Piyasalar & Ekonomi
İş Dünyası
Politika
Bugünkü Destekçimiz
Teknoloji & Startup
Spor
Alternatif Gündem
Günün Hikâyesi

🗞 TÜSİAD’ın çağrısı, Johnson’ın sınavı

Günaydın. TÜSİAD "genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına dönülmesi" çağrısı yaptı. Ermenistan ve Türkiye özel temsilcileri atadı. Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson eleştirilerin ardından seçmenlerini kaybetmeye başladı.
Wainer ile birlikte

Yepyeni başlangıçları Wainer’le kutla Yeni başlangıçların en kabul görmüş timsali hiç şüphesiz yeni bir yıl. Her aralık ayı; yeni umutlar, yeni kararlar, kutlanacak onca gün ve özel ikonik anın yer alacağı tertemiz bir sayfanın başlayacağını işaret eder. Yeni başlangıçların gücüne inanan Wainer , yeni yılda yaşanacak her ikonik ana eşlik etmek üzere aradığınız saati bulduğunuzu işaret ediyor ve sizi Wainer Iconic koleksiyonunu keşfetmeye davet ediyor. Wainer: İncelikli İsviçre saat işçiliğiyle cüretkâr tasarımları aynı çarkta döndüren Wainer; ilhamını Akdeniz'den alan tasarımları İsviçre saatçiliğinin çağdaş yorumlarına dönüştürerek eşsiz bir armoni yaratıyor. Tıpkı ruh ve bedenin mükemmel uyumu gibi. Wainer ICONIC: İkonik olmanın yolu yepyeni bir estetikte yeni bir standart yaratırken bunu zamansız ve kalıcı hâle getirmekten geçiyor. İncelikli çarklarla bezenmiş mekanik iskelet mekanizmayı altın renginin inceliği ve mavinin heyecan veren ruhuyla bir araya getiren Wainer, Swiss Made ibaresinin güveni ve saat ustalığıyla ICONIC serisi adının hakkını veriyor. İzin verin, İsviçre kalitesi sizin de yeni başlangıçlarınıza eşlik etsin. Yeni başlangıçlara hazır mısınız? Yeni başlangıçların saati Wainer hazır. Wainer’i buradan keşfetmeye başlayın.

Daha fazlasını öğren

Felat Bozarslan / DW

Dec 20

Aposto Gündem

Dec 20

20 Aralık Pazartesi sabahından herkese günaydın. Cumartesi bülteninde yer alan anketimize katılım gösteren tüm okurlarımıza teşekkür ederiz. 

 • İstanbul'daki okurlarımıza: TURYOL; Çınarcık, Esenköy, Kadıköy, Karaköy seferlerini maliyetler sebebiyle durdurduğunu duyurdu.
 • Bu hafta: Ukrayna, Polonya ve Litvanya liderleri bugün Kiev'de görüşecek. TÜİK salı günü Aralık 2021 Tüketici Güven Endeksi'ni yayımlayacak. Cuma günü Libya'da seçimler gerçekleşecek.
 • Günün çalma listesi: Berlin merkezli bir müzik platformu olan COLORS'ta izleyebildiğimiz tüm performanslar bu listede: COLORS - ALL SHOWS. 

Küresel piyasalarda son durum ve yıl başından bugüne değişimler

Küresel piyasalarda son durum ve yıl başından bugüne değişimler

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Piyasalar & Ekonomi

• Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) "genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına hızla dönülmesi" çağrısında bulunulan bir açıklama paylaştı. Açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi: 

"Son dönemde yaşadığımız istikrarsızlıklar sonucunda, denenmekte olan ekonomi programıyla amaçlanan sonuçlara erişilemeyeceği netleşmiştir. İzlenen ekonomi politikası yalnızca iş dünyası için değil, tüm vatandaşlarımız için yeni ekonomik sorunlar yaratmaktadır. Uzun dönemde de çok daha büyük yapısal problemlere yol açma riski artmıştır."

