📺 Avusturya sarayı, Disney'in arayışı

9 Haziran haftasında dijitalde yayınlanan film ve dizilerden öne çıkanlar.

Duende İzleme Listesi

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

Arayış, 2023-...
Yönetmen: Emin Alper
Nerede izleyebilirsin? 
14 Haziran'dan itibaren Disney+'ta

Disney+’ın yeni orijinal içeriği, Emin Alper imzalı dizi ArayışAslı Enver ve Mehmet Günsür’ün başrollerini paylaştığı dizi, mistik bir dünyanın kapılarını açıyor. Metropol hayatına sıkışmış, hasta, mutsuz ve yolunu kaybetmiş bir ruh olan Nisan, beraber katıldıkları bir şifa seansının ardından ortadan kaybolan arkadaşının izini sürerken şaibeli bir tarikata ulaşıyor ve burada tanıştığı gizemli bir adamın peşinden gidiyor. Metafizik, mutluluk, varoluş ve aşk temaları ilgini çekiyor, Emin Alper’in sinema dili seni etkiliyorsa bu diziye bir şans ver.

Corsage | Kaynak: MUBI

Corsage / Korsaj, 2022
Yönetmen: Marie Kreutzer
Nerede izleyebilirsin? 
10 Haziran'dan itibaren MUBI'de

Geçtiğimiz yılın öne çıkan Avrupa yapımlarından, Sisi olarak bilinen Avusturya İmparatoriçesi, Bavyera Düşesi Elisabeth’in yaşamından bir kesit sunan Corsage / Korsaj MUBI'de yayınlanıyor. Marie Kreutzer’in filmi, yıllar boyunca sadece özel yapım korseleri nedeniyle değil, Viyana sarayında kendine biçilen işlevsiz biblo rolü nedeniyle de boğulan ve nefessiz kalan bir kadının buhranını ele alıyor. 

Paterson | Kaynak: MUBI

Paterson, 2016
Yönetmen: Jim Jarmusch
Nerede izleyebilirsin? 
11 Haziran'dan itibaren MUBI'de

MUBI’nin özel gösterim serisi Jim Jarmusch: Dışarıdakilerin Sineması, kataloğa eklenen Paterson ile devam ediyor. Film; Paterson, New Jersey’de yaşayan, konuşmayı sevmese de tutkuyla şiir yazan bir otobüs şoförü olan Paterson’ın sıradan hikâyesini anlatıyor. Jarmusch’un melankolik bir huzur vadeden naif filmi; konusuna yaraşır biçimde, alabildiğine şiirsel.

Fantastic Mr. Fox | Kaynak: MUBI

Fantastic Mr. Fox / Yaman Tilki, 2009
Yönetmen: Wes Anderson
Nerede izleyebilirsin? 
13 Haziran'dan itibaren MUBI'de

Yeni Wes Anderson filmini sinemalarda izlemek için geri sayım başlamışken, yönetmenin ilk animasyon filmi Fantastic Mr. Fox / Yaman Tilki MUBI’de yayınlanıyor. Stop-motion tekniğiyle çekilen bu çocuk kitabı uyarlaması, eşinin hamile olduğunu öğrenince tehlikeli hırsızlık günlerine son verme kararı alsa da on iki tilki yılı sonra kendini yine kümeslerden tavuk aşırırken bulan Kurnaz tilki Mr. Fox’un hikayesini anlatıyor. Seslendirme kadrosunda George Clooney ve Meryl Streep gibi isimleri barındıran bu görsel şölen sayesinde, kurnazlık etiketinin tilkilerin üzerine haklı bir şekilde yapıştırıldığını göreceksin.

Old | Kaynak: Netflix Türkiye

Old / Zamanda Tutsak, 2022
Yönetmen: M. Night Shyamalan
Nerede izleyebilirsin? 
13 Haziran'dan itibaren Netflix'te

Korku sinemasında sürpriz sonları markalaştırmış ünlü yönetmen M.Night Shyamalan’ın son filmlerinden Old / Zamanda Tutsak, Netflix kataloğuna ekleniyor. Tatilde ıssız bir sahile gelen aile, buranın yaşlanmayı hızlandırdığını ve ömürlerini bir güne indirdiğini görünce dehşete kapılıyor. Seni cennet gibi bir kumsalda tüyler ürpertici bir gerilim bekliyor.

Bir öneri daha...

Haftanın farklı kataloglara eklenenleri arasında, sinemacı Agnès Varda ve sokak sanatçısı JR'ın Fransa kırsalında yollara düştüğü ve insan hikâyelerinin peşinden koştuğu Visages villages / Mekânlar ve Yüzler  (2019, Agnès Varda & JR) öne çıkıyor. Film, 15 Haziran'da MUBI'de yayınlanıyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende İzleme Listesi

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Stop-motion

Emin Alper

Disney+

Arayış

Aslı Enver

Mehmet Günsür

Marie Kreutzer

Sisi

Avusturya

Elisabeth

Viyana

etmen

Jim Jarmusch

Jim Jarmusch: Dışarıdakilerin Sineması

Jersey

Fantastic Mr. Fox

Yönetmen

Wes Anderson

Fantastic Mr. Fox /

Yaman Tilki

NEREDE YAYIMLANDI?

Duende İzleme ListesiDuende İzleme Listesi

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🚣 Beau Is Afraid, Transformers, Arayış, Unutma Biçimleri

Transformerlardan anne sorunlarına, Disney’in arayışından İstanbul Modern’in unutma biçimlerine; 9 - 15 Haziran haftası için izleme listen.

10 Haz 2023

Beau Is Afraid | Kaynak: TME Films

YAZARLAR

Emre Eminoğlu

1987’de İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği lisans ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans programlarından mezun oldu. Sinema, kültür ve sanat yazarı ve editör olarak çalışıyor.

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

İLGİLİ OKUMALAR

;