aposto-logo
TR
TREN
KOBİ
PİYASALAR
YURT DIŞI PİYASALAR
Bugünkü Destekçimiz
BANKACILIK
MİLYARDERLER
ELEKTRİKLİ ARAÇ
OTOMOTİV
ATAMALAR
İŞTEN ÇIKARMALAR
GÜNDEMİN DİĞER BAŞLIKLARI
AYRILMADAN ÖNCE

📄 Şişen cirolar, Nisan rekorları

Sektör temsilcileri KOBİ'ler için ciro limitinin 1 milyar TL'ye yükseltilmesini talep ediyor; Nisan ayında pay piyasası yatırımcı sayısı ve otomotiv sayılarında rekor seviye takip edildi
14 Nisan - Inveo Ventures - Pareto
Inveo Ventures ile birlikte

Yeni nesil değer yatırımcısı: Inveo Ventures Geleceğin şirketlerinden birini kurmak ve sermaye yaratmanın yanı sıra bir değer köprüsü inşa etmek istiyorsanız sizi bir yatırımdan daha fazlasını sunan Inveo Ventures ile tanıştırmak isteriz. Nedir? Inveo Yatırım Holding ve Gedik Yatırım grubunun kurduğu girişim sermayesi yatırım ortaklığı şirketi olan Inveo Ventures , girişimcilik ve risk sermayesi hakkındaki bilgi birikimi sayesinde yenilikçi ve ölçeklenebilir teknoloji şirketleriyle değer yaratıyor. Kurucuları ve ekipleri destekleyerek tüm zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için çalışıyor. Neden Inveo Ventures? Girişimlerin Seri A öncesi köprü yatırım turlarına odaklanıyor, teknoloji tabanlı ve yatırım tezine uygun girişimler için ‘sektör agnostik’ bir şekilde değerlendirmelerini gerçekleştiriyor. Gerçekleştirdiği girişim yatırımlarının ‘ortak yönetim merkezi’ olarak hareket eden şirket; portföy girişimleri, grup ve ekosistem arasında adeta bir ‘değer köprüsü’ olarak konumlanıyor. Mevcut portföy iştiraklerine verdiği iş geliştirme, strateji, finans vb. desteklerle grubun değer yaratan yatırımcı olma kültürünü sürdürüyor. Dahası: hiVC yapısının yönetimini de gerçekleştiren Inveo Ventures, hiVC ve 100% hiVC iştiraki hiBoost şapkasıyla değerlendirdiği girişimlerin fikir aşamasından başlayan ‘erken aşama yatırım turlarına’ da katılım sağlıyor. Çok yakında: Inveo Ventures, bu yıl itibarıyla henüz açıklanmayan ancak yakın zamanda açıklanacak yatırım duyurularıyla portföyünü genişletmeyi planlıyor. Inveo Ventures ile yatırımınıza değer katmak için inveoventures.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Fotoğraf: Unsplash

Fotoğraf: Unsplash

5 Mayıs Cuma sabahından herkese günaydın.

2022 yılında halka arzı gerçekleşen 40 şirketin piyasadan temin ettiği fon büyüklüğü 19,3 milyar TL düzeyinde gerçekleştirken, İngiltere'de Mali Yürütme Kurumu halka arzlara ilgiyi artırmak için adımlar atıyor. 2023 yılında dünya çapında 2 bin 640 milyarder Forbes'un listesine girdi. Öne çıkan yurt içi ve yurt dışı şirket haberleri, üst düzey atamalar ve işten çıkarma süreçleri devam eden teknoloji şirketleri haftanın özeti niteliğinde sizlerle.

Keyifli okumalar,

İdil

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

KOBİ

"Enflasyona göre bir KOBİ tanımı yapılmalı"

Sektör temsilcileri limitin 1 milyar TL seviyesine çıkarılmasını talep ediyor

"Enflasyona göre bir KOBİ tanımı yapılmalı"

Enflasyona bağlı olarak cirolarda yaşanan artış, son yıllarda bazı işletmeleri KOBİ tanımının dışında bıraktı. 

