aposto-logo
TR
TREN

19 Ağustos - Turkcell - Quando
Turkcell ile birlikte

Yenilenebilir enerji yatırımlarında sektör lideri: Turkcell Sürdürebilir Bir Dünya İçin Çalışıyoruz! Turkcell , 2023 ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını ‘sürdürülebilirlik’ temalı bir toplantıyla açıkladı. ‘Yenilenebilir enerji’ ve ‘sürdürülebilirlik’ mesajlarının öne çıktığı toplantıda, “Gelecek hepimizin ama dünyamız tek” diyen Turkcell, iş dünyasına sürdürülebilirlikle ilgili farkındalığı yükseltme çağrısı yaptı. Sayılarla Turkcell: Genişleyen müşteri bazı, dijital servisler ve techfin faaliyetlerinin katkısıyla, Turkcell ’in ikinci çeyrek finansal sonuçları şöyle gerçekleşti: Grup gelirleri yıllık bazda %73,5 büyüyerek 21,7 milyar TL'ye ulaştı. FAVÖK %89,3 oranında artarak 9,5 milyar TL olarak gerçekleşti ve FAVÖK marjı % 44’e ulaştı. Net kâr, geçen yılın aynı dönemine göre %70,1 artışla 3,2 milyar TL oldu. 234 bin toplam kazanımla toplam müşteri 42 milyona ulaştı. Turkcell’in bu çeyrekte kazandığı net 40 bin fiber abone ile sabit geniş bant müşteri bazı 3 milyon olarak gerçekleşti. Turkcell’in stratejik odak alanlarından dijital servis ve çözümlerde %87 tekil gelir büyümesi elde edildi. Bu servislerdeki tekil ücretli müşteri sayısı 5,5 milyona ulaştı. Güvenli ve akıllı teknolojileriyle öne çıkan bulut depolama ürünü lifebox, 2 milyon ücretli kullanıcıyı aşarak önemli bir başarıya imza attı. Dijital İş Servisleri’nin gelir büyümesi yıllık bazda %82 artışla 2,1 milyar TL’ye ulaştı. Gelecekte: 2023’ün ikinci yarısında da sürdürülebilir büyümeyi hedefleyen Turkcell , gelecek üç yıl içinde 300 MW kurulu güce sahip güneş enerjisi santrallerini (GES) devreye almayı ve 2026’da tükettiği elektriğin %65’ini , 2030’da ise tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı hedefliyor. Sektöründe yenilenebilir enerjiye en fazla yatırım yapan şirket olan Turkcell ’in web sitesini bu bağlantıdan ziyaret edebilir, Sürdürebilir Bir Dünya İçin Çalışıyoruz! reklam filmini buradan izleyebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

• Güneş enerjisi için perovskit teknolojisini kullanan Kaliforniya merkezli girişim Caelux, Seri A3 turda 12 milyon dolar yatırım aldı.  Reliance New Energy Limited, Khosla Ventures, Mitsui Fudosan ve Fine Structure Ventures'ın katılımıyla Temasek tarafından yönetilen tur ile birlikte Caelux'un aldığı toplam yatırım 23 milyon dolara ulaştı.

Caelux

  • Nedir: Caelux, herhangi bir yeni kristal silikon modülün performansını artırarak güneş enerjisini uygun maliyetli hâle getiren tescilli teknolojiler sunuyor. Mevcut PV modül üretim süreçlerine entegre olarak performansı artıran ve kurulum maliyetlerini düşüren Caelux™ One isimli amiral gemisi ürünü ile Caelux, güneş enerjisini yaygınlaştırmayı planlıyor.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

perovskit

Kaliforniya

Caelux

New Energy Limited

Khosla Ventures

Mitsui Fudosan

Fine Structure Ventures

Temasek

Caelux One

NEREDE YAYIMLANDI?

QuandoQuando

BÜLTEN SAYISI

🔓 Kırılma noktası, Ötzi'nin geçmişi

Neflix'in bulut oyun hamlesi. Hayvandan insana organ naklinde devrim. Dünyanın en ünlü mumyalarından Ötzi'nin geçmişi. Araç şarjında "yeşil şarj" devri.

19 Ağu 2023

Turkcell ile birlikte
NASA/STScI/CEERS/TACC/ Texas Üniversitesi/S. Finkelstein/M. Bagley / Space.com

YAZARLAR

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;