Donald Trump: Sabıka fotoğrafı çekilen ilk ABD Başkanı

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Georgia'daki dava öncesi cezaevine teslim oldu ve ülke tarihinde ilk defa bir eski başkanın sabıka kaydı için fotoğrafı çekildi.

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

Eski ABD Başkanı Donald Trump, perşembe günü Georgia'daki dava öncesi cezaevine teslim oldu. Trump'ın cezaevine girmeden çekilen sabıka fotoğrafı basınla paylaşıldı. 200 bin lira kefaretle serbest bırakılan eski ABD Başkanı, sabıka fotoğrafı çekilen ilk ABD Başkanı olarak da tarihe geçti. 

  • Neden? Trump, 2020'deki başkanlık seçimlerinde Georgia eyaletindeki seçim sonuçlarına müdahale etmekle suçlanıyor. Trump'ın kaybettiği Georgia'da seçimleri iptal etmeye çalıştığı, buradaki seçimleri kazanmak için seçim yetkilisine rüşvet verilmesini talep ettiği, kazanmasına yetecek kadar oy bulunması için yalvardığı, yaklaşık 100 sayfalık iddianamede yer alıyor. Trump, avukatları ve yardımcılarının "suç örgütü" olarak tanımlandığı iddianamede Trump ile birlikte 18 kişiye suçlama yöneltiliyor. 
  • Ayrıca: İddianamenin savcısı Fani Willis, sanıkların 25 Ağustos günü öğlene kadar gönüllü olarak teslim olmalarına izin verileceğini, 6 ay içinde bir duruşma tarihi talep edeceğini bildirmişti. Trump bu kapsamda Perşembe günü teslim oldu. 

Tepkiler ne oldu? 

BBC, Trump'ın teslim olması ve sabıka fotoğrafı çektirmesinin ardından mikrofonunu ABD vatandaşlarına uzattı. Kimi Trump destekçisi kimi ise muhalifi olan vatandaşlar şu değerlendirmeleri yaptı: 

Sıkı bir Trump destekçisi olan, 2016 ve 2020'de Trump'a oy veren ve 2024'te de vereceğini söyleyen Crystal Myers-Barber, "Gülebileceğini düşünmüştüm, ama hayır. Bu fotoğrafın ve sürecin oylarını yükselteceğini ve karşı ateş imkanı tanıyacağını düşünüyorum" diyor.

27 yaşındaki Demokrat Isaiah Reeves ise bu sürecin düşündüğü kadar eğlenceli ve komik geçmediğini belirterek "Yine de bu suçlamaların bir karşılık bulacağına veya önemli bir noktaya gideceğine inanmıyorum." ifadelerini kullanıyor.  

22 yaşındaki Cumhuriyetçi Luke Gordon ise 2020 yılında Trump'a oy verdiğini, 2024 yılında ise başka bir Cumhuryetçi adaya oy vermek istediğini belirtiyor ve süreci "Trump dünyanın en fotojenik insanı. Sabıka fotoğrafı kesinlikle gereksiz; ancak Trump bu fotoğrafı kampanyasında kullanacak ve bağış toplayacak, çünkü politikacılar arasında eşit standartlar bulunmadığını savunan birçok kişi bu kampanyayı destekleyecek" yorumunda bulunuyor. 

Vatandaşların değerlendirmeleri ne kadar doğru? Beraber bakalım.

Trump ne mi dedi? 

Tıpkı Gordon'un tahmin ettiği gibi, sabıka fotoğrafının altında bağış yapılacak internet istesini paylaştı.

"Peki Trump, ABD'nin Deli Kral George'u mu?" 

Belki de. Newsweek'te aynı başlıkla bir yazı kaleme alan James J. Sample, Trump'ın başkan olduğu dönemlerde Adalet Bakanlığı'nı düşmanlarına ceza, dostlarına ödül veren bir kurum gibi kullandığını; şimdi ise hakkında açılan davaları "cadı avı" olarak nitelendirdiğini hatırlatarak Deli Kral George gibi "hukukun sadece kendisine hizmet etmesini istediğini" ifade ediyor

"Crystal Myers-Barber'ın tahmini doğru mu?" derseniz, bu soruya ilişkin Politico dergisinin ve Ipsos araştırmanın da bir anketi bulunuyor. Aynı Myers-Barber gibi Donald Trump da söz konusu davaların kendisine oy kazandıracağını, anketlerde oy oranlarının yükseldiğini söylüyor. Politico ve Ipsos da Trump'ın bu söyleminin doğru olup olmadığını değerlendirmek için yaptıkları araştırmada sonucun pek de Trump'ın anlattığı gibi olmadığını söylüyor. 

Ankete göre; ABD'li vatandaşların büyük kısmının Trump'ın 2024 seçimlerinden önce yargılanması gerektiğini savunuyor. Ayrıca yapılan araştırmaya göre katılımcıların %51'i Trump'ın açılan davalarda suçlu olduğunu düşünüyor. 

Trump'ın 2020'deki başkanlık seçimlerinde iddia edilen suçları işlediğine inanıyor musunuz? Sorusuna katılımcıların %51'i evet, %26'sı hayır cevabını verdi. 

Anketin önemli sorularından biri de "Trump suçlamalardan hüküm giyse, bu 2024'teki başkanlık seçimlerinde kendisini desteklemenizi etkiler mi?" idi. Ankete katılanların büyük çoğunluğu (%44'ü) bunun kararlarını etkilemeyeceğini söyledi. %32'si ise mahkûmiyet kararının kendilerinin Trump'ı destekleme olasılığını azaltacağını söyledi. "Artırır" diyenler ise %13'te kaldı. 

Bu şartlar altında Trump'ın mahkumiyet kararı gelmemesini temenni etmesi doğru olacak gibi görünüyor. Bu da Isaiah Reeves'in değerlendirmesini gündeme getiriyor. Tabii Reeves'in haklılığı veya haksızlığını belirlememiz için zaman gerekiyor. 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Donald Trump

Georgia

Crystal Myers-Barber

Isaiah Reeves

Luke Gordon

NEREDE YAYIMLANDI?

SpektrumSpektrum

BÜLTEN SAYISI

📸 Sabıka fotoğrafı, ölüm senaryoları, yol haritası

Merhaba. Geçtiğimiz haftadan bu yana öne çıkan konular Donald Trump'ın teslim olması, Wagner lideri Prigojin'in ölümü ve İYİ Parti lideri Akşener'in açıklamaları oldu.

29 Ağu 2023

Fotoğraf: Jon Cherry/The New York Times

YAZARLAR

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ OKUMALAR

;