aposto-logo
TR
TREN

Erik ten Hag ve Kat Edilecek Kilometreler

Manchester United, Erik ten Hag'la sözleşme imzalandığını duyurdu ve kulüpte bugün artık yeni bir gün.
Erik ten Hag ve Kat Edilecek Kilometreler

Alex Ferguson'ın 2013'te emekliliğini açıkladığı günden bu yana zirveyi unutan Manchester United, seneler içerisinde alışık olduğu konuma geri dönmek adına farklı yöntemler denedi ve günün sonunda artık farklı bir sınıfın öğrencisi olduğunu kabul etmek durumunda. 

Görsel: Sky Sports

Aradan geçen 9 senede David Moyes ve Ole Gunnar Solskjaer gibi pragmatizmden uzak menajerlerle çalışan United'ın bu profilin büyük oranda zıttı olan Jose Mourinho ve Van Gaal gibi örneklere de yol yürümesi, kulübün futbol aklında bir kafa karışıklığı olduğu sonucuna ulaştırıyordu. Geçtiğimiz sezonu 2. tamamlayan ve yaz transfer dönemindeki çarpıcı hamleleriyle gözünü City'nin tahtına diken United'ın bu sezon yaşadığı çakılma, temelsiz yapının birkaç transfer hamlesiyle yarışmacı olamayacağı gerçeğini acımasızca ortaya çıkarttı. Sezon sonunda bitecek olan yüklü kontratların yaşatacağı ferahlamayı ıskalamak istemeyen United'ın tekrar 'kurucu' bir menajeri göreve getirmesi bu denklemde pek mantıksız gözükmüyor, özellikle de ten Hag'ın Ajax'ı dönüştürdüğü makineye şahit olduktan sonra.

Ten Hag'ın daima 'konforlu' ortamlarda bulunduğunu ve United'da koltuğu devraldıktan sonra bunun kendisi adına probleme dönüşeceği tezini savunanlar, Hollanda'nın en medyatik kulübü kendisinin bir 'konfor alanı' haline getirdiği gerçeğini es geçiyor. 

2017'de Peter Bosz'la birlikte 'sürpriz' şekilde Avrupa Ligi finaline yükselen Ajax, Bozs'u o sezonun sonunda Bundesliga'ya kaptırmış ve elindeki elit jenerasyonu bir üst seviyeye çıkartacak yeni menajerini aramaya koyulmuştu. Aynı yaz takımı Marcel Keizer'e emanet eden ve ligde istediği ivmeyi yakalayamayan Ajax, Hollanda Kupası'ndaki Twente mağlubiyetinin ardından Keizer'in görevine son verirken henüz 6 ay bile tamamlanmamıştı. Radikal kararlar almaktan çekinmeyen dönemin Ajax'ında 2018'in ilk gününde göreve başlayan ten Hag'ın sezon sonuna kadarki rallisi şampiyon PSV'nin partisini belki berbat edemedi ama gelecek planları için oldukça ışık saçar vaziyetteydi. 

O dönemki Ajax'ın durumu United'ın bugünü kadar umutsuz vaka değildi ama kendi içerisinde küçük ölçekli bir meydan okumaydı. Takip eden sezonlardaki Şampiyonlar Ligi maceraları ve art arda gelen şampiyonluklar, kendisini bugün dünyanın en büyük takımlarından birine kadar getirmiş oldu.

  • Üstelik ten Hag'ın sportif başarıları yalnızca Ajax ile de sınırlamamak gerekiyor. Go Ahead Eagles'ı 17 yıl aradan sonra Eredivisie'ye yükseltmesi, Bayern Munich II'deki Regionalliga zaferi, Utrecht'i Avrupa Kupası'na taşıması CV'sinde öne çıkan diğer maddeler. Bu başarıları, planlarını uzun vadeli yapan United'ın yeniden yapılanma süreci için ten Hag'ın isminin doğruluğuna olan itirazları da minimal seviyeye indiriyor.  