Ek bilgi: Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) verilerine göre, son bir yıl içinde 2 ila 3 bin arasında işletme cirolarının şişmesi nedeniyle KOBİ sınıfı dışına çıktı. 

Beklentiler: Nasıl Bir Ekonomi'den İmam Güneş'in haberine göre yetkililer, limitlerinin yeniden güncellenmesi gerektiğini vurguluyor. Sektör temsilcileri, KOBİ sınıfının destek ve teşviklerden daha hızlı yararlanabilmesi için 250 milyon TL’lik sınırın 1 milyar TL’ye çıkarılması gerektiğini belirtiyor.

Neden önemli? Türkiye’deki tüm işletmelerin %99,8’i KOBİ’lerden oluşuyor ve bu işletmeler toplam istihdamın %76,7’sini sağlıyor.

Bir adım geriden: En son 2022 Mart ayında, devlet destekleri ve finansmana erişimde kayıplar yaşanmaması için KOBİ tanımı 125 milyon TL’den 250 milyon TL’ye revize edilmişti. 

 • Bu düzenleme ile 2 bin 44 işletme yeniden KOBİ sınıfına dahil edilmişti.

Kaynak: KOSGEB

Bir adım daha geriden: KOBİ olmak için belirlenen ciro rakamı 2012 yılında 25 milyon TL'den 40 milyon TL'ye, 2018 Haziran'da 125 milyon TL'ye ve 2022 Mart'ta 250 milyon TL'ye çıkartıldı.

 • Haziran 2018'den Mart 2022'ye kadarki süreçte yurt içi üretici fiyatlarındaki artış %225,38 seviyesinde olduğu halde, KOBİ'lik tanımındaki ciro limiti yalnızca %100 seviyesinde artırılmış oldu.
Hikâyeyi paylaşmak için:
PİYASALAR

Pay piyasasında yatırımcı sayısı 4 ayda 1 milyon arttı

Halka arzlara yönelik ilgi 2023'te de devam ediyor

Pay piyasasında yatırımcı sayısı 4 ayda 1 milyon arttı

3 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşen Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) 23. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda, sermaye piyasalarına dair 2022 yılı verileri ve 2023'ün ilk 4 aylık kısmı değerlendirildi.

Detaylar: 2022 yılında halka arz edilen 40 şirketin piyasadan temin ettiği fon büyüklüğü 19,3 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. 2023 yılı Nisan sonu itibarıyla 12 şirketin halka arzı gerçekleşirken, şirketler, 13,8 milyar TL'lik kaynak sağladı; iki şirketin de halka arzı süreci devam ediyor.

 • 2022 sonunda 3,8 milyon seviyesinde olan pay piyasası yatırımcı sayısı 4 aylık süreçte 1 milyona yakın artış gösterdi; yatırımcıların toplam portföy değeri ise 5,6 trilyon lirayı aştı.
 •  Nisan sonu itibariyle pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısı 4 milyon 769 bin seviyesini aşarak yeni bir rekor kırdı.

Ek olarak: 2023 Nisan ayı itibarıyla;

 • Menkul kıymet yatırım fon sayısı 1.291’e, portföy değeri 847,4 milyar TL'ye, 
 • Emeklilik yatırım fon sayısı 375’e, portföy değeri 465,5 milyar TL'ye,
 • Portföy yönetim şirket sayısı 59’a, toplam portföy büyüklüğü yaklaşık 1 trilyon 750 milyar TL'ye ulaştı. 
 • Girişim sermayesi yatırım fonlarının sayısı 238’e, gayrimenkul yatırım fonları sayısı da 133’e yükseldi. 
 • Sürdürülebilir yeşil finansmana yatırım yapan toplam 43 adet yatırım fonu, emeklilik yatırım fonu ve girişim sermayesi yatırım fonu mevcut. Bu fonların toplam değeri yaklaşık 13,6 milyar TL seviyesinde .

