aposto-logo
TR
TREN

Otomotiv sektörü için akıllı kamera geliştiren Büyütech, 600 bin dolar yatırım aldı

Girişim, geçtiğimiz yıl Türkiye'nin ilk otomotiv sınıfı kamera fabrikasını kurmuştu

Otomotiv odaklı akıllı kamera sistemleri geliştiren Büyütech'in, APY Ventures bünyesindeki Bilişim Vadisi ve OSTİM Girişim Sermayesi Yatırım Fonları'ndan 600 bin dolar yatırım aldığı bildirildi. Büyütech, konuya ilişkin açıklamasında yatırım turunu 4 milyon dolar yatırımla tamamlamayı ve uluslararası otomotiv firmaları ile ilişkilerini geliştirmeyi hedeflediğini aktardı.

Geniş açı: Büyütech, otomotiv firmaları için hazır ürünler üretmeye ek olarak kamera özelinde çözümler sunuyor. Projeleri arasında Ön ve Arka ADAS (İleri Seviye Sürücü Destek Sistemi) Kamerası, Yan Ayna Kamera Sistemi, Arka ve Çevre Görüş Kameraları ile Sürücü/Yolcu Takip sistemi bulunan Büyütech, 90 bin ürünüyle 120 ülkede hizmet veriyor.

Bir adım geriden: Büyütech, 2021 yılında Farplas A.Ş. tarafından gerçekleştirilen 2,5 milyon avroluk yatırım ile ilk yatırımını almıştı.

Kimdir: 2011 yılında Ömer Orkun Düztaş ve Alparslan Işıklı tarafından kurulan Büyütech, 2020 yılında odağını otomotiv sektörü için kamera ve kamera tabanlı teknolojiler ile ileri seviye sürüş destek sistemlerine kaydırmaya karar verdi. Türkiye'nin ilk otomotiv sınıfı kamera fabrikasını 2022 yılında Bilişim Vadisi'nde kuran Büyütech, 2023'ün ilk çeyreğinde de fabrikada üretime başlamıştı.

  • Buna ek olarak, geliştirdiği otonom sürüş projesi ile de University of Michigan'ın TechLab at MCity 2023 programına katılma hakkı kazanan iki girişimden biri olan Büyütech, "Driver Monitoring System Camera Surround View Camera Rear View Camera" ürünü ile de CES 2023'e katılmıştı
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Otomotiv

Bilişim Vadisi

otomotiv

Farplas

Ömer Orkun Düztaş

Alparslan Işıklı

Türkiye

of Michigan

NEREDE YAYIMLANDI?

Quando StartupQuando Startup

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🦾 CVS Konferansı, yerli otonom robot yatırımı

Geçtiğimiz haftadan bu yana Türkiye, Avrupa ve ABD'de hangi girişimler aldıkları yatırımlarla öne çıktı?

12 May 2023

egirişim

YAZARLAR

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

İLGİLİ OKUMALAR

;