TCMB, nakit avans kararını iptal etti

Merkez Bankası, kredili mevduat hesabı, kredi kartından nakit avans çekimi ve kredi kartı ile kuyum alışverişine sınırlama getiren düzenlemesini iptal etti

Together with Paribu

Team Paribu'dan genç sporcuların gelişimine destek: Team Paribu Mentor projesi Team Paribu Paribu ’nun Türkiye’de spor kültürünün geleceğine katkı sağlamak için olimpiyat ruhundan ilham alarak kurduğu Team Paribu , Team Paribu Mentor programında spor psikolojisini odağına alarak genç sporculara destek oluyor. Nedir? Team Paribu Mentor programı, sporda iki nesil arasında köprü kurmak ve yeni sporcuların yetişmesine katkı sağlama amacıyla geliştirilen bir proje. Geçtiğimiz yıl, Team Paribu kadrosunda yer alan Tükiye millî sporcuları , kendi branşlarındaki genç sporcularla bir araya gelerek onlara tecrübelerini aktardı ve gelişmelerine destek verdi. Şimdiye dek 20 genç sporcu, Team Paribu sporcularından mentorluk alarak onlarla antrenman yapma imkânı buldu. Bu çalışmalar sırasında Klinik Spor Psikoloğu Berceste Şeber ile spor psikolojisi alanında çalışmalar gerçekleştirdi. Neler var? Team Paribu bu yıl mentor programının etkisini ve içeriğini geliştiriyor. Performanslarını maksimum seviyeye çıkarabilmek için genç sporcularla yürütülen spor psikolojisi alanındaki çalışmalar devam edecek. Her ay hedef belirleme ve motivasyon, kaygı yönetimi, zihinsel stratejiler ve zihinsel dayanıklılık gibi farklı başlıklar etrafında şekillenen bir program uygulanacak. Ayrıca, spor psikolojisi konusunda farkındalık kazandırmak üzere sporcu aileleriyle de çalışmalar yürütülecek. Gelecekte: Mentor projesi kapsamında kariyerinin henüz başında olan genç sporcular, kariyerlerini şekillendirmede önemli rol oynayacak deneyim ve çalışmaların içinde yer alıyor. Team Paribu, bu nitelikte projeleri hayata geçirerek geleceğin sporcularının yetişmesine katkı sunmaya devam edecek. Team Paribu Mentor projesi hakkında detaylı bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Learn more

Aposto Günsonu

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartından nakit avans ve kredili mevduat hesabı kullanımına sınır getirdiği uygulamayı iptal etti.

Merkez Bankası'ndan bankalara gönderilen talimatla nakit avans ve kredili mevduat hesabı düzenlemeleri konusuna açıklık getirildi. Talimatta, kredi kartından nakit avans kullanımı ve kredili mevduat hesabı kredilerinde hiçbir sınırlama uygulanmayacağı bildirildi.

Menkul Kıymet Tesisine İlişkin Uygulama Talimatı'nda, nakit avans, kredili mevduat hesabı kredileri ve kuyum harcamalarının makroihtiyati tedbir uygulamalarından muaf tutulacağı belirtildi.

Bankalara gönderilen yazıda, "Başkanlık makamı talimatı kapsamında, bireysel kredi kartları vasıtasıyla yapılan kuyum harcamaları ve nakit çekimlerinin kredi türüne göre menkul kıymet tesisinden hariç tutulmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir." denildi.

  • Bir adım geriden: TCMB, 16 Mayıs'ta Belirli bir limitin üzerinde kişisel kredi kartlarıyla yapılan nakit çekimi ve kuyum harcamalarının kredi türüne göre %30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasına karar vermiş; düzenlemenin ardından bazı bankalar tüketicilerin kredi kartından, bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranından daha düşük bir faize sahip olan ve aylık %1,36 faiz oranıyla ihtiyaçlarını karşıladıkları nakit avans limitlerini kısıtlarken bazı bankalar da bu limitleri tamamen sıfırlamıştı. 
  • Dahası: 18 Mayıs'ta ise nakit avans, kredili mevduat hesabı ve kartla yapılan kuyum harcamalarıyla ilgili menkul kıymet düzenlemesinde sınır 15 bin TL'ye kadar olarak belirlenmişti. Buna göre nakit avans ve kuyum harcamalarında 15 bin TL'lik istisna için kart limitinin 50 bin TL'nin üzerinde olması gerekecekti.

Kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisi muafiyeti

Ayrıca, konut, tarım, esnaf, KOBİ, ihracat ve yatırım kredileri ile mali kuruluşlara kullandırılan krediler ile birlikte kurumsal kredi kartları, tüketicilere kullandırılan kredili mevduat hesabı kredilerine kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisi muafiyeti sağlandı.

Merkez Bankası, bankaların kredi kartı ve kredili mevduat hesabı kullanımlarında belirli oranda menkul kıymet tesisi uygulamasına yönelik düzenlemeye gitmiş ancak bazı bankalar, bunun yerine kredi kartı kullanımlarında sert uygulamalara yönelmişti.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Günsonu

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

📬 Soru–Cevap

Kılıçdaroğlu Ümit Özdağ ile görüştü. Erdoğan da Oğan ile görüşecek. Merkez Bankası nakit avans kararını iptal etti. İTÜ Çekirdek dünyanın en iyi kuluçka merkezi seçildi.

19 May 2023

Paribu ile birlikte
Twitter

YAZARLAR

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ OKUMALAR

;