 • Ne olmuştu? Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 100 baz puan faiz indirimi kararı açıklamasının ardından dolar/TL 17'ye ulaşmış, TCMB piyasalara doğrudan satım yoluyla beşinci kez müdahale etmişti. Ayrıca Borsa İstanbul'da görülen satış dalgası sonucu iki kez devre kesici uygulanmıştı.
 • CHP lideri Kılıçdaroğlu "TÜSİAD Başkanı'nı aradım. Ülke yangın yeri. Aklî melekelerini kaybetmiş bir şahsın ülkeyi intihara sürüklemesini mi seyredeceğiz? Herkes konuşmalı artık, herkes! Seçim istiyoruz. Erdoğan ve Bahçeli’nin tek yapması gereken, kendilerinin gitme olasılığını millete göstermeleridir." paylaşımında bulunmuştu.

TÜSİAD'ın tweet'i

 • Erdoğan'dan tepki: Faiz konusunda gelen eleştirilere yönelik "naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğini" söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ey TÜSİAD ve yavruları, size sesleniyorum. Tek göreviniz var, yatırım, üretim, istihdam, büyüme. Siz bunda ne yapıyorsunuz onu ortaya koyun. Kalkıp da hükümete saldırmanın değişik versiyonlarını aramayın, bizimle mücadele edemezsiniz" dedi. MHP lideri Devlet Bahçeli de TÜSİAD'ın açıklamasını "sorunlu" olarak nitelendirdi. 

Asgari ücret için gelir ve damga vergisine getirilen muafiyetin yalnızca asgari ücretlilere mi, yoksa tüm çalışanların asgari ücret tutarına kadar olan maaşlarına mı uygulanacağı konusu karışıklık yarattı.

 • Nedir? Kanun teklifi, damga ve gelir vergisi istisnasının asgari ücretli olarak gösterilen ve ödemeler toplamı aylık brüt asgari ücret tutarını aşmayan hizmet erbabına uygulanacağını öngörüyor. Asgari ücretin üzerinde ücret alan fakat net ücretleri kesintilerle net asgari ücretin altında kalanlar için ise söz konusu farkın asgari geçim indirimiyle karşılanması öngörülüyor. 
 • BloombergHT'den Tahsin Akça'nın haberine göre Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan açıklamada muafiyetin tüm işçileri kapsayacağının açık biçimde belirtildiğine dikkat çekerek, kanun teklifinde muafiyetin yalnızca asgari ücretli gösterilenlere uygulanmasının yer almasının "sürpriz olduğunu, teklifi düzeltmek için çaba sarf ettiklerini" ifade ediyor. 
 • Neden önemli? Vergi uzmanı Ozan Bingöl; bu durumda işverenlerin SGK, vergi ve damga vergisi maliyetlerine katlanmamak için pek çok çalışanını asgari ücretten çalıştırma yolunu tercih edeceğini söylüyor. 

• Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar'ın ev sahipliğinde TBB Yönetim Kurulu'yla bir araya geldi. Görüşmede ekonomi ve bankacılık sektöründeki gelişmelerin ele alındığı bildirildi. 

JPMorgan; oynaklık nedeniyle Türk lirası bazlı yeni algoritmik işlemler için aracılık hizmetini sonlandırdığını duyurdu. Banka, var olan TL algo işlemlerinin de kısa süre içinde sonlandırılması çağrısında bulundu. Geçtiğimiz günlerde de UBS Türk lirasıyla ilgili rapor yayımlamayı sonlandırmıştı. 

İş Dünyası

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, ASELSAN'ın Katar'a satıldığı ve "aselsan QATAR" markasının tescili için Marka ve Patent Kurumu’na başvurduğu iddialarına yönelik haberlerle ilgili "Bu haber başlığı aldatıcı ve gerçeği yansıtmayan bir başlıktır." açıklamasını yaptı. 

 • Bir adım geriden: Geçtiğimiz haftalarda da ASELSAN'ın BAE'ye satılması için görüşmelerin sürdüğüne yönelik haberler çıkmış; Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, bu iddiaları reddetmişti.

