aposto-logo
TR
TREN

Ayın Kahvesi: Mayıs 2023

Kırmızı meyvelerle dolu bir bardak
Ayın Kahvesi: Mayıs 2023

Bardağımda Ne Var?'ın doğmasına vesile olan bu bölümü yaklaşık iki senelik bir sürenin ardından değiştirmeye karar verdim. Bildiğiniz gibi önceki sayılarda ay boyunca içtiğim tüm kahvelere yer veriyor ve yorumlarımı yazıyordum. Böyle olunca bazen üç, bazen beş veya daha fazla kahveyle karşılaşıyordunuz. Bunu mümkün olduğunca her damak tadına hitap edebilmek ve sizlere çok seçenek sunabilmek için yaptım. Fakat bir yandan da "Tercih Paradoksu" (The Paradox of Choice: aralarından seçeceğiniz opsiyon sayısı arttıkça seçememe olasılığının artması, hiçbir şey seçmeme davranışına yönlenme) yarattığımı tahmin edebiliyordum. Bu sebeple artık bu bölümde bir, en fazla iki kahveye yer vermeye karar verdim. Bu kahveler benim en sevdiklerim olacak. Kendisine has bir hikâyesi varsa veya geldiği orijinle ilgili bilgi vermem gerektiğini hissediyorsam, bölüm içinde hepsini size aktarmaya çalışacağım. Gelin geçelim bu ayın kahvesine:  

Kavurucu: Coffeerem

Kahve: Ruanda Muhondo Naturel

Fiyat-Gramaj: 200 TL - 200 gram

Ruanda Muhondo'yla karşılaşmamız tam da fazla fazla işlemden geçmiş, yeni nesil fermentasyonlar görmüş kahvelerin ardından benim için çölde vaha bulmak gibi oldu. Damağım yoğun fermente, sürekli tropik tatlar taşıyan kahveleri tatmaktan yorulmuştu (İtiraf etmem gerekir ki bu farklı işlemlerden geçirilmiş kahveler hype'ına ben de katıldım. Arada iyi sonuçlar kesinlikle var ama bazılarının çok abartılmış olduğunu düşünüyorum.)

Tam da bu damak yorgunluğunun üzerine istediğim şey şuydu: basit, temiz, meyvemsi bir çekirdek. Meyveler de mümkünse kırmızı orman meyveleri gibi olsun. Muhondo tüm istediklerimi verdi. Natürel olmasına rağmen nispeten temiz bir kahveydi, kırmızı orman meyvesi lezzeti kahveden her yudum aldığımda damağımı sarıyordu. Her gün rahatlıkla üç bardak içilebilecek bir kahve fakat basit de değil. Ben çok severek tükettim, benzer tatlar arayanlara da tavsiye ederim.


Okuduğunuz kahveler üzerine bir not: Aksini belirtmedikçe filtre kahveleri Hario V60 ve/veya Hario Mugen ile demliyorum. Espressolar ise bir Flair Pro 2’den çıkıyor. Buzdağı ve Kuzeyden marka su kullanıyorum. Yazdığım tatlar çekirdekleri denediklerimde aldıklarım. Sizin deneyiminiz farklı olabilir; demleyin, deneyin ve görün. Aldığınız tatların neyi çağrıştırdığını bulmaya çalışın. Ne kadar çok kahve deneyip tatlarını etiketlerseniz, damağınız o kadar hızlı gelişir, sevdiğiniz tipteki kahveleri daha rahat bulmaya başlarsınız.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

kahve

Kahve

Ruanda

ondo

NEREDE YAYIMLANDI?

Bardağımda Ne Var?Bardağımda Ne Var?

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

Serinleten Tarifler

Yazı rahat geçirmenizi sağlayacak farklı kahve tarifleri

21 May 2023

YAZARLAR

Bardağımda Ne Var?

İyi kahveye ulaşabilmeniz için ayda bir yayımladığım bir rehber. Denediğim kahveleri ve kahvenin yetiştirilmesinden tüketimine her adımıyla ilgili bilgileri bulacaksınız.

İLGİLİ OKUMALAR

;