Açıklamalar

 • Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, sermaye piyasalarının son yıllarda hem arz hem de talep tarafında önemli aşamalar kaydederek hedefler doğrultusunda gelişim gösterdiğini söyledi.
 • Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, "Paydaşlarımızla ortak hedefimiz, sermaye piyasasının potansiyeline ulaşmasını ve istikrarını sağlamaktır” dedi.
 • Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı İbrahim Öztop ise bu yılın ilk dört ayında da sermaye piyasalarına olan ilginin artarak devam ettiğini bildirdi, “Yerli yatırımcıların ilgisinin katlanarak artması ve son yıllarda pay senedi piyasamıza ilgi gösteren yatırımcıların önemli bir çoğunluğunu gençlerin oluşturmasını, sektörümüz ve ülkemizin geleceği açısından önemli bir fırsat olarak görüyoruz" açıklamasında bulundu.
Hikâyeyi paylaşmak için:
YURT DIŞI PİYASALAR

İngiltere, halka arzlara yönelik talep artırmaya çalışıyor

FCA, üst düzey ve standart halka arz kategorilerini tek bir teklifle değiştirecek

İngiltere, halka arzlara yönelik talep artırmaya çalışıyor

İngiltere, son dönemde ülkedeki halka arzların ciddi şekilde düşmesi ve şirketlerin diğer finansal merkezlere kayması nedeniyle halka arz kurallarını şirketler lehine değiştirmeyi değerlendiriyor.

Açıklamalar: Mali Yürütme Kurumu (FCA) CEO'su Nikhil Rathi, Salı günü yaptığı açıklamada, "Önerdiğimiz reformlar, kendi risk iştahlarını ve katılım şartlarını belirlemek isteyen halka açık şirketler ve yatırımcıların yararına düzenleme yükünü önemli ölçüde yeniden dengeleyecektir" dedi.

Detaylar: Kurum 28 Haziran'a kadar, şirketleri tarihsel olarak FTSE endekslerine dahil edilmeye uygun hale getiren üst düzey bir listelemeyle ilgili ek yükleri potansiyel olarak ortadan kaldırmak için yeni bir istişare başlattı. 

 • Görüşmeler sonucunda alınacak kararların uygulanması bu yılın sonlarında veya 2024'ün başlarında gerçekleşecek.

Neden önemli? İngiltere, 2009’dan bu yana halka arz açısından en kötü ilk çeyrek performansına doğru ilerliyor. 

Diğer taraftan: Ukrayna’da yaşanan savaş artan enflasyon oynaklığı artırarak yatırımcıların güvenini zedelese de İtalya ve Norveç büyük çaplı halka arzların yapılmasını sağlayabilmiş görünüyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:
Bugünkü Destekçimiz

Yeni nesil değer yatırımcısı: Inveo Ventures


Geleceğin şirketlerinden birini kurmak ve sermaye yaratmanın yanı sıra bir değer köprüsü inşa etmek istiyorsanız sizi bir yatırımdan daha fazlasını sunan Inveo Ventures ile tanıştırmak isteriz. 

Nedir? Inveo Yatırım Holding ve Gedik Yatırım grubunun kurduğu girişim sermayesi yatırım ortaklığı şirketi olan Inveo Ventures, girişimcilik ve risk sermayesi hakkındaki bilgi birikimi sayesinde yenilikçi ve ölçeklenebilir teknoloji şirketleriyle değer yaratıyor. Kurucuları ve ekipleri destekleyerek tüm zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için çalışıyor. 

Neden Inveo Ventures?

 • Girişimlerin Seri A öncesi köprü yatırım turlarına odaklanıyor, teknoloji tabanlı ve yatırım tezine uygun girişimler için ‘sektör agnostik’ bir şekilde değerlendirmelerini gerçekleştiriyor. 
 • Gerçekleştirdiği girişim yatırımlarının ‘ortak yönetim merkezi’ olarak hareket eden şirket; portföy girişimleri, grup ve ekosistem arasında adeta bir ‘değer köprüsü’ olarak konumlanıyor. 
 • Mevcut portföy iştiraklerine verdiği iş geliştirme, strateji, finans vb. desteklerle grubun değer yaratan yatırımcı olma kültürünü sürdürüyor.

Dahası: hiVC yapısının yönetimini de gerçekleştiren Inveo Ventures, hiVC ve 100% hiVC iştiraki hiBoost şapkasıyla değerlendirdiği girişimlerin fikir aşamasından başlayan ‘erken aşama yatırım turlarına’ da katılım sağlıyor. 

