aposto-logo
TR
TREN

Editörün Seçkisi

Editörün Seçkisi

Aposto'da öne çıkan çıkan yayınlar ve içerik derlemeleri.

Haftalık olarak yayımlanan Tasarlayanlar, tasarım ve sanat alanında orijinal ve gelenekselin dışında projelere yer veriyor.


Avustralya Su Altı Keşif Merkezi

Baca Architects, Geographe Körfezi kıyılarında yüzeye çıkan bir balinayı andıran Avustralya Su Altı Keşif Merkezi adlı bir deniz gözlemevi tasarladı.

Batı Avustralya'daki Busselton İskelesi'nin yanında denizde iki kilometre açıkta inşa edilecek merkez, kısmen su altında konumlandırılacak ve okyanus tabanına bakan büyük bir pencereye sahip olacak.

Gözlemevi, şu anda ziyaretçi talebini karşılamak için mücadele eden iskelenin dışındaki mevcut bir gözlemevinin yerini almak üzere geliştirilmiş. Hedef, hem halkın hem de bilim adamlarının Geographe Körfezi'nin deniz habitatlarını gözlemlemesi için açık olan, dünyanın en büyük merkezi haline gelmesi.

Yapının amacı; eskisine kıyasla daha çok ziyaretçi alabilmesi, okyanus tabanında daha büyük bir su altı görüntüleme penceresi sağlaması ve tabii ki etkileyici balina formuyla turistik bir ilgi görmesi.

Avustralya Su Aaltı Keşif Merkezi , büyük ölçüde betondan inşa edilecek ve yat üreticileri tarafından üretilecek hafif çerçeveli bir çatı ile tamamlanacak. Beton, dayanıklılığı ve deniz ortamları gibi zorlu koşullara dayanma kabiliyeti nedeniyle seçildi. Ayrıca betonun, ısıtma ve soğutma için bir su ısı değişim sistemi yardımıyla termal kütle yoluyla iç sıcaklıkları dengelemeye yardımcı olacağı düşünülüyor.

Baca Architects, binanın ön cephesinde midye ve alglerin büyümesini teşvik etmek için malzemenin gözenekli bir varyasyonunu kullanacak. 

Yapının içi bir dizi sanat galerisi ve sergi alanını kapsayacak şekilde tasarlandı. Ziyaretçilere denizin hem üstünden hem de altından manzaralar göstermek için birkaç yapısal cam pencere dahil edilecek. Dışarıdan bakıldığında bu pencerenin balinanın gözünü andırması amaçlanacak. Yapı, deniz seviyesinin altında bir restoran ve okyanus tabanında konumlandırılmış heykeller ve sanat eserleri ile tamamlanacak.

Gözlemevi'nin 2022'de tamamlanması planlanıyor.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Editörün Seçkisi

Editörün Seçkisi

Aposto'da öne çıkan çıkan yayınlar ve içerik derlemeleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

balina

midye

Avustralya

Baca Architects

Geographe Körfezi

Avustralya Su Altı Keşif Merkezi

Busselton İskelesi

NEREDE YAYIMLANDI?

Editörün SeçkisiEditörün Seçkisi

BÜLTEN SAYISI

Aposto! Digest #16: Bilim, Sürdürülebilirlik, Tasarım

Platformdan öne çıkan içerikler ve editörlerin favorileri burada!

03 Tem 2021

YAZARLAR

Editörün Seçkisi

Aposto'da öne çıkan çıkan yayınlar ve içerik derlemeleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;