aposto-logo
TR
TREN

ADIM ADIM YENİ SEZONA

ADIM ADIM YENİ SEZONA

Formula 1'de yeni sezonun başlamasına kısa bir süre kala yeni kurallar belli oluyor.

Formula 1’de yeni sezonun başlamasına kısa bir süre kala takımlar, yeni araçlarını yavaş yavaş tanıtmaya başladı. Geçtiğimiz yıl markalar şampiyonasında ikinci olmasına rağmen pilotlarda şampiyonasında Max Verstappen’le zirvede yer alan Red Bull'un yeni aracını tanıttığı lansmanda takım patronu Christian Horner, şampiyon unvanını korumak istediklerini yineledi. Avusturya ekibinin haricinde dört takımda araçlarını görücüye çıkartırken Mercedes’in başı çektiği beş takım, bu ay sonunda 2022 model araçlarının lansmanlarını yapacak.


F1 LANSMAN TAKVİMİ

15 Şubat - Williams

17 Şubat - Ferrari

18 Şubat - Mercedes

21 Şubat - Alpine

27 Şubat - Alfa RomeoTakımlar yeni sezon hazırlıklarına devam ederken Formula 1 yönetimi de değişiklikleri yavaş yavaş açıklamaya başladı. Geçtiğimiz sezon olaylı bir şekilde tamamlanan Abu Dhabi yarışının ardından Michael Masi’nin geleceği belirsizliğini korusa da sprint yarışlar, F1’in ekosisteminde yer almaya bu sezon da devam edecek.

Formula 1’den yapılan açıklamada 2022 sezonunda İtalya, Avusturya ve Brezilya’nın ev sahipliğinde sprint yarışların gerçekleştirileceği belirtildi. Geçtiğimiz sezon İtalya’ya ek olarak sprint yarışlar Britanya ve Brezilya’da düzenlenmişti.

Bu sezon ise Brezilya ve İtalya sabit kaldı ancak "Çizme"deki pist değişti. İtalya’da Monza yerine Emilia Romagna Pisti'nin sprint yarışa ev sahipliği yapacağı belirtildi.

2022 sezonunda sprint yarışta değişen şey sadece ev sahibi pistler olmadı. F1’den yapılan açıklamada, geçtiğimiz sezonun aksine bu yıl üç pilot yerine sekiz pilotun puan alacağı belirtildi. Yarışı ilk sırada tamamlayan pilotun 8 puan, sekizinci sıradaki pilotun ise 1 puan alacağı kaydedildi. Aradaki pilotlara ise kademeli olarak puan verileceği ifade edildi.

2021 sezonun son yarışı olan Abu Dhabi Grand Prix’sinde yaşanan olayların ardından eleştiri oklarını üstüne alan Uluslararası Otomobil Federasyonu Formula 1 Yarış Direktörü Michael Masi’nin geleceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak. Formula 1’den yapılan açıklamada, yapısal değişikliklerin yapılacağı ve kararın ilerleyen dönemde verileceği belirtildi.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Formula 1

Max Verstappen

Red Bull

Christian Horner

Alpine

Alfa Romeo

Abu Dhabi

Michael Masi

İtalya

Avusturya

Brezilya

Emilia Romagna

NEREDE YAYIMLANDI?

BÜLTEN SAYISI

🗞️ Mundial #12: Başarı, Galibiyet ve Değişiklikler

Rugby, Formula 1, Kış Olimpiyatları

15 Şub 2022

Serbest Atış

YAZARLAR

Serbest Atış

Serbest Atış, eşit spor anlayışıyla spor kültürü üzerine içerikler üretir.

İLGİLİ OKUMALAR

;