aposto-logo
TR
TREN

Cumhuriyet’in İlk Yılı

29 Ekim 1923 - 29 Ekim 1924 tarihleri arasında bir yolculuğa çıkıyoruz.
Cumhuriyet’in İlk Yılı

  • Nedir? Sergi. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yılını gazete ve dergi sayfalarında yer alan ilginç olayların görsel belgeleriyle yeniden yaşıyoruz.
  • Nerede? Yapı Kredi Kültür Sanat
  • Ne zaman? 3 Eylül’e kadar
  • Neden gitmeli? “29 Ekim 1923 - 29 Ekim 1924 arasındaki o günlerde Türkiye’de neler oluyor, toplum nasıl yaşıyor, neler konuşuyor, neler seyrediyor, nasıl eğleniyordu?” sorularının cevaplarını sen de bizim gibi merak ediyorsan Cumhuriyet’in İlk Yılı’nda buluşalım.
  • Not almalı: Sergi; Cumhuriyet’in ilk yılında Türkiye’de yaşanan gündelik hayata dair ilginç olaylar, spor ve dans müsabakaları, kültür sanat hayatından haberler, karikatürler ve belgesel filmlerden oluşuyor. Aynı adlı kitaptan yola çıkılarak hazırlanan sergi, 29 Ekim 1923 - 29 Ekim 1924 tarihleri arasına mercek tutuyor. Banu İşlet, Binnur Mörel Büyükertan ve Eser Demirkan’ın bu dönemde çıkan gazete ve dergilerin titiz bir taraması sonucunda ortaya çıkan Cumhuriyet’in İlk Yılı’nın küratörlüğünü Cengiz Kahraman, sergileme tasarımı ve küratöryal işbirliğini Yeşim Demir Pröhl üstleniyor. İzleyiciye basının o günkü haber dili, sayfa düzeni, grafik anlatımı hakkında da bilgi veren sergi; bir yıl içinde yaşanan günlük hayatın eğlenceli ve renkli enstantanelerini kültür sanat, spor ve eğlence alanlarından seçilen fotoğraflar, karikatürler, reklam ve belgesel filmlerden kesitlerle sunuyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Türkiye

Yapı Kredi Kültür Sanat

Cumhuriyet’in İlk Yılı

Cumhuriyet

Binnur Mörel Büyükertan

Eser Demirkan

Cengiz Kahraman

Yeşim Demir Pröhl

NEREDE YAYIMLANDI?

İstanbul Sergi Rehberiİstanbul Sergi Rehberi

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🌈 Eksilerek Biriken, Sen Başka Bir Bensin

Şehrin kültür-sanat gündeminde Çatısız, Sen Başka Bir Bensin, Cumhuriyet'in İlk Yılı ve dahası var.

25 Haz 2023

Fotoğraf: Deniz Sabuncu

YAZARLAR

İstanbul Sergi Rehberi

Şehri saran yepyeni sergiler, kimi eserleri görmek için son şanslar, performanslar, kültür-sanat projeleri, atölyeler, sanat dünyasından gelişmeler, nitelikli incelemeler ve söyleşilerden oluşan bir seçki.

İLGİLİ OKUMALAR

;