aposto-logo
TR
TREN

Biz Yokken Ankara'da Neler Oldu?

Yayının ağustos ayında tatile girmesinden bugüne Ankara'da yaz sonu olup bitenler, güzel haberler ve birliktelikleri bir araya getirdik.
Biz Yokken Ankara'da Neler Oldu?

Aposto Ankara

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

Uluslararası Solo Çağdaş Dans Festivali bu yıl 6'ncı kez düzenlendi. 26-27 Ağustos tarihlerinde CerModern Açıkhava Sahnesi'nde gerçekleşen festival, ilgilisine şahane iki akşam yaşattı.

Lavarla'nın 2017 yılından bu yana sürdürdüğü Pusula projesinin Ankara dışı ilk noktası Bozcaada oldu. Haziran 2023'teki keşif gezisinin hemen ardından adanın giderek sunileşen tarihi ve kültürel dokusunu, hafızasını, geleneklerini, yüzlerini hatta tariflerini bulabileceğiniz Bozcaada Keşif Haritası Pusula 3, eylülün ilk haftasında çıktı. Haritanın çizimleri, adayı yakından tanıyan çizer Hayalcan Deniz'e ait. Katılımcıların ilk kez Bozcaada Caz Festivali kapsamında "Ada Müşterek" rotasıyla deneyimlediği harita İstanbul'da Postane Dükkan'da, Ankara'da ise şimdilik CerModern ve Dost Kitabevi'nde satışta. 

EUNIC tarafından Institut français de Turquie'nin koordinasyonunda düzenlenen Avrupa Miras Günleri kapsamında Lavarla da Ankara Keşif Haritası Pusula'da yer alan noktalardan yola çıkarak Ulus'taki eski Ankara esnafları rotası düzenledi. Gül Kahve'de Türk kahvesi ve Eyüp Sabri Tuncer'de limonlu soda eşliğindeki rota, Şekerci Ali Uzun ve Baykuşhane hikayeleriyle devam etti. 

Bu yıl 3'üncü kez ve 16 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Başkent Kültür Yolu Festivali'ni geride bıraktık. Festival sergi, film gösterimi, konser, atölye, tiyatro gibi alanlarda yaklaşık 700 etkinlikle sonbahar başlangıcını şenlendirdi.

Gordion’dan 1959 yılına ait bir manzara. Machteld J. Mellink Collection of Archaeological Site Photography'den alıntılayan, gordionturkiye.


Gordion Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası listesine girerek eylül ayının sonlarına doğru hepimizi mutlu etti. Tarihte yer eden bilgileri sarsacak denli büyük öneme sahip, uzun yıllardır ülkemizden ve dünyadan araştırmacıların üzerinde hayranlıkla çalıştığı Gordion, aynı zamanda Ankara'nın listedeki ilk noktası. Antik kent, 2012 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeydi.

Tür ayrımı gözetmeksizin güzel müziğin ücretsiz konserlerle müzikseverlere ulaşmasını hedefleyen Sound Of Europe Festivali, bu sene İstanbul’da Alan Kadıköy’de, Ankara’da Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda ve İzmir’de Bostanlı Seyir Terası’nda eş zamanlı olarak gerçekleşti. 30’dan fazla konserde, Avrupa’dan ve Türkiye’den 70’i aşkın sanatçı yer aldı.


34. Ankara Film Festivali 6 Ekim'de afişini seçti. ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun, animasyon filmleri bulunan Zeynep Sıla Demircioğlu'na ait tasarımı artık gün saydığımız ve 2-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek festival kapsamında geçtiğiniz sokaklarda görmeniz mümkün.

Lazy Sunday Festival 2023, 8 Ekim'de ODTÜ Vişnelik Çim Amfi'deydi. Büyük Ev Ablukada konseriyle taçlanan festival gün boyu sürdü. 14-15 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen Cocktail Festival ile Ankaralılar sonbaharın son sıcak günlerini iyi müzik eşiliğinde açık havada güzel vakit geçirerek değerlendirdiler.

Ankara 8 Ekim'den bu yana süren koşu ve bisiklet yarışlarıyla sonbaharın son sıcak günlerini taçlandırıyor. Runkara, Bilkent Spor Festivali ve TED Meşale Koşusu ardından dün, 29 Ekim'de cumhuriyet koşuları düzenlendi. Yılın bir diğer önemli koşusu Gordion Yarı Maratonu, 5 Kasım tarihinde Gordion Müzesi ile Kral Midas Tümülüsü önünden başlayacak.

Mülkiyeliler Birliği, Ayrancı'daki Tarihi Bağ Evi ve Cam Piramit'i 15 yıllığına kiraladı. Üç katlı bir kültür merkezi olarak Louvre Müzesi'nden ilhamla inşa edilen yapının geleceği üzerine planlamalar henüz sürüyor. 

Önce 22-24 Eylül tarihlerinde Bilkent'te gerçekleşen Coffee Festival, ardından Cocktail Festival'deki stantlarıyla Lavarla ekibi, festival katılımcılarıyla tanışma ve Pusula projesini anlatma fırsatı buldu. 

Ankara TEKMER, bu yıl ikincisini düzenlediği ve sadece Ankara özelinde değil, Türkiye genelinde 440’tan fazla ekosistem oyuncusunun katılım sağladığı Invest-Up Ankara etkinliğini 29 Eylül Cuma günü LEAP Investment işbirliğiyle birbirinden ilham verici paneller eşliğinde Ankara TEKMER UP’ta gerçekleştirdi.  

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 14-19 Ekim tarihlerinde Kavaklıdere Sineması'nda gerçekleşti. Festivalin Ankara ayağının açılış filmi, yönetmenliğini Cem Kaya’nın gerçekleştirdiği Aşk, Mark ve Ölüm oldu.

11. Engelsiz Filmler Festivali 20-26 Ekim tarihleri arasında Paribu Cineverse ANKAmall ve Goethe-Institut Ankara’da gerçekleşti. Lavarla'nın bu yıl da basın destekçileri arasında bulunduğu festivalin ardından gelecek okumalar için Lavarla web sitesini takip edebilirsiniz.

Bizler festivaller, Ankara'nın başkent oluşu ve 100. yıl coşkusuna odaklanırken Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi yeni sezonu açtı. Program için, buradan.

Bonus: Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla VEKAM, Koleksiyoncular Derneği ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen Ya İstiklal Ya Ölüm! Cumhuriyet Yolunda sergisini görmek için bugün son gün, kaçırmayınız.


Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Ankara

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Ankara Film Festivali

Ankara Cocktail

Sound Of Europe

Ankara

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto AnkaraAposto Ankara

BÜLTEN SAYISI

Biz yokken olanlar👀, Ankara Film Festivali 34. kez dönüyor

Ankara Havası yeni ismiyle posta kutularınıza geri döndü. Sonbaharın ilk sayısında biz yokken şehirde olan biten, haftanın öne çıkan etkinlikleri, dört gözle beklediklerimiz var.

30 Eki 2023

Aposto Ankara

YAZARLAR

Ayşen Alpasar

https://aposto.com

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

İLGİLİ OKUMALAR

;