aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Hong Kong Özel ile ilgili hikayeler

ParetoPareto

HİKAYE

Çin'in ulusal güvenlik yasası yabancı şirketler için ne anlama gelecek?

Son birkaç yılda uluslararası arenada ticari popülaritesini kaybeden Çin, şimdi de 2003'ten beri görüşmeleri süren Ulusal Güvenliği Koruma Yasası ile yabancı işletmeleri endişelendirdi. Hükümet, devlet sırları ve yabancı müdahaleleri kapsayan iç mevzuatın gerekli olduğunu ve normal işleyişi etkilemeyeceğini belirtti.

21 Mar 2024

• Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde Seçim Komitesi üyelerinin yaptığı oylamada geçerli 1424 oyun 1416'sını alan eski güvenlik şefi John Lee Ka-chiu "Baş Yönetici" olarak seçildi. Görevi bırakan Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam'ın yardımcılığını yürüten Ka-Chiu, Çin merkezi hükümetine yakınlığıyla, 2019 ve 2020'deki demokrasi yanlısı protestoların bastırılmasındaki rolüyle ve ABD'nin yaptırım listesinde bulunmasıyla tanınıyor.

11 May 2022

• G7 ülkelerinin dışişleri bakanları, Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde yapılan seçimler için "Çin'deki demokrasinin aşındığı" yorumunu yaptı. Arka plan: Pekin, Hong Kong'un yalnızca vatanseverler tarafından yönetilmesini talep etmiş; 2021'de yasada değişikliklere gitmişti. Değişikliklerden sonra yapılan ilk meclis seçimine, kayıtlı seçmen sayısının yaklaşık 4,5 milyon olduğu şehirde seçmenlerin yalnızca 1 milyon 350 bin 680'i katılmıştı.

22 Ara 2021