"20'lerinde biri sizce neye benziyor?"

Biz sorduk, çocuklar cevapladı

20'lik

20'lik

20’lik, kafada oluşan saçma soruların, açılmayı bekleyen ve bazen suratımıza çarpılan kapıların, gündem ile üzerimize çökebilecek fenalığın paylaşıldığı bir bülten.

Küçükken, 20’lerinin başındaki insanların aşırı havalı olduğunu düşünürdüm. Aynı zamanda çok büyük olduklarını, hayatı tamamen anlamlandırabilmiş, her şeyi tıkırına oturtabilmiş insanlar olarak görürdüm. O zaman 20’liklere atfettiğim şeyleri, şu an 40’larındakilere atfediyorum. Demek ki deneyimlerimden pek ders almıyorum çünkü 20’lerimdeyim ve çoğu şeyi hâlâ oturtamadım. ‘Oturmaya mı geldik’ ideolojisinde hareket ediyor, değişimi ve belirsizliği kucaklamaya çalışıyorum. Tarzımı eskiye göre daha çok beğeniyorum ama biliyorum ki iki seneye o da değişecek. Benim 20’lik Yasmin’i hayal ederken aklımda sadece üç şey vardı (bunu dış görünüş içinden yapacağım, iç dünyası çok daha karışıktı çünkü küçük Yasmin’in): bir kulağında birkaç piercing olsun (oldu), Converse giymeye devam etsin (ediyor) ve havalı giyinsin (yaani, şimdi bence öyleyim hffhhfg).

Çocukların gözlemlerinin ve beklentilerinin peşine düştük bu hafta. 10 yaş ve altı grubuna sorduk. "20'lerinde biri sizce neye benziyor?" Onlar da çok sağ olsun cevaplarını sakınmadılar, çat çat söylediler. Mesela, 6,5 yaşındaki Rüzgar soruya şu cevabı verdi: “İnsana.” Çok hoşuma gitti. Ne kadar doğru, ne kadar net. Sonuçta yaşımız ne olursa olsun, en temelinde insan değil miyiz? Duygulandım. Bunun gibi harika cevaplar aldık. Betimlemelerin 5 tanesini de Alıp Başını Gidenimiz Hatice Karakaş çok güzel görselleştirdi. Buradan onu öpüyor ve bir kere daha ellerine sağlık diyorum! 

O zaman bakalım 20’li yaşlarında biri neye benziyormuş: 

Yusuf, 10

Çocuklara göre olgun davranır, ama kim olduğuna bağlı. Kendi evine çıkabilir, çalışmaya başlaması kesin lazım bence, gelir kaynağı olması lazım. 

Buse, 9

Güzel, uzun saçlı dipleri koyu ve uçları açık renkli ombreli saçlı. 

Crop top, kot pantolon/siyah İspanyol pantolon, halka küpe, makyaj, eyeliner, sneaker. 

Üniversiteye gidiyor, ders çalışıyor, AVM’ye gidiyor (alışveriş yapıyor), arkadaşlarıyla dışarı çıkıyor. Eğlenceli, arkadaş canlısı, sıcak kanlı. Genç, kendi başına yaşıyor, part-time bir yerde çalışan, müzik dinleyen, piyano çalan, özgür. 

Osman, 9

Kızlar güzel oluyor, erkekler yakışıklı oluyor. Kötü davranışlı olabiliyorlar, büyüdüklerinde ergen tribine giriyorlar. Çok yakışıklı olacağımı ve sevgili yapmayacağımı düşünüyorum çünkü istemiyorum.

Asya, 7

Uzun saçlı, güzel ve çok yetenekli bir kişi, kitap okur, ödev yapar ve bilgisayar oyunları oynar, gezer tozar. Genç, huysuz ve eğlencelilerdir.

Muhammet Fehmi, 10

20’li yaşlarda insan, insana benziyor. 20 yaşından sonra okulu bitirip futbolcu olup Real Madrid’de oynamak istiyorum. Hayata farklı bakış açısı ile bakar. İş bulmak ister. Para bulmak ister. Ders çalışır. Okumak ister. Sevgili yapmak ister.

***

Ne dersiniz, tutturabilmişler mi?

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

20'lik

20'lik

20’lik, kafada oluşan saçma soruların, açılmayı bekleyen ve bazen suratımıza çarpılan kapıların, gündem ile üzerimize çökebilecek fenalığın paylaşıldığı bir bülten.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

piercing

Converse

eyeliner

Hatice Karakaş

NEREDE YAYIMLANDI?

20'lik20'lik

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

Çocuktuk. Çocuğuz!

çocuk olmak, çocuk kalmak, özgürce çocukluğu deneyimleyebilmek

20 Nis 2023

Pinterest, Atalarımızın Toprakları

YAZARLAR

Yasmin Güleç

Anthony Bourdain'in #1 numaralı hayranı olmak dışında zamanımı genelde yazarak, yürüyerek, kahve içerek ve derin politik tartışmalara girerek harcıyorum.

20'lik

20’lik, kafada oluşan saçma soruların, açılmayı bekleyen ve bazen suratımıza çarpılan kapıların, gündem ile üzerimize çökebilecek fenalığın paylaşıldığı bir bülten.

İLGİLİ OKUMALAR

;