Çok yakında: Inveo Ventures, bu yıl itibarıyla henüz açıklanmayan ancak yakın zamanda açıklanacak yatırım duyurularıyla portföyünü genişletmeyi planlıyor. 

Inveo Ventures ile yatırımınıza değer katmak için inveoventures.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

BANKACILIK

Bankaların kârında artış

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankacılık sektörünün Mart sonu finansal tablolarını yayımladı.

Bankaların kârında artış

Sektörün dönem kârı %69,6 artışla 107,2 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Kârlılık kompozisyonunda yılın ilk üç ayı itibarıyla ticari işlemler kârı ve komisyon gelirlerinde sırasıyla %169 ve %121 oranlarında artış söz konusu. Faaliyet giderlerindeki artış oranı ise %150 seviyesinde.

Perspektif: Makroihtiyati tedbirler çerçevesinde devreye alınan uygulamaların ardından bankaların kredi-mevduat makasının bazı gruplarda sıfırın altına geldiği görülüyor. Bu durumun, bankaların kârlılıklarında yılın geri kalanında daralma yaşatması çok olası.

Mart sonu itibarıyla bankaların sermaye yeterliliği standart rasyosu %17,7 olarak gerçekleşti. Bu oran geçen yılın aynı ayında %20,4 idi. Aynı dönemde takipteki alacak oranı ise %1,8 oldu. Bu oran Mart 2022’de %2,9 seviyesindeydi

Veri setinde Bankaların aktif toplamının yıllık bazda %56,0 oranında artarak 15,8 trilyon TL’ye ulaştığı görülüyor. Mart sonu itibarıyla toplam kredi hacmi %54,8 büyümeyle 8,5 trilyon TL olurken mevduat tabanı %66,7 oranında genişleyerek 10 trilyon TL sınırına eriştiği görülüyor. Bu veriler, BDDK’nın haftalık bazda yayımladığı setlerde daha sık frekanslarla güncelleniyor.

Sektörden diğer haberler

Dubai Islamic Bank’ın Türkiye’de yeni bir dijital bankacılık grubuna %25 oranında ortak olma kararı verdiği haberleştirildi. Banka tarafından yapılan açıklama hangi bankanın hisselerinin satın alınacağı detayı yer almıyor.

Halkbank, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada, bazı müşteriler tarafından banka aleyhine açılan tazminat davasının ikinci istinaf mahkemesi tarafından düşürüldüğünü duyurdu. Açıklamada, ABD Yüksek Mahkemesi’nin 19 Nisan 2023 tarihli kararı doğrultusunda ceza davası ile ilgili hukuki sürecin ise devam ettiğini açıkladı.

Kaplan'ın açıklamaları

2015-2021 yılları arasında Dallas Fed başkanı olarak görev yapan Robert Kaplan, ABD’de orta ölçekli bankaların merkezinde olduğu krizle ilgili olarak “daha yeni başlıyor” açıklamasında bulundu. Kaplan, durumun görünenden daha ciddi olabileceği ihtimalinden hareketle Fed’in faiz artırımlarını durdurması ancak şahin duruşunu koruması gerektiğini söyledi.

Hikâyeyi paylaşmak için:
MİLYARDERLER

2023'te milyarder sayısı 28 kişi azaldı

Birinci sıraada 211 milyar dolarlık serveti ile Bernard Arnault yer alıyor

2023'te milyarder sayısı 28 kişi azaldı

Forbes'un 2023 yılı için 37'ncisini yayınladığı Milyarderler Listesi'ne göre dünya çapındaki milyarder sayısı bir önceki yıla kıyasla 28 kişi azalarak 2 bin 640'a düştü. 