Görsel: Go Ahead Eagles

Ten Hag liderliğindeki yeniden yapılanma sürecine karşı inancımızın seviyesini belirleyecek madde, RB Leipzig'in teklifini geri çevirerek 'konfor alanından' çıkan menajere tanınan kredi olacak ve bu konuda optimist kalmamızı sağlayan gelişmeler de yaşanmıyor değil. Hafta ortasındaki Anfield ziyareti sonrası Jurgen Klopp'un uzun süredir görevde olduğunu belirten Ralf Rangnick, '10 transfer' açıklamasının yanında menajerlere tanınan sürenin yarattığı farkın altını çizmişti. Vasatın aşılamadığı yılların poster isimlerinden biri haline gelen futbol aklı Ed Woodward'un kulüpten ayrılmasıyla yerine atanan Richard Arnold'ın da kulübün yeni danışmanı Rangnick ile -şu ana kadar- aynı çizgide olması, ten Hag'ın en azından Moyes'tan daha fazla zamanı olacağını gösteriyor. United'ın yıllar sonra kulüpteki kararları tamamen profesyonellere bırakmasının da kökünde, Ferguson'ın ardından harcanan 1 milyar euro'ya yakın paranın bir 'hiçliği' getirmesi yatıyor.

2014'ten bu yana oyuncu izleme komitesinde beraber çalışan Jim Lawlor ve Marcelo Bout'un da Liverpool maçının ardından görevlerinden alınmaları, United'ın burada da ten Hag'ın isteğine göre hareket edeceği şeklinde yorumlandı. Gary Neville, bu eylemlerin yeterli kıvılcımı yaratacağı konusunda şüpheci yaklaşsa da kulübün yıllardır içerisinde olduğu sıradanlıktan kurtulma çabalarını gözlemlemek ve bunun için kağıt üzerinde doğru isimlere başvurması, United'ın geleceği için biz futbolseverleri yeniden heyecanlandırmaya yetiyor.

Ayrıca United, ten Hag'a yardımcıları konusunda da sonsuz söz hakkı tanıyacak. Hollandalı menajerin Ajax'taki asistanı Mitchell van der Gaag ile de anlaşmak için zemin arayan United, mevcut yardımcıların geleceğini de ten Hag'ın isteğine göre belirleyecek. Ayrıca ten Hag'ın Steve McClaren'i de ekibinde şiddetle istediği basına yansıyan dedikodular arasındaydı. 2015'te Klopp'a anahtar teslimi yapan Liverpool'un bugünkü seviyesi, United'ın da birebir o dönemi kopyalamasına yol açıyor.

"Manchester United'ın menajeri olarak atanmak büyük bir onur ve önümdeki meydan okuma beni çok heyecanlandırıyor. Bu büyük kulübün tarihini ve taraftarların tutkusunu biliyorum ve hak ettikleri başarıyı sağlayabilecek bir takım geliştirmeye kesinlikle kararlıyım."

Görsel: Ad.nl

Ten Hag'ın ilk açıklamaları bunlar oldu; oldukça özgüvenli bir başlangıç gibi gözüküyor. RB Leipzig gibi Ajaxvari bir yapıdan ziyade yıkık dökük bir Gotham hissi uyandıran United'dan gelen teklifi kabul etmesinin de temelinde bu özgüven yatıyor. Dünyanın en iyi menajerlerinin toplandığı lige dahil olmanın kendisi adına riskli bir hamle olduğu kadar büyük bir fırsat olduğunu farkında ve buna mental hazır durumda.

Yakın çevresi onu futbola bağlı bir keşiş gibi görüyor ve bu konu futbol olduğunda çok ciddi bir karaktere bürünüyor, normal zamanda olduğunun tersi şekilde. Guardian'a konuşan çocukluk arkadaşı ten Voorde, ten Hag'ın kişisel işleri için oldukça umursamaz ve ciddiyetten uzak biri olduğunu, ancak işler futbola geldiğinde bunun 180 derece tersi haline geldiğini söylüyor. Çoğu zaman aralarındaki sohbetin yalnızca futboldan ibaret olduğunu belirten ten Voorde, rekabetçilik düzeyine dair de ipuçları bırakıyor: küçükken bir bisiklet yarışında ona meydan okuduğunu ve yarışın sonunda ten Hag'ın kolunu kıracak kadar mücadeleci haline gelmesi rekabete ne kadar sadık biri olduğunu kanıtlıyor.