• Düşen reklam gelirleri nedeniyle zarar eden Euronews'un hisselerinin %88'i, Mısır vatandaşı iş insanı Naguib Sawiris'ten Portekiz merkezli yatırım şirketi Alpac Capital'a satılacak. Euronews'un CEO'su Michael Peters anlaşmanın gelecek yılın ilk çeyreğinde tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

Kaliforniya sivil haklar düzenleyicisi, siyah kadın işçilere yönelik "taciz ve ayrımcılık" iddiaları nedeniyle Google'ın çalışanlara karşı davranışları hakkında soruşturma başlattı. 

 • Google'dan cevap: Google sözcüsü Shannon Newberry konuyla ilgili açıklamasında "şirketin kapsayıcı bir iş yeri olarak deneyimlenmesini sağlamayı" amaçladıklarını ve "siyah topluluğu için sürdürülebilir eşitlik oluşturmaya odaklandıklarını" söyledi.  

P&G, kansere neden olan bir kimyasalın bulunması nedeniyle Pantene ve Herbal Essences markalarından satılan bazı kuru şampuan spreyleri ve saç kremlerini geri çağırdığını açıkladı. Şu ana kadar herhangi bir olumsuz durumun raporlanmadığını vurgulayan şirketin hisseleri açıklamanın ardından %1,1 düştü. 

Alibaba Group, on yılın sonunda kendi operasyonlarında karbon nötrlüğü sağlamayı ve tedarik zinciri ile ulaşım ağındaki emisyonları azaltmayı taahhüt etti. Şirketin CEO'su Daniel Zhang tüketicilerini ve ortaklarını da bu konuda "harekete geçirmek" için çalışacaklarını söyledi.

Paris'te bir mahkeme, Louis Vuitton, Dior ve Tiffany&Co gibi markaların çatı şirketi LVMH'in CEO'su Bernard Arnault'nun dâhil olduğu "casusluk" davasındaki rolüne ilişkin soruşturmayı kapatan 10 milyon avroluk anlaşmayı onayladı. Şirketin ödeme yapacağını açıklayan avukat, bunun suçun kabulü anlamına gelmediğini vurguladı. 

 • Detay: 2011 yılında açılan davada şirketin eski istihbarat şefi, "nüfuz ticareti yapmak", "kişiler hakkında yasa dışı bilgi toplamak" ve "mahremiyet yasalarını ihlal etmekle" suçlanmış; CEO Arnault'nun da bu suçlarla ilgili olduğu iddia edilmişti. 
Politika

İzmir'in Kınık ilçesinde bulunan Polyak Maden İşletmesine ait kömür ocağında cumartesi günü grizu patlaması sebebiyle göçük meydana geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasına göre olayda 45 işçi yaralandı.

• Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), "Geçinemiyoruz" mitinglerinin ilkini Diyarbakır ve İzmir'de yaptı. KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, "Biz her gün biraz daha yoksullaşırken, borçlarımızı kapatmak için biraz daha borçlanırken bazıları servetlerine servet katıyor. Biz buraya yılmadan korkmadan 'hükümet istifa' demeye geldik." dedi. Mitingler, dün İstanbul ve Ankara'da da devam etti. 

 • Talepler neler? Yeşil, "temel gıda ürünlerindeki KDV'nin sıfırlanmasını, pandeminin başından beri yapılan zamların geri alınmasını, güvencesiz istihdamların ve özelleştirme politikalarının sonlanmasını" istediklerini söyledi.

• Gazeteci Muharrem Sarıkaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'le yaptığı röportajında yer alan İHA Gaziantep Muhabiri Ahmet Demir'e yönelik davranışlarının kamuoyuna yansımasından sonra açıklamada bulundu. Sarıkaya, Demir'den ve İHA Bölge Müdürü Orhan Akın'dan özür dilediğini belirtti. Fatma Şahin, konuya ilişkin "Habertürk TV canlı yayını esnasında Muharrem Sarıkaya'nın tepkisi kendisinin de dediği gibi çok yanlıştı." ifadelerini kullandı.

 • Tepki: Türkiye Gazeteciler Sendikası, "Gazeteci Muharrem Sarıkaya'nın İhlas Haber Ajansı Gaziantep Muhabiri Ahmet Demir'e yönelik çirkin hareketini en sert biçimde kınıyoruz. Sarıkaya'nın meslektaşımızdan özür dilemesini bekliyoruz." diye tepki gösterdi. Demir de Sarıkaya'nın özrünü kabul ettiğini ancak olayla ilgili hukuki süreç başlatacağını söyledi. 

