Raporu"nun beşincisi yayımlandı. Araştırmanın ortaya koyduğu en önemli bulgulardan biri, gençlerin yaşam memnuniyetine dair 2017 yılından bu yana devam etmekte olan düşüş; geçtiğimiz 5 yılda %71 seviyesinden %44 seviyesine gelindiği görülüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Küresel Elektrikli Araç Görünümü raporunu yayımladı. Kurum tahminlerine göre, bu yıl dünya çapında satılan her beş otomobilden biri elektrikli olacak ve satışlar dünya çapında ilk kez 10 milyon seviyesini aşacak.

AYRILMADAN ÖNCE

🎧 Pareto Spot üçüncü sezonu ile geri döndü! Üçüncü sezonda sektör uzmanlarıyla bir araya gelmeye devam eden podcast serimiz 12 bölümlük sezonunda sermayeye erişim, yeteneğe erişim, enerjiye erişim ve mekanlara dair dönüşümleri temel alıyor.

Yeni sezonun, sermayeye erişimin dönüşümü başlığı altında Girişim Sermayesi (Venture Capital) alanındaki dönüşüm ve gelişmeleri ScaleX Kurucu Ortağı Dilek Dayınlarlı ile beraber incelediğimiz ilk bölümünü Spotify ve Apple üzerinden dinleyebilirsiniz.

💌 Her türlü görüş ve önerinizi bizimle [email protected] adresinden paylaşabilirsiniz.

📱 Twitter, Instagram ve LinkedIn hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

Mutlu hafta sonları.

İlgili Başlıklar

ASELSAN

Ford Otosan

FAVÖK

Tofaş

dolar

yuan

Arjantin

Brezilya

+52 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto Yayınını Takip Et

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri.

0%

;