aposto-logo
TR
TREN

Ara bölgede neler oluyor?

KKTC ve Birleşmiş Milletler Barış Gücü arasında yol yapım çalışmaları nedeniyle çıkan gerilimin ardından taraflar açıklamalarını sürdürdü. Türkiye ve Yunanistan'dan da açıklamalar geldi.
Ara bölgede neler oluyor?

24 Ağustos - Paribu
Paribu ile birlikte

Taraftar token’larının Şampiyonlar Ligi Paribu Paribu , taraftar token’ı Türkiye’de ilk listeleyen ve bu kategoride yüksek işlem hacmine sahip kripto para işlem platformu. Nedir? Taraftar token’ı (fan token), kulüp ve sanatçılarla hayranları arasında köprü kuran ve onlara çeşitli ayrıcalıklar sunan bir token’dır. Futbol kulüplerinin taraftar token’ları daha yaygın bilinse de farklı branşlardaki spor kulüpleri veya sanatçıların da taraftar token’ı bulunmakta. Paribu , Türkiye’de taraftar token listeleyen ilk kripto para işlem platformu olmasının yanı sıra, Ağustos 2021’de Fenerbahçe iş birliğiyle Fenerbahçe Token’ı üretti. Neler var? Taraftar token sahipleri, ilgili kulüp ya da sanatçının etkinliklerinde indirimli bilet alma, onlarla tanışma gibi ayrıcalıklara sahip olabiliyor. Bir spor kulübünün sahaya çıkış şarkısı ya da sanatçının albüm kapak fotoğrafını seçmek için oylamalara katılabiliyor. Paribu kullanıcılarının cüzdanlarında tuttuğu taraftar token’larının değeri, küresel değerin %44,40’ına denk. Paribu’da listelenen 24 taraftar token’ı: Fenerbahçe Token (FB), AC Milan Fan Token (ACM), Alfa Romeo Fan Token (SAUBER), Argentine FA Fan Token (ARG), Arsenal Fan Token (AFC), AS Monaco Fan Token (ASM), AS Roma Fan Token (ASR), Aston Martin Fan Token (ASTON), Aston Villa Fan Token (AVL), Atletico de Madrid Fan Token (ATM), Barcelona Fan Token (BAR), Everton (EFC), Galatasaray Fan Token(GAL), Göztepe Fan Token (GOZ), Inter Milan Fan Token (INTER), Italian National Football Team Fan Token (ITA), Juventus Fan Token (JUV), Manchester City Fan Token (CITY), Napoli Fan Token (NAP), Paris Saint-German Fan Token (PSG), Portugal NT Fan Token (POR), Sevilla FC Fan Token (SEVILLA), Trabzonspor Fan Token (TRA), Valencia Fan Token(VFC).

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Birleşmiş Milletler'in Kıbrıs'taki Barış Gücü, Cuma günü KKTC kuvvetlerinin adayı ikiye bölen tampon bölgedeki Pile köyünde izinsiz bir yol yapım çalışması başlattığını; bunun üzerine çalışmaya engel olmaya çalışan Barış Gücü mensuplarına KKTC kuvvetlerinin saldırdığını bildirdi ve bir video paylaştı. 

BM açıklamasında, "BM Barış Gücü'nün güvenliğine yönelik tehditler ve BM'ye ait malzemeye zarar verilmesi kabul edilemez" ifadesine yer verildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ise geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada KKTC'nin Yeşil Hat'ta bulunan karma köy Pile'de yol çalışması yapmasını "adadaki statükonun ihlali" olarak nitelendirdi. BMGK ayrıca, "BM Barış Gücü mensuplarına yapılan saldırıyı" kınadığını belirtti.

KKTC ne dedi?

KKTC'den konuya ilişkin yapılan açıklamada ise yol inşaatının, ulaşım konusunda büyük sıkıntı çeken Pile köyü halkının insani ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla planlandığını, BM'nin bu konudaki sunumlarına olumlu yanıt vermediğini ve bu konudaki engellemelerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk yönetiminin Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, gerginlikten sonra yol yapımının geçici olarak durdurulduğunu belirtirken, Türk yetkililer projeden vazgeçmediklerine ilişkin açıklamalar yaptı. 

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise yaptığı açıklamada söz konusu yolun "büyük bir kısmının Türk toprağı" olduğunu söyleyerek BM'ye "Hangi sıfat ile benim toprağımdaki işe engel olmaya çalışıyorsunuz?" ifadeleriyle seslendi. Tatar proje için de şunları söyledi: 

"Pile bildiğiniz gibi ortak bir köy. Rum tarafı nasıl Larnaka’ya yol yaptıysa gidip geliyorsa bizim de Beyarmudu üzerinden diğer tarafa ulaşılması gerçekten zor çünkü İngiliz Üssü Dikelya bölgesinden geçmeniz gerekiyor ve orada egemenlik hakkımız olmadığı için yol genişletme çalışmalarını yapamıyoruz. Pile halkı çok şikayetçi çünkü 10 dakikalık yolu 1 saatte gidip geliyorlar ve bu da zaman alıyor."

