aposto-logo
TR
TREN
🗞️ Gündem
⚡ SpeedRun
💰Loot
🎮Demo

🐺 Yeni Witcher oyunu yolda

Geralt'sız Witcher, PlayStation'a Game Pass modeli ve Bloodborne...

Selamlar,

Geçtiğimiz hafta twitter'da ilgimi çeken bir tartışma konusu gördüm. 2 gün arayla paylaşılan Hogwarts Legacy oynanış videosununun ve Starfield'ın geliştirici ekibinin oyunlarıyla ile ilgili konuştukları bir videonun izlenme sayılarının karşılaştırılması yapılmıştı. Hogwarts Legacy 7 milyon görüntülenme alırken Starfield videosu sadece 260 bin görüntülenmişti. Bu da oyuncuların geliştirme aşamaları ya da insanların oyun hakkındaki konuşmalarından çok, oyunun gerçek oynanışını merak ettikleri gibi bir sonuca bağlanmıştı. Ben oyunun geliştirme aşamasını da öğrenmeyi seven bir oyuncu olsam da bir oyun çıkmadan önce o oyun ile ilgili oynanış videolarını görmeyi tercih eden biriyim. Bu konuda sizlerin de görüşlerini çok merak ediyorum. Eğer fikirlerinizi paylaşmak isterseniz bana her zaman twitter adresimden ulaşabilirsiniz.

Bu hafta Tahsin askere gidiyor. Bundan dolayı askerliği boyunca bültenimiz iki haftada bir çıkacak ve bu süre boyunca sizlere ben eşlik edeceğim. Kendisine bana olan güveni için teşekkür ediyor ve askerliğinde başarılar diliyorum. Umarım su gibi gidip gelir ve bizleri çok uzun süre yazılarından mahrum bırakmaz.

- Mehmet


*Kapak görseli: Mateusz Michalski

🗞️ Gündem

Activision-Blizzard yeni cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığı davalarıyla yüzleşiyorŞirketteki olumsuz deneyimlerini geçtiğimiz Aralık ayında halka açık bir şekilde dile getiren Activision-Blizzard çalışanı için Los Angeles County yüksek mahkemesi cinsel taciz, cinsiyet ayrımcılığı ve açıklamalarından sonra yapılan misillemeler ile ilgili şirkete yeni bir dava açtı.

2017 yılında IT departmanında üst düzey idari asistan olarak işe başlayan çalışan, şirkette alkol alması ile ilgili sık sık baskıya maruz kaldığını dile getirdi. Bunun yanında görünüşü ve kıyafetleri ile ilgili cinsel konuşmalar ve fiziksel dokunmalara maruz kaldığını belirten çalışan, şirket dışı aktivitelerden kaçınmaya başladığını söylüyor. Çalışanın Kasım ayında yönetici asistanı pozisyonuna başvurduğu ancak Aralık ayında yaptığı açıklamalardan dolayı başvurusunun reddedildiği de iddialar arasında arasında.


CD Projekt Red yeni bir Witcher oyununun yapım aşamasında olduğunu doğruladıOyunun yapıldığı henüz doğrulandığı için hakkında çok fazla bilgiye sahip olmasak da CD Projekt Red, sevenleri için küçük açıklamalar yaptı. Öncelikle oyunu "A New Saga Begins" (yeni bir destan başlıyor)  alt başlığı ile duyurdukları için artık Geralt ile oynamayacağımız alınan bilgiler arasında. Bununla birlikte oyunun yapımında kendi oyun motorları olan REDEngine yerine Unreal Engine 5 kullanılacağı da yapılan açıklamalar arasında. Oyunun UE5 ile geliştirilmesi önce sadece Epic Games için özel bir oyun olacak tartışmalarına yol açmış olsa da şirket oyunun bütün platformlara açık olacağı ve kesinlikle tek bir platformun özel oyunu olmayacağı doğrulandı.

Withcher


Bloomberg'in haberine göre Sony gelecek hafta Spartacus kod isimli yeni üyelik sistemini duyuracakPlanlara aşina olan kişiler Sony'nin yeni bir video oyun üyelik sistemi hazırladığını söylüyor. Bu sistem, mevcut olan PlayStation Now ve PlayStation Plus'ı birleştirecek. Sistemi satın alan kişiler eski PS dönemlerinden modern oyunların ve klasiklerin de bulunduğu bir kataloğa sahip olacaklar. Bu haber şimdilik sadece bir söylenti olsa da haberi yapan kişinin Jason Schreier olması PlayStation hayranlarını heyecanladırmış durumda.

Playstation

⚡ SpeedRun

📰  Geçtiğimiz haftanın diğer gündem maddelerine hızlı bir bakış.

