aposto-logo
TR
TREN

12 Şubat - Habitat Derneği
Habitat Derneği ile birlikte

Habitat Derneği ’nin güncel ihtiyaç listesi TÜRKONFED , SEDEFED , GEN Türkiye , KAGİDE R , TAİDER , İNGEV , SKD Türkiye , Arya Wome n , Endeavor ve İZSİAD ile birlikte, AFAD koordinasyonunda yardım çalışmalarını sürdüren Habitat Derneği , afetzedelere ulaştırılacak ihtiyaç malzemelerinin güncel listesini paylaştı: Elektrikli ısıtıcı, büyük veya küçük tüp, odun sobası, odun, kömür sobası Cep ısıtıcısı, powerbank, jeneratör Çocuk (1-5 yaş arası) ve erişkin mont Kadın ve erkek: iç giyim, çorap, ayakkabı, polar, içlik, yağmurluk, panço Uyku tulumu, yastık, yatak ve nevresim takımı Tek kullanımlık tabak, bardak, çatal, kaşık, tava, ketıl Kavurma, barbunya, peynir konserve, çay, kahve, peynir, zeytin, kaşar, su, ekmek, hazır gıda Listede belirtilen ürünleri 14 Şubat Salı gününe kadar hafta içleri 09.00-20.00 saatleri arasında Maslak’taki Habitat Derneği’ne teslim edebilir, detaylı bilgi için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

• Sahadaki ekibimiz depremin altıncı gününde de izlenimlerini, çalışmaları ve bölgedeki son durumu aktardı. 

İskenderun, Antakya ve Osmaniye’deki enkaz kaldırma çalışmalarını takip eden Umutcan Savcı, binalarda taşıyıcı duvarların pek çok katı taşımadığını, bu nedenle meydan gelecek olası bir sarsıntıda daha büyük hasarlar alabileceklerini gözlemlediklerini aktarıyor; bu nedenle pek çok binada eşyaların dahi alınmadan tahliyelerin gerçekleştirildiğini ifade ediyor. Ayrıca aynı nedenle birçok kişinin de evlerine giremediğini vurguluyor. Hasarlı fakat göçmemiş binaların bir kısmının, arama kurtarma çalışmaları sırasında daha fazla hasar aldığı da ekibimizin gözlemleri arasında.

Fotoğraf: Deniz Sarıgül/Uçan Süpürge Yerel Kadın Muhabirler Ağı

Osmaniye'de de yıkımın büyük olduğunu ifade eden Bartu Özden, "Hatay’a göre neyse ki daha az etkilenmiş. Ama yine de çok sayıda yıkılmış bina var. Bir hasar tespit çalışması yapılmış, kapıların üzerine barkodlar yapıştırılmış, evde oturan insanlar o barkodları okuttuklarında hasar tespit raporlarıyla karşılaşıyorlar. 'Binaya girebilirler mi, eşyalarını almak için?' veya 'Bina hakkında bir yıkım kararı var mı?' gibi. AFAD'ın ve diğer arama ekiplerinin de çalışmaları devam ediyor. Enkazların başında da bekleyiş var. Çok sayıda çadır kent kurulu." ifadeleriyle kentteki durumu özetliyor. 

Bartu, kentte bir caddede yürüdükleri sırada yanına gelen bir askerin kendisine bir grup kadını sorduğunu, bu kadınların evlere girmeye çalışırken görüldüğünü ve askerin de grubu aradığını anlatıyor. Osmaniye'de de Hatay'daki gibi yağmanın başladığı; ancak kolluk kuvvetlerinin bu olaylara müdahale ettiği vurgulanıyor. 

Fotoğraf: Deniz Sarıgül/Uçan Süpürge Yerel Kadın Muhabirler Ağı

Sakarya'dan İskenderun'a depremzedelere yardım için iki gönüllü, bölgede yaşadıklarını ekibimize anlattı. 3 arkadaş bölgeye geldiklerini anlatan bir gönüllü, "Arkadaşım aşçı, lokantası var. Burada insanlara sıcak çorba ikram etmek istedik. İnsanlar da mutlu oldu. Böyle bir şeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorduk zaten, bir gelen bir daha geliyor. Sıcak bir çorba istiyor, insanlara utanacak bir şey olmadığını, ikinciye alabileceklerini, tekrar tekrar buraya gelebileceklerini söylüyoruz. Bu bir doğal afetti, 99’da Sakarya’da biz de yaşadık. O yüzden bu acıyı en iyi bilenlerdendik. İnsanlara bir faydamız olması adına buraya geldik." diyor.  

Bir diğer gönüllü ise durumu "Başka bir şey elimizden gelmiyor. Şu anda bütün imkanlar, insanlara ne kadar nasıl faydalı olabiliriz bunu düşündük. Bizim mesleğimiz aşçılık, insanlara bir çorba katıp mutlu edebiliyorsak, ne mutlu bize" ifadeleriyle anlatıyor.  

Bartu'nun "en acil ihtiyaç nedir?" sorusuna gönüllü "Burada yaklaşık 2 bin kişi olduğu söyleniyor. Çok güzel bir şey insanların barınmasını sağlamak; ancak burada bir hijyen problemi var. Tuvalet sorunu, su sorunu bunların bir an evvel giderilmesi gerek. Belki sadece burada değil, 10 ilde de devam ediyor. Yarın buraya 2-3 tuvalet getirilse, bunların sularıyla birlikte getirilmesi gerek. Burada küçük çocuklar var, sıtma olabilirler. Salgın hastalık olabilir. Yetkililerin buraya gelip hijyen konusunda tuvalet konusunda bir çare bulmaları gerekiyor." cevabını veriyor.  

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İskenderun

Antakya

Osmaniye

Deniz Sarıgül

Uçan Süpürge

Hatay

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

📰 Büyük Kahramanmaraş Depremi: Gözaltılar

Kahramanmaraş'taki depremde can kaybı 24 bin 617'ye yükseldi. Yıkılan binaların müteahhitlerinden 2'si gözaltına alındı 1'i tutuklandı. Bölgedeki ekibimiz ve Yerel Kadın Muhabirler Ağı bölgelerdeki son durumu aktardı.

12 Şub 2023

Habitat Derneği ile birlikte
Fotoğraf: Reuters

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;