BMGK'nın açıklamasının ardından KKTC Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada "BMGK, Pile köyünde yaşayan vatandaşlarımızın KKTC topraklarına ve Pile’deki arazilerine ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla, tamamen insani amaçlar gözetilerek yapımına başlanan Pile – Yiğitler yolu hakkında talihsiz bir açıklama yayınlamıştır. Pile’de yaşayan vatandaşlarımızın günlük hayatlarını kolaylaştırıcı adımlar atılması yönündeki çağrılarımıza ve taleplerimize kayıtsız kalan başta Birleşmiş Milletler olmak üzere ilgili kesimlerin şimdi bu yol çalışmasını eleştirmeleri oldukça manidardır" dedi. 

Ya diğer tepkiler? 

AB Dış İlişkiler Temsilcisi Josep Borrell, konuya ilişkin açıklamasında, "saldırı" olarak nitelediği olayı kınarken ABD, Birleşik Krallık ve Fransa'dan konuya ilişkin yapılan açıklamalarda da benzer ifadeler yer aldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise gerilime ilişkin "Barış Gücü, gerek köylülere fiziki müdahalesi gerek sonrasında talihsiz açıklamalarla tarafsızlığına gölge düşürmüş, yaralı itibarını daha da zedelemiştir. Komşularımızla ilişkilerimizi güçlendirmeye çalıştığımız dönemde yapılan bu müdahaleyi kesinlikle iyi niyetli bulmuyoruz" dedi. 

Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada "BM Güvenlik Konseyi’nin basın açıklamasındaki 'tüm izinsiz inşaatların kaldırılmasına' yönelik çağrısının da, Ara Bölge ve Pile bölgesindeki Türk tapulu arazilerden geçen Larnaka-Dikelya-Ayia Napa yolunu, keza Ara Bölge’den geçen Pile-Voroklini yolunu, Pile’deki üniversite binasını ve Ara Bölge ihlali teşkil eden diğer çok sayıda inşaatı yıllar içerisinde gerçekleştirmiş olan Kıbrıs Rum tarafına yönelik olduğunu varsayıyoruz" ifadesine yerdi. 

Pile köyü nerede?

Pile köyü, Kıbrıs adasındaki Yeşil Hat içinde yer alıyor. Köy, hem Kıbrıs Türkleri hem de Kıbrıs Rumları tarafından paylaşılırken; köyde hem Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) hem de KKTC'nin yasaları geçerli.

Pile, Larnaka şehrinin 12 kilometre kuzeydoğusunda, Beyarmudu köyünün 3 kilometre güneyinde, adanın güney kıyısına 4 kilometre uzaklıkta bulunyor. Pile’de oturan Rumlar GKRY’ye giderken ve dönerken herhangi bir kontrolle karşılaşmazken köyde yaşayan Türkler KKTC'ye gitmek ve dönmek için üs bölgesinden geçişte kontrollere tabi tutuluyor.

Yeşil Hat nedir? Nereleri kapsar? 

Kıbrıs Yeşil Hat, Kıbrıs adasında fiili olarak var olan GKRY ile KKTC'yi birbirinden ayıran bölge. Yeşil Hat, aynı zamanda iki tarafın da başkenti olan Lefkoşa’yı ortadan ikiye ayırıyor. Yaklaşık 346 kilometrekarelik bir alanı kaplayan silahsız ara bölgenin idaresi, Mart 1964’ten beri adada bulunan Birleşmiş Milletler Kıbrıs Barış Gücü'ne (UNFICYP) verildi.

Pile'de son durum ne?

BM ile KKTC arasındaki diplomatik gerilimin sürdüğü süreçte iki toplumlu Pile’de de gelişmeler kaygıyla izleniyor. Gazete Duvar, ziyaret ettiği köyde endişeli bir bekleyişin hakim olduğunu bildiriyor. Köyün kuzey yamaçlarında BM Barış Gücü bekleyişini sürdürürken ara bölgede sakin bir durum söz konusu.

Gazete Duvar'ın aktardığı bilgiye göre, Pile’deki Türk toplumu son gelişmeler karşısında iki kampa ayrılmış vaziyette. Bazı kesimler Türk tarafının son adımlarını ve mesajlarını desteklerken bazı kişiler Pile’de esas meselenin yeni yol projesi olmadığını, başta Ankara olmak üzere birçok yabancı merkezde yetkililerin Pile üzerinden yeni bir diplomatik oyun kurguladıklarını iddia ediyor. Rum vatandaşlar ise Pile’deki krizin yakın zamanda sonlanmayacağı ve gerginliğin gündemdeki yerini koruyacağı düşüncesiyle kaygılı bir bekleyiş içinde.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Birleşmiş Milletler

Kıbrıs

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi

Erhan Arıklı

Ersin Tatar

Pile

Larnaka

Beyarmudu

KKTC Dışişleri Bakanlığı

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

🗞️ Olağanüstü bir an

BRICS ülkeleri, genişleme kararı aldı. Hindistan, Ay'a yumuşak iniş gerçekleştiren 4'üncü ve Ay'ın güney kutbuna inen ilk ülke oldu. Memur ve memur emeklilerine zam müzakereleri uzlaşmazlıkla sona erdi.

24 Ağu 2023

Paribu ile birlikte
Reuters

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;