Listeye göre dünya çapında en zengin 15 isim şu şekilde sıralanıyor:

 • 211 milyar dolar ile Bernard Arnault
 • 180 milyar dolar ile Elon Musk
 • 114 milyar dolar ile Jeff Bezos
 • 107 milyar dolar Larry Ellison
 • 106 milyar dolar ile Warren Buffet 
 • 104 milyar dolar ile Bill Gates
 • 94,5 milyar dolar ile Michael Bloomberg
 • 93 milyar dolar ile Carlos Slim Helu
 • 83,4 milyar dolar ile Mukesh Ambani
 • 80,7 milyar dolar ile Steve Ballmer
 • 80,5 milyar dolar ile Francoise Bettencourt Meyers ve ailesi
 • 79,2 milyar dolar ile Larry Page
 • 77,3 milyar dolar ile Amencio Ortega
 • 76 milyar dolar ile Sergey Brin
 • 68 milyar dolar ile Zhong Shanshan

Editörün önerisi: 2023'ün başından bu yana servetini en çok artıran milyarderler

Ek olarak: Rus milyarderlerin serveti yarım trilyon doların üzerine çıktı. Andrei Melnichenko, 25,2 milyar dolarlık tahmini değeriyle Rusya'nın en zengin adamı olarak listelendi; bu rakam geçen yılki değerinin iki katından fazla.

Anlamı: Rusya'nın en zengin insanları, geçtiğimiz yıl servetlerine 152 milyar dolar ekleyerek; doğal kaynak fiyatlarının yüksek seyrettiği ve Ukrayna savaşı sonrası yaşadıkları büyük servet kaybını telafi etti.

Hikâyeyi paylaşmak için:
ELEKTRİKLİ ARAÇ

Tesla yine fiyat artırdı

Buna rağmen fiyatlar, ABD'de yılın başındaki seviyelerinden düşük seyrediyor

Tesla yine fiyat artırdı

Tesla, yıl başından bu yana en çok satan araçlarının fiyatlarını düşürdükten sonra Pazartesi günü web sitesinde Kanada, Çin, Japonya ve ABD'de fiyatları 290 dolara kadar yükseltti.

 • Pazartesi günü itibariyle Tesla, ABD'de baz model Model Y ve Model 3'ün başlangıç fiyatını 250 dolar artırdı.
 • Kanada'da, Model 3 ve Model Y'nin performans versiyonları için fiyatları 222 dolar artırdı. 
 • Japonya'da giriş seviyesi Model 3'ün fiyatları 269 dolar arttı.
 • Çin'de ise, varyantların fiyatı 289 dolar artırıldı.

Karşılaştırma: Fiyat güncellemesi, Tesla'nın en çok satan iki modelinde aynı anda birden fazla pazarda yaptığı ilk zam olurken, ürün yelpazesindeki fiyatlar bir dizi indirimden sonra Ocak ayına kıyasla hâlâ çok düşük durumda.

 • Giriş seviyesi, arkadan itişli Model 3, ABD'de hala yılbaşına göre yaklaşık %14 daha ucuz. Model Y'nin uzun menzilli versiyonu ise yaklaşık %24 daha ucuz.

Ne dediler? Şirket CEO'su Elon Musk, şirketin marjlardan önce satış büyümesine öncelik vereceğini, daha büyük bir araç filosu için sürücüsüz yazılımın yaygınlaştırılmasından sonra kâr elde etmeye yöneleceğini söyledi.

Ocak ayından bu yana Tesla, geleneksel otomobil endüstrisi modelinin sabit fiyatlarından ziyade havayollarına veya araç paylaşımına daha yakın olan gerçek zamanlı bir fiyatlandırma modeline geçti.

Musk, şirketin satış hacmi için marjdan fedakarlık etmeye hazır olduğunu; ancak teslimatları üretimle eşleştirmek için fiyatları mümkün olduğunca yükseltmek istediğini söyledi.

Ek olarak: Türkiye'de resmi olarak faaliyete geçen Tesla, ikinci mağazasını Anadolu Yakası'nda Akasya AVM'de devreye aldı ve yıl sonuna kadar ziyarete açık tutacak.

Bir adım sonrası: Tesla, Nisan ayında internet sitesi üzerinden siparişe açtığı Model Y’nin teslimatlarına 6 Mayıs 2023 itibarıyla başlayacak.

