aposto-logo
TR
TREN

Fanon: Web 3.0'e doğru

Sónar+D Istanbul'da gerçekleşen "Web 3.0'e doğru: Kreatiflerin içerik üretimi, dijitalde değişim dönemi ve müzisyenlerin üretimine etkisi" panelinden notlar
Fanon: Web 3.0'e doğru

1994 yılında İspanya'nın Barselona şehrinde kurulan müzik, yaratıcılık ve teknoloji festivali Sónar’ın İstanbul ayağı bu yıl 28 Nisan Cuma ve 30 Nisan Pazar günleri arasında gerçekleşti. Araştırmacılar, yenilikçiler ve iş liderleriyle tüm sektör ve endüstrilerden iş birliği yaparak yaratıcı zihinlerin günümüzü nasıl dönüştürdüğünü ve geleceğe yönelik nasıl vizyonlar geliştirdiğini inceleyen global bir kongre olan Sónar+D Istanbul da festivalin bir parçasıydı.

Çeşitli disiplinlerden çeşitli kreatiflerin katılım gösterdiği kongrede Web 3.0'e doğru: Kreatiflerin içerik üretimi, dijitalde değişim dönemi ve müzisyenlerin üretimine etkisi başlıklı panel, Aposto’da yayımlanan popüler kültür dergisi Fanon’da 2022 yılı boyunca yapılan röportajların çıktılarını vaka çalışması olarak aldı.

Editör ve yazar Alara Demirel’in moderatörlüğünde sürdürülen panel, dijital mecralarda yayımlanan işleri hem Web 1.0 ve Web 2.0 dönemi estetikleri ışığında hem de içinde olduğumuz sosyal değişim süreci bağlamında inceledi:

“Web 3.0 teknolojisi bizler için yeni ve heyecan verici fırsatlar sunuyor. Blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri sayesinde müzisyenler, müziklerini daha bağımsız bir şekilde yayınlayıp haklarını daha iyi koruyabiliyorlar. Biz de bu fırsatları kullanmak için stratejiler belirleyip hareket ediyoruz. 

Ancak yeni bir teknoloji olduğu için bilgi konusunda yetersizlik var. Bu yüzden her müzisyenin Web 3.0 teknolojisi hakkında bilgi sahibi olması ve nasıl kullanabileceğini anlaması gerekiyor. Web 3.0 hepimiz için güzel bir değişimin başlangıcı.”

Oturumda multidisipliner kreatif stüdyo afterwork’ün kreatif direktörü Sude Belkıs, ve müzisyen Mine Özgüle, Berk Çavdar, Soft Analog grubu üyeleri İdil Tavşanlı ve Ömer Çelik konuk edildi.

Sosyal değişim döneminde tahakkümsüz üretimler

Bir saat süren panel, oturum boyu kreatiflerin hem dijitale iş üretirken hem de işlerini yansıtırken tercih ettiği yöntemleri kesişimsel temsil, ve toplumsal cinsiyet bağlamında güç dengeleri ve değişen estetik algısı üzerinden inceledi. Kreatiflerin üretim süreçleri ve üretimlerin medyaya yansıtılış biçimini konu alırken Covid-19 pandemisi öncesi ve sonrasında dijitalleşme ve fiziksel mekân odağını müzisyenler ve konserler özelinde alırken Sofar Ankara organizasyon ekibinden Merve Şanlı’yla vaka değerlendirildi:

“Fiziksel bir mekânda buluşuyoruz ama amacımız müzisyen ve seyirci arasındaki hiyerarşi ağlarını kaldırmak.”

Markaların tahakkümünden uzak ve “prodüksiyonsuzluk” odağındaki sosyal medya mecralarında varolmak; bir kreatif olarak “maskesiz” şekilde kendini yansıtmak ve içerik üretmek; kendi iş ve güven ağlarını kurmak üzerine yapılan panel, “gelecek” algısının öznelere temsil sağlandıkça şekilleneceğine bağlandı.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İspanya

Barselona

Sónar

İstanbul

Sónar+D Istanbul

Web 3.0

Aposto

Fanon

Alara Demirel

Web 1.0

Web 2.0

Mine Özgüle

Berk Çavdar

İdil Tavşanlı

Ömer Çelik

Covid-19 pandemisi

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto P.S.Aposto P.S.

BÜLTEN SAYISI

Karşınızda: Aposto Etkinlikler

Yayınlarımız özel etkinliklerinde okurlar, seyirciler ve üreten insanlarla buluştu

03 May 2023

YAZARLAR

Aposto P.S.

Aposto'dan gelişmeler, ürün güncellemeleri, yazar ve yayın topluluğumuzdan hikâyeler, röportajlar, medya sektörüne ve entelektüel üretime dair perspektifler ve daha fazlası.

İLGİLİ OKUMALAR

;