Aposto

1 Ekim 2022, Cumartesi
1 Ekim 2022, Cumartesi

forTaksi'yi tanıyoruz!

forTaksi'nin kurucuları ile girişim dünyasındaki yolculuklarını konuştuk.

Öncelikle biraz sizi ve forTaksi'yi tanıyabilir miyiz? forTaksi fikri nasıl
doğdu?

Üniversite yıllarımız boyunca beraber çeşitli girişimler kurduk. Çeşitli üniversitelerde düzenlenen yarışmalarda başarılar elde ettik. Üniversite sonrası farklı firmalarda iş hayatımızı sürdürürken Kasım 2020’de forTaksi fikri aklımıza geldi. Ekim 2021’e kadar fikri olgunlaştırdık ve çalıştığımız firmalardan ayrılıp forTaksi için kolları sıvadık.

“Taksiler İstanbul’da homojen şekilde dağılıyor. Bu durumu reklamlar için kullanamaz mıyız?” sorusundan yola çıktık. Aynı anda İstanbul’un her yerinde olma fikri çok etkileyici geldi. Reklamları sabit panolara, yayın akışlarına sığdırmak yerine İstanbul’un hareketli hayatına entegre edilebileceğini düşündük.

Radyo ve açık hava reklamlarında raporlama ve hedefleme noktasında eksikler olduğunu gördük. Taksicilerin aracına Bluetooth/AUX ile bağlanıp müzik dinleyebildiği bir uygulama tasarladık. Taksilerde müzik içeriği ile birlikte reklamlarınızın son kullanıcıya ulaşabildiği bir platform kurduk. Altyapımız sayesinde reklam verenlerin reklamlarını oluştururken hedefleme yapabildiği ve raporlama alabildiği bir medya çözümü olduk.

forTaksi şu anda hangi bölgelerde var? Reklam veren için cazip tarafları
nelerdir?

2022 yılının Ocak ayında Anadolu Yakası’nda operasyonlarımıza başladık. Nisan ayı itibariyle tüm İstanbul’da hizmet verebilir hale geldik. Yakın dönemde Muğla, Antalya ve İzmir bölgelerinde de hizmet vermeyi planlıyoruz.

Radyo ve açık hava reklam verenleri için alternatif bir çözüm sunuyoruz. ForTaksi'yi tercih eden reklam verenler konum, hava durumu, trafik durumu ve saat parametrelerine göre özelleştirebiliyor. Bu özelleştirmeler ile havalimanı yolcuları, turistler veya beyaz yaka çalışanı gibi spesifik hedeflemeler gerçekleştirilebilir. Turistik hedeflemelerde çoklu dil seçeneği ile yolcuya özel kendi dilinde reklamlar sunabiliyor. Reklamın canlı verilere dayanan detaylı raporunu sağlıyoruz.


forTaksi kuruluş sürecinden itibaren aldığınız en önemli 3 ders ne oldu?
Girişimci adaylarıyla paylaşır mısınız?

-Hata yapmaktan korkmayın. Girişiminiz için faydalı olacağını düşündüğünüz adımları hızla atıp sonucunu hemen görmeye çalışın. Çünkü yeni bir girişim için zaman her şeyden önemlidir. Biz fikrin kusursuz olmasını bekledik ve bu nedenle zaman kaybettik. Fikrinizi sahaya daha hızlı çıkarmaktan çekinmeyin.

-Pivot etmekten çekinmeyin. Başlangıçta kurduğunuz hayallere aşık olup gerçeklikten kopabilirsiniz. Ancak iş modelinizde bariz problemler bulunuyor ise alternatif yöntemleri araştırın. Taksicilere hızla erişmek için mobil araç takip sistemi ürünümüzü duraklarda kullandırabileceğimizi düşündük. Ancak bu fikrin uygulanabilir olmadığı gördük ve taksicilere erişim modelimizi pivot ettik.

-Pazarın sesine kulak verin. Modelinizi doğrulamak için ulaştığınız insan sayısını her zaman artırmaya çalışın. Ürününüzü pazarın ihtiyaçları ile doğru orantılı olarak şekillendirin. Biz mikro mobilite reklamcılığının sektörün güncel ihtiyacı olduğunu ön gördük. Ancak güncel pazar ihtiyacının hedeflenebilir reklamlar olduğunu gördük.

forTaksi olarak en büyük hedefiniz nedir? Bundan sonraki planlarınız
nelerdir?

Ürünümüzü İstanbul pazarında doğrulayıp öncelikle Türkiye’de diğer büyük şehirlerde, sonrasında ise sırasıyla kişi başına taksi oranının yüksek olduğu Orta Doğu ve Güney Amerika ülkelerinde taksi içi sesli reklamların öncüsü olmak istiyoruz. Özellikle açık hava ve radyo reklam pazarında global çapta yenilikçi çözümler arandığı bir dönemden geçiyoruz. Bu alandaki arayışa çözüm olabilecek, veriye dayalı reklam platformlarının oluşacağını ve oluştuğunu görmekteyiz. Kızıl elmamız ise globalde milyonlarca takside hizmet veren, alanının öncüsü bir şirket olmak.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
;