 • Şirket Model Y’yi satışa çıkardığı bir aylık süre içerisinde 10 bin adetlik talebe ulaşarak 2023 sonuna kadar teslim etmeyi planladığı tüm Model Y’lerin ön siparişini aldı. Tesla, gösterilen bu büyük talep karşısında şarj istasyonları yatırımlarını da hızlandırdı.
Hikâyeyi paylaşmak için:
OTOMOTİV

Otomotiv satışları Nisan'da %63 arttı

Satışlar ilk 4 ayda 333 bin adedi aştı

Otomotiv satışları Nisan'da %63 arttı

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, 2023 yılı Nisan ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları yıllık %62,7 artarak 97 bin 679 adet oldu.

 • Bu, Nisan ayları bazında şimdiye kadarki en yüksek satış adedine işaret ediyor.

Detaylar: Otomobil satışları, bir önceki yıla kıyasla %69,9 artışla 77 bin 398 adet olurken hafif ticari araç pazarı %40,1 artarak 20 bin 281 adet oldu.

4 aylık ortalamalar: Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2023 yılı Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %57,3 oranında artarak 333 bin 650 adet olarak gerçekleşti.

 • Otomobil satışları, 2023 yılı Ocak-Nisan döneminde geçen yıla göre %55,7 oranında artarak 252 bin 819 adet olurken, hafif ticari araç pazarı %62,7 artarak 80 bin 831 adet oldu.
Hikâyeyi paylaşmak için:
ATAMALAR

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, ABD'nin adayı Ajay Banga'yı bankanın 14. başkanı olarak seçti. Banga, 2 Haziran'dan itibaren 5 yıllık bir dönem için başlanlık görevini yürütecek.

• 100'den fazla Amerikan ve Türk firmasını temsil eden Amerikan-Türk İş Konseyi'nin yeni Başkanı, Chobani’nin patronu Hamdi Ulukaya oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) üç üyeliğine Ahmet Aksu, Süleyman Çelik ve Mehmet Ertürkmen atandı.

ING Türkiye İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi Meltem Kalender Öztürk, 1 Ağustos itibarıyla global bir görev üstlenerek, lNG Hub ülkelerinden sorumlu Kıdemli İnsan Kaynakları İş Ortağı olarak yeni görevine başlayacak.

Bayer Tüketici Sağlığı Türkiye Pazarlama Direktörlüğü görevine 1 Mayıs itibarıyla Tuna Demiralp atandı. Demiralp, Eylül 2022’den bu yana görevi vekaleten yürütmekteydi.

• Nestlé Waters yöneticisi Fausto Tazzi, Nestlé Waters Türkiye'nin yeni Genel Müdürü olarak atandı.

Baha Bülbül, TAV Havalimanları iştiraki BTA'nın yeni CEO'su olarak görevine başladı.

Novartis Türkiye'nin Pazara Erişim, Sağlık Çözümleri, Kamu İlişkileri Direktörü Doruk Arbay oldu.

İŞTEN ÇIKARMALAR

Morgan Stanley, ikinci çeyrekte yaklaşık 3 bin kişiyi işten çıkarmayı planlarken bu düzenlemenin, bankanın altı ay içinde yaptığı ikinci toplu işten çıkarma olması bekleniyor.

🔍 Detaylar: Morgan Stanley'nin yatırım bankacılığı biriminin geliri bu çeyrekte gerileyerek, bankanın gelirlerinin yüzde 2 azalmasına neden oldu. Bankanın finansal işlerden sorumlu yöneticisi Sharon Yeshaya geçen ay, piyasalardaki belirsizlikler ve yüksek enflasyon sebebiyle banka için öncelik verilen alanın "maliyet yönetimi" olduğunu söylemişti.

• Gelecek yılın sonuna kadar 2 milyar dolar tasarruf hedefleyen General Motors, çok sayıda maaşlı çalışanına gönüllü istifaya yönelik teşvik sunmuştu. Yerel medyada çıkan haberlere göre General Motors Finans Direktörü Paul Jacobson, Nisan başı itibarıyla 5 bin çalışanın gönüllü istifa teşvikini kabul ettiğini söylemişti. Detroit merkezli otomobil üreticisi, teşvik programıyla bu yıl 2 milyar dolarlık hedefin yaklaşık %50'sine ulaşmayı umuyor.