Günümüz futbolunun en büyük potansiyellerinden birinin başka coğrafyalarda çok daha rahat yapılardan ziyade United gibi kalıcılaşmanın çok zor olduğu bir sistemi tercih etmesi, Premier League'in diğer büyük liglerle arasındaki farkı gözler önüne serdiği kadar United'ın potansiyelinin de hala cazibe merkezi olduğu sonucuna ulaştırıyor. Kendime şu soruyu soruyorum ve cevabı bir türlü netleşmiyor: Tottenham'ı aynı şartlarda kabul eder miydi? Emin değilim.

Saha içinde dönecek olursak; Paul Pogba, Phil Jones, Juan Mata, Nemanja Matic, Jesse Lingard ve belki de Cristiano Ronaldo'nun ayrılacağı yaz transfer döneminde ten Hag'ın ilk isteğinin komple bir orta saha oyuncusu olduğu konuşuluyor, yani United'ın ilk hedefinin Declan Rice olacağını söylemek çok zor bir tahmin değil. Sol bek orjinli Daley Blind'den gizli bir on numara ve oyun kurucu stoper yaratan, kanat oyuncusu Dusan Tadic'i dar alanlarda devleşen komple forvete dönüştüren, Meksika'daki stoper performansıyla Ajax'a adım atan Alvarez'i bağlantıyı sağlayan bir defansif orta saha olarak kodlayan ten Hag'ın mevcut kadro üzerindeki jonglörlüğü transfer döneminde yapılacak hamleleri şekillendirecektir. United'ın kısa vadedeki planının lig şampiyonluğundan ziyade Şampiyonlar Ligi'ne tekrar dahil olmak olacağını düşünürsek, ilk dönemindeki transfer planlamasının da birkaç sene sonra zirveye oynayabilecek olan iskeleti kurma ekseninde gelişeceğini bekleyebiliriz.

Her tercih bir vazgeçiştir. United son kararı ten Hag üzerinde kılarak, benim de, Wayne Rooney'nin de öncelikli adayı olan Pochettino'yu reddetmiş oldu. Bu ikili arasında Pochettino'yu öne çıkarmamdaki iki sebepten biri tabii ki unutmamızın mümkün olmadığı Tottenham serüveni, yani bu ligde daha önce başarılı olması ve PSG'de yaptığı stajdı. Paris'teki büyük egoları yönetmedeki 'becerisizliği' Arjantinli menajer hakkında haklı olarak bir dezavantaj olarak konuşulurken ben Tuchel'in yaşadığı süreç gibi buradaki zorlanmanın ona fayda sağlayacağını düşünüyordum. En zorlu seviyede bunun tadına bakmak, United veya Chelsea gibi ego patlaması yaşanan soyunma odalarındaki davranışlarınızı olumlu yönde şekillendirecektir. Ajax'ta popülaritesi nazaran düşük oyuncularla çalışması, ego yönetimi konusunda minik bir soru işareti bırakıyor. Kendisinin özgüvenli yapısı burada işini ne kadar kolaylaştırabilir, zaman bize sonuçları gösterecek.

Görsel: Odu News

Sonuç olarak, United'ın tekrar parlak gözüken bir yola çıktığını söyleyebiliriz. Ten Hag'ın yarışmacı bir sistem inşa etmesi için ihtiyacı olan tek şey zaman ve United, gerekli zamanı vermek zorunda olan muhtaç bir yapı. 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

futbol

Alex Ferguson

Manchester United

Sky Sports

David Moyes

Ole Gunnar Solskjaer

Jose Mourinho

Van Gaal

ten Hag

Ajax

Hollanda

Peter Bosz

Bundesliga

Marcel Keizer

Hollanda Kupası

nte

NEREDE YAYIMLANDI?

This Is EnglandThis Is England

BÜLTEN SAYISI

Tanıdık Bir Yüz: Fulham, Erik ten Hag United İçin Doğru İsim Mi?

"Manchester United'ın menajeri olarak atanmak büyük bir onur ve önümdeki meydan okuma beni çok heyecanlandırıyor."

23 Nis 2022

YAZARLAR

Umut Öztürk

Premiercast.

This Is England

Premier League gündeminden öne çıkan gelişmeler ve eşsiz yorumlar mail kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;