aposto-logo
TR
TREN

Getir, Almanya merkezli rakibi Flink'i satın almak için görüşmelere başladı

Getir, geçtiğimiz yıl Almanya merkezli bir diğer rakibi Gorillas'ı satın almıştı
Getir, Almanya merkezli rakibi Flink'i satın almak için görüşmelere başladı

Financial Times, konuya aşina kaynaklara dayandırdığı haberinde Türkiye merkezli hızlı teslimat şirketi Getir'in, Almanya merkezli rakibi Flink'i satın almak için görüşmelere başladığı bildirildi. Buna ek olarak Financial Times, 2021 yılında DoorDash'den 2,1 milyar dolar değerleme üzerinden 750 milyon dolar finansman sağlayan Flink'in şu anda mevcut yatırımcılarından 1 milyar değerleme üzerinden 100 milyon dolar yatırım almak için görüşmeler yürüttüğünü de sözlerine ekledi.

Bir adım geriden: Aralık 2022'de Almanya merkezli bir diğer rakibi Gorillas'ı 1,2 milyar dolar karşılığında satın alan Getir, 2021'de de Birleşik Krallık merkezli rakibi Wheezy'i satın almıştı.

Geniş açı: 2020'de Berlin'de kurulan Flink, geçen yıl yaşanan konsolidasyon dalgasının ardından, artan faiz oranları ve yaklaşan resesyon riski nedeniyle yatırımcıların sermaye yoğun işletmelere daha az ilgi göstermeye başlamasının bir sonucu olarak Avrupa'da kalan son bağımsız market dağıtım gruplarından biri olarak öne çıkıyor.

  • Flink, Ocak ayında yaptığı açıklamada 2022 yılında 400 milyon avroluk satış rakamına ulaştığını ve Almanya merkezli ana işletmesinin 2023'ün sonuna kadar kâr sağlamasını beklediğini söylemişti. Buna ek olarak, Flink'in 2022'de Fransa ve Hollanda'da faaliyete başlayan iştirakleri de dahil olmak üzere tüm işletmenin 2024'ün dördüncü çeyreğinde kâra geçeceği ifade edilmişti.

Öte yandan: Covid-19 pandemisi süresince hızlı teslimat girişimlerine olan ilgiden ciddi bir artış görülmüş; AgFunder'ın raporuna göre, 2021 yılında "e-market" şirketlerine yapılan toplam girişim yatırımı 18,5 milyar dolara ulaşmıştı.

  • Buna göre, Flink'e ek olarak 2020'de geliri 1,5 milyar dolara ulaşan Instacart, 2021'de 39 milyar dolar değerleme ile 1 milyar dolar yatırım almış; aynı yıl Gorillas da 1 milyar değerleme ile 290 milyon dolar yatırım elde etmişti. 15 milyar dolar değerleme üzerinden 1 milyar dolar yatırım alan ABD merkezli Gopuff, ayrıca Dija ve Fancy'i de satın almıştı.
  • Gelgelelim, pandeminin etkisinin azalmasıyla teslimat uygulamalarına olan ilgi de doğru orantılı bir şekilde azalmaya başlamış gibi görünüyor. Getir'in Gorillas ve Wheezy'e ek olarak Flink'i de bünyesine katması, Getir ve Gopuff'ın sektördeki en büyük oyuncular olacağı anlamına geliyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

resesyon

Financial Times

Türkiye

Getir

Flink

Almanya

Gorillas

Birleşik Krallık

Wheezy

Berlin

Avrupa

Hollanda

Covid-19 pandemisi

AgFunder

Instacart

Gopuff

NEREDE YAYIMLANDI?

Quando StartupQuando Startup

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🛵 Getir'den yeni hamle, BiSu'dan konkordato ilanı

Getir'den yani satın alma. BiSu'dan konkordato ilanı. GAİN'in yeni sahibi. Haftanın öne çıkan yatırımları.

05 May 2023

Christian Mang/Reuters

YAZARLAR

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

İLGİLİ OKUMALAR

;