Volvo Cars’dan yapılan açıklamada, otomobil üreticisinin, önümüzdeki aylarda küresel operasyonlarında maliyetleri düşürmeye ve verimliliği artırmaya devam edeceği belirtildi.

Detaylar: Geçen yıl başlatılan “kemer sıkma programı” kapsamında çoğunluğu İsveç'teki ofislerde çalışanlar arasında olmak üzere iş gücünün %6 azaltacağının aktarıldığı açıklamada, bunun da şirketin çalışan sayısının yaklaşık bin 300 kişi azaltacağı anlamına geldiği ifade edildi.

IBM CEO'su Arvind Krishna, önümüzdeki yıllarda bazı işlerin yapay zeka ile değiştirileceğini, bu sebeple söz konusu pozisyonlar için işe alımların durdurulacağını söyledi.

Detaylar: İşe alımlarda askıya alacakları pozisyonların çoğunlukla insan kaynaklarında olacağını belirten Krishna, müşteriye dönük olmayan bu iş pozisyonlarının kabaca 26 bin çalışana tekabül ettiğini açıkladı.

Dahası: Beş yıllık bir süre içinde bazı iş kollarının %30'unun yapay zeka ve otomasyonla değiştirileceğini söyleyen Krishna, “Bu kabaca 7 bin 800 iş kaybı anlamına geliyor” dedi.

GÜNDEMİN DİĞER BAŞLIKLARI

• BMW'nin ilk çeyrek karı, Avrupa'daki zayıflayan talebi dengeleyen en pahalı otomobillerinin güçlü satışları sayesinde yükseldi. Şirketin faiz ve vergi öncesi karı %58,5 artışla 5,38 milyar avro oldu.

Dahası: Şirket, 2 milyar avroluk yeni bir hisse geri satın alma programı duyurdu.

Adidas'ın da, Rusya'dan çıkacağı belirtiliyor. Şirket, Mart 2022'de ülkedeki perakende satış noktalarını ve çevrimiçi mağazalarını kapatmış, Ekim ayında ülkedeki faaliyetlerini kalıcı olarak durdurma kararı aldığını açıklamıştı.  

Ek bilgi: Bayerischer Rundfunk, daha önce Adidas'ın Rusya ve BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) ülkelerinde küresel satışların %3'ünü oluşturan yaklaşık 500 mağaza işlettiğini açıklamıştı.

 Suudi Aramco, dünyanın en büyük kullanılmayan gaz sahalarından biri olan Jafurah sahasının geliştirilmesi için Sinopec ve TotalEnergies ile 10 milyar dolarlık bir doğalgaz anlaşması için görüşmelerde bulunuyor. 

Arka plan: Jafurah gaz geliştirme projesi, 100 milyar doları aşan büyük bir yatırım projesidir. Suudi Aramco, bu projeye fon sağlamak için sermaye yatırımcıları arıyor.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Türk Ticaret Bankası'nın İhracatı Geliştirme AŞ'ye (İGE) devrini onayladı.

Detaylar: TMSF'nin satış ihalesinde en yüksek teklifi 455 milyon TL bedelle İGE vermişti.

AYRILMADAN ÖNCE

🎧 Pareto Spot üçüncü sezonu ile geri döndü! Üçüncü sezonda sektör uzmanlarıyla bir araya gelmeye devam eden podcast serimiz 12 bölümlük sezonunda sermayeye erişim, yeteneğe erişim, enerjiye erişim ve mekanlara dair dönüşümleri temel alıyor.

Yeni sezonun, sermayeye erişimin dönüşümü başlığı altında Girişim Sermayesi (Venture Capital) alanındaki dönüşüm ve gelişmeleri ScaleX Kurucu Ortağı Dilek Dayınlarlı ile beraber incelediğimiz ilk bölümünü Spotify ve Apple üzerinden dinleyebilirsiniz.

💌 Her türlü görüş ve önerinizi bizimle [email protected] adresinden paylaşabilirsiniz.

📱 Twitter, Instagram ve LinkedIn hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

Mutlu hafta sonları.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

meleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı

Türkiye

KOBİ

İmam Güneş

halka arz

emeklilik yatırım fonu

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği

Sermaye Piyasası Kurulu

+77 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;