Türkiye ve Ermenistan ilişkilerini normalleştirme çalışmaları kapsamında eski Vaşington Büyükelçisi Serdar Kılıç özel temsilci olarak görevlendirildi. Ermenistan da parlamentoda başkan yardımcılığı yapan Ruben Rubinyan'ı özel temsilci görevine atadı.

 • Bir adım geriden: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Ermenistan'la normalleşme adımları kapsamında karşılıklı olarak temsilciler atayacağız. Erivan'a charter uçuşları başlatacağız." diye konuşmuştu.

Yunanistan, ülkenin kuzeydoğusuna ördüğü duvara 26 kilometrelik ek yapacağını duyurdu. Türkiye sınırında bulunan duvar onarılırken sınırdaki görevli sayısının da 550 kişiye çıkarılacağı açıklandı. Sivil Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, önlemlerin yasa dışı göçmen akışını engelleyeceğini söyledi.

Rusya, ABD ve NATO'ya yönelik hazırladığı güvenlik anlaşmalarına ait iki taslak belge yayımladı. Belgelerde, eski Sovyetler Birliği ülkelerinin NATO'ya alınmaması talep edildi. ABD'den, NATO üyesi olmayan ülkelerde askerî üs kurmaması ve herhangi bir askerî faaliyette bulunmaması istendi. 

 • Öte yandan: Birleşik Krallık Savunma Sekreteri Ben Wallace, ülkesinin ve müttefiklerinin olası bir işgal hâlinde Ukrayna'ya asker göndermesinin olasılıklar arasında görünmediğini belirtti.

Hollanda, Covid-19'un Omicron varyantına karşı 14 Ocak 2022'ye kadar ülke genelinde tam kapanma kararı aldığını açıkladı. Eczane ve marketlerin de aralarında bulunduğu temel ihtiyaçlara yönelik ürünleri satan yerler dışındaki işletmelerin kapalı kalacağı duyuruldu.

Polonya'da parlamento, Avrupa Birliği'nden (AB) olmayan şirketlerin ülkedeki televizyon ve radyo kanallarında %49'dan fazla hisseye sahip olmasını engelleyen yasa tasarısını onayladı. 

 • Açıklamalar: ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, tasarının onaylanmasından rahatsızlık duyduklarını dile getirdi. Avrupa Komisyonu tasarının Polonya'daki demokratik değerlere saygı konusunda olumsuz bir sinyal gönderdiğini belirtirken ülkedeki iktidar partisi amaçlarının medyayı Rusya gibi "düşman aktörlerden" korumak olduğunu söyledi.
Bugünkü Destekçimiz

Yepyeni başlangıçları Wainer’le kutla

Yeni başlangıçların en kabul görmüş timsali hiç şüphesiz yeni bir yıl. Her aralık ayı; yeni umutlar, yeni kararlar, kutlanacak onca gün ve özel ikonik anın yer alacağı tertemiz bir sayfanın başlayacağını işaret eder.

Yeni başlangıçların gücüne inanan Wainer, yeni yılda yaşanacak her ikonik ana eşlik etmek üzere aradığınız saati bulduğunuzu işaret ediyor ve sizi Wainer Iconic koleksiyonunu keşfetmeye davet ediyor.

 • Wainer: İncelikli İsviçre saat işçiliğiyle cüretkâr tasarımları aynı çarkta döndüren Wainer;  ilhamını Akdeniz'den alan tasarımları İsviçre saatçiliğinin çağdaş yorumlarına dönüştürerek eşsiz bir armoni yaratıyor. Tıpkı ruh ve bedenin mükemmel uyumu gibi.

Wainer ICONIC: İkonik olmanın yolu yepyeni bir estetikte yeni bir standart yaratırken bunu zamansız ve kalıcı hâle getirmekten geçiyor. İncelikli çarklarla bezenmiş mekanik iskelet mekanizmayı altın renginin inceliği ve mavinin heyecan veren ruhuyla bir araya getiren Wainer, Swiss Made ibaresinin güveni ve saat ustalığıyla ICONIC serisi adının hakkını veriyor. İzin verin, İsviçre kalitesi sizin de yeni başlangıçlarınıza eşlik etsin.

