Aposto

Pazartesi, 5 Aralık 2022
Pazartesi, Aralık 5, 2022
Premium'a Yüksel
Ulusal Aşılama Programı
HPV Aşısı ve Cinsiyet
Türkiye

Türkiye’de HPV Aşısı ve Erkeklik(ler)

HPV aşısı olma sorumluluğunu da beraber üstlensek mesela? Gerçekten çok mu zor?

Bahar Aldanmaz

Ulusal Aşılama Programı

HPV Aşısı Ulusal Aşılama Programına Alınmalı

HPV Aşısı ve Ulusal Aşılama Programı

Ben, bir doktor çocuğu olarak, 28 yaşımda, Amerika’da Human Papilloma Virüsü (HPV) aşımı oldum. Amerikalı arkadaşlarım bu aşıyı bu kadar geç yaşta olduğuma inanamadılar. Zoom ekranından bana bakan gözleri “neden bu kadar geciktin ki?” diyordu ama açıkça soramıyorlardı. Sorsalar bile bu cevabı kolayca verebilmem çok mümkün değildi. Nereden başlayabilirdim? Türkiye’de kadınların evlilik öncesi cinselliğinin yok sayıldığından mı? Zaten hayatımızı tek partnerle geçirmemizin beklenmesinden mi? Aşının pahalılığından mı (3 doz için ortalama ücret 2085 TL)? Her şeyin ‘evlenince’ yapıldığından mı? Hangisinden?

Son günlerde HPV aşısı yine gündemde. HDP Muş Milletvekili Sayın Gülistan Kılıç Koçyiğit, HPV aşısının ulusal aşılama programına alınması ve ücretsiz olması için bir kanun teklifi sundu. Bu kanun teklifi sunulduğundan beri, menstrüel ürünlerin satışının yasaklandığı düşünüldüğünde olduğu gibi, bir HPV aşısı ayaklanması başladı. Bu, elbette, harika! Ancak, konuşmaların çoğunda beni rahatsız eden, içimdeki feminist araştırmacıyı tırmalayan bir taraf var ve bu konuda Konuşmamız Gerek!

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
HPV Aşısı ve Cinsiyet

HPV Aşısı Bizim Kadar Cinsiyetçi Değil!

HPV Aşısı Bizim Kadar Cinsiyetçi Değil!

Şöyle başlayalım: HPV aşısı cinsiyet tanımıyor. Bu aşıyı penisi olan bireyler de olabilir. Şimdi ben penisi olan bireyler dediğim için çıldıracak bir ekip var, onların anlayabilmesi adına, ikili cinsiyet sistemine dayalı terimler kullanarak da yazacağım. Erkekler HPV aşısı olabilir ve olmalılar. 

Aşının ücretsiz olması gerektiği tartışılamaz bir gerçek. Ancak diyelim ki aşı ücretsiz oldu, bu her şeyin çözümü mü sizce? Değil. Aşının ücretsiz olmasına ek olarak, atanmış cinsiyetimizin ne olduğu fark etmeksizin, bu aşıyı hepimizin olması gerekiyor. Tam da bu nedenle aşının ücretsiz olmasının gerekçeleri tartışılırken sürekli olarak ve sadece “Kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olan” söyleminin kullanılması doğru değil çünkü bu şekilde söylemler üretilmesi atanmış cinsiyeti erkek olan bireylerin bu hastalığı taşıdıkları ve onlarda da bazı hastalıklara sebep olabileceği gerçeğini vurgulamıyor. Alternatif bir söylem olarak, illa ikili cinsiyet sistemine dayalı terimler kullanacaksak, mesela “Yaygınlıkla erkeklerin taşıdığı HPV virüsü” desek? Ya da gelin beraber yeni söylemler üretelim. HPV aşısı olma sorumluluğunu da beraber üstlensek mesela? Gerçekten çok mu zor?

