aposto-logo
TR
TREN

Genç Caz+ 23 Albümünde Projektiles ile Ankara Sound’u

Genç Caz+ 23 albümününde yer alan tek Ankaralı grup Projektiles'a yakından bakıyoruz.
Genç Caz+ 23 Albümünde Projektiles ile Ankara Sound’u

Aposto Ankara

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

İstanbul Caz Festivali tarafından 2021 yılında başlatılan ve caz, funk, R&B, neo-soul, elektronik müzik, hip-hop türlerinde veya türler arası müzik yapan genç müzisyenlerin yer aldığı Genç Caz+ projesinin üçüncü albümü Genç Caz+ 23 yayımlandı. 6 grubun yer aldığı ve hepsinin kendine ait birer özgün bestelerini kaydettiği albümde Selen Gülün prodüktörlüğündeki “Şeytan Pazarı” bestesiyle Ankaralı grup Projektiles da yer alıyor.


Saksafonda Yiğit Oskay, davulda Bülent Efe Tanış, gitarda Doğan Demir Güler, bas gitarda Ömer Gürbüz ve klavyede Barış Özbayrak’ın yer aldığı Projektiles’ı Ankaralı müzikseverler Haymatlos, Müjgan, Cafe Bien, üniversite şenlikleri veya festivallerden tanıyor olabilir. Şubattan bu yana sahne alan grup ilk kez, farklı kişilerle ve farklı müzik türlerinde çalarken kendi bestelerini yapma maksadıyla bir araya geldi. Bu yaz 30. İstanbul Caz Festivali’nin Parklarda Caz konserleri kapsamında çaldı.

Projektiles ile eylül ayında Genç Caz+ 23 albümü kayıtlarında albüm hikayesi ve grup tanıtım metinleri için Taksim’deki Hayyam Stüdyoları’nda bir araya gelmiştik. Sohbetimiz elbette sık sık Ankara’ya ve şehrin müzik kültürüne kaydı, nitekim Projektiles da bu kültürün bir ürünü olarak ortaya çıkan bir grup. Albümün de yayımlanmasıyla bu hoş sohbeti Ankaralılarla da buluşturmak, tanımayanlar için Ankaralı müzikseverleri Projektiles ile tanıştırmak istedim.

Yaptığınız müziği nasıl tanımlarsınız?

Demir: Rock füzyon derdim, genelde sert tınılar var ama rock kadar katı değil. Bazı parçalar funk’a da kayıyor ama tek bir şey söylemem gerekirse rock füzyon.

Yiğit: Funk füzyon diye çıktık aslında yola ama besteleri yapmaya başladığımız zaman çok ayrı bir yöne giderken bulduk kendimizi. “Çakal Kasa”, “Şeytan Pazarı”, “Sokakta”, bunların funk ile alakası yok ama yorum olarak çaldığımız şarkılar da caz funk füzyon. İngilizlerin yeni bir caz akımı var, sesler biraz daha karışık, gürültülü, sert hem de tınılar farklı ülkelerden, biz de o akımın birazcık daha Türkiye’deki yerel tınılarla birleşmiş haliyiz desem bence yanlış olmaz.

Ömer: Biraz da tribün marşı gibi, özellikle Şeytan Pazarı.

Ankara’nın bir rock müzik birikimi ve kültürü var biliyorsunuz. Ankara’nın müzik kültüründen nasıl etkileniyorsunuz?

Yiğit: Ankara’da Alerta’da başlayan, daha doğrusu önceleri Noxus’a dayanıyor, sonra Haymatlos gibi mekanlarda devam eden jam session’lardan ve oradaki müzisyenlerden çok etkilendik. Bu session’lara gitmeye başladığımda 18 yaşımdaydım ve çok fazla insandan etkilenme fırsatı buldum müzik olarak, hayat görüşü olarak. Ankara bu yüzden bulunmaz bir nimetti.

Burada müzik kulüplerinin de çok etkisi var. Ben Bilkent’liyim, arkadaşlarım ODTÜ’lü ve iki okulun da müzik kulüplerinin çok büyük önemi var. Haymatlos’ta şu an hala devam jam session’ları başlatan Bilkent Müzik Kulübü’ydü. Ankara’daki jam session kültürünün bu müzikte çok büyük önemi var, yarın öbür gün buraya Ankara’dan gelecekler de eminim bu kültürden çıkanlar olacak, geçen yıl buraya Ankara’dan gelenlerin de bu kültürden çıkarak gelenler.

Ömer: Ben de askeri bandolardan bolca etkilendim, özellikle Deniz Kuvvetleri Bandosu, babam denizci olduğu için çok haşır neşir oldum bütün müzisyenleriyle.

Peki müziğiniz için "Ankara sound’u" diyebilir miyiz?

Yiğit: Kesinlikle diyebiliriz. Bir tanesini Gençlerbirliği tribün marşı gibi anlatıyoruz, bir tane bestemizi yazarken hayalimiz Eskişehir yolunda kötü bir arabayla makas ata ata gitmek mesela. Biraz da hep beraber Kocatepe’de sokağa çıkmak derken şimdi besteleri dinlediğimizde Ankara’da itlik kopukluk yaptığımız anlar geliyor aklımıza.

“Şeytan Pazarı” nasıl ortaya çıktı?

Yiğit: Ben melodiyi yazdım, iki katmanlı bir melodi. İlk konserimizden sonraydı ve az daha grubu dağıtıyorduk. Biz biraz iletişim konusunda birbirimize karşı hoyrat ve filtresiziz. Derken onu atlattık, besteyi yaptık, ardından çaldığımızda çok keyif aldık. Bestenin anlattığı da şu. Bir akşam dışarı çıkmışsın, bir anda bir şeyler olmuş ve hayatın kaymış. Kötü veya fazla aksiyon dolu bir macera yaşamışsın, beste bunu anlatıyor.

Bundan sonrası için hedefleriniz ve hayalleriniz neler?

Ekip olarak yurt dışında festivallerde çalmak istiyoruz. Şubatta ilk sahneyi aldıktan bugüne geçen süreç üç hafta gibi, o bakımdan henüz bu yönde bir atılımımız olmadı. Hızlı ilerledik, ivmeyi kaybetmeden devam etmek istiyoruz. Daha çok sahne almak, daha çok çalmak istiyoruz.

Projektiles'ı Instagram'dan takip edebilirsiniz.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Ankara

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

funk

neo-soul

elektronik müzik

hip-hop

füzyon

fun

İstanbul Caz Festivali

Genç Caz

Genç Caz+

Selen Gülün

Şeytan Pazarı

Ankara

Yiğit Oskay

Bülent Efe Tanış

Doğan Demir Güler

Ömer Gürbüz

Barış Özbayrak

Funk Füzyon

Çakal Kasa

Funk

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto AnkaraAposto Ankara

BÜLTEN SAYISI

Sendromsuz pazartesiler, Projektiles ile Ankara sound'u

Havaların soğuduğu bu haftada kapalı mekan etkinlikleri de bir o kadar fazla, etkinlikseverler için pazartesiyi sendromsuz geçirmek imkansız.

27 Kas 2023

YAZARLAR

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

İLGİLİ OKUMALAR

;