  • PS5 ve PS4 için yeni ve kapsamlı bir sistem güncellemesi yayınlandı.
  • Suicide Squad: Kill the Justice League 2023 yılının ilk bahar aylarına ertelendi.
  • Assassin's Creed 2 efsanesinden tanıdığımız Jade Raymond'ın kurduğu Haven Studios, PlayStation stüdyolarına katıldı.
  • Ghostbusters: Spirits Unleashed oyunu duyuruldu.
💰Loot

Epic Games

  • Bahar indirimleri başladı. 24 Mart 2022 ve 7 Nisan 2022 tarihleri arasında geçerli olacak büyük indirimleri sakın kaçırmayın. 
  • Bir önceki sayımızda yaptığımız röportajda da adı geçen Stygian: Reign of the Old Ones oyununu merak edenleriniz olduysa 8 TL karşılığında kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

PlayStation Store

GamePass

  • GamePass'e eklenen son oyunları görmek için sizi buraya alalım. Geçen sayımızda bahsettiğim Zelda'ya benzetilen Tunic de raflardaki yerini aldı. Tatlı bir tilki ile oynamak istiyorsanız bu fırsatı kaçırmayın.
🎮Demo

Lady Maria

Bloodborne

Açıkça söylemek gerekirse ben tam olarak PlayStation fanıyım. Çocukluğumda oynamaya başladığım Tiny Tank ve Crash gibi efsane oyunlardan sonra hiçbir zaman PS'den vazgeçemedim. Ben büyüdükçe PS yapımları da büyümeye devam etti ve bence şu anda sektörde gerçekten çok üst bir noktadalar. Özellikle Santa Monica ve Naughty Dog gibi şirketlerin yaptığı oyunlar oyun dünyasına adlarını altın harflerle yazdırmışlardır. Eskiden bu oyunlara erişmek daha kolay olsa da şu anda dolar kurunun yükselmesi ve oyunların artık zor erişilebilecek fiyatlarda olmasından kaynaklı PS oyunlarına uzun bir ara vermiştim. Daha sonra kardeşlik sistemini öğrenerek bir arkadaşım ile beraber oyunları yarı fiyatına almaya başladık ve artık oynayamadığım bütün oyunları deneyimlemeye başladım ve PS 4 için çıkan neredeyse bütün özel oyunları sildim süpürdüm.

Neredeyse bütün oyunları diyorum çünkü Bloodborne'u kütüphaneme eklememe rağmen bir türlü oynamaya cesaret edemedim. Hatta kesin olarak oynayacağımı düşündüğüm için hazır bulunması için indirmesini de gerçekleştirdim. Buna rağmen yaklaşık 7 aydır birbirimizin yüzüne bakmaktan öteye gidemedik. Bunun en büyük sebebi oyunun Souls-like olması ve benim bu oyunları oynamak için fazla yaşlandığımı düşünmem. Şaka bir yana daha genç olsam da reflekslerim eskisi kadar iyi değil ve artık çoğu oyunu orta zorlukta oynarken bile bazen zorlandığımı hissediyorum. Durum böyle olunca Souls oyunlarına hiçbir zaman ılımlı bir biçimde yaklaşamadım. Oyunun daha ana ekranını bile açmamamın ikinci nedeni ise korkak bir insan olmam. Arkadaşım oyunu oynamaya aldığımız gibi başladı ve biraz korku öğeleri olduğunu söyledi. Ben korkak bir insanım. Bunu yapmak benim için gerçekten çok zor. Geceleri yatarken odamda Bloodborne karakterleri görmek istemiyorum.

Elden Ring'in çıkmasıyla artık Souls oyunlarına başlamam gerektiğini düşünüyorum. Tahsin oynamaya başladı ve zaman zaman konuşmalarımızda bana ne kadar harika bir oyun olduğundan bahsediyor. Bunun getirdiği kıskançlık ile beraber Elden Ring oynama isteği uyansa da maddi ve zamansal sıkıntılardan dolayı henüz kendisine başlamak istemiyorum. Bu yüzden eğer bir souls oyunu oynayacaksam onun Bloodborne olduğunu düşünüyorum ve bu hafta zor bir maceraya atılıyorum. Muhtemelen bir sonraki sayımızda oyunu sadece 2 saat oynamış ve ağlayarak bırakmış bir yazar olarak karşınıza çıkacağım. O zamana kadar sağlıcakla kalın.

- Mehmet

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

İLGİLİ BAŞLIKLAR

cinsel taciz

cinsiyet ayrımcılığı

Activision-Blizzard

Los Angeles County

CD Projekt Red

Witcher

REDEngine

Unreal Engine 5

+19 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;