Yeni başlangıçlara hazır mısınız? Yeni başlangıçların saati Wainer hazır. Wainer’i buradan keşfetmeye başlayın.

Teknoloji & Startup

Falcon 9 ile Türksat 5B'nin fırlatıldığı an

AA

• Türkiye'nin yeni haberleşme uydusu Türksat 5B, ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden SpaceX şirketine ait Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi. 

TikTok'ta ABD'deki okullara yönelik 17 Aralık'ta düzenlenebilecek olası saldırı ihtimaline karşı yayımlanan uyarı videoları nedeniyle ülkedeki 11 eyalette okullar tatil edildi. Olayla ilgili araştırma yapıldığını bildiren İç Güvenlik Bakanlığı tehdit gösteren herhangi bir bilgi bulamadıklarını açıkladı. 

Meta, platformlarında 50 bin kullanıcının casusluk faaliyetlerine maruz kaldığını ve bu faaliyetleri gerçekleştiren 1.500 hesabın tespit edilip kapatıldığını açıkladı. Hesapların 7 casusluk firmasına ait olduğunu bildiren Meta, şirketlerin müşterileri için yüzden fazla ülkedeki kişileri hedef aldığını söyledi. 

 • Geniş perspektif: Meta, son dönemde kişisel veri gizliliği ve gençler üzerindeki etkisi gibi birçok konuda hükümetin eleştirilerine ve tepkilerine maruz kalmıştı. Geçtiğimiz günlerde de ABD milletvekillerinin NSO Group ve benzeri casus yazılım firmaları hakkında yaptırım uygulanması talebinin ardından Meta'nın bu adımı atması "ilişkileri iyileştirme" çabası olarak yorumlandı. 

Google, Disney'le bir anlaşmaya varamaması sonucu YouTube TV'deki akış hizmetinden ESPN, ABC, FX ve National Geographic dâhil olmak üzere birçok kanal kaldırıldı. Anlaşma için görüşmelerin devam ettiği bildirildi. 

Spor

VakıfBank, Uluslararası Voleybol Federasyonu Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda Imoco Volley'i 3-2 yenerek dünya şampiyonu oldu.  

VakıfBank

• Millî yelkenci Yiğit Yalçın Çitak, 4'üncü Grand Prix Round 1 yarışlarının ILCA 7 U21 kategorisinde birincilik elde etti. Millî yelkenci Ozan Türker de Umman'da düzenlenen World Sailing Dünya Gençler Şampiyonası'nda Techno 293 plus erkekler kategorisinde bronz madalyayı hak etti. 

Cezayir, Tunus'u uzatmalarda 2-0 mağlup ederek 2021 FIFA Arab Cup'ın kazananı oldu. 

Kasımpaşa, teknik direktör Hakan Kutlu'yla yolların karşılıklı anlaşılarak ayrıldığını duyurdu. Kutlu, Şenol Can ve Cihat Arslan'ın ardından Kasımpaşa'nın bu sezon çalışmayı bıraktığı üçüncü teknik direktör oldu. 

Alternatif Gündem

Refik Anadol'un "Machine Hallucinations – Nature Dreams : AI Data Sculpture 2021 1/1" isimli eseri

Open Sea

Refik Anadol'un Open Sea'de yayımlanan "Machine Hallucinations – Nature Dreams : AI Data Sculpture 2021 1/1" eseri, yaklaşık 1 milyon 200 bin dolara "mabu" isimli koleksiyoner tarafından satın alındı. 

 • Eser hakkında: 2018-2021 yılları arasında Refik Anadol Stüdyosu’nda toplanan 300 milyondan fazla doğa fotoğrafıyla oluşturulan eserde sanatçı yapay zekâ sistemlerini kullandı. 
 • Öte yandan satış NFT piyasasının önde gelenleri tarafından da tebrik edildi. 
Günün Hikâyesi

Boris Johnson’ın sınavı

Birleşik Krallık’ın North Shropshire bölgesinde perşembe günü gerçekleştirilen ara seçimin galibi Liberal Demokratlar oldu. Muhafazakâr Parti’nin 200 yıllık kalesi olarak görülen bölgedeki yenilgi, bir süredir pandemi kısıtlamalarını ihlal ettikleri iddialarıyla eleştirilen Boris Johnson hükümetine yönelik son darbe olarak nitelendirildi. 

