aposto-logo
TR
TREN

Depremden sonra Fas turizmini toparlayabilir mi?

Yıkıma karşı yeniden kurulanlar ve dahası.

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat, her hafta e-posta kutunda.

Nedir? Fas’ta yaşanan depremin ardından seyahat ve tur operatörleri ülkenin deprem dayanışmasına katkıda bulunmaya başladı.

Nerede? Fas

Güncel durum: Al Haouz bölgesi yoğun sezona girerken popüler bir yürüyüş noktası olmasına rağmen turistler nispeten zarar görmedi. Asni'de yolun hemen aşağısında, bölgenin en uzak topluluklarından kız çocuklarının okula gidebilmesi için yatılı eğitim ve destek sağlayan bir hayır kurumu olan Herkes İçin Eğitim depremde yıkıldı. İcra Kurulu Başkanı Sonia Omar, altı evden en az beşini yeniden inşa etmek zorunda kalacaklarını söyledi.

Bir adım geriden: Fas, 2023 yılının ilk çeyreğinde 2,9 milyon uluslararası ziyaretçiyle rekor kırmıştı. Benzer ziyaret seviyelerini yeniden yakalamak ve yeniden inşa sürecine katkıda bulunmak üzere seyahat acentaları deprem dayanışmasına katkıda bulunuyor. 

Ne şekilde?: Grupları ülkenin dört bir yanındaki destinasyonlara götüren macera seyahati şirketi Intrepid Travel tarafından yönetilen Intrepid Vakfı, sahadaki iki STK ortağı için bağış topluyor. Much Better Adventures Eylül ayı gelirinin %5'ini High Atlas Foundation'a bağışlıyor. Exodus Adventure Travels, React afet müdahalesi için bağış toplamaya başladı ve Global Giving'in Fas Deprem Yardım Fonu acil ihtiyaçları destekliyor. Ayrıca bu hafta The Conscious Travel Foundation, Londra'da düzenlediği bir bağış etkinliğinde sektörün desteğini toplayarak 10.000 £ topladı.

Bir tavsiye: Yakın zamanda Fas'a seyahat edecekler için Dışişleri Bakanlığı'nın tavsiyesi, yola çıkmadan önce seyahat şirketleri ve tur operatörlerine danışmaları yönünde olsa da, sektörün genel mesajı insanları seyahat etmeye teşvik etmeye devam ediyor.

Güncel güzergahlar ve son durum: Intrepid, Atlas dağları bölgesini içeren güzergâhları uyarladı, diğer tur operatörleri de bu konuda bölgeye destek oluyor. Tur rehberleri, STK'lar ve seyahat işletmelerinin mesajı giderek daha net hâle geliyor: sorumlu bir şekilde seyahat etmeye devam etmek desteğin önemli bir parçası.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat, her hafta e-posta kutunda.

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto SeyahatAposto Seyahat

BÜLTEN SAYISI

YAZARLAR

Rana Mengü

Editor @ Aposto

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat, her hafta e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;