yuan ile ilgili hikayeler

ParetoPareto

HİKAYE

Geri döndürülemez dolarsızlaştırma

Putin: Ekonomik bağlarımızın dolarsızlaştırılması yönündeki nesnel, geri döndürülemez süreç ivme kazanıyor.

25 Ağu 2023

geri-dondurulemez-dolarsizlastirma
Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

Yuanın uluslararası kullanımı artıyor

Yuan cinsinden yapılan sınır ötesi ödemeler Mart ayında 549,9 milyar dolar ile rekor kırdı.

İdil Ertürk

·

28 Nis 2023

yuanin-uluslararasi-kullanimi-artiyor-1
ParetoPareto

HİKAYE

Yuanın uluslararası kullanımı artıyor

Yuan cinsinden yapılan sınır ötesi ödemeler Mart ayında 549,9 milyar dolar ile rekor kırdı

28 Nis 2023

yuanin-uluslararasi-kullanimi-artiyor
• Yuan , Mart ayında ilk kez ABD dolarını geride bırakarak Çin’in sınır ötesi işlemlerde en çok kullanılan para birimi oldu. Reuters'ın resmî verilere dayanarak yaptığı hesaplamaya göre, yuan cinsinden dış ödeme ve tahsilatlar, Mart ayında 549,9 milyar dolarlık rekor seviyeye yükseldi. Böylece tüm işlemlerin %48,4'ünde yuan kullanılırken, doların payı %46,7'ye geriledi.

28 Nis 2023

• Çin Merkez Bankası'nın faiz indirme kararının ardından dolar/yuan paritesi 6,82'ye ulaşarak 2 yılın zirvesini gördü. Uzmanlar paritenin gelecek yılın ilk çeyreğinde 7’ye kadar yükselebileceğini öngörüyor. Öte yandan: Çin'in Rusya'dan ithal ettiği kömür miktarı temmuzda %14 artarak 5 yılın zirvesini gördü. Artışta Avrupa devletleri tarafından Rusya'ya uygulanan yaptırım ve kömür satışında Çin'e uygulanan indirimin etkili olduğu belirtiliyor.

22 Ağu 2022

Çin’de dijital yuan cüzdanının indirilme sayısı 260 milyonu geçti Çin’in dijital yuan (e-CNY) cüzdanının ülke nüfusunun yaklaşık 5’te 1’ine tekabül eden 261 milyon kişi tarafından indirildiği açıklandı . Çinli kullanıcıların akıllı telefonlarına indirdikleri söz konusu cüzdan ile 87,5 milyar yuan yani yaklaşık 14 milyar dolar değerinde işlem gerçekleştirdiği kaydedildi. 2021’in sonunda e-CNY ile yapılan işlemlerin toplamı 11,24 milyar dolar seviyesindeydi. 2022 yılının ...Devamını Oku

01 Tem 2022

• Yuan : Çin Merkez Bankası, dijital yuan kullanımını yaygınlaştırmak için yeni bir dijital cüzdan uygulaması piyasaya sürdü. 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip mesajlaşma uygulaması ve ödeme servisi WeChat ise dijital yuanı sistemlerinde kullanıma açacağını duyurdu.

10 Oca 2022

Çin, CBDC Çalışmalarında Yeni Faza Geçti CBDC (merkez bankası dijital parası) çalışmalarında en hızlı ilerleyen ülke olan Çin, dijital yuan’ı test ettiği şehirler arasına 8 milyon nüfuslu Changsha’yı ekledi. Çalışmalar kapsamında 6 kamu bankası, müşterilerine 8,8 yuan ile 20 yuan arasında değişen dijital yuan dağıtıyor. Bireyler bu paraları, şehirde dijital yuan kabul eden çeşitli restoran, süpermarket, akaryakıt istasyonu gibi işletmelerde harcayabiliyor. Şehirde dij...Devamını Oku

11 Nis 2021