Steven Epstein 2010 yılında, yalnızca HPV aşısı ile ilgili olan bir kitap (kitabın ismi “Three shots at prevention: the HPV vaccine and the politics of medicine’s simple solutions”) için yazdığı bir makalede, kamuoyu tartışmalarının çoğunda, tek eşli ve heteroseksüel ilişki yaşamayan bireyler için HPV aşısının öneminden neredeyse hiç bahsedilmediğini vurguluyor. 2021 Türkiye’sinde de durum farklı değil. Kimin yaşam ve sağlık hakkı önemseniyor? Kim dışlanıyor? Bence aşının ücretsiz olmasını tartışırken bu soruyu sormayı unutmamalıyız.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Türkiye

Türkiye’de HPV Aşısı olan ‘Erkekler’

Türkiye’de HPV Aşısı olan ‘Erkekler’

Bu yazıyı yazabilmek için Türkiye’de HPV aşısı olmuş, atanmış cinsiyeti erkek olan 3 kişi ile görüştüm. Bu görüşmeleri yapmaktaki amacım Türkiye’de yaşayan bir erkeğin HPV aşısı olmasını sağlayan sosyal ortamı anlayabilmekti. Görüştüğüm kişilerden ilki, iki ebeveyni de doktor olan ve kendisi de sağlık politikaları üzerine çalışan biriydi. Özellikle babasının iki oğlunun da HPV aşısı olması konusunda çok aktif rol oynadığını belirtti. İkinci görüştüğüm kişi de partnerinin HPV ile yaşadığını öğrendikten sonra aşı olmayı düşünmeye başlayan ve sonrasında da Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği’nin yaptığı eğitimlerde öğrendiklerinden sonra bu aşıyı olmaya karar veren biriydi (iyi ki böyle dernekler var). Son olarak görüştüğüm kişi de kız arkadaşının HPV aşısı olacağını duyunca onunla beraber bu aşıyı olmaya karar veren biriydi. Kız arkadaşıyla aşı olmaya gitmeden önce 4 erkek arkadaşıyla otururken aşı olacağını söylediğinde bu dört erkek HPV aşısını Corona aşısı anlamış ve sonrasında da HPV aşısının ne olduğunu bilmediklerini belirtmişler.

Konuştuğum kişilerden ilki dışında (çünkü ona aşıyı evde babası yapmıştı), diğer iki kişi de aşıyı yapan doktor ve eczacıdan “Sen neden aşı oluyorsun ki? Biz kadınlara öneriyoruz” cümlesini duymuşlardı. Her ikisi de aşıyı olmak istediklerini belirttikten sonra aşıyı olmakta bir sorun yaşamamışlardı ancak bu tepkiyi almış olmaları bence çok şey söylüyor.

Hem kendi hikayemden hem de benimle HPV aşısı hikayesini paylaşan üç kişiden öğrendiğim bir şey var. HPV aşısı ülkemizde sosyal ağlarla ilerliyor. Bu ne demek? Ben aşı olduktan ve bunu arkadaşlarıma söyledikten sonra aşı olan en az 10 arkadaşım oldu. Şimdi o 10 arkadaşım da kendi arkadaşlarına söyledikleri zaman onlar da aşılanacak ya da en azından aşı olmayı düşünecekler. Bu senaryo, aşı eşitsizliğinin ve sınıfsal ayrımcılığın da bir göstergesi. Yani evet HPV aşısı toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve gelenekselleşmiş toplumsal cinsiyet rolleri ile çok alakalı ama onun yanı sıra ücretsiz olmamasından ve ulusal aşı programına eklenmemesinden dolayı ayrıca sınıfsal bir problem.

HPV aşısının ulusal aşı programına dahil edilmesi, ücretsiz olması ve ilkokuldan itibaren müfredat içeriğine (toplumsal cinsiyet rolleri ile beraber) entegre edilmesi gerek. Benim bu yazı ile en çok vurgulamak istediğim nokta ise atanmış cinsiyeti erkek olan bireylerin de HPV aşısı olması gerektiği. Bunun olabilmesi için de ilk adım olarak, HPV aşısının ücretsiz olması konusunda yaptığımız paylaşımlarda yalnızca “kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açan” cümlesini yegâne sebep olarak kullanmamaya özen gösterebiliriz.

Konuşarak.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Bülteni beğendiniz mi?

Arşive Ekle

Okuma listesine ekle

Paylaş

Oyunbozan Yayınını Takip Et

Toplumsal cinsiyet eşitliği. Keşke bunun için oyunbozan olmamız gerekmeseydi. Biz, oyun bozmak için konuşmayı tercih eden iki feminist doktora öğrencisiyiz. Regl yoksulluğu ve tabusu başta olmak üzere, konuşulmayan konuları konuşmaya karar verdik. Sen de Konuşmamız Gerek’tiğine inanıyorsan, artık buradayız.

0%

;