Hücresel ve genetik terapiler üzerine çalışan ElevateBio, 401 milyon dolar yatırım aldı

Yeni yatırımla birlikte girişimin şimdiye kadar topladığı yatırım miktarı 1,2 milyar dolara ulaştı

Quando Startup

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

Yaşamı dönüştüren hücre ve gen tedavilerinin oluşturulmasına güç vermeye odaklanan teknoloji odaklı bir şirket olan ElevateBio, Matrix Capital Management yönetiminde, AyurMaya Capital Management Fund liderliğinde ve önde gelen bir grup yeni ve mevcut yatırımcının katılımıyla gerçekleşen D Serisi finansman turunda 401 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin aldığı toplam yatırım miktarını 1,2 milyar dolara ulaştıran yeni finansmanla bağlantılı olarak, yatırımcılar arasında yer alan The Invus Group'un Genel Müdürü Khalil Barrage, ElevateBio'nun yönetim kuruluna atandı.

Geniş açı: Finansmandan elde edilen gelir, şirketin teknoloji platformlarının geliştirilmesi ile hücre ve gen tedavilerinin tasarımını, üretimini ve geliştirilmesini hızlandırmak için kullanılacak. Finansman ayrıca ElevateBio'nun coğrafi erişimini genişletme ve cGMP üretim kapasitesini artırma çabalarını destekleyerek akademik ve endüstri ortaklarına tüm ürün yaşam döngüsü boyunca teknoloji ve hizmetlere anahtar teslimi ve ölçeklenebilir erişim sağlayacak.

Nedir: 2017 yılında Andrew Sandford ve Michael Paglia tarafından kurulan ElevateBio, bugün ve gelecek on yıllar boyunca dönüştürücü hücre ve gen terapilerinin geliştirilmesini amaçlayan teknoloji odaklı bir şirket olarak öne çıkıyor. Şirketin entegre teknolojiler modeli, hücre ve gen terapisi süreçlerini, programlarını ve şirketlerini tam potansiyellerine ulaştırmak için anahtar teslimi ölçek ve biyoteknolojik yetenekler sunuyor. 

  • ElevateBio ekosistemi; yeni nesil, tam spektrumlu bir gen düzenleme platformu olan Life Edit; tescilli bir indüklenmiş pluripotent kök hücre (iPSC) platformu ve bir RNA, hücre, protein ve vektör mühendisliği platformu dahil olmak üzere birden fazla Ar-Ge teknoloji platformunu, gelişmiş terapötiklerin keşfini ve geliştirilmesini desteklemek için uçtan uca genetik ilaç cGMP üretim ve süreç geliştirme işi olan BaseCamp ile bir araya getiriyor.
  • ElevateBio, yeni hücre ve gen tedavilerinin geliştirilmesinde geniş bir biyofarmasötik şirket yelpazesine olanak sağlamanın yanı sıra, hücresel, genetik ve rejeneratif ilaçlardan oluşan son derece yenilikçi bir boru hattı da inşa ediyor. ElevateBio, hastalıkları değiştirmek için insan hücrelerini ve genlerini kullanan dünyanın en büyük bilimsel ilerlemelerinin içinde baskın bir motor olmayı hedefliyor.

Bir adım geriden: Covid-19 pandemisinde yükselişe geçen girişimlerden biri olan ElevateBio, Nisan 2021'de gerçekleşen Seri B yatırım turunda 170 milyon dolar yatırım aldığını duyurmuş; yatırım turuna F2 Ventures, MPM Capital, EcoR1 Capital, Redmile Group ve Samsara BioCapital, The Invus Group, Surveyor Capital, EDBI ve Vertex Ventures katılmıştı.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando Startup

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

hücre

gen terapisi

kök hücre

biyofarmasötik

Matrix Capital Management

The Invus Group

Khalil Barrage

Andrew Sandford

Michael Paglia

NEREDE YAYIMLANDI?

Quando StartupQuando Startup

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🧬 "Büyüme sancısı", 175 milyon dolarlık fon

BiSu ve DrinkGo'dan işbirliği. Talis Capital'ın 175 milyon dolarlık fonu. Türkiye ve dünyadan öne çıkan yatırımlar.

02 Haz 2023

egirişim

YAZARLAR

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

İLGİLİ OKUMALAR

;