Neler oluyor? 

BBC Türkçe’nin aktardığına göre 2019’da gerçekleşen genel seçimde bölgede 23 bin farkla kazanan Muhafazakâr Parti, ara seçimlerde yenilgi gördü. Bölge milletvekilliğine seçilen Liberal Demokrat Helen Morgan, Johnson için "hükümeti yalanlarla yürüyor ve bunun hesabını verecek" dedi. 

Muhafazakâr Parti Teşkilat Sekreteri Oliver Dowden bölge seçmeninin mesajını aldıklarını söylerken Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson sonucun hayal kırıklığı yarattığını ve seçmenleri anladığını belirterek "sorumluluğu aldığını" ifade etti. 

İstifalar, itirazlar

Johnson hükümetinin başı bir süredir dertte. Geçtiğimiz yıl pandemi önlemleri sırasında başbakanlık konutunda sosyal mesafe önlemlerinin ihlal edildiği bir dizi parti yapıldığı öne sürüldü. Hükümet iddiaları reddetti ve Covid-19 kurallarına her zaman uyulduğunu söyledi. 

Hükümetin parti iddialarını soruşturmakla görevlendirdiği Simon Case'in de benzer bir iddiayla anılması sonrası Case, soruşturmayı yönetme görevinden çekildi ve yerine Sue Gray getirildi. 

Boris Johnson'ın Omicron varyantı nedeniyle getirmek istediği yeni pandemi kısıtlamaları, partisinden yaklaşık 100 milletvekili tarafından eleştirildi. Muhafazakâr Parti’den milletvekilleri, Johnson’ın yeni önlemlerine karşı çıktı. 

Son olarak, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecinin mimarlarından sayılan Brexit'ten sorumlu bakan David Frost, istifasını açıkladı. Görevini ocak ayından itibaren bırakması konusunda mutabık kalındığını fakat resmî duyuru gerçekleşmeden istifa kararının basına sızmasının ardından derhâl istifa etmenin daha doğru olduğunu düşündüğünü belirten Frost, Covid-19 kısıtlamalarının yanı sıra vergi oranları ve çevresel politikaların maliyetleri gibi konularda hoşnutsuzluğunu dile getirdi. 

Başbakan Johnson, bir süredir başbakanlık konutunda gerçekleşen yenileme faaliyetlerinin masrafları konusunda da eleştirilerin hedefi oluyordu. 

Johnson gider mi?

Yapılan son anketlerde Muhafazakâr Parti desteğinin hatrı sayılır derecede düştüğünün, İşçi Partisi'nin gerisinde kaldığının görüldüğü ve bu kadar kısa sürede seçmen fikrinde böyle bir değişikliğin pek yaygın olmadığı aktarılıyor. 

Reuters'ın analizinde Muhafazakâr Parti içindeki faal vekillerin %15'inin güvenoyu talebi iletmesi hâlinde Johnson hakkında güven oylaması yapılabileceğini, bu oylamayı kaybetmesi durumunda da başbakanın istifa etmek zorunda kalabileceği öngörülüyor. Böyle bir senaryoda Johnson'ın yerine ekonomi bakanı Rishi Sunak ya da dışişleri bakanı Liz Truss gibi isimlerin gelebileceği belirtiliyor. 

Middle East Eye'dan Peter Oborne da Johnson'ın itibarının "paramparça olduğunu" ifade ediyor. Potansiyel halefler arasında Truss'ın Sunak'a göre öne çıktığını belirtse de Oborne, iki ismin de Johnson yönetiminin "ahlaki sefaletinde ve yalanlarında rol oynadığını" savunuyor. 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

iktisat bilimi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Borsa İstanbul

çdaroğlu

Cumhurbaşkanı

Recep Tayyip Erdoğan

TÜSİAD

Devlet Bahçeli

+110 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;