aposto-logo
TR
TREN

Zeynep Naz İnansal | Fire of Love, 2022

Yaratımla yok oluşun iç içe geçişi...

Onu izledim ben. ile her sayıda bir konuk yazar ağırlamaya, sözü film izlemeyi de filmler hakkında konuşmayı da en az benim kadar sevenlere bırakmaya devam ediyorum. Bu sayıdaki konuğum, Zeynep Naz İnansal.

Nisan 2022. Yıllardır bahar geldiğinde sosyal medya ekibinin bir parçası olduğum İstanbul Film Festivali'nin 41. yılı vesilesiyle Whatsapp grubumuzda nazar boncuğu şakaları havada uçuşurken, benim için festivale damgasını vuracak bir mesaj bildirimi geliyor: "HER ŞEYE YETİŞİCEZ." Bu güven verici mesajın sahibi, ilk kez birlikte çalıştığım Zeynep'le festival bittiğinde, iş dışında da anlaşabileceğimi, filmlerden konuşup dedikodu yapmaktan zevk alacağımı bir kez daha onaylıyorum. Festival ekibinin yeni göz bebeği, ekleştiğimden beri herkesten önce izlediği filmler nedeniyle kıskandığım Zeynep'i Letterboxd ve Instagram'da takip edebilirsiniz.

Şimdi sözü Zeynep'e bırakıyorum...

Zeynep ne izlemiş?

Zeynep'in en iyisi: Fire of Love, 2022

Sıcak bir Ağustos günü, bir türlü esmeyen salonumda izlemeye başladığım yanardağlarla ilgili bir belgeselin bana sıcağı ve tüm olumsuzlukları bir süreliğine unutturacağını düşünmezdim. Ama Fire of Love’ın sonunda jenerik akarken; gözlerimde yaşlarla, her şeyin geçiciliğine, yaratımla yok oluşun iç içe geçişine ve aşkın bin bir formuna dair düşüncelere dalmış ve her şeyden uzaklaşmayı başarmıştım. (Sonrasında sıcağa tekrar sinirlenmem çok uzun sürmese de güzel bir molaydı.)

Fire of Love (2022, Sara Dosa) | Kaynak: Variety


Dünya prömiyerini 2022 Sundance Film Festivali’nde yapan Fire of Love, tüm hayatlarını farklı yanardağları araştırmaya ve belgelemeye adamış yanardağ uzmanı çift Katia and Maurice Krafft’ın hikâyesini anlatıyor. Filmin anlatıcısı Miranda July’ın tanımıyla bir aşk hikâyesiyle karşı karşıyayız. Tabii üçlü bir aşk bu, çünkü Katia ve Maurice’in birbirlerine olan aşkı kadar büyük diğer aşkları yanardağlar da başrolde. Üniversitede tanışıp yanardağlara olan ortak tutkuları sayesinde yakınlaşan çift, bilimsel araştırmanın tekdüzeliğini sarsmayı ve devrim niteliğindeki keşifleri kadar, renkli kişilikleriyle de dönemin yıldızlarından olmayı başarıyorlar. Farklı yanardağ tipleri keşfedip çoğunu daha önce hiç görüntülenmediği kadar yakından görüntülemeyi başarıyorlar. İkilinin kişisel arşivinden görüntüleri, yanardağlar ve dünyaya dair animasyonlarla harmanlayan film, seyirciyi romantik ve şiirsel bir yolculuğa çıkarıyor. Hatta belgesel çoğunlukla seyirciye kendi çıkarımlarını yapmak için alan tanıyan, büyüleyici bir çocuk kitabı gibi işliyor.

Katia ve Maurice’in araştırmalarının nihai amacı yanardağları daha yakından tanıyarak onlarla birlikte yaşamayı öğrenebilmek. Ama bu ölümcül araştırmanın tehlike faktörü de onları bu amaca yönelten bir heyecan aslında. Zaten ikili, 1991 yılında bir yanardağ patlamasında hayatlarını kaybediyor. Film, bu üzücü sonu en baştan seyircisine aktararak çiftin kendi seçimleriyle, alışılmışın dışında olsa da tutku dolu, heyecan verici ve tatmin edici bir hayat kurmayı başardıklarını gösteriyor. Sonunu bilerek bu hikâyeye eşlik etmek de filme bambaşka bir hava katıyor. Fire of Love’ı bir kez daha, bu kez sinema salonunda izlemek için sabırsızlanıyorum.

-ZNİ

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

nazar boncuğu

yanardağ

İstanbul Film Festivali

Fire of Love

2022 Sundance Film Festivali

Maurice Krafft

Miranda July

NEREDE YAYIMLANDI?

BÜLTEN SAYISI

📺 Ağustos Postası: Beyaz camda görüntüler; hepsi o kadar dürüst ki.

74. Primetime Emmy Ödülleri öncesinde bir televizyon molası, bana göre yılın en iyi dizileri, Zeynep Naz İnansal'ın kaleminden Fire of Love ve daha fazlası...

27 Ağu 2022

IMDb

YAZARLAR

İLGİLİ OKUMALAR

;